Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

pompa ciepła - koszty eksploatacyjne


jack_2000

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 248
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

A co w dzień?

W waciakach mają siedzieć?

 

Przecież człowiek potrzebuje ciepła w dzień.

 

No cóż. Przy większych chłodach trzeba będzie się dogrzać w droższej taryfie, ale też więcej grzania będzie nocą. Podłogówka ma to do siebie, że długo trzyma ciepło, inaczej niż kaloryfery.

 

Mała korekta co do cen. Podane powyżej obowiązywały do końca października. Od 1 listopada jest podwyżka o ok. 1,5% - I taryfa 0,5225 zł, a II - 0,2051 zł. Informacje ze strony internetowej.

A jak kształtuje się cena gazu ziemnego? Podobno też miały być jakieś podwyżki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co w dzień?

W waciakach mają siedzieć?

 

Przecież człowiek potrzebuje ciepła w dzień.

 

No cóż. Przy większych chłodach trzeba będzie się dogrzać w droższej taryfie, ale też więcej grzania będzie nocą. Podłogówka ma to do siebie, że długo trzyma ciepło, inaczej niż kaloryfery.

 

Mała korekta co do cen. Podane powyżej obowiązywały do końca października. Od 1 listopada jest podwyżka o ok. 1,5% - I taryfa 0,5225 zł, a II - 0,2051 zł. Informacje ze strony internetowej.

A jak kształtuje się cena gazu ziemnego? Podobno też miały być jakieś podwyżki.

 

Moje źródło energii to olej opałowy.

Od 08'208 do 11'2008 staniał z poziomu 3,10zł/litr do 2,44zł/litr.

Objecujący trend.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gaz tez oczywiscie podrożał :)

u nas (gazownia zabrzańska, górny śląsk) gaz GZ-50 ceny po podwyżkach:

W-2: 20,10+1,81xm3 (wczesniej było 20,10+1,688x1m3)

W-3:42,33 + 1,72xm3(wczesniej 42,33+1,6x1m3)

 

A co to są za oznaczenia W-2 i W-3, czy chodzi o to, że mniejsze zużycie kosztuje drożej niż większe? Byłoby to logiczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja się tak zastanawiam czy ta PC to taki opłacalny interes ?

nie wiem

mnie to przypomina gościa co sobie sprawił samochód z USA o pojemności 10 l i dziwi się że mu nie pali 5 l//100 km tylko 25 litrów :wink:

czegoś nie potrafię zrozumieć

że mnie nie stać na duży dom to wybudowałem mały ogrzewam elektryką i kominkiem i rachunki za światło płacę mniejsze jak użytkownicy PC

gdzie tu sens i logika :o

no jeżeli ktoś ma kasę to inna bajka niech inwestuje w drogie czy też tanie technologie, ma na to więc jego sprawa, ale jeżeli inwestujemy w PC kilkadziesiąt tysięcy zł i szukamy oszczędności na kilku kw to mnie zadziwia ta oszczędność, kiedy ta instalacja nam się zwróci?

kiedy się zamortyzuje ten cały system?

może napiszecie co was skłoniło do tej inwestycji?

 

Wybaczcie proszę

nie chcę być źle zrozumiany, to jest każdego indywidualna sprawa, ale jednak takie wnioski mi przychodzą do głowy, sorky :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, nie wiem po co te komentarze. PC to jest alternatywa dla ogrzewania propanem, olejem, węglem (jeżeli chce się mieć wygodę), wówczas, gdy nie ma dostępu, albo jest w dalekiej perspektywie, albo podłączenie może być bardzo kosztowne, gazu ziemnego. Nie każdy chce mieć mikro domek, gdzie instalowanie PC mija się komletnie z celem. Sam prąd i tania instalacja w zupełności wystarczy, a eksploatacja nie pogrąży domowego budżetu.

Różnica w cenie między kotłownią z PC, a kotłownią z dobrej klasy kotłem gazowym kondensacyjnym, wynosi ok. 15-20 tys. I dużo i mało, zależy, z której strony spojrzeć. Przy ogrzewaniu propanem różnica zwraca się po 3-5 latach, przy oleju po ok. 4-5 (koszt kotłowni jest wyższy niz przy gazie). Koszty eksplowatacyjne porównywalne z ekogroszkiem. Ale za to jaka wygoda. A czymś ogrzewać się trzeba i CWU też musi być. Nawet jak dom jest super ocieplony z każdej strony i ma okna trzyszybowe i jest reku itd, itp. Z czasem różnice między kosztami kotłowni na gaz, a PC będą maleć.

