Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

pompa ciepła - koszty eksploatacyjne


jack_2000

Recommended Posts

ok. potestowałem trochę ustawienia cwu i oto jakie wnioski wyciągnąłem:

 

- okazuje się, że cyrkulacja ciepłej wody powoduje bardzo duże spadki temp. wody w zbiorniku ok. 1 stopień na godzinę, bez cyrkulacji 0,3 stopnia na godzinę.

 

- ze wszystkich ustawień najlepsze okazuje się ustawienie 40 stopni + 6 stopni podbicia w niskiej taryfie, czyli pc załącza się gdy temp. wody spadnie poniżej 38 stopni (to min. temp. akceptowalna aby się ogrzać pod prysznicem) i wyłączy się przy 48 stopniach.

 

- jak miałem ustawioną cyrkulację np. w wekend od 8 do 22 to zdarzało się że woda odgrzewała się w I taryfe.

 

- ustawiłem cyrkulacje w pn-pt w godz. 6-7, 20-22 oraz w weeknd 8-9 i 19-21 i jest OK.

 

- przy 3 stopniach w nocy i 6 w dzień temp. wody w zbiorniku rozkłąda się następująco:

 

godz. 22 (niska taryfa) - załączenie pompy ciepła do co i cwu

godz. 22:20 - temp. cwu - 48 stopnie

godz. 6:00 - temp cwu - 45,9

godz. 7:00 - temp. cwu - 44,8

godz. 13:00 - temp. cwu 43,0 (jak widać jest spory zapas do min. 38 stopnie więc zakłądam że gdyby kturyś z domownikó wziął rano prysznic to nie spowodoawało by to takie obniżenia temp. aby załączyć pc w wysokiej taryfie)

godz. 13:00 - załączenie pc

godz. 13:20 - temp. cwu 48 stopni

godz. 20 - temp. 46 stopni

godz. 21 - temp. 45 stopni

między 21 a 22 - 3 osoby biorą kąpiel

godz. 22 - temp cwu - 41 stopni

a więc znowu jest zapas do min. 38

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 248
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jack_2000, fajnie że piszesz o tych ustawieniach i kosztach.

Ja mam już zamówioną pc z Thermogolvu, ale uruchomienie nastąpi ok. lutego (mam nadzieję).

Z uwagą będę śledziła twoje wyliczenia - napisz koniecznie jak wygląda rozkład temperatury jak się jakieś mrozy pojawią.

 

Długo testowałem krzywą grzania i chyba teraz jest ok. Niezałeżnie od temp. na zewnątrz czy jest +10, +5, 0 stopni czy -5 jak wczoraj temp. w domu 21,5 dół i góra (sypialnie 20,5-21,0) - jak dla mnie idealnie.

 

Zmieniam tylko oczywiście temp. podbicia - jak jest ciepło wiosna, jesień +1, jak się troche ochłodziło ale były temp. dodatnie to ustawiłęm +2, teraz przy mrozach przestawiam na +3 (wszystko po to aby grzać tylko w taniej taryfie - na razie się udaje).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taryfa G12w ma chyba z tego pamiętam dodatkową opłatę w wysokości ok 50 zł miesięcznie (taki drogi abonament).

Nie wszyscy to stosują.

We wrocławiu weknd zaczyna się (według energetyki) od 14:00.

 

Dni ustawowo wolne .... zastanawiam się jak to możliwe. Wszystkie liczniki są już nowe i można je steroać zdalnie ? Bo kiedy były tylko takie zegarowe ustawiane podczas montażu. Jak to teraz jest ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taryfa G12w ma chyba z tego pamiętam dodatkową opłatę w wysokości ok 50 zł miesięcznie (taki drogi abonament).

Nie wszyscy to stosują.

We wrocławiu weknd zaczyna się (według energetyki) od 14:00.

 

Dni ustawowo wolne .... zastanawiam się jak to możliwe. Wszystkie liczniki są już nowe i można je steroać zdalnie ? Bo kiedy były tylko takie zegarowe ustawiane podczas montażu. Jak to teraz jest ?

Ja co prawda mam od kilku dni taryfę G12, jednak pytałem montera jak to jest z tymi dniami ustawowo wolnymi przy taryfie G12w. Twierdził, że są one zaprogramowane w liczniku. Nie wiem, czy są one przesyłane zdalnie. Prędzej są aktualizowane podczas odczytu licznika (elektronicznego) :).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"No to tera chopy uważajta , bo będzie trudno"...

