Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kanadyjczyk bez tajemnic


kanadom

Recommended Posts

andstach prezentuje moje ulubione podejście fachowców na budowach: "Panie ja tak już dwadzieścia lat robię i jest dobrze."

 

Witam, nie wiesz jakie mam podejście i co mówię więc nie wkładaj mi Swoich wypowiedzi do moich ust ...

Klient zawsze wie co buduje - bo ma projekt, umowę - w której w załączniku, jest specyfikacja wykonywanych prac. Ja uczę się cały czas i z pewnością głupi umrę, ale nie neguję czegoś co robią inni i to działa i to nie źle ...

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 652
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Zupełnie nie potrzebnie, możesz spać spokojnie , na 1000 % korniki nie zniszczą drewna konstrukcji domu, w ogóle nie zniszczą żadnego drewna bo one jedzą tylko drzewa czyli żyjące rośliny. Dom z drewna może zeżreć kołatek,spuszczel i inne takie

 

Witam ... czyżby ? a skąd taka wiedza?:

Kornik drukarz:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kornik_drukarz

Kornikowate inne gatunki:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kornikowate

Baza wiedzy na temat szkodników - jedna z lepszych stron moim zdaniem:

http://www.szkodniki.waw.pl/przeglad-szkodnikow-drewna-spuszczel.php

,pozdrawiam

P.S. Nie możecie spać spokojnie mając drzewo z tartaku ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gents.. troche bylem nieaktywny.. brak czasu.. a, ze czasem cos przeczytam to tak dla ukierunkowania dyskusji podrzucam swietny artykul:

 

http://www.buildingscience.com/documents/insights/bsi-049-confusion-about-diffusion/?searchterm=surface%20of%20condensation

 

JBZ zdaje sie nieustannie powtarzal, ze jedynie program instytutu Fraunhofera dosc miarodajnie ujmuje te skomplikowane zaleznosci..

 

w kazdym razie nie ma to jak dobry i doswiadczony fachowiec, ktory oprocz sporej wiedzy takze nie jedno juz widzial..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podrzucam swietny artykul:http://www.buildingscience.com/documents/insights/bsi-049-confusion-about-diffusion/?searchterm=surface%20of%20condensation

.

 

Niestety nie ma tłumaczenia strony na polski więc dla osób nie znających angielski link zupełnie nieprzydatny. Dlaczego polak na polskich forach budowlanych wstawia dla innych Polaków teksty po angielsku zakładając że każdy angielski zna ? Czy możesz sobie wyobrazić że Anglik na angielskich forach wstawia innym anglikom tekst po polsku bo zakłada że każdy anglik zna polski? ja sobie tego nie wyobrażam, ale w Polsce to stary sposób na przerzucenie roboty z tłumaczeniem na czytającego , chcesz przeczytać to sobie przetłumacz. Jakie szczęście że nikt nie cytuje po chińsku , przecież to najpowszechniej stosowany język na tej planecie, dopiero byłby niezrozumiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że nikt się nie odważył policzyć ...

a więc kolejne pytanie, a co z okolicą okien i drzwi ? ... a ... no tak ... tam to może gnić ...

Wam gdyby zdjęcia i film krok po kroku pokazać, to i tak macie zawsze swoją teorię, nie sądzicie, że jeśli "Oni" budują 90% w skali kraju (a my 8%) - To "ONI" mogą wiedzieć więcej ? i lepiej? i być mądrzejsi? i mieć większe doświadczenie?

sorry ale mnie rzemieślnicy nie interesują.

Ci co partaczą domy murowane- budując ścianę szczytową pod sam dach, jak i ci co budują "szkielety" sorry ale system kandyjski to prekambr budowlany.

Mnie naprawdę nie obchodzi co dany rzemieślnik sobie pomyślał i do jakich wydumanych wniosków doszedł.

Bo od tych bzdur uszy puchną. I dla mnie nie jest wyznacznikiem że czegoś powstaje 90%...

Ponieważ pytanie czy w tych 90% 100% jest zrobione zgodnie ze sztuką .

Napisałem w obronie szkieletu iż 98% domów murowanych, ma dach - szkielet ... bo nie raz nie dwa kogoś bierze skleroza.