Myślę, że ten wątek jest dla ludzi, którzy mają zamiar zainstalować PC i potrzebują więcej informacji oraz dla tych co mają i chcą się tymi informacjami podzielić. Jeżeli ktoś nie ma takiej potrzeby, bo już ma u siebie inny wariant ogrzewania, niech sobie daruje różne komentarze.

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czandra

Nie denerwuj się :wink:

wydaje mi się że jest to forum publiczne i każdy może się wypowiedzieć na wszystkie tematy, tak więc proszę nie zabraniać komuś czytania i wypowiadania się na tematy na które mu się podoba.

o ile się nie mylę to CENZURA w tym kraju została zniesiona już parę lat temu

a kto powiedział że nie będzie budował następnego domostwa ?

tak wiec wiedzieć nie zaszkodzi

ale jeśli uraziłem swoim postem

Przepraszam :oops:

i zostawiam ten wątek dla posiadaczy PC, choć muszę powiedzieć że już taki wątek był i gdybyś przeczytała tamte uwagi forumowiczów to byś wiedziała że

nie jest to taki tani sposób ogrzewania domu, a co do tych kosztów które mają się ponoć zwrócić jak to piszesz

Przy ogrzewaniu propanem różnica zwraca się po 3-5 latach, przy oleju po ok. 4-5 (

życzę powodzenia,

życzę abyś się nie zawiodła na tych wyliczeniach, wykonanych pewnie przez firmę instalującą Ci te cudo techniki grzewczej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czandra

Nie denerwuj się :wink:

wydaje mi się że jest to forum publiczne i każdy może się wypowiedzieć na wszystkie tematy, tak więc proszę nie zabraniać komuś czytania i wypowiadania się na tematy na które mu się podoba.

o ile się nie mylę to CENZURA w tym kraju została zniesiona już parę lat temu

a kto powiedział że nie będzie budował następnego domostwa ?

tak wiec wiedzieć nie zaszkodzi

ale jeśli uraziłem swoim postem

Przepraszam :oops:

 

Nikogo nie uraziłeś i nie mam zamiaru się denerwować. Wszystko jest jak najbardziej ok.

 

Co do kosztów eksploatacyjnych, to oczywiście czas to pokaże. Dla ciekawości ci powiem, że tu gdzie mieszkam, PC to kompletne nowum i każdy drapie sie po głowie, jak to działa itd. Krążą też legendy o gościu z okolicy, co zainstalował ją sobie 10 czy 15 lat temu (różne są na ten temat opinie) i zrezygnował, bo nie grzało jak trzeba...

Myślę, że moje obawy co do tego urządzenia są zdecydowanie większe niż twoje. Nie zmieni to jednak faktu, iż coraz więcej ludzi decyduje się na taki sposób ogrzewania. Wiedza na ten temat jest teraz zdecydowanie większa, niż kilka lat temu. Zmieniają się także technologie. Pożyjemy, zobaczymy. W myśl twoich sugestii, każdy ma prawo do wyrażania swoich poinii.

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli inwestujemy w PC kilkadziesiąt tysięcy zł i szukamy oszczędności na kilku kw to mnie zadziwia ta oszczędność, kiedy ta instalacja nam się zwróci?

 

Tu nie chodzi o to, kiedy inwestycja sie zwroci, bo moze nigdy? A moze komus zalezy na ekologii (dziwak jakis sie znalazl ;) )? A moze mysli o skromnej emeryturze, z ktorej kiedys bedzie musial utrzymac ten dom czyli o jak najnizszych rachunkach w przyszlosci? Moze ceni wygode i bezobslugowosc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o to, kiedy inwestycja sie zwroci, bo moze nigdy? A moze komus zalezy na ekologii (dziwak jakis sie znalazl )?

A moze mysli o skromnej emeryturze, z ktorej kiedys bedzie musial utrzymac ten dom czyli o jak najnizszych rachunkach w przyszlosci?