 

"Kalkulatory klienta

 

xxxxxxx xxxxxx

Licznik nr xxxxx, GOŚCICINO, ul. xxxxxxxx

 

Twoja grupa taryfowa: G12W

Suma Twojego rachunku (miesięcznie): 58,97 zł

 

W innych grupach taryfowych Twój rachunek wynosiłby:

Grupa taryfowa: G11 : 46,25 zł (miesięcznie)

Grupa taryfowa: G12 : 56,30 zł (miesięcznie)"

Czy ja jestem jakiś głupi, czy Energa wali sobie w ...??? Biorąc najoszczędniejszą taryfę płacę sporo więcej niż na "budowlanej"?

Na wcześniejsze moje zapytania w "ebok" Energa nie raczyła nawet odpowiedzieć "spr...".

Zna ktoś się na tym energetycznym ściemniactwie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"No to tera chopy uważajta , bo będzie trudno"...

 

"Kalkulatory klienta

 

xxxxxxx xxxxxx

Licznik nr xxxxx, GOŚCICINO, ul. xxxxxxxx

 

Twoja grupa taryfowa: G12W

Suma Twojego rachunku (miesięcznie): 58,97 zł

 

W innych grupach taryfowych Twój rachunek wynosiłby:

Grupa taryfowa: G11 : 46,25 zł (miesięcznie)

Grupa taryfowa: G12 : 56,30 zł (miesięcznie)"

Czy ja jestem jakiś głupi, czy Energa wali sobie w ...??? Biorąc najoszczędniejszą taryfę płacę sporo więcej niż na "budowlanej"?

Na wcześniejsze moje zapytania w "ebok" Energa nie raczyła nawet odpowiedzieć "spr...".

Zna ktoś się na tym energetycznym ściemniactwie?

 

A kto powiedział że taryfa g12 czyli energia 2 taryfowa zawsze wyjdzie taniej od jednotaryfowej g11? Jeśli masz duże zużycie w godz. wysokiej taryfy i stanowi ona duży udział w całym zużyciu to nie będzie się opłacało. Kiedyś gdzieś liczyłem że dopiero przy zużyciu poniżej 50% w I taryfie zaczyna się to opłacać. Ja w miesiącach letnich zużywam 50%-55% w II taryfie, wiosna jesień 55%-60% w taniej taryfie, a w zimie 60%-70% to tania II taryfa. W skali roku jestem trochę do przodu, ale nie są to jakieś oszałamiające kwoty.

 

Całkowite zużycie energii wychodzi mi za rok - 2.000,- zł w tym co, cwu, inne (pralka, zmywarka, rekuperator, płyta, piekarnik, lodówka, TV, oświetlenie). Gdybym miał prąd jednotaryfowy to wyszłoby w granicach 2.300,- zł.

 

Ogrzewanie pc chodzi przede wszystkim w II taryfie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd wynika że ta czy tamta jest droższa/tańsza - wg wyżej przedstawionego kalkulatora G12W wychodzi najdrożej. A miała być najtańsza.

Czy nie sądzicie, że jest to nabijanie klientów w butelkę?

Co innego mówią w elektrowni, a zupełnie co innego wychodzi z ich strony. To teraz pytanie - czy pracownicy Energi to matoły czy matołem jest ten , który opracował ów "kalkulator"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd wynika że ta czy tamta jest droższa/tańsza - wg wyżej przedstawionego kalkulatora G12W wychodzi najdrożej. A miała być najtańsza.

Czy nie sądzicie, że jest to nabijanie klientów w butelkę?

Co innego mówią w elektrowni, a zupełnie co innego wychodzi z ich strony. To teraz pytanie - czy pracownicy Energi to matoły czy matołem jest ten , który opracował ów "kalkulator"?

 

W taryfie G12W jest spora STAŁA opłata miesięczna (za nic).

To ona przy małej ilości prądu powoduje ZAWYŻANIE średniej ceny kWh.

Ta opłata kiedyś (3-4 lata temu wynosiła ok 50 zł mies).

To jest taryfa dla kogoś kto zużywa sporo prądu np. 400 kWh miesięcznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd wynika że ta czy tamta jest droższa/tańsza - wg wyżej przedstawionego kalkulatora G12W wychodzi najdrożej. A miała być najtańsza.

Czy nie sądzicie, że jest to nabijanie klientów w butelkę?

Co innego mówią w elektrowni, a zupełnie co innego wychodzi z ich strony. To teraz pytanie - czy pracownicy Energi to matoły czy matołem jest ten , który opracował ów "kalkulator"?

Dla jakiej struktury zużycia energii w ciągu tygodnia tak wyszło ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widzicie - pozwoliłem sobie na taką mała podpuchę - na podstawie oryginalnego "kalkulatora" dostępnego na stronie Energii.

Co z powyższych postów wynika? Ano niektórzy sie m.w. orientuja w zawiłościach "urzędniczego bełkotu", ale wiekszość nie.

Z owego kalkulatora nie wynika kiedy coś się opłaci, a kiedy nie... i tak dostawcy mediów mogą praktycznie z każdego z nas robić wała jak chcą.

