Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

pompa ciepła - koszty eksploatacyjne


jack_2000

Recommended Posts

V460 jak masz dane z wcześniejszych miesięcy to sobie policz sam i zobacz jak na tle innych )

1. Jack ..............3.75 kWh/1 m2 ( dogrzewa kominkiem )

2. Klimaw ...........3,95

3. Mery26 .......... 4,45

4. Back&Zaba....... 5,66

5. Rume ..............6,15

6. Inka Opole .......7,00

7. A&zb................7,09

 

Niestety nie wiem, jak to się liczy dokładnie, dlatego kombinuję trochę. Nie wiem czy dobrze, skorygujcie w razie czego.

 

Od listopada 2008 do konca kwietnia 2009 (6 miesiecy = pol roku) zuzycie wynioslo 6096kWh. Powierzchnia to ok. 230m2.

Czyli 6096 / 230 = 26,5kWh/m2. I teraz mam to podzielic na liczbę miesięcy? Wychodzi 26,5 / 6 = 4,42

 

Czy to o to chodzilo? Obawiam się, że nie. No ale jesli mialbym to odniesc do calego roku... nalezaloby pomnozyc przez 12 (chociaz miesiace maj-wrzesien sa bardziej "oszczedne").

 

Pozdrawiam

Qba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 248
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

własnie o to ......4.42 kWh/1 mkw ...w okresie grzewczym co + cwu .....to bardzo dobry wynik ...

do całego roku to pewnie że można policzyć ...ale ...są rózne domy ...rózne zuzycua cwu .......rózna ilośc osób grzana do różnej temperatury ( u jednego np. cwu 45 a drugiego 50* C ) wieć to nic nie da bo wyniki bedą niemiarodajen i w lecie to sama cwu przecież i różna wieć jak sprowadzisz wszytko do jednego mianownika ?

Te podane wyniki ...ja kiedyś tak sie pobawiłam ...te dane było zebrane od Foremeczek nie dało się zrobić inaczej ...pewnie że można byłoby policzyc na samo co. ..byłoby to trudne a czasami niemozliwe ł ....policzyłam z tego co było dostępne ale jakąś orientacja jest .

Ogólnie zuzycie na dzień z jakim się spotkałam to w okresie grzewczym ( co +cwu ) to od 16 KWh na dzień do 35 kWh w zaleznosci od domu , ludków jakie mieszkają , ustawień PC , jedni lubią 20 *C temp. wewnętrzna a inni 22-23 itd itp .

 

jeśli chcesz dla całego roku i średnią to jak bedziesz miał zuzycie na rok to podzielisz na 12 to będzie na m-c ..i na powierzchnię .domu ...wyjdzie srednia na rok ...( co +cwu ) ale z kim to porównasz ?....i nawet jeśli ktos by Ci podał to co ..On mógłby mieć dom w innym rejonie kraju , inne ocieplenie domu , inna powierzcjnię , inną ilośc osób do cwu , inna temp. cwu , inne ustawienia PC...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

v460

Wynik dobry 8) ,czyli średnio miesięczne zużycie 1016 kWh dla 230m kw.

4,42 kWh/m kw - średnia dla tego okresu.

Bonetka była szybsza

 

Bonetka, wit74 - mowicie, ze to dobry wynik? Kurcze - no to tylko jeszcze musze rozwiazac problem grzania cieplej wody i bede bardzo zadowolony.

Mam nadzieje, ze uda mi sie znalezc winowajce zwiekszonego zuzycia pradu na CWU.

