Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

pompa ciepła - koszty eksploatacyjne


jack_2000

Recommended Posts

Ma ktoś PC i sposób na ogrzewanie piwnicy ?

Czyżby najsensowniej też podłogówka? :wink:

To zależy jak będzie ogrzewana ta piwnica. Czy chodzi o utrzymanie stałej temperatury, tak jak w pomieszczeniach mieszkalnych, czy ma być ona ogrzewana okresowo. W pierwszym przypadku zdecydowanie podłogówka. W drugim mógłby być grzejnik, ale ... jeżeli w całym domu będziemy grzali pompą ciepła w większości w II taryfie, to jak będzie zmieniała się temperatura w ciągu doby w pomieszczeniach z grzejnikami ?

Chyba, że tylko po to aby zagrzać to pomieszczenie włączymy dodatkowo pompę ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 248
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ma ktoś PC i sposób na ogrzewanie piwnicy ?

Czyżby najsensowniej też podłogówka? :wink:

To zależy jak będzie ogrzewana ta piwnica. Czy chodzi o utrzymanie stałej temperatury, tak jak w pomieszczeniach mieszkalnych, czy ma być ona ogrzewana okresowo. W pierwszym przypadku zdecydowanie podłogówka. W drugim mógłby być grzejnik, ale ... jeżeli w całym domu będziemy grzali pompą ciepła w większości w II taryfie, to jak będzie zmieniała się temperatura w ciągu doby w pomieszczeniach z grzejnikami ?

Chyba, że tylko po to aby zagrzać to pomieszczenie włączymy dodatkowo pompę ciepła.

W piwnicy będzie pralnia (temperatura taka co by nie zamarzła woda i pranie nie skisło) - i będzie pokój z komputerem używany zazwyczaj wieczorami.

Dumam, że dobrze by było poprostu odkręcić grzejnik na czas przebywania w pomieszczeniu "biurowym" no a w pralni zdało by się mieć ten grzejnik całyczas odkręcony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W piwnicy będzie pralnia (temperatura taka co by nie zamarzła woda i pranie nie skisło) - i będzie pokój z komputerem używany zazwyczaj wieczorami.

Dumam, że dobrze by było poprostu odkręcić grzejnik na czas przebywania w pomieszczeniu "biurowym" no a w pralni zdało by się mieć ten grzejnik całyczas odkręcony.

Nie kombinuj, rób podłogówkę. Pranie to i na mrozie wyschnie. Dla komputera (i jego obsługi) takie wahania temperatury i wilgotności dobre nie są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie to wątek o kosztach.

Sezon za nami, może jakieś podsumowania :wink:

mowisz-masz:

Pierwszy sezon (2007/2008) 7 m-cy grzania na C11 - ok. 2,5 kzł (ok. 5 000kWh, 2800 h pracy)

Drugi sezon (2008/2009) podobnie ale już na G12 - ok. 1,5 kzł (ok. 3 600kWh, 1800 h pracy)

Domek 180 m2 użytkowej (220m2 podłogówki + garaż itp.), ok. 800 m3. PCi Neura 7/14.

Statystycznie h pracy PCi nie kosztuje więcej niż 1 zł, natomiast średni koszt 1 kWh (brutto) to:

2007/2008 - 0,5 zł (C11);

2008/2009 - 0,4 zł (G12)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja i tak jak pisałem, będę zadowolony jak będzie to 2 czy 2,5 tys.

Za rok powiem czy się sprawdziło :)

 

miną już ponad rok , możesz się pochwalić ile ci wyszło

 

kilka słów wstępu

nie mam drzwi wewnętrznych i drzwi pomiędzy domem a garażem więc wieje chłodem

nie paliliśmy w kominku - brak drewna w tym sezonie już będzie

mieszkamy od grudnia

mamy wszystko na prąd bo nie ma gazu

dom ok. 230 m2 pow. użytkowej

całość na niskiej temp.

prąd budowlany

w domu 4 osoby / małe dzieci

temp w domu 21 st C

 

rachunki za prad w tym: ogrzewanie, cwu, gotowanie itd (nie mam niestety podlicznika do PC)

grudzień/styczeń - 2.200

luty/marzec- 1.400

 

na rachunek kwiecień/maj czekam

 

Nie wiem jak z tego obliczyć ile faktycznie kosztowało ogrzewanie

mam jednak takie nieodparte wrażenie, że większość kosztów pochłonie cwu, oraz gotowanie.

