Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kanadyjczyk bez tajemnic


kanadom

Recommended Posts

.... a może by tak argumenty .... ?

 

Co ja mam argumentować? Nie muszę znać każdej części samochodu aby nim jeździć, nie muszę znać składników chleba aby go jeść, nie muszę znać konstrukcji szkieletu aby w nim mieszkać...

...ale z jakiegoś powodu nie jestem za Twoją technologią , nie muszę i nie chcę wiedzieć dlaczego tak jest... .

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 652
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

...uderz w stół, a nożyce się odezwą ...

A może by tak argumenty?

 

Nie znam takiej technologii aby w pasywnym domu wpuszczać zimne powietrze pod izolację cieplną. Szereg błędów jest popełnianych przy oklejaniu ścian styropianem a podstawowy jest taki, że nie stosuje się kleju obwiedniowo na płytach styropianu tylko lepi się go na placki.

Natomiast skoro twierdzisz, że pod ryflowanym styropianem nie ma przepływu powietrza to po co stosujesz tam wiatroizolację? Przecież jedno przeczy drugiemu. Skoro płyta OSB stawia skuteczny opór parze wodnej to czemu ma służyć to ryflowanie? Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W któryms wątku było o listwie startowej i ilości otworków w niej aby odprowadzic skropliny i wychodzilo, że nie ma praktycznie szans aby przez tą powierzchnię otworów weszło powietrze skutecznie schładzające ściane. Tym bardziej, jak góra szczeliny zamknięta szczelnie wełną.

 

Nie zdajesz sobie sprawy jak mocno potrafi przedmuchać ścianę i szczeliny w ryflowanym styro zwykły wiatr. Wystarczy że zima powieje parę godzin co któryś dzień i masz wychłodzoną ścianę pod izolacją cieplną ,jak w tym czasie znajdzie się tam para wodna to skondensuje, Ryflowanie może rozpocząć i napędzać ten proces.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ja mam argumentować? Nie muszę znać każdej części samochodu aby nim jeździć, nie muszę znać składników chleba aby go jeść, nie muszę znać konstrukcji szkieletu aby w nim mieszkać...

...ale z jakiegoś powodu nie jestem za Twoją technologią , nie muszę i nie chcę wiedzieć dlaczego tak jest... .

Pozdrawiam.

 

... w zasadzie nic nie musisz ...

... problem w tym, że to nie jest moja technologia, coraz rzadziej stosowana, ze względu na inne - u nas bo najtańsza ...

dla mnie możesz nawet w ziemiance zamieszkać, ja po prostu zadałem pytania ... jak widać niewygodne ...

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony jednak styropian ryflowany nie zadawala mnie kompletnie. Punkt rosy przy wiekszych mrozach moze wystapic w konstrukcji i nikt nie jest w stanie policzyc i powiedziec ze nie
Nie . te ryfle jeszcze pogarszają ten efekt - a tylko przez prymitywizm tego rozwiązania.

Jest na to panaceum iż zadziała... ale tak bez pewnych działań na pewno nie.

I nie z EPS;em tu żadnych ryfli nie trzeba .

 

Izolacja od fundamentu/płyty fu musi być złączona z tą od elewacji.

Wełnę w ułożoną metodą lekką suchą można wentylować przez szkielet tj

przez tą wełnę.

Zachęcam do poszukania u wuja google . d-i

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może by tak argumenty?

 

Nie znam takiej technologii aby w pasywnym domu wpuszczać zimne powietrze pod izolację cieplną. Szereg błędów jest popełnianych przy oklejaniu ścian styropianem a podstawowy jest taki, że nie stosuje się kleju obwiedniowo na płytach styropianu tylko lepi się go na placki.

Natomiast skoro twierdzisz, że pod ryflowanym styropianem nie ma przepływu powietrza to po co stosujesz tam wiatroizolację? Przecież jedno przeczy drugiemu. Skoro płyta OSB stawia skuteczny opór parze wodnej to czemu ma służyć to ryflowanie? Pozdrawiam.

 

Witam, nie stosuje Pan zaleceń producentów, łamie elementarne zasady ... twierdzi Pan, że to Pana sprawa ... więc nie rozumiem polemiki ...

Odsyłam do płatnej fachowej literatury, ale tak na marginesie - to ryfle są po to żeby odprowadzić skropliny ...

Przepływu czy wymiany powietrza? Jaki przepływ, ochładzający przegrodę ?

Jak się nie zna podstaw, to się formułuje bzdury - a potem płacz i zgrzytanie zębów ...

Płyta OSB - pracuje w szkielecie od 3mm do 1cmm - o jakiej szczelności mowa ... ?