 

 

Tak narawde w kosztach CO jest jeszcze sporo rezerwy, bo:

1) budowe zaczalem 05.2008, a ogrzewany okres to 11.2008-4.2009 (pompe wstawilem w momencie jak dom jeszcze "ociekal woda" - mokry dom, trudniej ogrzac) - drugi sezon i kolejne zazwyczaj sa tansze

2) przez caly ten okres dzialala na stale(!) pompa obiegowa dolnego zrodla (nastawili tak po instalacji, zeby sie odpowietrzyl wymiennik i nie wylaczyli, chodzila non stop... a to 250W/h czyli przez 6 miesiecy ponad 1000kWh)

3) nie zamykalo sie okno balkonowe (caly czas bylo rozszczelnione)

4) nie bylo drzwi do garazu (w garazu jest znacznie chlodniej i powietrze sie mieszalo)

5) przez mniej wiecej pol analizowanego okresu dzialal sam rekuperator (GWC musiałem wyłaczyć, bo skraplala sie w nim woda, a nie bylo pompki, zeby ja wypompowac)

 

heh - zawitalem na forum i zadalem pytanie, bo myslalem, ze jest kiepsko, ale okazuje sie, ze wcale nie jest zle... a moze byc bardzo dobrze ;)

 

Pozdrawiam

Qba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

V460 ..i dobrze że jest ta rezerwa bo ...

wszystkie Foremeczki o ile sie nie mylę miały bez rekupretorów a Ty masz rekuperator ....wiec mimo dobrego wyniku ..to powienien być jeszcze trochę lepszy ( PC dobrana mozna powiedzieć na 50 W/mkw ...czyli 50 x230= 11,5 kW ...a z rekupretorem niektórzy mają o 1-1,5 kW mnejszą PC ...czyli ktoś inny miałby 10 a Ty masz 12 kW ...pomijam dwutaryfówkę ) . Żeby się zorientować o co chodzi z cwu ...to gdybyś do niej zajrzał i podał ustawienia od 1.1 do 1.10 ...to może coś byśmy wymyslili ..dlaczego tak jest .....

Poza tym zobacz jeszcze raz ...np. z jednego dnia ....ile zużyła na cwu kWh jakie ustawienia tych parametrów ...czy coś zmieniałeś itd .........może się gdzieś pomyliłeś , coś żle odczytałeś ......

cyrkulacja oczywiscie nie za długo ( wystaczy aby ruszyło ) .....ale reszta jak jest dobrze to nie ma siły na taki wynik ...chyba że Wy kąpielowe Ludki i kilka razy dziennie po pełnej wannie + małe dzieci więc bez przerwy jakieś mycie ,...i do wyskoiej temp. grzanie cwu .......

 

jeszcze jedna sprawa ....

wcześniej policzyłeś co +cwu ...i skoro osiągnąłeś taki wynik na mkw to nie jest on jakos odbiegający od reszty a wrecz badzo dobry . Skoro dwa składniki były ok ! to z jakiej okazji jeden z nich mógłby być zły ( cwu ) chyba w domu grzałeś co. skoro są dzieci ? ...to co wczesniej było ok jak było razem ( co+cwu ) a teraz skoro grzeje samo cwu ( lato ) to jest żle ? .( za duży pobór prądu na grzanie cwu..rozumiem zużywa się wiecej wody bo lato ale bez przesady ) Niezbyt to rozumiem :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PC dobrana mozna powiedzieć na 50 W/mkw ...czyli 50 x230= 11,5 kW ...a z rekupretorem niektórzy mają o 1-1,5 kW mnejszą PC ...czyli ktoś inny miałby 10 a Ty masz 12 kW ...pomijam dwutaryfówkę ) .

1140-12 ma chyba tak naprawde 11,5kWh Czyli pomijajac rekuperator jest ok, ale i tak żałuję, że nie wziąłem pompy o oczko niżej.

 

Żeby się zorientować o co chodzi z cwu ...to gdybyś do niej zajrzał i podał ustawienia od 1.1 do 1.10 ...to może coś byśmy wymyslili ..dlaczego tak jest .....

Bardzo chętnie. Spróbuję spisać parametry i podam je jakoś niebawem.

Po zabawie z podlicznikiem (i wyłączeniu pompy cyrkulacyjnej CWU) wygląda to tak, że sprężarka pracuje ok. 1h10m dziennie. Na godzinę pracy zużywa ok. 3,9kWh czyli 4,5kWh dziennie. Problem w tym, że cała reszta (dwie pompy i elektronika) pobiera dodatkowe 2-3kWh. Moim zdaniem te 2-3kWh to zdecydowanie za dużo.

