Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Budowa sauny krok po kroku


CoolaTT

Recommended Posts

Co sądzicie aby konstrukcje 4x6 zrobić z ładnych, prostych, gładkich łat z hurtowni budowlanej za niecałe 3zl. W firmie gdzie będę kupował graty na saunę takie dedykowane drewno jest za ponad 7zl za mb.

 

Dedykowane - w tym słowie cały klucz.

 

Olej do sauny znanego producenta 1 litr - 80 zł (skład 100% oleju parafinowego)

Olej parafinowy kupiony w sklepie chemicznym 5 litrów - 40 zł.

 

A potem wszyscy dziwią się że sauna zamówiona kosztuje 12000 zł, robiona tak jak mówią 10000 a jak masz pojęcie o temacie to 3 tysiące. I wytrzymuje podobnie długo (czyli spokojnie budowniczy nie dożyje czasów aż się rozpadnie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ja już się cieszę swoją któryś rok (postowałem zdjęcia z budowy). Na chwilę obeną podtrzymuję że termometr do steków świetnie się sprawuje, a żarówki nalezy kupować do piekarnika. Co do grubości boazerii to raczej dziś dawałbym trochę więcej (bo z jednej mam saunę z drugiej hydrofor więc czasem coś delikatnie odskoczy (po kilku dniach wraca do stanu pierwotnego) ) czyli około min. 14-16mm. Świerk też sie dobrze sprawdza (tak, wiem abhai - tylko powiedzcie kto w skandynawii 500 lat temu miał drzewo egzotyczne).

 

Piec własnej roboty jest nie do zarżnięcia (tzn kupiłem żeliwny a samodzielnie dołożyłem kosz na kamienie). Granit jako kamień jest równie trwały co kamienie do sauny.

 

Tak tylko w ramach przypomnienia i przemyśleń po dłuższym czasie używania.

 

PS. Pamiętajcie, że miejsca w których może zbierać się kurz mają być łatwo demontowalne do odkurzania - sauna niezbyt często jest używana latem i zwyczajnie się kurzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

 

Jako że jestem właśnie na etapie szykowania pomieszczenia pod saunę, którą zamierzam wykonać samodzielnie prośba z mojej strony od ocenę mojej wizji oraz kilka pytań.

 

Tak oto wyobrażam sobie moją saunę, do której wchodzi się z łazienki na poddaszu

 

http://www.walerys.eu/download/sauna/Sauna01.png

 

http://www.walerys.eu/download/sauna/Sauna02.png

 

http://www.walerys.eu/download/sauna/Sauna03.png

 

Piec umieszczony będzie częściowo pod skosem, niemniej będą tam blisko 2 metry od podłogi do sufitu.

 

Wysokość pomieszczenia planuję na ok 2,2 metra, reszta wymiarów jak na obrazku, z dwoma rzędami ławek, jedna podwójna w dolnej części oraz druga pojedyncza w górnej. Wentylacja po przeciwległej stronie w stosunku do pieca.

 

Co do pytań, bądź stwierdzeń

 

1. Pomiędzy ścianami a konstrukcją sauny robię 5 cm przerwy powietrznej, a następnie 5-10 cm wełny i boazeria. Wyczytałem tutaj, że niektórzy dają dwa rzędy boazerii, czy to jest wymagane?

2. Co z sufitem/skosem? Czy trzydzieści centymetrów wełny izolacji dachu wystarczy, czy trzeba ułożyć coś jeszcze?Cczy pomiędzy izolacją dachu a boazerią powinienem dać rigips czy też stworzyć przerwę powietrzną? Niestety nigdzie nie znalazłem schematu na skos podwieszany i saunę

Sauna03.jpg

Sauna02.jpg

Sauna01.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. dwa rzędy boazerii zupełnie są zbędne. Lepiej daj jedną grubszą (min. 14-16 mm) niż dwa rzędy...

 

2. 30 cm wystarczy. Bez kartongipsu.

Oczywiście zakładam, że z sauny zamierzasz korzystać okazyjnie (włączasz piec, za godzinkę wchodzisz,saunujesz, wyłączasz piec i wychodzisz) a nie grzać ja cały czas.

Ja saunę mam w "półpiwnicy" gdzie zimą jest ca. 5 stopni na plusie i... mam sufit 10 cm wełny) i nagrzewa się szybko (a deski zewnętrzne po saunowaniu pozostają zimne - więc izolacja wystarcza).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co do pytań, bądź stwierdzeń

 

1. Pomiędzy ścianami a konstrukcją sauny robię 5 cm przerwy powietrznej, a następnie 5-10 cm wełny i boazeria. Wyczytałem tutaj, że niektórzy dają dwa rzędy boazerii, czy to jest wymagane?

