Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Budowa sauny krok po kroku


CoolaTT

Recommended Posts

nie no chciałem podpytać z ta woda bo zrobiłem wolnostojąca

i też woda zamarznie jak będzie mróz

ale jak tylko koło zera będzie wężem ogrodowym podpiąć do domu

ja na razie partyzantka bo tylko sauna wykończona a reszta czeka na ciepłe dni

i po saunie wychodzimy na zimne powietrze i tez fajnie ale woda szybciej by schłodziła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam w nowym roku i wielu udanych budów życzę

 

Tak sobie pomyślałem, że teraz to więcej czasu trwa wejście na forum niż zalogowanie na FB

 

Sam wiele się z kilku FB grup dowiedziałem, więc czemu i swoją wiedzą się tam nie wymienić

 

Idealnej grupy nie znalazłem, jak było coś u budowaniu to przytłaczającą część stanowią reklamy firm, które sauny robią zawodowo i opanowały te grupy

 

Porad takich jak tu oczekujemy jest tam niezbyt dużo

 

Tak więc dziś założyłem grupę o nazwie

 

"Sam buduję saunę – PORADNIK i wymiana doświadczeń"

 

i zachęcam do dołączania :)

 

https://www.facebook.com/groups/2828427317422370

 

Jak macie znajomych, którzy mają wiedzę w tym temacie i też chcą tworzyć grupę, pomagać innym i dzielić się swoją wiedzą to proszę im przekazywać dalej, zapraszać itd

 

Ja nawet zrobiłem w arkuszu kalkulacyjnym kosztorys swojej sauny wraz z zestawieniem materiałów. Tam też go udostępnię, to się może innym przydać

 

Nie wiem co z tego wyjdzie, ale odnoszę wrażenie, że tak będzie łatwiej i bardziej efektywnie

 

Bez Was się nie uda

 

Zapraszam :)

Edytowane przez piotrulex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Grupa

 

Sam buduję saunę – PORADNIK i wymiana doświadczeń

 

powstała w miniony piątek, po drodze był weekend

 

Właśnie zapisał się 200 użytkownik, a pierwsi to oczywiście z Muratora :)

 

Pomagajmy sobie nawzajem

 

https://www.facebook.com/groups/2828427317422370

 

Dziękuję

Grupa 200.JPG

Edytowane przez piotrulex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry.

 

A może ktoś doświadczenie z saunami zewnętrznymi i wstawianiem witryn zamiast ściany lub części. Chciałbym wstawić taką 15x1,5 metra kub większą i zastanawiam się czy powinna być w profilach drewnianych czy aluminiowych by wytrzymała temperaturę. Czy można w tylko w tej części do relaksu - przebierania, gdzie będzie prysznic. W komercyjnych domkach saunowych widzę, że są takie witryny i pozakrywane ćwierćwałkami. Nie wiem tylko z czego te profile. Chciałbym patrzeć na ogród podczas relaksu. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba musiały by być jakieś porządne zespolone szyby, żeby nie było dużych strat ciepła.

Z ciekawości szukałem i nic dedykowanego nie znalazłem, ale to nie znaczy, że nie ma

Poprawka na sauny kubik jest (niedostępne) duże okno w ramie drewnianej tak jak przy drzwiach.