 

wcześniej policzyłeś co +cwu ...i skoro osiągnąłeś taki wynik na mkw to nie jest on jakos odbiegający od reszty a wrecz badzo dobry . Skoro dwa składniki były ok ! to z jakiej okazji jeden z nich mógłby być zły ( cwu ) chyba w domu grzałeś co. skoro są dzieci ? ...to co wczesniej było ok jak było razem ( co+cwu ) a teraz skoro grzeje samo cwu ( lato ) to jest żle ?

Dlaczego? Proszta sprawa - przy załączonym CO, przy tym metrażu po prostu tych kilku kWh nie zauważałem. W przypadku pracy na samo CWU jest istotne czy placisz 70 czy może 100 pln.

 

Pozdrawiam

Qba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że grzejesz jednotaryfowo ...a to niestety trochę pieniążków kosztuje ( najlepsze wyniki uzyskują Ci co grzeją dwutaryfowo z czego 90% lub całość w taniej taryfie ) ale wtedy dobrze jest jak PC jest troszkę większa. Przy jednotaryfowym grzaniu i rekupretatorze mogłaby być miejsza.

Rozumiem że nie zuważyłeś wczesniej .....

Jakby tak policzyć i wziąc pod uwagę że grzejesz wodę o 10 *C ( z 42* do 52* ) i takim zbiornikiem 200/70 to zapotrzebowanie energii na takie podgrzanie wynosi 1,16 x 0,27m3 x10=3,13 kWh

to powinieneś grzać 26 min ( 3,13/11,6 ) jednorazowo ...( całościowe na dobę zalezy od wielu spraw izolacji zbiornika , poboru jak często będziesz dogrzewał dziennie ) .

g.1.10 dziennie to jakby miała dwa i pół cykla na dobę jeśli rzeczywiście porusza się w zakresie temp mini-max ) ....

Te pompy to GZ 170 W i GZ 250 W.....to razem jest 420W

 

a jeszcze takie pytanie ..czy czas pracy sprężarki obliczałeś sam czy odczytałeś z PC ..bo niektóre zawyżają czas bo np. w IVT są tylko godziny a nie ma minut .......i zlicza do całości .

i jeszcze jedno pytanie ...rozmawiamy o cwu a nie o co. ale ..nie masz zadnych rozumiem siłowników na rozdzielaczach ani innych wynalazków ??? bo siłownik o ile pamietam pobiera 2 W ...i ma się ich kilka lub kilkanaście na dom ( zalezy jak kto steruje i ile petli ma ) i mimo że nie działa co . ale pobierają te Waty ( są ciepłe;) )niby to drobnostka ale się liczy

i jeszcze jedno ...nie wiem jaki masz podlicznik ....ale na niektórych jest taka dziureczka i tam tak błyska ( kółeczko maleńkie na obudowie licznika ) ...czyli jak jest coś co pobiera jakieś drobne W to w którymś momencie to po ilus tam błyskach zlicza do całosci i pokazuje dopiero na liczniku jako 1 ....poobserwuj czy ten przyrost jest ....bo pompa GZ może pracować u Was w zaleznosci od ustawień ( u nas zawsze chyba że obejście ) ( jak masz ustawioną ? ) a DZ wtedy jak pracuje spręzarka ..ciut ją wyprzedzedzając i ciut za nią się wyłączając ...i gdyby było cos takiego ( ta dziurka ) to ..nawet czasowo ustawiając GZ ....żeby pompa DZ nie pracowała ..i w momencie gdy nie pracuje DZ ( nie grzeje cwu ) ...gdyby błyskało tzn . że to.. elektronika.... bo nic innego ....bo sprezarka nie , pompy DZ i GZ wyeliminowane , cyrkulacja nie włączona ......( moze to i na normalnym podliczniku udało by się zaobserowować tylko trzeba byłoby stać przy nim )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

g.1.10 dziennie to jakby miała dwa i pół cykla na dobę jeśli rzeczywiście porusza się w zakresie temp mini-max ) ....

