Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kanadyjczyk bez tajemnic


kanadom

Recommended Posts

Czy oni oszukują i popełniają błędY?

http://www.typar.com/builder/wps/moisture-control/index.html?bl=WPS-moistureControl&it=WPS-moistureControl

Czy działają tylko w kierunku nadszarpnięcia kasy Inwestora?

 

A może warto od czasu do czasu zaczerpnąć informacji, by swój dom wybudować na lata.

 

Zauważ jakie warstwy są pokazane na szkicu zamieszczonym na stronie tytułowej. Od środka jakaś płyta (prawdopodobnie gk) dalej wełna w konstrukcji i znowu jakaś płyta (prawdopodobnie OSB), wiatroizolacja i siding. I to ma być ten dom na lata? I to ma być ta wiodąca technologia? No ale każdy ma prawo budować jak uważa bo to jego pieniądze. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 652
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ja rozpocząłem budowę pierwszego osiedla domów szkieletowych w Łodzi w 1989 i w jednym z nich mieszkam do dziś.

Teraz rozumiem - nie było wiatroizolacji (w Łodzi) dwadzieścia lat temu, nie musi być i dziś na wszelkich "kanadyjczykach" budowanych aktualnie w kraju. Rozumiem i dziękuję za szczerość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie myślę, że chyba nie rozumiesz o czym piszę ale to już Twoja sprawa. Nigdy nie pisałem, że nie musi być wiatroizolacji. Pisałem natomiast, w którym miejscu ściany powinna się znaleźć aby spełnić swoje zadanie. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie można się nie zgodzić z AW

rysunek generalnie ma się nijak do tematu, fakt, że pod sidingiem jest folia(?) na OSB(?), jest czymś innym niż folia pod wełną, na OSB, a to tu było poruszane

w tym wypadku może i ta folia jest potrzebna, ale raczej ze względu na możliwość skraplania się pary na wewnętrznej stronie sidingu i ochrony przed skroplinami tej płyty

 

Kubulec, poczytaj uważnie co było wcześniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że tak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego jak ważna jast wentylacja ścian zewnętrznych, a tym bardziej izolacji. Nie raz widziałem drewniane domy poobijane z zewnątrz papą, która miała zapewnić szczelność sciany i ochronić drewno przed warynkami zewnętrznymi. Tymczasem po zdjęciu papy okazywało się, że pod spodem bale drewniane poprostu zgniły. Podobnie jest z każdą inną ścianą. Musi mieć odpowiednią wentylację.

Zgadzam się ze zdaniem Pana Andrzeja. Zastanawiam się jadnak jak sensownie usztywnić taką ścianę. Gdzieś OSB trzeba dać. Może od wewnątrz, pod gk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może jakieś wyjaśnienie?

Wiesz, jak zacząłem zastanawiać się nad budową "kanadyjczyka" poczytałem trochę literatury, sporo pogrzebałem po internecie. I co? Inaczej widziałem i widzę teorie budowy swojego domu niż te wymyślane i prezentowane w tym wątku.

 

Ale wracajac do rzeczy - czy wiesz dlaczego siding winylowy można klaść bezpośrednio na płytę OSB (czy tez inną płytę) pokrytą folią spełniającą wymogi wiatroizolacji (nie papą jak ktos tu pisał)?

Jak będziesz znał odpowiedź, to się dowiesz dlaczego po wewnętrznej stronie sidingu nie skropli się para wodna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wracajac do rzeczy - czy wiesz dlaczego siding winylowy można klaść bezpośrednio na płytę OSB (czy tez inną płytę) pokrytą folią spełniającą wymogi wiatroizolacji

to w końcu bezpośrednio, czy na folię?

 

 

Jak będziesz znał odpowiedź, to się dowiesz dlaczego po wewnętrznej stronie sidingu nie skropli się para wodna.

podobno to forum, gdzie udziela się odpowiedzi, rozumiem że nie wiesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie raz widziałem drewniane domy poobijane z zewnątrz papą, która miała zapewnić szczelność sciany i ochronić drewno przed warynkami zewnętrznymi. Tymczasem po zdjęciu papy okazywało się, że pod spodem bale drewniane poprostu zgniły.

Czy według Ciebie to powód by folię spełniającą wymagania wiatroizolacji kłaść pod płytę OSB?

