Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

robić kominek czy nie?


lukasz123

Jak często używasz kominka (mowa o kominkach rekreacyjnych a nie DGP czy PW)??  

65 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jak często używasz kominka (mowa o kominkach rekreacyjnych a nie DGP czy PW)??

    • Codziennie lub prawie codziennie również poza sezonem grzewczym
      4
    • Codziennie lub prawie codziennie w sezonie grzewczym
      26
    • W weekendy
      8
    • 2-3 razy w miesiącu
      7
    • Przy okazji świąt, imprez, spotkań rodzinnych
      10
    • Jeszcze rzadziej
      1
    • Wcale
      9


Recommended Posts

koszt kominka + komin murowany + klinkier ,obróbka na dachu robocizna , wkłady itp. to w miom przypadku 20 000 zł

 

rozmawialem z kolega ktory wybudowal wlasnie dom o pow 350 m 2 ze on nie robi kominka bo to bez sensu. ta kasa 20 000 - to grzanie domu gazem przez 8-10 lat

co o tym sadzicie ?

 

ps. no i mowil rowniez ze przy kominku - malowanie pokoi co 2-3 lata

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 603
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

rozmawialem z kolega ktory wybudowal wlasnie dom o pow 350 m 2 ze on nie robi kominka bo to bez sensu. ta kasa 20 000 - to grzanie domu gazem przez 8-10 lat

co o tym sadzicie ?

 

sądzę, że bez sensu to jest dopiero budowa domu 350m2 i oszczędzanie na kominku 20kpln mógł wybudować dom 330m2 z kominkiem w tej samej cenie ;)

 

Jeżeli bierzesz pod uwagę tylko aspekt tzw "czasu zwrotu inwestycji" a nie to że niektórzy po prostu chcą mieć kominek rekraacyjnie (z jego plusami grzewczymi jako dodatek) to nasuwa się dodatkowe pytanie:

 

czym będziesz ogrzewał dom? też gazem ziemnym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koszt kominka + komin murowany + klinkier ,obróbka na dachu robocizna , wkłady itp. to w miom przypadku 20 000 zł

przy kominku - malowanie pokoi co 2-3 lata

 

Myślę, że z tymi kosztami trochę przesadziłeś, do kominka (tak jak do każdego kotła) nie musi byc stosowany komin murowany, może być np. stalowy, obudowany płytą GK, którego koszt jest o wiele niższy.

Ale nawet pomijając tę kwestię, sądzę, że nie można tego rozpatrywac wyłącznie w kwestii finansowej. Kominek jest nieodzownym elementem w domu, nawet jesli jest używany z rzadka. Tworzy prawdziwą atmosferę domu (pojmowanego jako zjawisko, nie jako budynek). Prawdziwy ogień daje efekt lepszy od najlepszego telewizora. To jest magia... nawet, jeśli ten ogień jest za szybką.

A co do malowania, to przecież i tak co kilka lat trzeba mieszkanie odświeżyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pełna zgoda z pierwkiem!

 

dla mnie kominek dziś to element już nie tylko czysto użytkowy ale dekoracyjny i służący budowaniu atmosfery w domu, rytuału zbierania się rodziny (odciągania jej od TV) a przy okazji dopiero dogrzewający.

Nie czarujmy się - w miastach to kosztowna zabawa - drewno jest drogie, wymaga miejsca na składowanie, czasu na znoszenie. Ale jak ktoś nie chce mieć pracy przy domu, niech wraca do bloku. Tak zresztą robią niektórzy na "stare lata"...

Gdybym budując dom oszczędził te 20k na kominku, dzisiaj plułbym sobie w brodę, bo w gotowym domu za 20k już raczej nic nie zrobię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koszt kominka + komin murowany + klinkier ,obróbka na dachu robocizna , wkłady itp. to w miom przypadku 20 000 zł

przy kominku - malowanie pokoi co 2-3 lata

 

Myślę, że z tymi kosztami trochę przesadziłeś, do kominka (tak jak do każdego kotła) nie musi byc stosowany komin murowany, może być np. stalowy, obudowany płytą GK, którego koszt jest o wiele niższy.

Ale nawet pomijając tę kwestię, sądzę, że nie można tego rozpatrywac wyłącznie w kwestii finansowej. Kominek jest nieodzownym elementem w domu, nawet jesli jest używany z rzadka. Tworzy prawdziwą atmosferę domu (pojmowanego jako zjawisko, nie jako budynek). Prawdziwy ogień daje efekt lepszy od najlepszego telewizora. To jest magia... nawet, jeśli ten ogień jest za szybką.

A co do malowania, to przecież i tak co kilka lat trzeba mieszkanie odświeżyć.

 

Dokładnie - "Prawdziwy ogień daje efekt lepszy od najlepszego telewizora. To jest magia" ... - dlatego proponuję wybudownie kominka z paleniskiem otwartym - tylko i wyłacznie - atmosfera podczas palenia w takim kominku jest wręcz niesamowita :) / żadna szybka tego nie da ... - wiem bo taki posiadam i użytkuję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja myślę, że nie ma co przekonywać Lukas123 do kominka, skoro go nie chce, co za radość mieć coś na co się patrzy jak na obiekt, który:

-"pozarł" mi 20 tyś.,

- jeszcze mi pobrudzi pokoje

- awogóletomipoco?