Te pompy to GZ 170 W i GZ 250 W.....to razem jest 420W

Te wyliczenia to mnie przerastają ;)

W każdym razie co udalo mi sie nowego ustalic:

- sama sprezarka pobiera ok. 3,8kWh na godzine pracy (co jest wynikiem poprawnym jak sadze)

- cala reszta pobiera w przeliczeniu NA GODZINĘ PRACY SPRĘŻARKI aż 2,3kWh (co wydaje mi się wynikiem dość wysokim)

 

Tym bardziej, że obie pompy to razem 420W!

 

 

a jeszcze takie pytanie ..czy czas pracy sprężarki obliczałeś sam czy odczytałeś z PC ..bo niektóre zawyżają czas bo np. w IVT są tylko godziny a nie ma minut .......i zlicza do całości .

 

U mnie pokazuje się dokladny czas - godziny i minuty - pracy sprezarki.

 

i jeszcze jedno pytanie ...rozmawiamy o cwu a nie o co. ale ..nie masz zadnych rozumiem siłowników na rozdzielaczach ani innych wynalazków ???

 

Nie, nic takiego nie mam. Jedynie jeszcze zawor trojdrozny? Bo tak to sie chyba nazywa.

 

nie wiem jaki masz podlicznik ....ale na niektórych jest taka dziureczka i tam tak błyska ( kółeczko maleńkie na obudowie licznika ) ...czyli jak jest coś co pobiera jakieś drobne W to w którymś momencie to po ilus tam błyskach zlicza do całosci i pokazuje dopiero na liczniku jako 1 ....poobserwuj czy ten przyrost jest

 

Niestety mam podlicznik starego typu i w dodatku bez mozliwosci podejrzenia tego elementu zliczajacego impulsy.

 

....bo pompa GZ może pracować u Was w zaleznosci od ustawień ( u nas zawsze chyba że obejście ) ( jak masz ustawioną ? ) a DZ wtedy jak pracuje spręzarka ..ciut ją wyprzedzedzając i ciut za nią się wyłączając ...i gdyby było cos takiego ( ta dziurka ) to ..nawet czasowo ustawiając GZ ....żeby pompa DZ nie pracowała ..i w momencie gdy nie pracuje DZ ( nie grzeje cwu ) ...gdyby błyskało tzn . że to.. elektronika

 

No to u mnie wychodzi to tak, że jesli obie pompy dzialaja ciut dluzej to zuzywaja np. nie 420W a 500W. Czyli wychodzi, że elektronika zuzywa 2,3-0,5=1,8kWh na godzinę pracy sprężarki czyli 2,1kWh na dobę... co daje prawie 90W na godzine... sporo, zupelnie jakby ta pompa miala elektronike na lampach oparta a nie na ukladach scalonych ;)

 

Pozdrowienia,

Qba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

i jeszcze jedno pytanie ...rozmawiamy o cwu a nie o co. ale ..nie masz zadnych rozumiem siłowników na rozdzielaczach ani innych wynalazków ??? bo siłownik o ile pamietam pobiera 2 W ...i ma się ich kilka lub kilkanaście na dom ( zalezy jak kto steruje i ile petli ma ) i mimo że nie działa co . ale pobierają te Waty ( są ciepłe;) )niby to drobnostka ale się liczy

Bonetko -proszę oświeć mnie do czego służą te siłowniki w podłogówce- i czy na pewno nie potrzeba ich instalować?

Ja mam projekt z Comapu i tam są - do tego jest ich 47 :o za kwotę 7000 pLN :o - gdybym mogła z nich zrezygnować :roll: .

