Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

pompa ciepła - koszty eksploatacyjne


jack_2000

Recommended Posts

gdzieś był wątek o kosztach eksploatacyjnych pompy ciepła - ale trochę zminił temat z biegiem czasu dlatego zakładam nowy. Proszę podawajcie ile kosztuje eksploatacja pc i jaką macie staryegię, aby ogrzewanie wychodziło najekonomiczniej. Pompa o mocy grzewczej 10KW.

 

Ja mam ustawione podbicie temp.podłogi +2 stopnie między 13-15 i 24-6 rano, jest to w okresie taniej taryfy. Pompa chodzi ok. 5 godzin na dobę przy zużyciu 2,8KW na godzinę:

czyli 2,8KW x 5 godzin = 14KW na dobę

14KW x 0,21 gr (taryfa nocna) = ok. 3 zł na dobę

czyli na miesiąc 30x30 zł = 90zl miesięcznie.

 

Testuję pompę od tygodnia - na razie jest ciepło - temp. zew. 5-10 stopni, zobaczymy jak będzie chłodniej co się stanie z kosztami. Dom nie ocieplony -temp. wew. ok. 17-18 przy ustawieniach podłogówki 19-20 stopni.

 

Proszę o opinie innych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 248
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Chyba wszyscy zadowoleni z niskich rachunków i nikt się nie musi zastanawiać jak je obniżyć? :lol:

 

Bo wg mnie nie ma co walczyć o jakieś 10 zł / m-c

poza tym każdy dom jest inny (pow, ustawieniem wzgl stron świata, tevhnologią wykonania i błędami wykonawczymi i zużyciem cwu) i nie da się tego na forum porównać.

 

Ja jeszcze swojej PC nie mam ale... w umowie mam mieć wpisane koszty użytkowania na rok (szacowane są na ok. 1500 - ciekawe co ostatecznie wpiszą) przy temp podłogi 28 stopni. Dom 240 m2 pow użytkowej

 

I powiem ci tak - czy osiągnę 1800 czy 2000 będę zadowolony bo przy propanie miałbym 10 tys rocznie. I dalej nie będę miał tego jak porównać, bo mój dom jest oczywiście wyjątkowy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jasne, że nie mówimy tu o 10 zł.

 

Do założenia wątku natchnął mnie gość z forum, który zainstalował pc i dziennie zużywa 70KW przy pompie 10KW. Czyli miesięczne zużycie ok. 2000KW to przy cenie energii ok. 40gr wychodzi 800zł miesięcznie.

 

Dodatkowo na dworze +10 stopni, a co będzie przy -10?

 

1500 zł rocznie za c.o. + cwu i takim metrażu? Nie ma najmniejszych szans w pierwszym roku eksploatacji. W kolejnym owszem, jak domek będzie pasywny. 28 stopni w podłodze? To przy dobrze ocieplonym domu 24-25 stopni wewnątrz.

 

Oczywiście życzę jak najmniejszych rachunków. Inna sprawa, że nawet przy "niewielkim" zużyciu możesz korzystać z energii w I taryfie po 45gr. lub w II po 21gr. Wiec różnice są spore - i po to jest ten wątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jasne, że nie mówimy tu o 10 zł.

 

Do założenia wątku natchnął mnie gość z forum, który zainstalował pc i dziennie zużywa 70KW przy pompie 10KW. Czyli miesięczne zużycie ok. 2000KW to przy cenie energii ok. 40gr wychodzi 800zł miesięcznie.

 

Dodatkowo na dworze +10 stopni, a co będzie przy -10?

 

1500 zł rocznie za c.o. + cwu i takim metrażu? Nie ma najmniejszych szans w pierwszym roku eksploatacji. W kolejnym owszem, jak domek będzie pasywny. 28 stopni w podłodze? To przy dobrze ocieplonym domu 24-25 stopni wewnątrz.

 

Oczywiście życzę jak najmniejszych rachunków. Inna sprawa, że nawet przy "niewielkim" zużyciu możesz korzystać z energii w I taryfie po 45gr. lub w II po 21gr. Wiec różnice są spore - i po to jest ten wątek.

 

tylko, że on dopiero włączył pompe - jak mu sie podłogówka nagrzeje to może mieć zużycie 20-25 kWh na dobe

po drugie można grzać w II taryfie po 20 gr - przy pompie ciepła przeważnie jest podłogówka więc nie ma problemu z akumulacją ciepła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do założenia wątku natchnął mnie gość z forum, który zainstalował pc i dziennie zużywa 70KW przy pompie 10KW. Czyli miesięczne zużycie ok. 2000KW to przy cenie energii ok. 40gr wychodzi 800zł miesięcznie.