Edytowane przez Grzegorz 64
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybudowałem saunę o wymiarach zewnętrznych 220cm x 300cm. Postawiłem ją w ogrodzie. Służy mi od 3 lat. Są w niej cztery miejsca siedzące, lub trzy leżące( dwa męskie- wyżej i jedno żeńskie-niżej,chłodniej). Z założenia jest to sauna mokra, niskotemperaturowa- do 70st.C Na saunowanie suche,100st chodzę do sauny "w mieście". Ograniczeniem temperatury pracy sauny domowej wynikały z pękających naczynek na twarzach pań (usuwanie laserowe to koszt powyżej 100zł za jedno). Piec jest na drewno- odkupiona od sąsiada koza o mocy ok.4,5kW. Powierzchnia domku podzielona jest na dwa pomieszczenia: przedsionek o wymiarach 120x 220cm i saunę 180x 220cm. W przedsionku wstawione są dwa krzesła z podłokietnikami i(po drugiej stronie) drewniana ławka o szerokości 118cm. Ściany od wewnątrz zbudowane są tarcicy modrzewiowej nieobrzynanej i obrzynanej- zakupionej bezpośrednio w tartaku - o grubości 25mm. Deski po przywiezieniu okorowałem naostrzonym szpadlem, dwa miesiące podsuszyłem i obrobiłem szczotką rustyfikującą. W takim stanie mocowałem je na ścianach fosfatowanymi(szarymi) wkrętami do drewna. To był błąd - zaczęły korodować od soli. Ale sauna szybciej nabrała patyny.

 

Uprzedzam uwagi co do wielkości tej sauny i tego przedsionka do wychłodzenia: siedzimy przy sobie w czterech chłopa( w tym trzech ok 90 kg, ok 180 wzrostu)- po parę godzin. Takiej atmosfery męskiego wieczoru przy półtora piwie może pozazdrościć każdy facet. Dlaczego półtora piwa? bo można wrócić do domu własnym samochodem. Sprawdzone różnymi alkometrami.

Kiedyś po pięciu godzinach posiedzenia żona zaczęła się martwić- to był czas kiperowania naszych nalewek.

To jest moja trzecia sauna - lepiej: podejście do sauny. Np: Przy domku na działce były trzy drewniane ściany i wełniany pled zamiast drzwi- na czwartej. Z Żoną byliśmy już z 25 lat po ślubie i do dziś chichotamy na wspomnienie tego saunowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Witam wszystkich,

 

Chce zająć się budowa sauny zewnętrznej (drewniany domek wolnostojący, piec elektryczny) ale mam wątpliwości co do przekroju ściany, natrafiłam na następujące warianty:

1. Folia przy welnie tylko od strony zewnętrznej

2. Folia po obu stronach wełny bo przy wariancie 1 Nic nie osłania wełny od zewnątrz, mozna skorzystac np z takiej welny z welonem alu (pomysl od kierownika budowy )

3. Jest jeszcze jedna, bardzo ciekawa opcja: warstwowa budowa ściany, ale wyłącznie z drewna. Np. Bal (może być nawet 4-5 cm), na to sklejka (świetna izolacja przeciwko przewiewom), na to deski boazeryjne (wtedy nie muszą nawet być na pióro-wpust, izolacyjność załatwia sklejka). Widziałem taką saunę w Szwajcarii, zbudowaną metodą chałupniczą, niskim kosztem. Sprawdza się świetnie. (Pomysł z tego forum, gdzieś z początkowych stron)

 

Może ktoś mógłby się rozwiać wątpliwości.

 

Czesc Nairobi,

 

Wg mnie powinnad dac folie paroizolacyjna od strony zewnetrznej a od strony wewnetrznej refleks w postaci foli aluminiowej, takie rozwiazania najczesciej widuje w internecie. Na wiosne tez zamierzam robic saune zewnetrzna - chetnie wymienie sie pogladami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Witajcie

 

Jak już pisałem wyżej, postanowiłem założyć grupę wsparcia na FB, gdyż tam szybciej to wszystko działa i udzielona pomoc w widoczny sposób przynosi efekty

 

Sam buduję saunę – PORADNIK i wymiana doświadczeń

 

W nieco ponad 1,5 miesiąca jest nas już tam ponad 3000 użytkowników :)

 

Zapraszam do wstąpienia do grupy i załączam bezpośredni link do konkursu z ciekawą i wartościową nagrodą