Człowiek się nie zna to mu wszystko wcisną. Ja myślałam ,ze one muszą być

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bede mial tylko niezbedne elementy, przeplywomierz (zeby w razie czegos moc sobie ponownie wyregulowac przeplywy), zawory odcinajace (zeby moc wogole odciac obieg) i odpowietrzniki (zeby nie musiec "recznie" odpowietrzac ukladu)

wiecej juz nie ma potrzeby a regulacje termostatyczne, pokojowe czy inne bajery sa zupelnie niepotrzebne przy poprawnie wykonanej podlogowce.

Wszystko powinno byc obliczone i wykonane wg projektu/obliczen

Kiedys zastanawialem sie i powaznie bralem pod uwage rozne regulatory, ale w zwiazku ze specyfika podlogowki nie maja one najmniejszego sensu - zbyt duza bezwladnosc zeby moc precyzyjnie sterowac temeratura w pomieszczeniu za pomoca pokojowych regulatorow. To musi byc juz "hardwarowo" zrobione :lol:

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DZieki za info - ale prosze powiedziec jeszcze do czego sa te siłowniki. Musze miec jakies argumenty w rozmowie z wykonawca - że ich nie trzeba

 

A przez co one miałyby być sterowane? Przez czujniki temperatury w pomieszczeniach? tak jak napisał piwopijca - to bez sensu ze względu na bezwładność podłogówki, cykl regulacji wyniósł by pewnie ze dwie doby, powodując kilkustopniowe wahania temperatury w pomieszczeniach.

 

Podłogówkę trzeba zaprojektować tak, aby można było w razie potrzeby obniżyć temperaturę w pomieszczeniach nieużywanych. Nie da się podwyższyć w jednym pokoju bez oddziaływania na całość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...

Skończył się roczek 2009 więc czas na podsumowania kosztów :lol:

 

Przypomnę dom 153m2, w ubiegłym sezonie temp. w domu 21,5-22,0 stopnie od czasu do czasu kominek. Obecnie w kominku zapaliłem 2 razy tak żeby przepalić, w domu podniosłem temp. do 22,0-22,5. Niestety doszły dodatkowe prądożerne sprzęty - 2 komputery, kolejny TV, no i pompa do nawodnienia 1100W która chodzi w okresie letnim ok. 40h na miesiąc.

 

I oto moje koszty (tak jak pisałem - drewna do kominka nie wykorzystywałem, taryfa g12w czyli dwutaryfowa weekendowa, podaję całkowitą energię zużytą do c.o. i c.w.u. a także energia na inne potrzeby bytowe - pranie, gotowanie, oświetlenie itp.

 

I 2009 - X 2010:

I taryfa 1690KWh, II taryfa 5243KWh czyli zużycia w drogiej I taryfie mniej niż 25%, II tania taryfa ponad 75% ! Oto chodziło :-)

 

Koszt całkowity za energię za rok 2009 - 2.536,- zł :-)

 

Patrząc po okresie letnim gdzie nie używałem c.o. rachunek za prąd wynosił ok. 135 zł minus podgrzanie cwu 10,- zł czyli czysty prąd bez cwu i c.o. ok 125,- zł . Czyli 125,- zł x 12 miesięcy tj. ok. 1500,- zł.

 

Cały zużyty prąd za rok 2009 tj. 2.536,- zł minus 1.500,- zł to wychodzi zużycie Pompy Ciepła do c.o. i c.w.u. troszkę ponad 1.000,- zł !!! :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wynik godny pozazdroszczenia :D

Ehhh, taaaaaakie byly perspektywy a tu niestety ceny pradu wszystko pokrzyżowały. Niczego w Polsce nie można byc pewnym.

Kiedys szacunki mowily, ze koszt ogrzewania z PC jest praktycznie zerowy, bo ciepło mamy z gruntu, teraz koszt grzania z PC zrownał sie z kosztem gazu.

Tylko gdy ktos miał do wyboru PC lub gaz i wybrał PC to kto mu teraz zwroci te koszty?