 

Wg mnie to on właśnie włączył PC a ona wygrzewa jastrych i na 90 % robi to przy pomocy grzałek :) - po prosty włączył taki program w swojej PC

 

1500 zł rocznie za c.o. + cwu i takim metrażu? Nie ma najmniejszych szans w pierwszym roku eksploatacji. W kolejnym owszem, jak domek będzie pasywny. 28 stopni w podłodze? To przy dobrze ocieplonym domu 24-25 stopni wewnątrz.

Nie wiem.... nie znam się - to projektant całego rozwiązania ma się znać. Zobaczymy ile wpisze do umowy... bo jak coś spieprzy to weźmie problem na siebie,

 

ja i tak jak pisałem, będę zadowolony jak będzie to 2 czy 2,5 tys.

Za rok powiem czy się sprawdziło :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sasha, na jaką firmę się zdecydowałeś?

 

Na razie jeszcze na żadną :)

Próbuję rozmawiać ze wszystkimi ale część mnie po prostu olała np. wiessman, ale ten nie jest wyjątkiem. Trochę to dziwne ale trudno.

 

Na polu bitwy Pamar ze swoją pompą oraz Alpha-InnoTec. Reszta która się zgłosiła miała po prostu kwadratowe ceny lub handlowców co to niczego nie wiedzą o tym produkcie. Poza tym ja mam dość duże wymagania co do zabezpieczenia tej inwestycji - chcę gwarancji na koszty użytkowania przy określonej temp podłogi. Dla dobrej ekipy to nie problem - dla gości co sprzedają na zasadzie "będzie pan zadowolony" to układ nie do przyjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sashka jakiej mocy pompę ci proponowali? jakie koszty (pompa, kolektor, podłogówka)?

 

co do tej gwarancji ile ma pożerać prądu - dużo zależy od Ciebie - budujesz dom pasywny?

 

odpowiednio 13 i 10 kW - w obu przypadkach kolektor poziomy 500mb

koszty za całość jeszcze nie do końca zweryfikowane ponieważ jeżeli się nie poprawią to część instalacji (podłogówka) wykonam własnym sumptem.

 

co do gwarancji to zauważ że jest ona na koszt w odniesieniu do temp podłogi a nie na temp w pomieszczeniu i moim zdaniem to uczciwe podejście

 

Absolutnie nie buduję domu pasywnego gdyż jestem jego przeciwnikiem - uważam, że to nie ma sensu - dom energooszczędny OK (ale też nie takiego nie buduję) buduję taki zwykły ale z dobrego niemieckiego BK na to dam 15 styropianu a na górze 25 wełny i 40 na sufit. Myślę ze to zwyczajnie i bez przegięcia - dalsze wydziwianie (tym bardziej przy PC) jest topieniem pieniędzy .

 

PS

Bardzo podoba mi się PC NIBE Fighter 1240 12 kW ale niestety ma jak dla mnie za mały zasobnik cwu, i przy okazji przysłali ofertę na jakieś 51 tys :) na pompę z 700mb kolektora poziomego fi 40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

koszty jakie poniosłem w związku z ogrzewaniem pompą ciepła (temp. wewnatrz 18-19 stopni, dom nie ocieplony, niezamieszkany).

 

okres 16.01-15.02 - 85 kWh wysoka taryfa, 450 kWh niska taryfa czyli koszty ok. 135 zł.

 

okres 16.02-15.03 - 75 kWh wysoka taryfa, 490 kWh niska taryfa czyli też 135 zł.

 

Bez nocnej taryfy nie byłoby tak pięknie - za 2 miesiace zamiast 270 zł wyszłoby 500 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na początku miałem mniejsze zużycie ale było cieplej na dworze. Dodatkowo podbiciee podłogi zwiększyłem do +5 w godz. 3-6 i 13-15. Wydaje się jednak, że jest to zbyt krótki okrers, tzn, starcza na podniesienie temp. ale później podłoga szybko traci temperaturę.