PC ma moc znamionową 2,22, a nasza indukcja 7,4 kW

 

ktoś wie jak mogą wyglądać proporcje ogrzewanie vs. reszta zużycia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pow użytkowa 120mkw,powierzchnia podłogówki 143mkw plus ogrzewany garaż 19,5mkw.Temp w domu 21-22,5C temp garażu 11-20C(pod koniec sezonu ustawiłem wreszcie min temp. czyli 11C).4 razy odpalony kominek - rekreacyjnie.Wentylacja grawitacyjna.Brak podlicznika PC,Licznik II taryfowy.Rachunek za 7,5 miesiąca(19 wrzesień 2008- koniec kwietnia 2009) 1772 PLN.

Myślę ,że z co. oraz CWU zamknąłem się w 1200 zł .

W następnym sezonie chciałbym jeszcze obniżyć w sposób bezpieczny temp w garażu i to powinno rzutować na niższe zużycie energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pow użytkowa 120mkw,powierzchnia podłogówki 143mkw plus ogrzewany garaż 19,5mkw.Temp w domu 21-22,5C temp garażu 11-20C(pod koniec sezonu ustawiłem wreszcie min temp. czyli 11C).4 razy odpalony kominek - rekreacyjnie.Wentylacja grawitacyjna.Brak podlicznika PC,Licznik II taryfowy.Rachunek za 7,5 miesiąca(19 wrzesień 2008- koniec kwietnia 2009) 1772 PLN.

Myślę ,że z co. oraz CWU zamknąłem się w 1200 zł .

W następnym sezonie chciałbym jeszcze obniżyć w sposób bezpieczny temp w garażu i to powinno rzutować na niższe zużycie energii.

 

wychodzi po 236 zł / mc

to rachunek tylko za PC czy za cały prąd

pytam bo to prawie tyle co płaciłem za prąd w bloku i zastanawiam się jak to możliwe aby rachunek był tak niski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytam bo to prawie tyle co płaciłem za prąd w bloku i zastanawiam się jak to możliwe aby rachunek był tak niski

mi wychodzi średnio poniżej 250 zł/m-c za energię el. do celów ogólno-bytowych - tj. bez co, w tym ok 50 zł na c.w.u

Jeśli masz w mieszkaniu TV i kompa non sto, starą lodówkę, zwykłe żarówki.... to co się dziwisz

wit74

Najlepiej sprawdzić (bez podlicznika) porównując wskazania licznika letnie do zimowych - o ile rytm dnia pozostaje bez zmian (dajmy na to 2 tyg. urlop poza domem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytam bo to prawie tyle co płaciłem za prąd w bloku i zastanawiam się jak to możliwe aby rachunek był tak niski

mi wychodzi średnio poniżej 250 zł/m-c za energię el. do celów ogólno-bytowych - tj. bez co, w tym ok 50 zł na c.w.u

Jeśli masz w mieszkaniu TV i kompa non sto, starą lodówkę, zwykłe żarówki.... to co się dziwisz

wit74

Najlepiej sprawdzić (bez podlicznika) porównując wskazania licznika letnie do zimowych - o ile rytm dnia pozostaje bez zmian (dajmy na to 2 tyg. urlop poza domem).

 

Ja trochę jestem zdziwiony..... Mam nowoczesną lodówkę, żarówki energooszczędne, komp chodzi tylko w "uzasadnionych przypadkach", TV też, niczego, poza żelazkiem nie grzeję prądem..... i mam rachunki po 200zł/m-c.

