Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kanadyjczyk bez tajemnic


kanadom

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 652
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Niby wycofał się z tego wątku a jednak się wypowiada jako ktoś inny. Odpowiedzią na wiele wątpliwości byłoby stwierdzenie jaki opór parze wodnej stawia płyta OSB. Mamy tu wielkiego znawcę literatury internetowej (pojawił się w tym wątku jak tylko zniknął Wojciech Nitka) "Kubulec" to może on podzieli się wiedzą w tym temacie. Pozdrawiam.

cóż skromność nie pozwalała mi tego wcześniej o tym wspominać, odczucia mam te same, znowu muszę się zgodzić

 

ot, spryciarz ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Współczynnik oporu dyfuzyjnego pary, według DIN 4108-5 wynosi: dla płyty OSB-3 grubości 6-17 mm - 220, a dla grubości 18-40 - 440 mi.

Jak mały jest to opór warto porównać z folią paroizolacyjną, która ma opór w granicach 300.000, a więc w zaokrągleniu ok. 1.000 razy większy.

 

Rozumiem, że podane wartości są w milimetrach. Dziwi mnie jednak fakt, iż trzykrotnie grubsza płyta OSB stawia taki sam opór? Logicznie myśląc opór powinien rosnąć proporcjonalnie do grubości materiału. Zwracam również uwagę na fakt, iż opór ten jest 10~20 krotnie większy od tego jaki stawia wiatroizolacja (Sd~0,02 cm). Tak duży opór po zimnej stronie izolacji cieplnej nie jest do pominięcia. Na płycie OSB od strony izolacji cieplnej zacznie się wykraplać kondensat pary wodnej (oczywiście w określonych warunkach). Wykonanie wentylacji pomiędzy płytą a izolacją cieplną likwiduje ten problem. Wentylujemy (osuszamy) izolację cieplną a nie płytę OSB! Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Współczynnik oporu dyfuzyjnego pary, według DIN 4108-5 wynosi: dla płyty OSB-3 grubości 6-17 mm - 220, a dla grubości 18-40 - 440 mi.

Jak mały jest to opór warto porównać z folią paroizolacyjną, która ma opór w granicach 300.000, a więc w zaokrągleniu ok. 1.000 razy większy.

 

Rozumiem, że podane wartości są w milimetrach. Dziwi mnie jednak fakt, iż trzykrotnie grubsza płyta OSB stawia taki sam opór? Logicznie myśląc opór powinien rosnąć proporcjonalnie do grubości materiału. Zwracam również uwagę na fakt, iż opór ten jest 10~20 krotnie większy od tego jaki stawia wiatroizolacja (Sd~0,02 cm). Tak duży opór po zimnej stronie izolacji cieplnej nie jest do pominięcia. Na płycie OSB od strony izolacji cieplnej zacznie się wykraplać kondensat pary wodnej (oczywiście w określonych warunkach). Wykonanie wentylacji pomiędzy płytą a izolacją cieplną likwiduje ten problem. Wentylujemy (osuszamy) izolację cieplną a nie płytę OSB! Pozdrawiam.

 

Polecam: tabelka TABLE A10 tutaj http://www.vtt.fi/inf/pdf/workingpapers/2005/W22.pdf

 

Dla OSB EU 12mm Sd średnie = 1870mm, a dla OSB EU2 12mm Sd średnie = 1620mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

skoro potrzebne są szczegółowsze informacje - bardzo proszę - dla płyty OSB-3 - wilgotnej i suchej

- 12 mm = mi - 115 / 316, sd - 2,2 / 4,6

- 15 mm = mi - 241 / 395, sd - 3,7 / 6,0

- 18 mm = mi - 356 / 483, sd - 6,9 / 9,3

- 22 mm = mi - 258 / 377, sd - 6,2 / 8,8

- 25 mm = mi - 300 / 552, sd - 8,4 / 15,3

 

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

A czy nie jest błędem stosowanie foli wiatroizolacyjnej na płyte OSB?

Skoro para ucieka z wewnątrz domu to zostaje zatrzymana na tej foli. Ściana wówczas "nie oddycha" i płyta OSB butwieje.

Albo stosować płyte OSB (która sama w sobie jest wiatroizolacją), albo folie wiatroizolacyjną (jeśli nie ma płyty OSB). Nigdy razem.

 

A czy może króryś z Panów ekspertów widział płytę OSB, w domu szkieletowym, po kilku latach użytkowania, jeśli była razem z wiatroizolacją ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...
  • 3 months później...

o jaki miły wątek!

Muszę wykonać kawałaczek ściany systemem kandyjskim i w tych celach poczytałem, pojechałem do wioski budowlanej w Urzucie żeby obejrzeć przekrój ściany i też zdziwił mnie brak szczeliny za wełną i wiatroizolacja na płycie. Szybko uznałem że jednak mam za małą wiedzę na ten temat a tu proszę.... Nie tylko ja mam takie wątpliwości. W każdym razie u siebie będę robił taki układ jak na dachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...