- i tv jest lepsze dopatrzenia :lol:

 

 

(dla mnie w moim domku ważne elementy to: własne podwórko,taras, i kominek właśnie :D )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiecie jak to jest z gustami... jeden woli kominek drugi tv. to nie o to chodzi.

Przy budowie domu nie da się wszystkiego przeliczyć jako inwestycję...

jest wiele takich elementów wyposażenia jak kominek - np wentylacja mechaniczna z rekuperacją (komfort i oszczędności w jakimś tam okresie czasu...)

 

kominek ma dla niektórych zalety "magiczne" a dla innych nie...

dla jednych kominek w domu będzie " bez sensu" dla innych bez sensu będzie dom bez kominka...

 

akurat ja będę miał kominek w domu ale też zastanawiałem się czy może nie robić komina i kominka jednak wybudowałem komin i myślę że na kominek też wyskrobię skądś kasę... jak nie od razu to za parę lat...

 

jakbym komina nie postawił to byłoby już pozamiatane...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie po rozważeniu plusów i minusów na plus został głównie aspekt estetyczny , wszystko poza tym na minus.... przeważyły minusy więc zrezygnowałam :roll:

 

ale rzeczywiście sprawa jest do rozważenia indywidualnego jak napisał pierwek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tylko powiem tyle...

 

Prawdziwy kominek to kominek otwarty... ale ma dużo wad i jest kosztowny nawet przy paleniu rekreacyjnym.

Komenek za szybą to już lekko nieprawdziwie takie wypośrodkowanie no też oki choć jak widzę taki kominek "nieodpalony" to raczej nic fajnego to to nie jest, a jak szybka się okopci to także szału nie robi.

 

No i teraz kij w mrowisko :D

Sam miałem mieć kominek i mam tyle, że elektryczny. Chodziło mi o aspekt wizualny. Przy kotłowni (ekogroch) którą już posiadam to w mojej ocenie i to dla mnie rozwiązanie komfortowe które pozawla mi na cieszenie się widokiem kominka kiedy mam na to ochotę , nawet przez 10 minut przed wyjściem do pracy ;D Ma kilka trybów pracy intensywność zarzewia i wielkość i intensywnosc płomienia.

Czysto, nie kopci się, nie trzeba składować, nosić i wnosić drzewa do domu... i wiecie co niektórzy zawzięci przeciwnicy takiego rozwiązania po zobaczeniu efektu i komfortu użytkowania (sprzątanie, malowanie, okopcenie) przyznali że z chęcią by widzieli teraz takie rozwiązanie u siebie po tym jak mają kominek u siebie... kilka lat paląc w nim od wielkiego dzwona (poprostu z braku czasu, czasami chęci do przejścia całej procedury wyczyść załaduj zapal)

 

PS> Nie przekonuję i nie namawiam każy wybiera sam.... napisałem o alternatywie, wygodnej, bezpieczniejszej (w przypadku małych dzieci i nie tylko)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Dokładnie - "Prawdziwy ogień daje efekt lepszy od najlepszego telewizora. To jest magia" ... - dlatego proponuję wybudownie kominka z paleniskiem otwartym - tylko i wyłacznie - atmosfera podczas palenia w takim kominku jest wręcz niesamowita :) / żadna szybka tego nie da ... - wiem bo taki posiadam i użytkuję :)

 

Ja z kolei budowę kominka z otwartym paleniskiem uważam za przeżytek, przynajmniej w nowo budowanych domach, gdzie kwestie energooszczędności, bezpieczeństwa itp. stawia się na pierwszym miejscu.

Jeśli już widok "żywego" ognia to polecam wkłady z szybą podnoszoną do góry - wilk syty i owca cała

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koszt kominka + komin murowany + klinkier ,obróbka na dachu robocizna , wkłady itp. to w miom przypadku 20 000 zł

przy kominku - malowanie pokoi co 2-3 lata

 

Myślę, że z tymi kosztami trochę przesadziłeś, do kominka (tak jak do każdego kotła) nie musi byc stosowany komin murowany, może być np. stalowy, obudowany płytą GK, którego koszt jest o wiele niższy.

Ale nawet pomijając tę kwestię, sądzę, że nie można tego rozpatrywac wyłącznie w kwestii finansowej. Kominek jest nieodzownym elementem w domu, nawet jesli jest używany z rzadka. Tworzy prawdziwą atmosferę domu (pojmowanego jako zjawisko, nie jako budynek). Prawdziwy ogień daje efekt lepszy od najlepszego telewizora. To jest magia... nawet, jeśli ten ogień jest za szybką.

A co do malowania, to przecież i tak co kilka lat trzeba mieszkanie odświeżyć.

 

Dokładnie - "Prawdziwy ogień daje efekt lepszy od najlepszego telewizora. To jest magia" ... - dlatego proponuję wybudownie kominka z paleniskiem otwartym - tylko i wyłacznie - atmosfera podczas palenia w takim kominku jest wręcz niesamowita :) / żadna szybka tego nie da ... - wiem bo taki posiadam i użytkuję :)

mój ojciec kominek z szybą nazywa piekarnikiem :) moim zdaniem to mieć najlepiej dwa w jednym :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...