 

Czy po zainstalowaniu PC..... mogę spodziwać się rachunków za prąd na poziomie 100zł/m-c???????????? :wink: :D :o :evil: :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czy po zainstalowaniu PC..... mogę spodziwać się rachunków za prąd na poziomie 100zł/m-c???????????? :wink: :D :o :evil: :p

 

z tego wynika że chyba tak :)

 

PS

mój znajomy przechwala się że ma bardzo małe rachunki za prąd i gaz i są faktycznie małe.

po 3 poruszeniu tematu okazało się że w domu przebywają w godzinach 21 do 7 rano - bo tak pracują, a dzieci nie mają - i tak jest ustawione wszystko, od ogrzewanie po pranie :)

w ten spsób można naprawdę nieźle zaoszczędzić

 

u mnie niestety 2 dzieciaków, 3 w drodze, żona chwilowo w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rachunki za prad w tym: ogrzewanie, cwu, gotowanie itd (nie mam niestety podlicznika do PC)

grudzień/styczeń - 2.200

luty/marzec- 1.400

 

:o kurczę sporo , piszesz że nie masz drzwi między garażem a domem to chyba dlatego takie rachunki , rozmawiałem z sąsiadem (domek około 150m2) , za cały rok energia elektryczna kosztowała go 3tyś. (nie ma gazu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rachunki za prad w tym: ogrzewanie, cwu, gotowanie itd (nie mam niestety podlicznika do PC)

grudzień/styczeń - 2.200

luty/marzec- 1.400

 

:o kurczę sporo , piszesz że nie masz drzwi między garażem a domem to chyba dlatego takie rachunki , rozmawiałem z sąsiadem (domek około 150m2) , za cały rok energia elektryczna kosztowała go 3tyś. (nie ma gazu)

 

o to następny gość co ogrzewanie domu kosztowało grosze :) - przy tej zimie to wynik naprawdę super - zapytaj jak to zrobił

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

V 2008 - IV 2009 całkowite zużycie energii 2.300,- zł (+2 kubki drewna 300zł) czyli łącznie 2.600,- zł.

 

Szacuję, że koszt ogrzania domu + cwu wyniósł ok. 800,- zł. Zobaczymy jak w tym roku. Teoretycznie liczę na mniejsze zużycie, ale niestey prąd podrożał ok. 30% :evil:

 

P.S. Dodam, że miałem taryfę nocną (opłacało się) a od grudnia 2008 taryfa weekendowa ale ta już dała niewielkie oszczędności.

 

Gdybym miał prąd na jedenj taryfie zapłąciłbym ok. 3000 zł za rok. Domek 156m2. Garaż ogrzewany (podłogówka).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo weekendówka to właściwie tylko dwa dni dodatkowe , całe w tańszej taryfie ... nie u wszystkich weekendowa znaczy to samo i u niektórych ceny weekendówki są ciut większe w tanich godzinach od poniedz.- piątku niż dwutaryfówka gdzie indziej .( poniedz-niedziela ) ..dlatego taka mała róznica między weeendówką a dwutaryfówką ...

Jack ....tak patrzę na tę podłogówkę w garażu ...moze nalezałoby dodawać że masz domek 156 mkw...a PC 10 kW .....( inni mieliby mniej więcej na taką powierzchnię 8 kW dla domku bez rekuperatora )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rachunki za prad w tym: ogrzewanie, cwu, gotowanie itd (nie mam niestety podlicznika do PC)

grudzień/styczeń - 2.200

luty/marzec- 1.400

 

:o kurczę sporo , piszesz że nie masz drzwi między garażem a domem to chyba dlatego takie rachunki , rozmawiałem z sąsiadem (domek około 150m2) , za cały rok energia elektryczna kosztowała go 3tyś. (nie ma gazu)

 

o to następny gość co ogrzewanie domu kosztowało grosze :) - przy tej zimie to wynik naprawdę super - zapytaj jak to zrobił

 

doprecyzuję , to był koszt energii dla samej pompy ciepła .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sasha

Suma za podany okres dotyczy całego zużycia (brak podlicznika do PC).Jak to mozliwe?No jest. W domu dwie osoby.Po 16.00 zawsze ktoś juz jest.Poza tym urządzenia w klasie A,A+. Max wykorzystywanie II taryfy( pralka,zmywarka),płyta gazowa,żarówki energooszczędne, jeden komputer.