Moze ceni wygode i bezobslugowosc?

aha

no tak

to zostałem przekonany :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to bardzo dobry wynik. Teraz warto by zadbać aby pompa załączała się tylko w II taryfie, wtedy jesteś w stanie zminimalizować całkowite zużycie w I taryfie do 30%-35% Brawo :lol:

 

A co w dzień?

W waciakach mają siedzieć?

 

Przecież człowiek potrzebuje ciepła w dzień.

 

Ja mam taryfę G12 więc tańszy prąd w godz/ 22-6 i 13-15 więc nie muszę onuc na nagi zawijać :lol:

 

O taryfę G12g mogę wystąpić przy zużyciu 10000KWh - i tu jest problem bo tyle to ja w 2 lata zużywam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koszty jakie poniosłem w związku z ogrzewaniem pompą ciepła (temp. wewnatrz 18-19 stopni, dom nie ocieplony, niezamieszkany).

 

okres 16.01-15.02 - 85 kWh wysoka taryfa, 450 kWh niska taryfa czyli koszty ok. 135 zł.

 

okres 16.02-15.03 - 75 kWh wysoka taryfa, 490 kWh niska taryfa czyli też 135 zł.

 

Bez nocnej taryfy nie byłoby tak pięknie - za 2 miesiace zamiast 270 zł wyszłoby 500 zł.

 

Po pierwsze - temperatura 18-19 stopni w domu - to jest zimno - taką temp mam ustawioną w nocy - w dzień 21 -22 - wówczas jest ciepło i przyjemnie .Oczywiście piszę o domu zamieszkałym - powierzchnia użytkowa 180m2 / 700m3 kubatury / .

Nie szacuj kosztów ogrzewania w domu niezamieszkałym - poczekaj jak zamieszkasz .

 

No niestety Pabito - jak to mówią Twoje słowa się w g... obróciły :lol:

 

właśnie sprawdziłem jak spada temp. wody w zbiorniku przy załączonej cyrkulacji i bez - nie ma porównania. Od razu zmniejszyłem liczbę godzin gdzie chodzi cyrkulacja. Pn-Pt 6-7 i 20-22 a w weekendy 8-9 i 20-22.

 

Póki temperatura nie spadnie ponizej zera to pc do c.o. oraz cwu będzie załączać tylko w niskiej taryfie czyli 13-14 (1h), 22-23 (1h), 1:30-2:00 (0,5h), 4:30-5:00 (0,5h) czyli łacznie 3h na dobę x 2,8KWh = 8,4KWh pomnożone przez 30 dni = ok. 250KWh x 0,26 = 65,- zł na miesiąc

 

Na oświetlenie domu mimo zamontowania świateł typu LED, zmywarkę, lodówkę, rekuperator, pralka, 2xTV wydam ok. 100-115 zł.

 

Czyli rachunek za listopad nie powinien przekroczyć 175,- zł. Pożyjemy zobaczymy

 

Wytłumacz dlaczego tak sądzisz ...

- podajesz jakieś dziwne wyliczenia dotyczące grzania c.w.u i wyimaginowane obliczenia grzania c.o do temp wewnątrz budynku 18-19 stopni ...

 

Proszę - wytłumacz mi dlaczego moje słowa wypowiedziane prawie rok temu w gów... się obróciły ...

 

PS.

A tak na marginesie - mieszkasz już ?? i grzejesz w domu do temperatury wewnątrz pomieszczeń 19 stopni ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja się tak zastanawiam czy ta PC to taki opłacalny interes ?

nie wiem

mnie to przypomina gościa co sobie sprawił samochód z USA o pojemności 10 l i dziwi się że mu nie pali 5 l//100 km tylko 25 litrów :wink:

czegoś nie potrafię zrozumieć

że mnie nie stać na duży dom to wybudowałem mały ogrzewam elektryką i kominkiem i rachunki za światło płacę mniejsze jak użytkownicy PC

gdzie tu sens i logika :o

no jeżeli ktoś ma kasę to inna bajka niech inwestuje w drogie czy też tanie technologie, ma na to więc jego sprawa, ale jeżeli inwestujemy w PC kilkadziesiąt tysięcy zł i szukamy oszczędności na kilku kw to mnie zadziwia ta oszczędność, kiedy ta instalacja nam się zwróci?

kiedy się zamortyzuje ten cały system?

może napiszecie co was skłoniło do tej inwestycji?