 

andstach1 bardzo dobrze przytoczyłeś że mają ci rzemieślnicy teorię tam gdzie światło nie dochodzi.

Tylko trzeba podzielić przytaczanie i cytowanie wiedzy z książki od hipotez rzemieślniczych ... to co jest w książce zostało zbadane i opisane

i trudno nazwać to teorią, ponieważ to już w praktyce się odbyło.

 

Równie dobrze Twój opis budowy domu też można nazwać teorią - ponieważ jest to opis :D takie błędne koło ... chyba podanie ustne rzemieślnicze to nie jest teoria :D

 

"Panie ja tak już dwadzieścia lat robię i jest dobrze."
dobrze bo nikt nie przyjdzie i nie stwierdzi iż jest hoojowo .

Na szpicy teraz ściany szczytowe. Szlagier partactwa ... jak by nie dach to zrobili by gzyms :D

 

Ci mądrzy budują zgodnie z fizyką budowli a nie patrzą się jak robi zagraniczna większość.

pozdrawiam.

Święte słowa do annałów forum zapisać.

 

Fizyka Budowli w zadaniach A. STARAKIEWICZ J. SZYSZKA PRz 2009 można policzyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie ma tłumaczenia strony na polski więc dla osób nie znających angielski link zupełnie nieprzydatny. Dlaczego polak na polskich forach budowlanych wstawia dla innych Polaków teksty po angielsku zakładając że każdy angielski zna ? Czy możesz sobie wyobrazić że Anglik na angielskich forach wstawia innym anglikom tekst po polsku bo zakłada że każdy anglik zna polski? ja sobie tego nie wyobrażam, ale w Polsce to stary sposób na przerzucenie roboty z tłumaczeniem na czytającego , chcesz przeczytać to sobie przetłumacz. Jakie szczęście że nikt nie cytuje po chińsku , przecież to najpowszechniej stosowany język na tej planecie, dopiero byłby niezrozumiany.

 

hmm jesli przegladarka nie tlumaczy to sugeruje recznie na

translate.google.pl

szalu nie bedzie, ale przy odrobinie checi cos niecos rozjasni..

 

moze bede mial wiecej czasu dolaczyc do dyskusji, ale na codzien tego nie jem wiec moge tylko teoretyzowac. mysle, ze wartosciowy link jest zawsze pozadany, bo chociaz czesc ludzi skorzysta co wplynie na rozwoj dyskusji.. wczesniej majac wiecej czasu wiecej tlumaczylem, ale zauwazylem tez, ze ludzie wola sobie szpilki wstawiac zamiast dazyc do konsensusu. coz taka nasza (polska?) natura to nie ma co protestowac .

jak mowie, kto chce skorzysta, a, ze nie znalazlem nic podobnie adekwatnego po polsku to moze byc mi jedynie przykro.. nawet rozumiem twoje oburzenie, ale z porownywaniem do chinskiego troche przesadziles ;p

 

ogolnikowo powiem tylko, ze efekty kondensacji widac najczesciej nie tam gdzie wyliczamy punkt rosy, a na (tlumaczac grubiansko bo nie znam polskich nazw): preferencyjnym miejscu zarodkowania, inaczej: pierwszej powierzchni kondensacji, inaczej: powierzchni zainteresowania kondensacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nawet rozumiem twoje oburzenie

 

Dobry z Ciebie kolega, to ładnie rozumieć oburzenie innych ;)

 

 

z porownywaniem do chinskiego troche przesadziles..........mysle, ze wartosciowy link jest zawsze pozadany, bo chociaz czesc ludzi skorzysta co wplynie na rozwoj dyskusji..

 

Dlaczego przesadziłem? przecież ok 1 343 239 923 ludzi ( dane z 2012r) mieszka w Chinach i posługuje się mandaryńskim ,większość z nich umie czytać i teoretycznie wstawiając tekst po chińsku trafiasz do największej liczby potencjalnych odbiorców ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego przesadziłem? przecież ok 1 343 239 923 ludzi ( dane z 2012r) mieszka w Chinach i posługuje się mandaryńskim ,większość z nich umie czytać i teoretycznie wstawiając tekst po chińsku trafiasz do największej liczby potencjalnych odbiorców ;)

 

dalbym sobie reke uciac, ze JKM nawolywal do nauki chinskiego.. a jesli bym ja stracil to i tak jestem pewien, ze tak mysli..