, pozdrawiam

P.S. Wprowadzacie wartości laboratoryjne do rzeczywistości - ale nie widzicie, że to nie jest świat wirtualny - a prawdziwe życie ...

Na zachodzie firmy budują rocznie tyle domów, co "Wy" przez całe życie nie postawicie - takie są fakty...

I w związku z powyższym, jesteście niezaprzeczalnie - "lepszymi fachowcami" od nich ....

Przede wszystkim, dlatego, że oni to robią dla kasy ... - usłyszałem na tym forum

a "Wy" pewnie charytatywnie ....

"Oni" jak coś by spieprzyli, przy 30 letniej gwarancji (ubezpieczenia) - to by milionowe odszkodowanie zapłacili i poszli z torbami ...

"Wy" dajecie ustawowe 6-miesięcy i niech się buja pajac ... (bo jak coś się pokarze to po 3 -5 latach a to wina materiału co ma 2 lata gwarancji albo rok ...)

zgodnie z maksymą: "...masz frajera to go duś, jak się zesra to go puść ... "

... niestety to nie po mojemu ... i wybaczcie ale nie mogę się z tym zgodzić ... codziennie rano się budzę i patrzę sobie głęboko w oczy i nie mam sobie nic do zarzucenia, chce żeby tak zostało ..ale moralność i uczciwość dawno już umarły więc z pewnością żądam zbyt wiele ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... w zasadzie nic nie musisz ...

... problem w tym, że to nie jest moja technologia, coraz rzadziej stosowana, ze względu na inne - u nas bo najtańsza ...

dla mnie możesz nawet w ziemiance zamieszkać, ja po prostu zadałem pytania ... jak widać niewygodne ...

pozdrawiam

 

te teksty były pisane, po co ciągnąć jedno w kółko.

Twierdzisz że ryfle są potrzebne, ja twierdzę że nie, na tym skończmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... nie stosuje Pan zaleceń producentów, łamie elementarne zasady ... twierdzi Pan, że to Pana sprawa ... więc nie rozumiem polemiki ... ...

A może tak coś merytorycznie?

A to niby dlaczego skropliny mają się pojawić w ryflach a nie na płycie OSB? Te nieszczęsne ryfle powodują schłodzenie płyty OSB i to dlatego skropliny. Zasadniczy błąd tej technologii to właśnie świadome powodowanie kondensacji pary wodnej.

Jak widać nie potrafisz odpowiedzieć na najprostsze pytanie. Stale zasłaniasz się technologią a jak widać nie rozumiesz zjawisk, które powstają w przegrodzie. Nie rozumiesz polemiki bo nie rozumiesz o czym piszę. To nie jest argument, że ktoś coś na zachodzie buduje. Ile Ty domów zbudowałeś?

Po prostu jesteś zaślepiony technologią i nie docierają do ciebie inne argumenty. Jesteś spokojny o wybudowane domy bo jak twierdzisz ubezpieczyciel będzie płacił za ewentualne wady. Nie życzę Ci abyś kiedykolwiek miał taką sprawę w sądzie bo ubezpieczyciel nie odpowiada za błędy w sztuce. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może tak coś merytorycznie?.................................................

 

... po raz kolejny nie wiesz Pan co piszesz .... i nie czytasz to co ja piszę ....

Odnośnie gwarancji to właśnie napisałem - ... to o torbach ....

Jeżeli chcesz zadać pytanie, to zadaj je właściwie. Skropliny pojawią się na wiatroizolacji, tam gdzie znajdują się ryfle, dlatego bo tam będzie punkt rosy, który nie zależy tylko od warunków w pomieszczeniach (wewnątrz) ale / i zewnątrz ... Wystarczy policzyć. Podstawy tu:http://pl.wikipedia.org/wiki/Kondensacja_powierzchniowa_pary_wodnej

, kłania się Fizyka budowli.... i ta nieszczęsna technologia, co to ją ci głupi Szwedzi wymyślili a do tego jeszcze inne głupsze kraje zmodyfikowały ... (te o podobnym klimacie) i to ta sama, co ja ją tu omawiam ...

Odnośnie naszych prywatnych waśni, to zbudowałem więcej dużo dużo dużo ..... więcej domów (np: typ lekki) niż Ty. Sam mieszkam w domu pasywnym, z tym nieszczęsnym styropianem ryflowanym. Udzielam 10letnich gwarancji i nie mam reklamacji ... dziwne nie ?

Jest kilka technologi wykonania pokrycia ściany w szkielecie lekkim, jednak jedna dotycząca styropianu - ryflowanego. Wykonuje różne i przy niczym się nie upieram. Wiem tylko jakie są konsekwencje - nie stosowania się do systemu, zaleceń producentów, zasad montażu, itd ...

,pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jakiej podstawie twierdzisz, że skrop;iny pojawią się na wiatroizolacji a nie pod nią i na jakiej podstawie twierdzisz, że w tym miejscu będzie "Punt rosy"? Lokalizacja tego punktu zależy od wielu czynników a przede wszystkim od różnicy temperatur. Załóżmy, że na zewnątrz jest -20*C to jaka będzie temperatura w szczelinach ryflowanego styropianu? No nie powiesz mi chyba, że będzie dodatnia?! A skoro będzie ujemna to gdzie nastąpi kondensacja pary wodnej? Wewnątrz ściany. Na tym polega wada tej technologii. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jakiej podstawie .........................

 

Witam, fizyka mechanizm przekazywania ciepła nazywa się wymuszony - jeżeli dobrze pamiętam. Robi się to po to by tam gdzie chcemy zrobiło się to co chcemy ... a nie daj Boże w ścianie, taki bezpiecznik różnicowy. Po to ten system został tak opracowany i dopracowany, żeby możliwie najlepiej przygotować niepożądane czynniki do ich usunięcia na zewnątrz - w tym przypadku skropliny. To były lata badań, i praktycznego sprawdzania. Łatwo jest wszystko policzyć w warunkach laboratoryjnych - ale domu nie da się tak postawić. Nikt z Panów nie bierze pod uwagę, pracy drewna - a z tym związanych prac płyty poszycia, wełny - wypełnienia. Szczelne wykonanie - wiatro i paroizolacji taśmą, której producent daje gwarancję maksymalną na klej 2 lata - też jest wątpliwe. Masa jest takich spraw. Przypominam, że wystarczy mała nieszczelność "szczelnie" przyklejonego styropianu - i całe laboratoryjne wyliczeni idzie się paść - ładnie mówiąc. Do tego dochodzi praca płyty od 3mm do 1cm, a to już ponad każdy dostępny klej do styropianu. Co zostało przerobione już u Czechów, coś około 2000r. gdzie postawili (tam Państwo) osiedle domków jednorodzinnych / bliźniaków - po chyba 6 czy 8 latach zaczął odpadać tynk wraz ze styropianem. Takich przykładów nawet u nas w Polsce jest wiele ... Ciężko jest jednak o to żeby u nas ktoś chwalił się swoją tragedią - a w tym przypadku wielka szkoda, bo to by niektórym otworzyło oczy. Jak tak się dzieje, to z reguły tłumaczy się to wadą kleju, materiału albo wykonawcy, który wyjechał na zachód lub zbankrutował ... A to po prostu brak elementarnej wiedzy ... ile ludzi w Polsce mieszka w szkielecie lekkim tzw. Kanadyjczyku, który strzela, i straszy ? Wiele, a z reguły tłumaczenie jest jedno to drzewo strzela - co jest kolejną oczywistą bzdurą - a jest to błąd wykonawcy ...

 

Na marginesie, pustka powietrzna - prawidłowo wykonana - jest bardzo dobrym izolatorem. .. pustka powietrzna ma przenikalność cieplną 0,025 a styropian 0,030-0,032W/mK czyli mniejszą niż najlepszy styropian. Zakładając, że wilgotność jest stała, brak mostków termicznych, a szczelina w tym przypadku jest mała ...

- ale pewnie również i to uznasz za herezję ... pomimo, że jest to sprawdzone, policzone i działa.

(Do obliczeń szczeliny przyjmuje się Rp = ok 0,18m2K/W)

 

Czas wyjechać. Albo pisać na zagranicznych forach.

 

... pobyt "tam" już przerobiłem. Od czasu do czasu zdarza mi się popełnić jakiś czyn w różnych miejscach na świecie ... Nie zamierzam wyjeżdżać. Na brak "roboty" również narzekać nie mogę. Daję 10 lat gwarancji (w przypadku budowy), a reklamacji jeszcze nie miałem. Już kilka ładnych gwarancji mi się skończyło, a nadal pozostaje w kontakcie z Klientami nie uciekam, nie wyłączam telefonu - odbieram. Więc nie rozumiem o co Ci chodzi z tym wyjazdem.

Ale czytając posty co poniektórych to zastanawiam się, kiedy to oni mają czas pracować ... i doradzać ... ? warte zastanowienia ... :)

 

,pozdrawiam

Edytowane przez andstach1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...pustka powietrzna - prawidłowo wykonana - jest bardzo dobrym izolatorem. .. pustka powietrzna ma przenikalność cieplną 0,025 a styropian 0,030-0,032W/mK czyli mniejszą niż najlepszy styropian. Zakładając, że wilgotność jest stała, brak mostków termicznych, a szczelina w tym przypadku jest mała ...