Aby nie byc gołosłownym ,tegoroczna zima jest znacznie gorsza od zeszlorocznej. Wtedy w grudniu trawka byla jeszcze zielona a w tym roku juz w padzierniku przyszla pierwsza fala mrozow.

Przy takiej zimie kociołek zjada dziennie 5 m3 GZ50 - czyli 150 m3/miesiac, liczac po 1,75 zl mamy 260 zm/miesiac. Grzejemy 5 miesiecy 01.11 - 31.03.

Koszt gazu 1300 zl.

Dodajac c.w.u mamy 500 zl oszczednosci rocznie - inwestycja sie zwraca po 50 latach? Polska jeszcze niestety nie dorosła do ekologii a wydobywanie ciepła z glebi ziemi ostatnio kojarzy sie z pwnym duchownym z Torunia co tez chciał to robic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wynik godny pozazdroszczenia :D

Ehhh, taaaaaakie byly perspektywy a tu niestety ceny pradu wszystko pokrzyżowały. Niczego w Polsce nie można byc pewnym.

Kiedys szacunki mowily, ze koszt ogrzewania z PC jest praktycznie zerowy, bo ciepło mamy z gruntu, teraz koszt grzania z PC zrownał sie z kosztem gazu.

Tylko gdy ktos miał do wyboru PC lub gaz i wybrał PC to kto mu teraz zwroci te koszty?

Aby nie byc gołosłownym ,tegoroczna zima jest znacznie gorsza od zeszlorocznej. Wtedy w grudniu trawka byla jeszcze zielona a w tym roku juz w padzierniku przyszla pierwsza fala mrozow.

Przy takiej zimie kociołek zjada dziennie 5 m3 GZ50 - czyli 150 m3/miesiac, liczac po 1,75 zl mamy 260 zm/miesiac. Grzejemy 5 miesiecy 01.11 - 31.03.

Koszt gazu 1300 zl.

Dodajac c.w.u mamy 500 zl oszczednosci rocznie - inwestycja sie zwraca po 50 latach? Polska jeszcze niestety nie dorosła do ekologii a wydobywanie ciepła z glebi ziemi ostatnio kojarzy sie z pwnym duchownym z Torunia co tez chciał to robic.

 

pluszku twój tekst wetchnął we mnie nadzieję, że ja jednak miałem rację (chciałem gaz) a nie żona (chciała pompę ciepłą) :o ale niestety przeczytałem z uwagą wątek:

"ile gazu już Wam poszo w tym seznie" i niestety nie napotkałem użytkowników którzy mieszzkają, mają 22 stopnie w domu i zużywają 5m3 gazu :evil: no chyba że we wrześniu lub październiku :lol:

 

Co niektórzy mogą ochwalić się zużyciem 4m3 ale średnio w roku a nie w sezonie grzewczym czyli zużywają ok 365 dni x 4 m3 = 1460m3 x 1,75 zł = tj. ok 2.550,- zł. Oczywiście patrzymałem na domy ok 150m2 powierzchni tak jak mój.

 

A więc koszty gazu w moim przypadku byłyby 1.500,- zł wyższe niż w przypadku pompy ciepła. Ja liczyłem że na instalacji gazowej zaoszczędziłbym przy instalacji 15 tys. zł w porównaniu z pc czyli inwestycje zrównają mi się po 10 latach.

 

Zdecydowałem się na pompę ciepła, bo za wszystko DZ, GZ, kotłownia, pompa, podłogówka w całym domu zapłaciłem poniżej 39 tys. zł i gdybym miał zapłacić 50-70 tys. zł to bym tego nie zrobił, bo też bym uważał to za inwestycję nieopłacalną.