 

no ale nie chcialem byc, az tak bezczelny i dostosowalem sie jak moglem do statystycznego odbiorcy w Donaldolandzie (skrzetnie pomijajac fakt, ze sam nie znam mandarynskiego, a nauka niemieckiego poszla w las..)

 

na forum przewaza endodynamizm poznawczy (ewentualnie pieniactwo mowiac jezykiem staropolskim)

dobrze czasem wrzucic troche fermentu tworczego dla pobudzenia rozwoju;p (to pisze bedac pod wplywem wkladu naukowego Kossowskiego w dziedzine cybernetyki spolecznej )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. :yes: Jako laik w temacie budownictwa miałbym prośbę, powiedzcie mi czy w domach kanadyjskich mozna robic wylewke jastrychową na ogrzewanie podlogowe dopiero na etapie stanu surowego zamknietego i wykonczonego z zewnatrz?. czy duza ilosc wilgoci nie wplynie niekorzystnie na wilgotnosc drewna konstrukcyjnego? na jakim etapie najlepiej zrobic podlogowkę? i czy drozej wyjdzie ogrzewanie podlogowe czy tradycyjne grzejnikowe?:o
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Czy występujące siły ścinające spowodują, że folia oderwie się od płyty PIR ?

.

Tak folia oderwie się od płyty. Pianka w płycie to nie ta sama pianka w trójkątnym elemencie do montażu okien. Radziłbym pozostać przy sprawdzonej tradycyjnej metodzie czyli mocowanie mechaniczne. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorry ale mnie rzemieślnicy nie interesują.

Ci co partaczą domy murowane- budując ścianę szczytową pod sam dach, jak i ci co budują "szkielety" sorry ale system kandyjski to prekambr budowlany.

Mnie naprawdę nie obchodzi co dany rzemieślnik sobie pomyślał i do jakich wydumanych wniosków doszedł.

Bo od tych bzdur uszy puchną. I dla mnie nie jest wyznacznikiem że czegoś powstaje 90%...

Ponieważ pytanie czy w tych 90% 100% jest zrobione zgodnie ze sztuką .

Napisałem w obronie szkieletu iż 98% domów murowanych, ma dach - szkielet ... bo nie raz nie dwa kogoś bierze skleroza.

 

andstach1 bardzo dobrze przytoczyłeś że mają ci rzemieślnicy teorię tam gdzie światło nie dochodzi.

Tylko trzeba podzielić przytaczanie i cytowanie wiedzy z książki od hipotez rzemieślniczych ... to co jest w książce zostało zbadane i opisane

i trudno nazwać to teorią, ponieważ to już w praktyce się odbyło.

 

Równie dobrze Twój opis budowy domu też można nazwać teorią - ponieważ jest to opis :D takie błędne koło ... chyba podanie ustne rzemieślnicze to nie jest teoria :D

 

dobrze bo nikt nie przyjdzie i nie stwierdzi iż jest hoojowo .

Na szpicy teraz ściany szczytowe. Szlagier partactwa ... jak by nie dach to zrobili by gzyms :D

 

Święte słowa do annałów forum zapisać.

 

Fizyka Budowli w zadaniach A. STARAKIEWICZ J. SZYSZKA PRz 2009 można policzyć

 

Witam, nie przesadzajmy ....

Z tym 90% - to chodziło mi oczywiście o kraje, gdzie budownictwo szkieletowe ma 90% w skali kraju. Nijak nie można tego porównać do "naszych dachów".

Owe 90% ilościowo np. w USA do polski również ma się nijak. Na pewno są i tam partacze, przykład: kompozyt drewna ze szkłem ...

Tak jak napisałem - wymyślmy coś nowego - ale nie mówmy że coś nie działa - jak działa od lat - takie było przesłanie ...

 

cyt:"... domy murowane- budując ścianę szczytową ..." - najlepszy czas - teraz - aby dowodów naszukać ... :)

i nie tylko w murowanych są "Fachowcy" ... :)

Nie ma śniegu za to mrozik z rana ... widać, na dachach wokół ścian nośnych i działowych - suche pola - a na reszcie dachu szron ...

I nie dotyczy to tylko ścian szczytowych ale i kolankowych również ....

