Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

pompa ciepła - koszty eksploatacyjne


jack_2000

Recommended Posts

borsak1 to moze FV z kopalni za wegiel dolaczyc, bo tego medium używa, a nie potrafi przyjac do wiadomosci, ze moze byc wygodniej, taniej i bezobslugowo:

https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0Aldetql4KVOQdFFqVXROUDBJZGtJNnF6OXRvMDVNNVE&hl=en#gid=0

 

borsak - tam nie ma rachunkow, ale nie sadzisz chyba, ze wszyscy tu oszukuja na potegę dla wlasnego dobrego samopoczucia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 248
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

@up a czy ktoś napisał że ktoś oszukuje panowie kłucą się pomiędzy sobą ile wydali dołączcie rachunki wyjaśnijcie sprawę i już. Tobie kolego powiuedziałem już rachunki nie excel według mojego excela ja zarazbiam na ogrzewaniu uwierzysz jestem jakieś 50 000 po każdym miesiacu do przodu na prawdę tak wychodzi z mojego excela.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
@up a czy ktoś napisał że ktoś oszukuje panowie kłucą się pomiędzy sobą ile wydali dołączcie rachunki wyjaśnijcie sprawę i już. Tobie kolego powiuedziałem już rachunki nie excel według mojego excela ja zarazbiam na ogrzewaniu uwierzysz jestem jakieś 50 000 po każdym miesiacu do przodu na prawdę tak wychodzi z mojego excela.

 

Fajny ten arkusz.

 

Ale do rzeczy:

 

Ponizej wrzucam teoretyczne koszty ogrzewania i przygotowania cieplej wody dla pompy ciepla i "czysssstego" pradu,

moje zalozenia:

tzw obiektywne:

dom 4 litrowy- tzn łyka 40kWh na m powierzchni uzytkowej (taki dobry sredniak)

powierzchnia uzytkowa - 133 mkw

 

tzw. subiektywne - dzienne zuzycie cieplej wody - 400 l o temp 40 stopni (dla jednych bedzie koszmarnie duzo, dla innych malo)

 

wariant a- tylko tania taryfa

cena 1kWh - nocna taryfa, Szczecin, 29 groszy, 0,29 zl

zakladam srednie podwyzki ceny pradu na 5,8 % (czemu tyle? a chocby dlatego, ze w tym roku o tyle wzrosla cena za 1kWh)

 

koszty po 10/15/20/25 latach za CO i CWU przy pompie ciepla i "czystym" pradzie to odpowiednio:

 

15 000 / 34 500

26 400 / 61 000

38 300 / 88 400

58 000 / 133 000

 

Ceny w zlotych polskich.

 

warianty b (taryfa mieszana) i c (jedna taryfa)- roznice jeszcze wieksze, na niekorzysc pradu/ korzysc pci

 

Nie podaje tu zadnych innych subiektywnych kosztow, typu:

koszty instalacji, koszty pompy ciepla, koszty przegladow, koszty napraw, koszty pieca elektrycznego, koszty odwiertu, koszty kabli grzewczych, koszty sterowania, etc,

 

Kazdy sam moze ocenic co mu sie bardziej "kalkuluje".

 

Aha, przyjalem sprawnosc dla pompy ciepla 2,3 w przypadku ogrzewania oraz 2 dla CWU w sezonie grzewczym, i 3 w pozostalej czesci roku. (sprawnosci przyjalem hmmm, troche zanizone? ;) )

 

 

szymon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

jako, ze temat jest o kosztach eksploatacyjnych, moze ktos podac dzienne zużycie pradu przez pompy p-w?

ktos tam zarzucil jakims excelem, ale tam w zkladce p-w jest echo.

poza tym interesuje mnie jak zachowuje sie pompa w obecnych warunkach, fajnie jakby przy tych informacjach byla podana moc pompy oraz info o domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

jako, ze temat jest o kosztach eksploatacyjnych, moze ktos podac dzienne zużycie pradu przez pompy p-w?

ktos tam zarzucil jakims excelem, ale tam w zkladce p-w jest echo.

poza tym interesuje mnie jak zachowuje sie pompa w obecnych warunkach, fajnie jakby przy tych informacjach byla podana moc pompy oraz info o domu.

 

Tu masz komplet informacji: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?191620-POMPA-CIEP%C5%81A-zu%C5%BCycie-pr%C4%85du/page26 , szkoda powielać w nowym wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...