 

NIESTETY ŻONA MIAŁA RACJĘ :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodziło mi o gaz butli - na gaz z sieci niestety nie mogłem liczyć :x

 

gaz z sieci to najbardziej opłacalny sposób ogrzewania domu (biorąc pod uwagę koszty inwestycyjne i eksploatacyjne) ale niestety nie każdy ma możlwiości z tgo skorzystać :evil:

Gaz z butli to faktycznie niestety masakra cenowa. Ale PC to miała byc inna bajka. Niestety prad jest najszybiej drożejącym nosnikiem energii i chyba w najblizszym czasie to sie nie zmieni. Ponadto cenowe proporcje w taryfie G12 ciagle staja sie gorsze. Porownujac na przestrzeni ostatnich paru lat ceny w taryfie dziennej i taryfie nocnej oraz odnoszac sie do G11, zysk z G12 stale spada. A moja działeczka z wodami gruntowymi az sie prosiła o PC ale na szczescie odpuscilem to sobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wynik godny pozazdroszczenia :D

Ehhh, taaaaaakie byly perspektywy a tu niestety ceny pradu wszystko pokrzyżowały. Niczego w Polsce nie można byc pewnym.

Kiedys szacunki mowily, ze koszt ogrzewania z PC jest praktycznie zerowy, bo ciepło mamy z gruntu, teraz koszt grzania z PC zrownał sie z kosztem gazu.

Tylko gdy ktos miał do wyboru PC lub gaz i wybrał PC to kto mu teraz zwroci te koszty?

Aby nie byc gołosłownym ,tegoroczna zima jest znacznie gorsza od zeszlorocznej. Wtedy w grudniu trawka byla jeszcze zielona a w tym roku juz w padzierniku przyszla pierwsza fala mrozow.

Przy takiej zimie kociołek zjada dziennie 5 m3 GZ50 - czyli 150 m3/miesiac, liczac po 1,75 zl mamy 260 zm/miesiac. Grzejemy 5 miesiecy 01.11 - 31.03.

Koszt gazu 1300 zl.

Dodajac c.w.u mamy 500 zl oszczednosci rocznie - inwestycja sie zwraca po 50 latach? Polska jeszcze niestety nie dorosła do ekologii a wydobywanie ciepła z glebi ziemi ostatnio kojarzy sie z pwnym duchownym z Torunia co tez chciał to robic.

 

Powolutku.

 

http://biznes.onet.pl/za-gaz-zaplacimy-nawet-o-jedna-trzecia-wiecej,18490,3115949,1,prasa-detal

 

Jeśli do końca października i od początku kwietnia nie grzejesz to jesteśmy z innej bajki - lato 2009 było tak chłodne i mokre że jedyny miesiąc w którym ogrzewanie nie włączyło się ani razu to lipiec. A i tak żona narzekała że jest za zimno, pomimo że temperatura mierzona na wysokości 1,7m utrzymywała się w granicach 21,5-22 st.C, co przy podłogówce jest odpowoednikiem jakichś 23 st.C "grzejnikowych". Jak wilgotność spadła to przestała narzekać.

 

W kwestii kosztów, do gazu dodaj energię zużytą przez pompy obiegowe, to wcale nie tak mało.

 

Uzyskanie z GZ kosztów porównywalnych z PCi przy takim samym komforcie cieplnym wymaga solidnego docieplenia, lepszych okien i drzwi oraz zainstalowania rekuperatora, ale wtedy koszty się mniej więcej zrównują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm...

Znowu ktos zaczyna pierdoly wypisywac o wyzszosci gazowego co nad PC i odwrotnie.

Juz kiedys napisalem i inni rowniez, zalezy to od konkretnego przypadku.

Jak mozna napisac ze gaz jest tanszy od PC? :evil: :evil:

Sorki, ale jedyne co jest dopuszczalne to stwierdzenie, ze gaz "mnie" wyszedl taniej noiz PC -ZADNYCH uogolnien nie wolno stosowac.

Powtorze bo juz kiedys podawalem takie info, mnie za przylacze chcieli skasowac prawie 18 500 PLN, dodac kondensacyjny kociolek i instalacje to wychodzi juz sporo a PC nie kosztowala mnie dwa razy tyle. Zwrot to max 10lat i to bez dodatkowych kosztow typu serwisowanie etc. -mam gwarancje na 5 lat z Vaillanta na moja geoTHERM plus.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...