... ale to już inna bajka ...

 

cyt:" ...Tylko trzeba podzielić przytaczanie i cytowanie wiedzy z książki od hipotez rzemieślniczych ... to co jest w książce zostało zbadane i opisane

i trudno nazwać to teorią, ponieważ to już w praktyce się odbyło...."

- zdecydowanie Masz rację, ale chyba rozumiesz o co mi chodziło ?

 

,pozdrawiam

Edytowane przez andstach1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zupełnie nie potrzebnie, możesz spać spokojnie , na 1000 % korniki nie zniszczą drewna konstrukcji domu, w ogóle nie zniszczą żadnego drewna bo one jedzą tylko drzewa czyli żyjące rośliny. Dom z drewna może zeżreć kołatek,spuszczel i inne takie

Wystarczy ze zrozumieniem poczytać choćby te linki. pozdrawiam.

... w/w to Twoje wypowiedzi, prawda ?

Czytamy ze zrozumieniem cyt:

"...zasiedla ponadto ścięty surowiec niekorowany, wiatrołomy, śniegołomy i wywroty..." - to co większość ma na dachach i w domach (więźba za 600-900zł)

Dodamy coś, bo widzę że nikt sam nie poprosi wujka o pomoc:

http://www.szkodniki.waw.pl/przyczyny-zasiedlania-domow-przez-szkodniki.php

"... Głównym czynnikiem decydującym o pojawieniu się szkodników jest używanie do budowy drewna nieokorowanego i niedostatecznie przesuszonego. Również wtórne zawilgocenie , które prowadzi do zagrzybienia, sprzyja zwiększenie liczby osobników przez co zwiększa się rozmiar szkód.Kolejną przyczyną atakowania drewna jest stosowanie drewna z młodych drzew, które posiada dużą ilość bielu zasobnego w składniki odżywcze...."

"...Dodatkowym czynnikiem zwiększającym ilość szkód w nowych budynkach jest wykorzystywanie do ich budowy drewna rozbiórkowego. Również wprowadzanie starych mebli to tych budowli, jak i magazynowanie w nich drewna rozbiórkowego służącego jako opał przyczynia się do rozwoju szkodników w nowym budynku. Używanie takiego drewna do budowy może spowodować zainfekowanie całego domu...."

,pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. :yes: Jako laik w temacie budownictwa miałbym prośbę, powiedzcie mi czy w domach kanadyjskich mozna robic wylewke jastrychową na ogrzewanie podlogowe dopiero na etapie stanu surowego zamknietego i wykonczonego z zewnatrz?. czy duza ilosc wilgoci nie wplynie niekorzystnie na wilgotnosc drewna konstrukcyjnego? na jakim etapie najlepiej zrobic podlogowkę? i czy drozej wyjdzie ogrzewanie podlogowe czy tradycyjne grzejnikowe?:o

 

Witam, niewątpliwie - ja sam przekonuje Pan do ogrzewania podłogowego. O zaletach i ewentualnych wadach można poczytać na google.

W fazie budowy domu w szkielecie lekkim, wykonanie wylewek - można wykonać tak naprawdę na każdym etapie, który ich wykonanie umożliwi. (nie zrobimy wylewki stropu - jak nie mamy stropu). Oczywiście musimy umożliwić odparowanie wody.

Wpływ wilgoci na konstrukcję budynku. Drewno konstrukcyjne - suszone komorowo - ma wilgotność (w zależności od rodzaju i przeznaczenia) od 12 do 16%. Zwiększenie jego wilgotności następuje poprzez np. wilgotność w powietrzu, wykonanie wylewek, opady deszczu itd. Natomiast drewno to równie szybko jak wilgotność przyjmuje tak szybko je odda i nie będzie ona miała znaczącego wpływu na żywotność konstrukcji budynku. Mówimy oczywiście o wykonaniu wylewek.

W budynku zamkniętym - stan surowy - wykonanie wylewek zwiększa wilgotność drewna o około 2% - drewno po około 2 -4 godzin wietrzenia wraca do wilgotności pierwotnej, chyba, że wilgotność zewnątrz jest równie duża - intensywne opady deszczu, wtedy ten czas "powrotu wilgotności" się wydłuży.

