Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Budowa sauny krok po kroku


CoolaTT

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Gość grend
jak skończę wrzucę trochę zdjęć i informacji bo jak się robi jako amator to naprawdę to się przydaje:) może komuś się później przydadzą

 

Lepiej to robic w trakcie - tak mi się wydaje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak skończę wrzucę trochę zdjęć i informacji bo jak się robi jako amator to naprawdę to się przydaje:) może komuś się później przydadzą

 

Jak będziesz miał jakieś dylematy to wstawiaj na bieżąco :)

 

Jeśli wszystko wiesz to "koko dżambo i do przodu" ;) a my czekamy na finał :)

 

Gdybym robił to sam to tez bym w trakcie pewnie pytał i pytał

 

Jako, że robiłem to razem z gościem co ma "psi zmysł" do takiej roboty to wszystko szło jak z płatka. Odpowiedzi majstra pojawiały się zanim zauważyłem problem i w związku z nim zdążyłem zadać ewentualne pytanie :)

 

Po tej robocie nabrałem trochę odwagi do majsterkowania. Sami z żoną zaprojektowaliśmy i zrobiliśmy prostą szafę pod zabudowę w tymi mini spa, która wyszła bardzo ładnie. Teraz sami okleiliśmy panelami płytę OSB i wygląda kapitalnie. Rura do wentylacji sauny na odcinku 2m leciała na widoku pod sufitem. Sam wymyśliłem stelaż i okleiłem go resztkami tych paneli. Dla mnie wygląda rewelacyjnie. Teraz tylko łączenia dopracować jakimiś kątownikami aluminiowymi i mamy finał :)

Edytowane przez piotrulex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekstra. Drzwi to jak mniemam, tylko na chwilę. Ja bym wyjął dla bezpieczeństwa :). W dolnej belce frezujesz i chowasz śruby. Moim zdaniem niepotrzebnie, tam i tak będzie elastyczna wata. Boazerie kładziesz w pionie czy poziomie? My dawaliśmy w poziomie i już bez dodatkowego nabijania na konstrukcję dodatkowych listew. Jakbym konstrukcję pionową w narożnikach łączył na styk tak jak Ty to miałbym kłopot aby przymocować do niej później boazerię. Pamiętaj też o poprzeczkach na odpowiedniej wysokości abyś później mógł do nich przez boazerię przymocować poprzeczki na których położysz ławki, przykręcisz oparcie czy zamocujesz piec. Porób fory, pomierz, naszkicuj, zapisz :) Edytowane przez piotrulex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dolna ławka listwa jest na 48cm

górna ławka listwa jest na 93cm

 

Nie wiem czy to góra listwy w konstrukcji czy poziom ławy na gotowo do siedzenia podajesz

 

Jeśli to pierwsze to pamiętaj, ze do tego Ci dojdzie jeszcze z 4cm drewna konstrukcji ławy + 2,5cm grubość deski

 

Ławy mam nadzieję robisz zdejmowane. Nie wszyscy tak robią a przydaje się przy sprzątaniu itd :)

 

Jeśli chciałbyś jakieś szczegółowe foto, któregoś elementu, rozwiązania, wykonania itd to śmiało proszę :) Nie mówię, że mam idealnie a nawet dobrze, ale jestem zadowolony a będziesz mógł sobie przemyśleć :)

 

W temacie stykania pionów konstrukcji w narożnikach. Na zdjęciu wygląda jakby były bardzo blisko. Ja bym oddalił choć z 5cm od narożnika. Jak nabijesz jeszcze 1cm listwę to będzie jeszcze bliżej. Jak na to nabijesz deskę na jednej ścianie to będzie Ci ciężko operować młotkiem aby przybić spinkę na konstrukcji na prostopadłej przyległej ścianie w tym narożniku. Piszę o tym gdyż ja w jednym narożniku o tym nie pomyślałem. Warto też tak piony porobić aby jak najmniej waty docinać :)

 

Planując wymiar czy kładzenie kamienia za piecem pomyślałem o tym, aby jak najmniej odpadu było. To co odcinałem na jednej ścianie było idealne na drugą. Większosć boazerii mam w standardzie 210cm. Podobnie z ławkami choć tu miałem chyba z 4 długości abachi do wyboru

Edytowane przez piotrulex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piotrulex te wymiary to środek listwy poziomej, kantówki.

podeślij proszę jak masz zrobione ławki, jak je ściagać itd

 

co do pionów masz rację, jak dojdą listwy będzie ciężko. niestety będą musiał się z tym męczyć bo już nie rozkręcę....