 

chyba przejdę na system 24-6 i 13-15.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Nibe 1240 10 kW ,kolektory pionowe 4x60 m.Nawet gdyby działała przez 24 h to zużycie dzienne to wliczając też pompy obiegowe ok. 58 kW.Dlatego w przypadku który opisujesz na pewno załączają się grzałki.Mój dom 223 po podłodze,1 sezon,ściana 1W Ytomg,dach 23 cm wełny,okna 1,o,podłoga 13 styro - za styczeń i luty ok. 300 zł średnio ( +plus ciepła woda oczywiście ).Jestem na etapie kombinowania z ustawieniami,póki co nie opłaca mi się taryfa nocna ale może po obliczeniach dojdę do innego wniosku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koszty jakie poniosłem w związku z ogrzewaniem pompą ciepła (temp. wewnatrz 18-19 stopni, dom nie ocieplony, niezamieszkany).

 

okres 16.01-15.02 - 85 kWh wysoka taryfa, 450 kWh niska taryfa czyli koszty ok. 135 zł.

 

okres 16.02-15.03 - 75 kWh wysoka taryfa, 490 kWh niska taryfa czyli też 135 zł.

 

Bez nocnej taryfy nie byłoby tak pięknie - za 2 miesiace zamiast 270 zł wyszłoby 500 zł.

 

Po pierwsze - temperatura 18-19 stopni w domu - to jest zimno - taką temp mam ustawioną w nocy - w dzień 21 -22 - wówczas jest ciepło i przyjemnie .Oczywiście piszę o domu zamieszkałym - powierzchnia użytkowa 180m2 / 700m3 kubatury / .

Nie szacuj kosztów ogrzewania w domu niezamieszkałym - poczekaj jak zamieszkasz .

 

przy propanie miałbym 10 tys rocznie.

 

:o

 

na początku miałem mniejsze zużycie ale było cieplej na dworze. Dodatkowo podbiciee podłogi zwiększyłem do +5 w godz. 3-6 i 13-15. Wydaje się jednak, że jest to zbyt krótki okrers, tzn, starcza na podniesienie temp. ale później podłoga szybko traci temperaturę.

 

chyba przejdę na system 24-6 i 13-15.

 

Akumulacyjność podłogi jak widać jest wręcz legendarna - poczekaj jak zamieszkasz - rzeczywistość brutalnie zweryfikuje Twoje szacunki .

Ja grzeje podłogówką prawie cały parter - cały ten sezon , poddasze to grzejniki - podłoga pieknie trzyma ciepło - ale bez przesady ...

 

Poczekaj jak przyjda mrozy -15 do -20 - było kilkanaście takich dni tej nibyzimy u mnie na południu - było fajnie :D

 

I dla wyjaśnienia - ja grzeję gazem / ziemnym z sieci / - kocioł kondensacyjny , ogrzewanie zaprojektowane i wykonane jako niskotemperaturowe - najwiekszy rachunek za grzanie c.o zapłaciłem niecałe 400pln/miesiąc / to był bodajże grudzień - ponad tydzień temperatur na poziomie -15 stopni nocami / , teraz płacę c.a. 200 pln/miesiąc przy aktualnych temperaturach ma zewnątrz ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

165 m2 i 600 m3 kubatury i grzeję PB. Ale 10 kPLN na rok to musiałbym saunę mieć w domu. Dzień 21 noc 19, weekend trochę kominka, ale wieczorkiem i gazu poszło 1000 litrów za rok x 1,8 zł/l + 4 m3 drewna to 2200 zł/rok.

 

Może jesteś ewenementem bo u ciebie kwotą 1800 zł obsługujesz rocznie ponad 170 m2 czyli średnio miesięcznie ok 150 zł. To bardzo dobry wynik. To mniej niż moi rodzice w bardzo dobrze ocieplonym domu a jest ich dwójka i oszczędzają i to mocno. Poza tym ta cena to cena netto, do tego dochodzi wynajem/ dzierżawa butli itd.

 

Podsumowując

Zupełnie ci nie wierzę, a rozmawiałem z woeloma ludzmi na temat propanu i wszyscy są zgodni - to najdroższy sposób ogrzania domu - a wg ciebie jest super tani .

 

PS

Mam 300 m2 podłogi wiec sporo do ogrzania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie uwzględniłeś paru drobiazgów.

Butla własna, gaz cena brutto na wolnym rynku.

Poza tym to PB nie propan. Piec kondensat i podłogówki + grzejniki niskotemperaturowo. Dodałem 4 m3 drewna na weekendy.

Ściany 3W z porothermu i wełny (25 + 10 + 2 + 12 cm). Podłoga 15 cm styro. Dach: strop wylewany i 35 cm wełny na nim.

Dalej uważasz, że to niemożliwe ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...