Myśle,ze ilość osób w domu ma znaczenie(kilka pomieszczeń w jednej chwili oświetlonych,ilość prania i zmywania odpowiednio rożna)

co. i CWU pracowało >80% w II taryfie w tym okresie( pomimo,że bywało po 50% w obu taryfach przez kilkanascie dni).

 

Jack

Tak z ciekawości, ten koszt (800zł)to z drewnem czy sama PC :wink: ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sasha

"wychodzi po 236 zł / mc

to rachunek tylko za PC czy za cały prąd

pytam bo to prawie tyle co płaciłem za prąd w bloku i zastanawiam się jak to możliwe aby rachunek był tak niski"

 

Chcesz powiedziec ,ze w bloku płaciłes za prad miesiecznie 230zł? Mniej wiecej w bloku rachunek za prąd wynosi 120-200 zł za dwa miesiace.Chyba,że miałeś ogrzewanie na prąd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sasha

Suma za podany okres dotyczy całego zużycia (brak podlicznika do PC).Jak to mozliwe?No jest. W domu dwie osoby.Po 16.00 zawsze ktoś juz jest.Poza tym urządzenia w klasie A,A+. Max wykorzystywanie II taryfy( pralka,zmywarka),płyta gazowa,żarówki energooszczędne, jeden komputer.

Myśle,ze ilość osób w domu ma znaczenie(kilka pomieszczeń w jednej chwili oświetlonych,ilość prania i zmywania odpowiednio rożna)

co. i CWU pracowało >80% w II taryfie w tym okresie( pomimo,że bywało po 50% w obu taryfach przez kilkanascie dni).

 

Jack

Tak z ciekawości, ten koszt (800zł)to z drewnem czy sama PC :wink: ?

 

tylko PC, drewna nie było

ale tak jak pisałem dopiero co się wprowadziliśmy, a w domu jeszcze trwały jakieś prace wykończeniowe np sufit podwieszany w jednym z pomieszczeń, malowanie itd

gość który wykonał nam PC, mówił że jak się nie ma drzwi i od garażu wieje chłodem to po prostu trudno mówić o normalnych kosztach. Dodatkowo brak parapetów (były w marcu) też miał się dać we znaki.

Wiem że mój dom jest większy, ale mimo to chciałem porównać się z kimś kto rówieniż zaczął mieszkać w podobnym okresie co ja.

W domu cały sprzęt klasa A+, od marca 70% oświetlenia energooszczędnego

 

mamy małą Łucję, więc w mieszkamy w domu cały czas. Temp. co najmniej 21 i to w całym domu - garaż siłą rzeczy ogrzewany

 

Ale

Dom ok. 230 pow użytkowej (305m2 podłogi)

PC moc 10,4 kW (2.22 kW) COP 4.6 AlphaInnoTec

Temp dolnego źródła w największe mrozy -1,3 -> normalnie w okolicy zera

Temp zasilania wg mnie nie przekroczyła 35 stopni C

prąd budowlany więc stała taryfa

5 osób

na początku trochę walczylismy z ustawieniami krzywych grzewczych

ostatecznie stanęło na:

zasilanie 34,5 przy -20

i 18 przy +18

Czy ktoś jest kto zaczynał w podobnych warunkach i kto mógłby autorytatywnie stwierdzić, że faktycznie to zużycie jest bardzo duże.

Trochę rozmawiałem z ludźmi, ale raczej wszyscy mówią, że jak na ten dom i te warunki to nie jest zły wynik.

 

PS

Dom 24 ytonk + 15 cm styto

dach 25 cm wełny

sufity 40 cm wełny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...