Rzucanie hasłami typu : "struktury zuzycia energii " itp niewiele tu wniosą, bo przecietny "Kowalski" za diabła tego nie skuma - chce najtańszej energii , a dostaje...najdroższą (bo niby tak chciał).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widzicie - pozwoliłem sobie na taką mała podpuchę - na podstawie oryginalnego "kalkulatora" dostępnego na stronie Energii.

Co z powyższych postów wynika? Ano niektórzy sie m.w. orientuja w zawiłościach "urzędniczego bełkotu", ale wiekszość nie.

Z owego kalkulatora nie wynika kiedy coś się opłaci, a kiedy nie... i tak dostawcy mediów mogą praktycznie z każdego z nas robić wała jak chcą.

Rzucanie hasłami typu : "struktury zuzycia energii " itp niewiele tu wniosą, bo przecietny "Kowalski" za diabła tego nie skuma - chce najtańszej energii , a dostaje...najdroższą (bo niby tak chciał).

Przecież to chyba logiczne, że wybranie taryfy G12w w domu, w którym przeważnie nikt w weekendy nie przebywa mija się celem. W takiej sytuacji rachunki za energię będą wyższe niż w przypadku taryfy G12, a być może nawet G11. Natomiast wybranie takiej taryfy dla domku weekendowego to czysta oszczędność - można np. dogrzewać dom w taryfie nocnej i przez cały weekend korzystać z tańszej taryfy. W takiej sytuacji możemy zapłacić nawet o 40% mniej niż w innych taryfach, nic nie tracąc na komforcie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i Energa odpowiedziała (paluszkami swojej przedstawicielki p. Karoliny) i wytłumaczyła co i jak - całkiem zrozumiale:

 

C E N N I K dla taryf: G11, G12 i G12W w 2008 roku

taryfa data obowiązywania cena 1 kWh opłata przesyłowa stała opłata abonament. (handlowa) - Obrót opłata abonament. za przesył opłata przejściowa

w kWh

e.e. czynna opłata przesyłowa zmienna razem [3+4] licznik 1-fazowy licznik 3-fazowy < 500 500 - 1200 > 1200

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

 

G11 01.11.2008r. 0,1968 0,1614 0,3582 2,50 4,60 - 0,90 0,45 1,90 6,00

 

G12 WT 01.11.2008r. 0,2210 0,1849 0,4059 5,70 8,40 - 0,90 0,45 1,90 6,00

NT 0,1599 0,0477 0,2076

 

G12w WT 01.11.2008r. 0,2365 0,1929 0,4294 5,70 8,40 - 0,90 0,45 1,90 6,00

NT 0,1616 0,0462 0,2078

 

Należność za energię elektryczną = cena 1 kWh (pozycja razem)* ilość kWh + opłata przesyłowa stała (licznik 1-fazowy lub 3-fazowy) +opłata abonamentowa+opłata przejściowa (wysokość opłaty w zależności od rocznego zużycia energii elektrycznej).

 

Podane ceny nie zawierają podatku VAT = 22%

 

 

Strefa WT- 6:00- 13:00, 15:00- 22:00

Strefa NT – 13:00- 15:00, 22:00 – 6:00

 

W przypadku taryfy G12w do strefy nocnej czyli NT zaliczane są wszystkie godziny sobót i niedziel oraz wszystkie godziny innych dni ustawowo wolnych od pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

całkowite zużycie energii - ogrzanie domu, ciepłej wody, energia na oświetlenie, energia na inne rzeczy (lodówka, pralka, zmywarka, TV, rekuperator, mikrofalówka). Dom ocieplony w lipcu. Zamieszkany od V. W okresie I-IV ogrzewany.

 

Całkowite rachunki za prąd w poszczególnych miesiącach.

I - 172,18 zł

II - 175,61 zł

III - 179,77 zł

IV - 107,86 zł

V - 118,28 zł

VI - 101,55 zł

VII - 97,61 zł

VIII - 119,10 zł

IX - 134,73 zł

X - 154,17 zł

XI - 171,40 zł

XII - ?

łącznie I-XI - 1 532,26 zł

średnia miesięczna - 139 zł

 

Dodając energię na oświetlenie którą bym wydał gdybym mieszkał w okresie I-IV czyli ok. 4x90 zł = 360 zł

 

Dodając rachunek za grudzień któy wyjdzie w granicach 200 zł łączny koszt energii za rok 2008 wyniesie ok. 2100 zł z czego:

 

prąd na oświetlenie i zużycie sprzętów AGD i RTV - ok. 1100 zł.

 

zużycie prądu przez PC na ogrzanie domu i podgrzanie ciepłej wody - 1.000,- zł w skali roku :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...