 

Jak na foto, mam nadzieję, że pomogłem

 

Dobrze abyś kątów pilnował. Mi z tym minimalnie średnio wyszło. Górna długa ława jest robiona super na styk na szerokość. Muszę nieco kombinować z jej wyciąganiem bo z tyłu mi się lekko zwęża i nie mogę przodu unieść mocno do góry. Albo wtedy skrócić ławę, według potrzeb o jakieś milimetry ;)

 

Ostatnio widziałem na foto saunę. Koleś nie miał pojęcia jak to zrobić przykręcane od tyłu i jak się montuje boazerie. Nie wiem czy mi uwierzysz ale wszystkie łepki wkrętów było widoczne. Dla mnie masakra :(

 

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=578362022626136&set=pcb.2175850506009234&type=3&theater&ifg=1

 

Znalazłem te zdjęcia, pozwalam sobie wkleić fragment, to ostatnie w innym wymiarze ....

IMG_20181210_132412małe.jpg

IMG_20181210_132442małe.jpg

IMG_20181210_132526małe.jpg

sauna wkręty.JPG

Edytowane przez piotrulex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a do wysokości ławki trzeba zminusować podłogę, jakąś kratkę na płytki. Chociaż może za wysoko będzie 48 plus 6 jak piszesz minus jakieś 4 na podłogę daje 50 cm. W sumie nie będzie się chyba za wysoko siedzieć

 

Hej

 

Poniżej fragment mojego wpisu z 23 strony

 

"Raszka jest wyciągana i ma wysokość 5cm

 

Od poziomu raszki do poziomu dolnej ławy jest 45cm (po wyjęciu drewnianej podogi 50)

 

Górna ława wyżej o kolejne 45cm

 

Szerokość ław to około 55,5cm

 

Ławy są z 6 desek o szerokości 8cm, odstępy na grubość boazerii 14mm i razem wyszło 55,5"

 

Nam ten układ cały czas odpowiada co nie znaczy, że inne są niewygodne czy niepraktyczne :)

Edytowane przez piotrulex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piotrulex ... Powiedz mi co to za kamienie? gdzie kupowałeś? kleiłeś na klej do n. płyty osb?

 

Na fakturze z LM mam jak niżej

 

KLEJ ODKSZT ATLAS PLUS 20kg - 37,98zł

https://www.leroymerlin.pl/materialy-budowlane/kleje-i-zaprawy-klejowe/kleje-i-zaprawy-klejace-do-okladzin-ceramicznych/zaprawa-klejowa-plus-atlas,p454893,l392.html

 

KAMIEŃ BETONOWY ELBRUS GRAPHITE 0,47m2 - 36,90

https://www.leroymerlin.pl/materialy-wykonczeniowe/elewacje/kamien-elewacyjny-i-dekoracyjny/plytka-elewacyjna-elbrus-graphite-37-5-x-12-5-cm-maxstone,p421091,l466.html

 

IMPREGNAT DO KAMIENIA KNAP 1l - 31,49

https://www.leroymerlin.pl/materialy-budowlane/grunty-i-impregnaty/impregnaty/impregnat-do-kamienia-1l-1l-knap,p152925,l383.html

 

Najpierw sama płyta OSB została cienko pociągnięta klejem. To ściągnęło i kolejnego dnia były do tego klejone płytki

 

Wygląda to dobrze, jak umiejętnie podświetlone to nawet świetnie. Jest to pewna odskocznia od monotonnej, drewnianej całości, świetnie komponuje się z błyszczącym, srebrnym piecem oraz jasnym drewnem

 

Pamiętajmy, że drewno przy piecu bardzo szybko ściemnieje i położenie właśnie po to kamienia skutecznie temu zapobiegnie :)

 

Korciło mnie nawet aby na suficie przy piecu coś takiego położyć ale już dałem sobie spokój ...

1 (4).jpg

1 (11).jpg

Edytowane przez piotrulex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...