2. Co z sufitem/skosem? Czy trzydzieści centymetrów wełny izolacji dachu wystarczy, czy trzeba ułożyć coś jeszcze?Cczy pomiędzy izolacją dachu a boazerią powinienem dać rigips czy też stworzyć przerwę powietrzną? Niestety nigdzie nie znalazłem schematu na skos podwieszany i saunę

 

1. Jeśli dobrze rozumiem pytanie to NIE. Mam wątpliwość czy dobrze zrozumiałem gdyż po raz pierwszy spotykam się z takim dylematem

 

2. Niektórzy między izolacją termiczną (wełna skalną) a boazerią nabijają jeszcze z 2cm listwę i dopiero na to boazeria. U nas też popularna jest folia paraizolacyjna czy tam papier aluminiowany - nazw jest sporo

 

My będziemy mieli praktycznie identyk układ ław. Wenątrz u nas bez skosów. Na dłuzszej stronie z 2 ławami około 210 a na krótszej z jedną około 170. Wysokość 205 zrobimy. Twoje 220 to dla mnie za dużo no chyba, że wysoki jesteś i planujesz pokazowe seanse saunowe dla gosci przeprowadzać :)

 

Jeśli jest opcja to bym drzwi blizej skosa wpakował a w naroznik po wejściu z lewej piecyk

 

Aby tyle drewna nie było widać pod ławami chcę zrobic maksymalnie rusztowanie pod ławy pod boazerią

 

250 to też całkiem sporo. Zakładając, że ja mając 187cm chce wygodnie kopyta wyciągnąć zaplanowałem maks 210. Ja na Twoim miejscu bym pomniejszył saunę od strony skosu. Mniej grzania a miejsca do wygodnego siedzenia zostaje Ci i tak podobnie

 

Nam się podoba boazeria w poziomie. Standardowa wszędzie dostępna ma 210cm. Jest też 240 ale to już nie wszędzie i nie w każdej odmianie

Edytowane przez piotrulex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piotrulex

marcink1207

 

Dzięki Panowie za odpowiedzi.

 

Doprecyzowując jak zrozumiałem Wasze odpowiedzi i odpowiadając na sugestię.

- Dwa rzędy boazerii są zbędne, wystarczy jeden, ale grubszy

- Przerwa powietrzna na ścianie działowej pomiędzy ścianą a wełną i konstrukcją sauny jest prawidłowa

- Na skosie pomiędzy boazerią a wełną wystarczy folia lub papier. Zakładam wobec tego do stelaży alu przykleić folię/papier i przykręcić listwy drewniane, a do nich mocować właściwą boazerię

- Wysokość rzeczywiście zmniejszę do ok 205 cm na gotowo

- Ławeczki naturalnie będą zabudowane pionowo, to tylko rysunek poglądowy. Wg wszelkich pomiarów na dolnej ławeczce będzie ponad 2 metry, na górnej natomiast ok 2, tak bym mając ok 180 cm mógł się spokojnie wyłożyć

- Piecyk niestety po lewej nie wejdzie, musiałbym wtedy zamontować skośne drzwi, a to i gimnastyka z drzwiami i z nadprożem i z wchodzeniem. W rzeczywistości po zrobieniu dystansu, izolacji i boazerii uskok po lewej stronie drzwi wyniesie ok 10 cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas prace szybko sie posunęły. 3 dni pracy w 2 osoby, które robia to po raz pierwszy. Pozostało na stelaże przykręcić deski siedzisk i oparć, zamontować drzwi, podlączyć piec, lampki, głosniki i wygodnie usiąść na ręczniku :)

 

Nie wiem co to znaczy dla kolegi "grubsza" boazeria. W tej chwlili standard to 14mm, kiedys bywała też 19-ka ale teraz prawie nieosiagalna jako drewno do sauny. No chyba, ze kupic sobie jakąś deskę elewacyjną ale ona zwykle tez jest szersza. Szczerze to też się nad tym zastanawialismy. Super dechy o grubości 19mm znalazłem za mniej niż 4 dychy ale długości to jedynie 4m i wiecej a cieżko było by mi to przywieżć no i składować. MArtwiło mnie również mocowanie tych desek (szersze, grunsze wiec i cięższe) na spinki zwłaszcza na suficie

 

Robimy więc zwykłe 14mm o kryciu około 8cm

 

Wygląda to wszystko nadspodziewanie dobrze :)

 

Będzie jeszcze robotą z wykończeniem widocznych 2 ścian zewnetrznych, prysznicem, jakimiś meblami, dekoracją itd ale saunować na upartego bedzie można i za tydzień jak znajdziemy czas aby znów przy tym maks 2 dni pogrzebać

 

Jak jakieś pytania to zapraszam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Sauna w naszym odczuciu wychodzi piękna. Zostało podłączyć kinkiety, lampy pod ławami, ledy, piec, sterownik, czujnik, panel sterujący. Przykleić kamień na ścianach przy piecu, zamontować piec, drzwi i zaczynamy saunowanie :)

 

Wewnątrz sauna z ławami wygląda przepięknie. To światło pod ławami, wychodzące z 1,5cm szpar między deskami jest rewelacyjne :)

 

Kinkiety zrobiliśmy sami z resztek abachi na ławy. Koszt materiału to 12zł za 3x25cm (przypomnę, że to i tak był odpad) a w necie identyczna najtaniej 57zł. Czas wykonania 15 minut

 

Na ściany zewnętrzne nie mamy jeszcze pomysłu więc na razie zostaje mało urodziwe OSB :)

Edytowane przez piotrulex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupienie elewacyjnej wcale nie jest głupie. Jesli można coś podpowiedzieć to jak chcesz fajny efekt świetlny to kup cegiełki (wg google cegiełki solne) z soli himalajskiej (tyle że musisz trochę mocniejszą żarówkę - nie 15W a 40 W - oczywiście piekarnikową) . Obłóż światło i będzie przyjemnie różowo. a sól czuć...