 

Akurat w tej kwestii jest pełna zgoda. Natomiast jak sam piszesz to nie są warunki laboratoryjne i na budowie jest to niewykonalne.

Natomiast wracając do meritum nie ma możliwości wymuszenia przepływu pary wodnej bo zależy on jak wcześnie pisałem od wielu czynników. Oczywistą jest dla mnie sprawa, że ten "geniusz", który wymyślił tą technologię świadomie założył schładzanie powierzchni przy pomocy ryflowania aby doprowadzić do kondensacji. Jest to z gruntu błędne i szkodliwe szkodliwe podejście do tematu.

Oczywiście powietrze zamknięte w szczelinie będące w bezruchu jest izolatorem natomiast w ryflowaniu to powietrze nie jest zamknięte! Nie spełnia zatem wymogów izolatora. Dodam jeszcze, że para wodna jako gaz nie wyrządza żadnej szkody warstwie izolacji i konstrukcji. Natomiast świadome doprowadzanie do kondensacji jest działaniem szkodliwym tym bardziej, że nie ma żadnej kontroli nad miejscem jej powstawania!

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Natomiast wracając do meritum nie ma możliwości wymuszenia przepływu pary wodnej bo zależy on jak wcześnie pisałem od wielu czynników....

Nie chodzi o przepływ pary wodnej - jak twierdzicie regulujecie sobie wilgotność do 40% w pomieszczeniach rozmawiamy o różnicy temperatur i o powstawaniu skroplin.

..."geniusz", który wymyślił tą technologię świadomie założył schładzanie powierzchni przy pomocy ryflowania aby doprowadzić do kondensacji....

Kondensacja pary wodnej na powierzchni wewnętrznej może wystąpić, jeżeli powierzchnia przegrody ma temperaturę niższą od temperatury punktu rosy powietrza znajdującego się przy przeszkodzie. To czy taka sytuacja będzie miała miejsce zależy głównie od:

- budowy przegrody: izolacyjność cieplna; czynników na zewnątrz; temperatury zewnętrznej; ruchu powietrza na zewnątrz (wiatru).

Śmiejesz się z "geniuszu" tych, którzy na co dzień dają ci zarobić?! - przecież jesteś "dachowcem" a to właśnie owa technologia ... i te same zasady ... Czy na dachu to działa? Schładzanie powierzchni nie występuje, jeżeli pustka powietrzna spełnia pewne kryteria, tu kłania się fizyka i fizyka budowli (3 - 4 cm MAX) inaczej właśnie dochodzi do owego schładzania (powyżej 4 cm następuje ruch konwekcja itp, itd - pustka robi więcej szkody niż pożytku), jeżeli ryfle mają około 1 cm grubości ... o jakim wychładzaniu mowa !!!??? O jakim przepływie mowa ???!!! O czym my w ogóle rozmawiamy ???!!! Jakie ujemne temperatury ???!!!

Powrót do podstaw - wyjaśni wszystko ...

...Oczywiście powietrze zamknięte w szczelinie będące w bezruchu jest izolatorem natomiast w ryflowaniu to powietrze nie jest zamknięte! Nie spełnia zatem wymogów izolatora....

No właśnie nie - wszystko zależy od szer czy grubości owej szczeliny do 4cm max!!! A tu jest otwarte ??? Jak jest otwarte - to nie jest izolacją, tylko nośnikiem elewacji ...

...Dodam jeszcze, że para wodna jako gaz nie wyrządza żadnej szkody warstwie izolacji i konstrukcji. Natomiast świadome doprowadzanie do kondensacji jest działaniem szkodliwym tym bardziej, że nie ma żadnej kontroli nad miejscem jej powstawania!....

Fizyki nie da się oszukać ... niestety ... mam pytanie czy na dachu się dało zrobić tak żeby działało? - to w owej ścianie te jak ich nazywasz "geniusze" zrobiły tak samo ... u wszystkich działa, od lat - tylko ty jakoś się nie możesz z tym pogodzić - nie wiedzieć czemu ....

, pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie da się oszukać fizyki. Jak nie będzie przepływu pary wodnej to nie będzie skraplania. W dachu jest wentylacja pomiędzy izolacją cieplną a deskowaniem lub płytą OSB! Ty natomiast lansujesz wentylację za płytą OSB a do tego pomiędzy warstwami izolacji cieplnej. Czy nie widzisz różnicy? Wydaje mi się, że całkowicie nie rozumiesz o czym piszę. I niech tak już zostanie. Chcesz na siłę udowodnić, że ta technologia jest dobra to udowadniaj i buduj dalej w tej technologii bo masz do tego prawo. Ja natomiast dalej będę pisał, że to zła technologia bo też mam prawo wygłaszać swoje opinie. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...