 

Wybaczcie proszę

nie chcę być źle zrozumiany, to jest każdego indywidualna sprawa, ale jednak takie wnioski mi przychodzą do głowy, sorky :oops:

 

zezo napisz ile metrów kwadratowych ma twój dom, ile zużyłeś energii oraz spaliłeś drewna w październiku???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koszty jakie poniosłem w związku z ogrzewaniem pompą ciepła (temp. wewnatrz 18-19 stopni, dom nie ocieplony, niezamieszkany).

 

okres 16.01-15.02 - 85 kWh wysoka taryfa, 450 kWh niska taryfa czyli koszty ok. 135 zł.

 

okres 16.02-15.03 - 75 kWh wysoka taryfa, 490 kWh niska taryfa czyli też 135 zł.

 

Bez nocnej taryfy nie byłoby tak pięknie - za 2 miesiace zamiast 270 zł wyszłoby 500 zł.

 

Po pierwsze - temperatura 18-19 stopni w domu - to jest zimno - taką temp mam ustawioną w nocy - w dzień 21 -22 - wówczas jest ciepło i przyjemnie .Oczywiście piszę o domu zamieszkałym - powierzchnia użytkowa 180m2 / 700m3 kubatury / .

Nie szacuj kosztów ogrzewania w domu niezamieszkałym - poczekaj jak zamieszkasz .

 

No niestety Pabito - jak to mówią Twoje słowa się w g... obróciły :lol:

 

właśnie sprawdziłem jak spada temp. wody w zbiorniku przy załączonej cyrkulacji i bez - nie ma porównania. Od razu zmniejszyłem liczbę godzin gdzie chodzi cyrkulacja. Pn-Pt 6-7 i 20-22 a w weekendy 8-9 i 20-22.

 

Póki temperatura nie spadnie ponizej zera to pc do c.o. oraz cwu będzie załączać tylko w niskiej taryfie czyli 13-14 (1h), 22-23 (1h), 1:30-2:00 (0,5h), 4:30-5:00 (0,5h) czyli łacznie 3h na dobę x 2,8KWh = 8,4KWh pomnożone przez 30 dni = ok. 250KWh x 0,26 = 65,- zł na miesiąc

 

Na oświetlenie domu mimo zamontowania świateł typu LED, zmywarkę, lodówkę, rekuperator, pralka, 2xTV wydam ok. 100-115 zł.

 

Czyli rachunek za listopad nie powinien przekroczyć 175,- zł. Pożyjemy zobaczymy

 

Wytłumacz dlaczego tak sądzisz ...

- podajesz jakieś dziwne wyliczenia dotyczące grzania c.w.u i wyimaginowane obliczenia grzania c.o do temp wewnątrz budynku 18-19 stopni ...

 

Proszę - wytłumacz mi dlaczego moje słowa wypowiedziane prawie rok temu w gów... się obróciły ...

 

PS.

A tak na marginesie - mieszkasz już ?? i grzejesz w domu do temperatury wewnątrz pomieszczeń 19 stopni ??

 

jak nie mieszkałem czyli na początku roku to grzałem do temp. 18-19 stopni. Dom wtedy był nieocieplony, a i wiadomo woda w nowo wybudowanym domu długo odparowuje.

 

Mieszkam od maja - grzeję do temp. 21-22 stopnie, dom mam ocieplony a rachunki za prąd niskie. Za październik wyszło za ogrzanie domu i podgrzanie ciepłej wody - 65,- zł (liczone 2 metodami - 1. na podstawie czasu pracy pompy, 2 metoda oparła się o rachunek za całość energii pomniejszony o zużycie na oświetlenie, płytę indukcyjną, pralkę, lodówkę, zmywarkę i 2 TV.

 

Wspominam twoje słowa co do tego, że jak się wprowadzę i zacznę grzać do normalnych temp. to rachunki mocno wzrosną. Tak się jednak nie stało.

 

Wątek został założony po to, aby pokazać ludziom że grzanie pompą ciepła jest tanie. Niestety o tym, że jest to nieopłącalne piszą ludzie którzy PC nie mają, więc skąd czerpią wiedzę - "z kosmosu Panie z kosmosu" :lol:

 

Czy ekogroszek jest alternatywą dla pc. W ciągu roku podrożał z 400 zł do 800 zł więc już chyba nie - nawet jeśli był :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...