Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

pompa ciepła - koszty eksploatacyjne


jack_2000

Recommended Posts

  • 2 months później...
  • Odpowiedzi 248
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam,

 

U nas podczas tegorocznej, pierwszej zimy w nowym domku, w styczniu, lutym koszt ogrzewania PC wraz z podgrzaniem wody, to po 500 zł/m-c.

Temp. w domu nie mniej niż 22 stopnie, powierzchnia calkowta domu z garażem to 220 mkw, ale garaż ogrzewalismy okresowo. Cięgle jedziemy na taryfie budowlanej - 0,67 zł za kw.

Dom jest jeszcze bardzo wilgotny.

Wydaje mi się, że to niezły wynik :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Na początek dla tych wszystkich, którzy postawili na nowe technologie (PC) - gratuluję odwagi.

Niestety moim zdaniem to ewidentny false start. Analizujecie tu koszty eksploatacji, a zapomnieliście o kosztach samej instalacji. Przy PC jest to powiedzmy 50 tys. PLN, co przy podzieleniu miesięcznie na 15 lat daje ok. 270 PLN na miesiąc (zakładając, że nic w tym czasie się nie popsuje). Dla mnie to jest czysta strata zamrażanie takich pieniędzy. Krótko mówiąc - PC jest inwestycją kompletnie nieopłacalną dla domów jednorodzinnych i pewnie jeszcze nie będzie przez długie lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek dla tych wszystkich, którzy postawili na nowe technologie (PC) - gratuluję odwagi.

Niestety moim zdaniem to ewidentny false start. Analizujecie tu koszty eksploatacji, a zapomnieliście o kosztach samej instalacji. Przy PC jest to powiedzmy 50 tys. PLN, co przy podzieleniu miesięcznie na 15 lat daje ok. 270 PLN na miesiąc (zakładając, że nic w tym czasie się nie popsuje). Dla mnie to jest czysta strata zamrażanie takich pieniędzy. Krótko mówiąc - PC jest inwestycją kompletnie nieopłacalną dla domów jednorodzinnych i pewnie jeszcze nie będzie przez długie lata.

 

Większej bzdury dawno nie czytałem. A jak masz inną metodę ogrzewania to masz ją za darmo, że nie dzielisz na te twoje 15 lat. Powiedz mi ile musiała by kosztować instalacja pompy ciepła żebyś w nią zainwestował? Odpowiedź mi proszę na to pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większej bzdury dawno nie czytałem. A jak masz inną metodę ogrzewania to masz ją za darmo, że nie dzielisz na te twoje 15 lat. Powiedz mi ile musiała by kosztować instalacja pompy ciepła żebyś w nią zainwestował? Odpowiedź mi proszę na to pytanie.

 

Prosta odpowiedź. Tyle, żeby REALNA kwota miesięcznych wydatków na ogrzewanie była niższa od tej przy ogrzewaniu np. gazem.

 

Poza tym zakładając, że różnica w samej instalacji między PC a gazem wynosi np. 30 tys. PLN, to po tych przykładowych 15 latach, gdyby tę różnicę wpłacić do banku na 4% otrzymujesz powyżej 54000 PLN czyli ok. 24000 PLN na czysto, co też warto uwzględnić w kalkulacjach.

 

Można też, jeśli bierzesz kredyt w banku uwzględnić koszt kredytu kwoty nadwyżki pomiędzy instalacją PC, a gazem. Zaręczam - sam się zdziwisz jakie będą efekty używania prostych obliczeń matematycznych.

 

Chyba więc moje wnioski nie są aż taką bzdurą, o jakiej piszesz.

Edytowane przez Frycuch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz słuchaj. Za pompę zapłaciłem 10k, tyle co za dobrej klasy piec na gaz. Za odwiert zapłaciłem 10k (Kolektor płaski wyszedł by jakieś 6) ale nie robiłem przyłącza a najtańsze przyłącze to 3,5k.(u mnie kosztowało by jakieś 10k). Więc różnica wychodzi nie 30 a 6,5k. Jakieś pytania???

 

I jeszcze jedno, jakie masz opłaty stałe przy gazie?

Edytowane przez Liwko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" pełny montaż, podłogówka 140 metrów, woda i kanalizacja / deperełki typu zewnętrzny zawór niezamarzający do podlewania, dwa piony kanalizacyjne , istalacja grzejnikowa na górze. Wszystkie instalacje w systemie UPONOR, styropian systemowy z folią aluminową, plastyfikator do betonu. "

 

To może dodaj do tego jeszcze przyłącze wody i prądu, no i obowiązkowo armatura + biały montaż bo przecież ta ciepła woda z PCi musi gdzieś wypływać.

 

Nie stać cię na pompę to nie kupuj, niema takiego obowiązku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbym słyszał kierowcę Daewoo że kupowanie Mercedesa się nigdy nie zwróci, a na dodatek jak tylko wyjedzie z salonu to już jest 30% w plecy.

 

Odpowiedź jest prosta, stać kogoś na Merca to kupuje.

 

Tylko po co te ciągłe próby udowadniania innym że popełnili największy błąd w życiu i NIGDY IM SIĘ NIE ZWRÓCI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyliczenie jest proste. Zakładając ze dziennie należy 15 godzin ogrzewać dom. Cena 1 kwh dla uproszczenia to 0,50 zł

Jeśli dom potrzebuje 12 kW do ogrzania to:

bezpośrednio z gniazdka wychodzi:

12kW x 15 h x 30 dni x 0.5 zł/kWh = 2700 zł

 

z PC przy COP 3 = 900 zł

zakładając że jest 5 miesięcy ogrzewania oszczędzamy w sezonie 9000 zł

 

P.S

pompy ciepła już nie tylko są po 70 tysi, są też duuużo tańsze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

max.10tys.zł z instalacją.

 

 

co to,chcińszczyzna ? ;)

 

Nie to nie chińszczyzna, a nawet gdyby to co? Zobacz na metki przy swoich butach, chyba że nie nosisz butów bo to się nie opłaca.

Zgadzam się jedynie z tobą co do cen tzw. renomowanych producentów. Walą nas po kieszeni aż miło. (opisywałem to gdzieś na przykładzie Viessmana)

Ta zima kosztowała mnie łącznie z ciepłą wodą 2000zł. Jestem spłukany po budowie. Jak miałbym zapłacić nawet przy beznadziejnym COP 6000 to chyba bym się powiesił. I nie truj mi o jakichś procentach w banku bo i tak różnica poszła by w budowę. A jacy głupi ci skandydawowie którzy w 90% nowo budowanych domów zakładają pompy chociaż prąd mają tani. Jaka głupia ta Europa zachodnia co od kilkunastu lat mocno w to inwestuje.

A jeżeli chcesz pompę za 10tyś. to masz pompy powietrze-woda. Uwierz mi, można je znaleźć jeszcze taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...