 

https://www.facebook.com/groups/2828427317422370/permalink/2864820517116383

Grupa 3,0.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze ktos doradzi. Zabieram sie za budowę wlasnej sauny. Forum poczytalem i wiem jak sie za to zabrac ale mam pytanie odnosnie boazerii i drewna na lawki. Nie chce swierka na sciany i sufity ( mam awersje na sęki). Napalilem sie lipę ale widze ze malo kto ma. Czy ktos kto ma doswiadczenie moze cos napisac więcej o tym drewnie? Warto albo moze nie warto i lepiej unikac? Biore też pod uwage olche.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze ktos doradzi. Zabieram sie za budowę wlasnej sauny. Forum poczytalem i wiem jak sie za to zabrac ale mam pytanie odnosnie boazerii i drewna na lawki. Nie chce swierka na sciany i sufity ( mam awersje na sęki). Napalilem sie lipę ale widze ze malo kto ma. Czy ktos kto ma doswiadczenie moze cos napisac więcej o tym drewnie? Warto albo moze nie warto i lepiej unikac? Biore też pod uwage olche.

 

Może zapiszesz się do grupy?

 

https://www.facebook.com/groups/2828427317422370

 

Widziałem ostatnio podobne pytania, a prawie 3,5tys użytkowników w obecnej chwili, zapewne chętnie Ci pomoże :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zapiszesz się do grupy?

 

https://www.facebook.com/groups/2828427317422370

 

Widziałem ostatnio podobne pytania, a prawie 3,5tys użytkowników w obecnej chwili, zapewne chętnie Ci pomoże :)

 

Dziękuje ale nie (nie korzystam z FB). Zdecydowalem sie na lipe finalnie. Wszystko bede z tego drewna mial (lawki i boazeria). Saunę zrobie z kantówki 5x5, ocieplenie to welna i na to "sreberko". Wrzuce fotki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Dzień dobry, jestem świeżak na tym forum, ale niekoniecznie świeżak wiekiem i doświadczeniem.

Przebrnąłem przez wszystkie opublikowane tutaj treści i przyznam, że były one dla mnie dużą pomocą i wsparciem przy projektowaniu własnej sauny.

Dziękuję za to wszystkim, którzy dzielili się swoimi doświadczeniami. Na razie sauna widnieje jeszcze na papierku, a docelowo będzie w domku drewnianym w ogrodzie, który będzie połączony ze strefą relaksu.

 

Mam pytanie, na które nie znalazłem odpowiedzi, albo nie były dla mnie wystarczająco jasne.

Może ktoś będzie mi mógł pomóc.

 

-Harvia w swoich technikaliach wszędzie pisze o odwodnieniu czy też kratce ściekowej w saunie. Niezależnie czy to będzie sucha czy mokra.

Tyle razy byłem w saunach suchych, ale przyznam że nie widziałem nigdy kratki ściekowej. Czy ktoś z Was montował w podłodze odwodnienie? Czy to na prawdę konieczne?

 

-temat był na pewno, ale nie wiem na czym ostatecznie stanęło. Czy nogi konstrukcji nośnej ław w jakikolwiek sposób zabezpieczaliście od spodu. Czy po prostu gołe drewno stoi bezpośrednio na kaflach. Chciałem odizolować cienką podkładką silikon.

 

-trzecia rzecz, obiektywnie najbardziej mi pasuje piec elektryczny 3faz Harvia Moderna V80E 8kW. Ma trzy rzeczy które mnie interesują. Odrębny panel sterujący, montaż na ścianie i doświadczenie firmy. Co polecacie jako realna alternatywa, biorąc pod uwagę moc i montaż na ścianie?

 

dzięki z góry i zdrówka życzę

D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

mogę poradzić że ważne jest aby górna ławka była odpowiednio szeroka, przez co wygodna do leżenia plackiem, ja mam 65 cm i uważam że to jest minimum.

 

dolna łąwka nie jest taka ważna bo tam się nie leży, conajwyżej siedzi jak komuś za gorąco , lub opiera nogi siedząc na górnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...