 

ew. można kupić gotową lampkę solną i przerobić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...
  • 2 weeks później...

Tu raczej rozmawiamy o samodzielnym robieniu sauny. Dlaczego? Wychodzi skrajnie taniej. Nie będę wnikał w szczegóły dlaczego ale miałem wycenę swojej sauny przez ekipę.... Powiedzieli kilkanaście tyś zł bez pieca. Ja zamknąłem się chyba w 3 z piecem.... (konkretne wyliczenia parę stron temu -bo już nie pamiętam)... Teraz czas obok na pokój do relaksu... ale do tego otworzę kolejny temat...

 

PS. Polecam kupić za ca. 100 zł 25 kg soli himalajskiej i spróbować poukładać między kamieniami. Jedni to lubią inni nie. Więc warto samemu się przekonać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Tu raczej rozmawiamy o samodzielnym robieniu sauny. Dlaczego? Wychodzi skrajnie taniej. Nie będę wnikał w szczegóły dlaczego ale miałem wycenę swojej sauny przez ekipę.... Powiedzieli kilkanaście tyś zł bez pieca. Ja zamknąłem się chyba w 3 z piecem.... (konkretne wyliczenia parę stron temu -bo już nie pamiętam)... Teraz czas obok na pokój do relaksu... ale do tego otworzę kolejny temat...

 

PS. Polecam kupić za ca. 100 zł 25 kg soli himalajskiej i spróbować poukładać między kamieniami. Jedni to lubią inni nie. Więc warto samemu się przekonać...

 

Sól między kamienie? Robisz seanse z polewaniem kamieni wodą? My tak i jakoś słabo tę sól wtedy widzę. Napisz coś więcej o tym poproszę. Myślałem w wypoczywalni dla klimatu coś w stylu lampki solnej tylko bardziej z kryształów w jakimś "czymś" a w środku żarówka

 

Nasza sauna nie wiem ile wyszła ale wyceny były na kilkanaście tysi w robieniu pod wymiar. Myśmy wydali na samą saunę może z 6 koła a po zobaczeniu firma stwierdziła, że za takie cacuszko to by chcieli jeszcze wiecej niz było w wycenie (opiewała chyba na 12 czy 14 koła). Dla nas równie ważne było światło w saunie i mamy tu 4 osobno włączne obwody

1. 2 tradycyjne kinkiety w naroznikach

2. 2 lampy pod ławami - takie jakby warsztatowe

3. 5m wąż RGB pod górną i dolna ławą

4. lampa na dole pod piecem świecąca w górę i podświetlajaca kamienie za nim

 

W narożniku za piecem kładliśmy kamień. Swietnie wyglada i nie będą nas martwiły szybko czerniejące tam deski :)

 

Jest jeszcze kilka rodzai oświetlenia w ypoczywalni choc zwykle zapalamy tamświeczkis tojace na posadzce :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, sól daje między kamienie... Fakt przy polewaniu minimalnie się rozpuszcza. Ale sól nie jest na tyle droga (120 zł za 25 kg) żeby raz na jakis czas nie kupić. I raz na jakiś czas myślę raczej na kilka lat. Pamiętaj że kamienie i sól są bardzo gorące. Woda szybciej wyparowuje niż rozpuszcza.

 

Woda z olejkami u mnie też jest ciepła... Kamienie polewam z ceramicznej miseczki która stoi na piecu... Taka najprostsza miseczka gliniana za parę zł.

 

Lampkę solną też można przerobić na oświetlenie. Najlepiej kupić gotową i zmienić kable na silikonowe oraz żarówkę na piecową. Jeśli światło masz w narożniku też można pomyśleć o cegiełkach solnych i zrobić "ścięcie narożnika"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, sól daje między kamienie... Fakt przy polewaniu minimalnie się rozpuszcza. Ale sól nie jest na tyle droga (120 zł za 25 kg) żeby raz na jakis czas nie kupić. I raz na jakiś czas myślę raczej na kilka lat. Pamiętaj że kamienie i sól są bardzo gorące. Woda szybciej wyparowuje niż rozpuszcza.

 

Woda z olejkami u mnie też jest ciepła... Kamienie polewam z ceramicznej miseczki która stoi na piecu... Taka najprostsza miseczka gliniana za parę zł.

 

Lampkę solną też można przerobić na oświetlenie. Najlepiej kupić gotową i zmienić kable na silikonowe oraz żarówkę na piecową. Jeśli światło masz w narożniku też można pomyśleć o cegiełkach solnych i zrobić "ścięcie narożnika"

 

Dzięki za info

 

Aż takim fanem "soli" to nie jestem ale jak gdzieś dorwę kilka kilo tych większych brył to zakupie i pokombinuje

 

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...