Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

jak się robi bonie/ boniowanie na elewacji?


Recommended Posts

Nie chodzi mi o takie płytki naklejane w narożnikch, ale o pozione żłobienia w styropnianie.

 

Dowiedziałam się, że są 2 możliwości:

 

1/ użycie specjalnych listew

2/ wycinanie takim przyrządem termicznym poziomych rowków

 

U nnie trochę będzie tych boni, listwy kosztowałyby około 1500 PLN, do tego doliczyć trzeba montaż tych listew przez pana, który robi elewację.

 

Można kupić taniej niż te listwy takie urządzenie do termicznego wycinania rowków i nawet samodzielnie je "wydłubać" :-)

 

PYTANIA:

 

1. czy jeśli będę miała te wyżłobienia poziome w styropianie, zrobione termicznie, to na to idzie normalnie klej, siatka i tynk? ten klej tam się szpachelką wpycha? :)

 

2. czy mimo termicznie wyciętych rowków i tak mimo wszystko daje się te listwy? a na listwy (we wgłębienia) tak samo - klej siatka tynk? czy one zostaja takie "gołe"? białe są więc będą dośc widoczne...

 

Pomóżcie prosze, bo styropian "się klei" musze szybko się zdecydować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 49
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Bonie to utrapienie wykonawcy elewacji , myślę że nie unikniesz dodatkowych kosztów bo samemu raczej tego prawidłowo nie wykonasz to upierdliwa robota.

Przy listwach nadal pozostaje wycinanie w styropianie/wełnie by zatopić listwy .

Samo wycinanie termiczne też kosztuje bo trzeba to poobrabiać wewnątrz by styropian się nie utleniał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kasiu, tak na logikę wyciąć i tak trzeba :wink:

 

Ja bym chyba dała te listwy, bo ciężko będzie (tak sądzę) uzyskać idealne żłobienia bez nich. Bo ten klej to trzeba by chyba palcem nakładać :wink: Ale może się mylę.... :roll:

 

Też sobie wymyśliłaś :wink: :lol: (a tak na poważnie, to te boniowania bardzo mi się podobają i myślę, że ładnie u ciebie to będzie wyglądało :D )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie na bloku takie bonie są, widzieliśmy jak je wycinali takim urządzonkiem termicznym, ale to było w czasach, kiedy nie myślałam, że bede sobie takie coś na własnej elewacji robić :-) gdybym wiedziała, to poszłabym się przeszkolić :lol: a tak nie zwróciłam uwagi, jak to tynkowali.

 

Ale maż przed chwilą wrócił z misji specjalnej :lol: podłubał trochę w tych boniach na naszym bloku, no i faktycznie , w środku te rowki są pokryte są tynkiem...

 

Ale jakby zrobić metodą z listwami to chyba też się to tynkuje? czy taki biały plastik na elewacji bije po oczach? a jak ktoś ma ciemną elewacje i mu to białe nie pasuje? nie ma innych kolorów tych listew niż białe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki serdeczne, na to nie wpadłam :oops: fajny pomysł z tymi pseudo-boniami...

 

męża nikt nie przyłapał na dłubaniu w boniach :-)

 

podjęliśmy decyzję, że zrobimy pseudo-bonie przy użyciu taśmy, bo ja bym chciała żeby one były dość gęsto, a przy wydatku 1500 PLN (nie licząc montażu) na listwy, to miałabym je co 30 cm i na niewielkiej powierzchni.

A tak, będę mogła poszaleć i zrobic coś ala deskowanie na prawie całym poddaszu...

 

Musze uderzyc do Zbycha po dokłądny instruktaż albo się wprosić na oględziny "w naturze" :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

jest tutaj delikatna róznica pomiedzy tamtymi postami adokładnie tym tematem.

 

tam jest tynk strukturalny 3mm, nie we jaki tu ma być ale jak dobrze przypuszczam bedzie 1,5 mm (standardowy na budynkach jednorodzinnych).

 

więc hm......? tasma ? może i tak ale jak to będzie wyglądało ? bardziej jako "pseudo boniowanie".

 

bonie sa elementem dekoracyjnym, ozdobnym budynku i tzreba wziąśc pod uwage aby takimi "pseudo boniami" nie zrobić wręcz odwrotnego efektu czyli żeby nie popsuć estetyki elewacji....

 

moim zdaniem jesli miał bym zrobić rozwiazanie na "taśme" to raczej chyba w ogóle bym odpuścił. nie podobało by mi sie... wybór należy do klienta.

 

odnosnie wykonania boni :

1) wyciąc wycinarką elektryczną, następnie obsadzić narozniki+siatka+klej i pomalować.

2)wyciąc wycinarką elektryczną obsadzić gotowe bonie (koszt 12,5 brutto za 3mb) i pomalować.

 

przeanalizował bym koszty i esli mnie nie stać to nie kombinował bym tylko zrobił elewacje jhednolitą.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam na domu jednorodzinnym bonie i wygląda super. Są to gotowe elementy ze styropianu, nie płaskie tylko fajnie przetłoczone. Mam narożniki, listwy wokół okien i podparapetniki. Nie tynkowane, tylko malowane dobrze pokrywającą farbą strukturalną.

 

 

ale to jest inne rozwiązanie "upiększenia" estetyki elewacji :) wątek dotyczy bonii choć podsuwanychpomysłów nigdy za wiele ;);)

 

apropos ładnie wyszło :) jaki producent profili ?

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...