Dla mnie to zwykła nieznajomość zagadnień budowalnych. Gdyby zamiast tej papy położono wiatroizolację to tych "kwiatków" by nie było. Zresztą kto kiedyś myślał o folii wiatroizolacyjnej? A dziś... Dziś każdy producent się chwali że takową produkuje, choć żadna z nich nie spełnia wymagań typowej folii wiatroizolacyjnej stosowanej w Stanach czy Kanadzie w budownictwie szkieletowym. Ale to już inna bajka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie raz widziałem drewniane domy poobijane z zewnątrz papą, która miała zapewnić szczelność sciany i ochronić drewno przed warynkami zewnętrznymi. Tymczasem po zdjęciu papy okazywało się, że pod spodem bale drewniane poprostu zgniły.

Czy według Ciebie to powód by folię spełniającą wymagania wiatroizolacji kłaść pod płytę OSB?

Dla mnie to zwykła nieznajomość zagadnień budowalnych. Gdyby zamiast tej papy położono wiatroizolację to tych "kwiatków" by nie było. Zresztą kto kiedyś myślał o folii wiatroizolacyjnej? A dziś... Dziś każdy producent się chwali że takową produkuje, choć żadna z nich nie spełnia wymagań typowej folii wiatroizolacyjnej stosowanej w Stanach czy Kanadzie w budownictwie szkieletowym. Ale to już inna bajka.

 

Chodzi mi o to, że zastosowanie odpowiedniej wentylacji w odpowiednim miejscu jest bardzo ważną sprawą. Jeżeli jest tak, że płyta osb nie przepuszcza pary w odpowiedniej ilości, to folia zastosowana na niej lub pod nią (przy załaożeniu, że nie ma zrobionej szczeliny wentylacyjnej) nie ma racji bytu, bo i tak izolacja będzie się kisiła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że tak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego jak ważna jast wentylacja ścian zewnętrznych, a tym bardziej izolacji. Nie raz widziałem drewniane domy poobijane z zewnątrz papą, która miała zapewnić szczelność sciany i ochronić drewno przed warynkami zewnętrznymi. Tymczasem po zdjęciu papy okazywało się, że pod spodem bale drewniane poprostu zgniły. Podobnie jest z każdą inną ścianą. Musi mieć odpowiednią wentylację.

Zgadzam się ze zdaniem Pana Andrzeja. Zastanawiam się jadnak jak sensownie usztywnić taką ścianę. Gdzieś OSB trzeba dać. Może od wewnątrz, pod gk.

 

No ale nie mówimy tutaj o papie :) Papę to samobójca daje.

 

A co do wentylacji izolacji. Pytanie której? Wentylować tę w ścianie tj. wełnę? Czy też wentylować zewnętrzną termoizolację czyli styropian?

 

Co do zewnętrznej warstwy się wypowiedziałem: membrana+styropian ryflowany. I bynajmniej nie jestem znajomkiem Pana Nitki 8). Ba! Sto lat temu wysłałem do niego maila i mi nie odpowiedział ;) Klejenie styropianu do poszycia uważam za szkodliwe.

 

Natomiast Andrzej kwestionuje OSB od strony zewnętrznej sugerując przewietrzanie wełny czego z kolei żaden producent domów nie robi. Nie mówię tu o domki i domki czy innych małych producentach ale też duże firmy w tym producenci domów ze szwecji (gdzie wełny leją 40cm w ścianę).

 

I tu jest wg mnie istota sprawy: tj. czy zamknięcie wełny z obu stron płytą OSB zapewniając paroizolacyjność od strony pomieszczenia jest szkodliwe czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przykład domu drewnianego obitego papą podałem tylko po to aby uzmysłowić niektórym, jak może zadziałać odcięcie drogi ucieczki parze wodnej.

Czy płyta osb przepuści parę czy nie tego nie wiem. Według Andrzeja W - para nie przedostanie się. Jeżeli przedostanie się w niewystarczającej ilości, efekt i tak może być opłakany. Jak więc budować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak więc budować?

 

od zewnętrznej strony płyta osb z (odpowiednimi) otworami ?

 

Zgadza się. Robią tak czasami w zachodnich stanach Kanady (British Columbia).

Ciekawe czemu tego nikt w Europie nie robi?

 

W takim wypadku otwory musiałby być zrobione dosyć gęsto lub przydałaby sie szczelina pomiędzu wełnę i płytą osb (ok. 2 cm).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...