Drewno konstrukcyjne nie wymaga impregnacji (chyba że narażone jest na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych) a samo - po suszeniu komorowym - nie bardzo przyjmuje wodę - zdjęcie w załączeniu

 

Porównanie obu instalacji ma się tak naprawdę nijak. Ogrzewanie podłogowe jest ogrzewaniem niskotemperaturowym, Ogrzewanie grzejnikowe ogrzewaniem wysokotemperaturowym. Podłogówka w instalacji prawidłowo wykonanej - przynosi znaczne oszczędności, daje większy komfort cieplny, jest "zdrowsza".

Ceny wykonania - zależą tak naprawdę od zastosowanych materiałów. Wykonanie podłogówki może być cenowo dużo tańsze od instalacji grzejnikowej lub dużo droższe. Zależy co i gdzie się kupuje. Rozdzielacz allegro 10 sekcji - ROZDZIELACZ 10 MIESZAJĄCY PODŁOGÓWKI ECO AFRISO kosztuje 1190zł, robiąc go samemu - wyjdzie max 600zł. (a więc 2 w cenie jednego). Ja osobiście stosuje materiały firm, które dają najdłuższą pisemną gwarancję, jeżeli gwarancja jest jedna - najtańsze. (np. pex/alu/pex - 20x2 cena 1,5 do 6zł - różni producenci - czas gwarancji ten sam). Oczywiście będą głosy że tanie to gówno, itd, itp, jednak jeżeli kupimy za 6zł/mb i będziemy reklamować? co wtedy powiemy? Jeżeli wykonuje się podłogówkę zgodnie z technologią i zasadami - nie będzie reklamacji na 100%.

, pozdrawiam

DSCF4687.JPG

DSCF4686.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do kol. andstacha.

Pracowałeś tu i tam,zdobywałeś wiedzę z nie jednej miski.Powiedz proszę,ile amerykańskich domów ma klimatyzację w domu?

 

ps. nie jest to pytanie z typu durnych i bez celowych.

 

Witam, tak zdaje sobie sprawę, że nie jest to pytanie - bezcelowe.

Odpowiedź: nie mam pojęcia.

W Iraku czy Afganistanie były wielkie klimatyzatory w każdym budynku czy kontenerze. W USA - nigdy nie byłem. Z pewnością zależy to od stanu i temperatur, rejonu kraju, wysokości n.p.m. itd. Generalnie z czytanych przeze mnie opracowań, książek, itd, wszędzie w zaleceniach była wentylacja mechaniczna - to stare pozycje - rekuperacja była w niewielu. Temat rekuperacji znany - szczególnie polecam ten: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?57886-Rekuperator-quot-tymi-r%C4%99cami-quot-robiony,

My powinniśmy się jednak patrzeć na nasze warunki klimatyczne i miejsce w którym mamy dom. Ja mam rekuperator i wymiennik gruntowy - rurowy 80mb. Dom pasywny, okna właściwe, obniża mi temperaturę w lecie o około 10stopni C. jak dla mnie wynik SUPER. Różnica powyżej 10st. C - była by niezdrowa. Działa to dopiero 3 lata - co dalej - pożyjemy zobaczymy.

W zimie - wentyluje i odzyskuje - badań na razie nie prowadziłem - ile jakie temp. itd. - brak czasu ....

pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klimatyzacja tak popularna jak u nas lodówki. Więc można przyjąć ,że byle chałupina ją ma.

Jeszcze jedno pytanie. Rozumiem,że paroizolację zalecasz wykonywać jak najszczelniejszą.Taśmy na stykach i takie tam.

Jak jest z wiatroizolacją ? Też super szczelnie,czy wystarczy na zakładkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klimatyzacja tak popularna jak u nas lodówki. Więc można przyjąć ,że byle chałupina ją ma.

Jeszcze jedno pytanie. Rozumiem,że paroizolację zalecasz wykonywać jak najszczelniejszą.Taśmy na stykach i takie tam.

Jak jest z wiatroizolacją ? Też super szczelnie,czy wystarczy na zakładkę?

 

Witam, no pomimo gwarancji taśm (klej ma gwarancję 2 lata) - tak jak najszczelniej, tym bardziej że wiatroizolacje stosuje, które są/mają membranę (ukierunkowaną przepuszczalność).

, pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...