Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

pompa ciepła - koszty eksploatacyjne


jack_2000

Recommended Posts

Wg mnie Twój rachunek jest bardzo zadawalający.Mam powierzchnię ogrzewaną wlasciwie o połowe mniejszą i mniej osob w w domu i chyba dom bardziej wykończony.Zatem ,nie martw sie. Napisałeś,że masz prąd budowlany.....to zobaczysz gdy przejdziesz na II taryfowy lub weekendowy,składaj już wniosek :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 248
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Trochę rozmawiałem z ludźmi, ale raczej wszyscy mówią, że jak na ten dom i te warunki to nie jest zły wynik.

nie jest-poza tym uwzględnij pierwszy sezon

w moim przypadku FV z ZE w I sezonie wyniosły ok. 4,1 kzł. W drugim - 2,8 kzł.

Składa się na to wiele czynników: taryfa C11, dużo prac z elektronarzędziami (a te ciągną :-? ), osuszanie pomieszczeń, braki w wykończeniu (parapety, drzwi, niedoróbki), zaznajomienie się z obsługą PCi (programowanie na II taryfę, programator na cyrkulację), brak kominka itp. itd...

Generalnie trzeba "ustawić" dom do trybu życia. Np. co chodzi głównie w II taryfie, jak przymrozi to dodaje kilka godzin w I tak aby wyższe zużycie prądu przez PCi (II bieg) wykorzystywało max. II taryfe. Cyrkulacja pracuje jak jesteśmy w domu w określonych porach (przy dzieciakach schemat dnia to podstawa-zatem łatwo ustawić). PCi od cwu teraz (poza weekendami) tylko w II taryfie. Dzięki podniesieniu temp. na zasobniku 270l do 46-48 st. wody wystarcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

No to i ja się wypowiem.

Pompa Nibe Fighter 1140-12, dom ok. 230m2, podlogowka, 2 osoby dorosle + 2 malutkich szkrabow. W domu mieszkamy od marca 2009, pompa grzeje od listopada 2008 (budowe zaczelismy w maju 2008!).

 

Zuzycie pradu od listopad 2008 do czerwca 2009, czyli 8 miesiecy dla samej pompy to ok. 7200. Czyli wychodzi 900kWh/miesiecznie. Duzo to czy malo?

 

Całkowity czas pracy pompy (sprezarki) to 1914h, z tego na przygotowanie CWU 243h. Liczba załączeń sprężarki w tym okresie to 2932.

 

Tyle jeśli chodzi o całościowe spojrzenie. A teraz CWU. Pompa pracuje ze zbiornikiem o pojemności chyba 200l. Dziennie (dane dla okresu gdzie wyłączone było CO) średnio na potrzeby CWU pracuje ok. 100 minut, włącza się 15 razy i zużywa prawie 10kWh. Moim zdaniem to bardzo dużo bo wychodzi, że zużycie na godzinę pracy pompy ok. 5,9kWh (przy czym moc sprężarki to coś ok. 3,1kWh)!

Temperatura grzania CWU ustawiona jest na 42 - 52 oC, pompa obiegowa do CWU ustawiona jest sporadycznie (może ze 4 cykle po pół godziny w ciągu całej doby).

 

Czy ktoś mógłby się pokusić o jakąś sensowną analizę? Przy zużyciu prądu na poziomie 10kWh, dobowe koszty przygotowania wody wychodzą na poziomie 5,6PLN (jedna taryfa) czyli 168PLN. Koszt jak koszt, ale dla mnie to astronomiczny wynik jak na pompę, która ma być ekonomiczna.

 

Dodam, że po podłączeniu do podlicznika SAMEJ SPRĘŻARKI (osprzęt, elektronika idzie poza podlicznikiem) zużycie prądu na godzinę pracy wynosi 3,9kWh, czyli jest o 2kWh niższe. Co więc pobiera te 2kWh na godzinę pracy pompy??? Nie wierzę, że to procesor, elektronika i wyświetlacz LCD na pompie ;)

 

Pozdrawiam

Qba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam, że po podłączeniu do podlicznika SAMEJ SPRĘŻARKI (osprzęt, elektronika idzie poza podlicznikiem) zużycie prądu na godzinę pracy wynosi 3,9kWh, czyli jest o 2kWh niższe. Co więc pobiera te 2kWh na godzinę pracy pompy??? Nie wierzę, że to procesor, elektronika i wyświetlacz LCD na pompie ;)
A jakie masz pompy obiegowe dolnego i górnego źródła?

Nie powinno to być aż tak dużo. Mierzyłeś w tych samych warunkach (temperatura dolnego źródła i podgrzewacza) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie masz pompy obiegowe dolnego i górnego źródła?

Nie powinno to być aż tak dużo. Mierzyłeś w tych samych warunkach (temperatura dolnego źródła i podgrzewacza) ?

 

Hm... Niestety nie wiem dokladnie. Nie wiem jaka jest roznica miedzy pompa dolnego i gornego zrodla. Rozumiem to tak, ze pompa dolnego zrodla odpowiada za ruch glikolu, a gornego za ruch wody w podlogowce. Czy tak?

Jesli mnie pamiec nie myli, obie te pompy maja po... 250W?

Jest jeszcze taka pompka, ktora odpowiada za ruch wody w CWU (ta co mam ja ustawiona na 4 zalaczenia po 30min). Ona ma na tabliczce znamionowej chyba nie wiecej niz 50W.

 

Nie kontrolowalem temperatury dolnego zrodla, ale mysle, ze nie roznila sie bardzo (krotki odstep czasu, podobna pogoda). Poza tym z 5,9 do 3,9 zuzycie spadlo dokladnie w momencie odpiecia od licznika wszystkiego poza sprezarka.

Nie wiem o co chodzi z temperatura podgrzewacza :(

 

Aha - podalem moc sprezarki 3,1kWh, ale w instrukcji jest tez podane, że dla tej pompy moc dostarczona to 2,4kWh a otrzymana 11,6kWh dla 0/35 oC. Nie znam sie, wiec nie wiem jak interpretowac to 3,1 vs. 2,4?

 

 

Pozdrawiam

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha - podalem moc sprezarki 3,1kWh, ale w instrukcji jest tez podane, że dla tej pompy moc dostarczona to 2,4kWh a otrzymana 11,6kWh dla 0/35 oC. Nie znam sie, wiec nie wiem jak interpretowac to 3,1 vs. 2,4?

Dla parametrów 0/50 st. C moc grzewcza wynosi 9,9kW przy mocy sprężarki 2,9 kW. ( http://www.biawar.com.pl/index.php/download-document/89-fighter-1140-instrukcja-instalacji-i-obslugi.html ). Do tego dodaj 0,25kW na pompę dolnego źródła + 0,17kW na pompę górnego źródła o masz prawie to co Tobie wychodzi. COP dla takich wartości wynosi 2,98 (z uwzględnieniem pomp obiegowych).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla parametrów 0/50 st. C moc grzewcza wynosi 9,9kW przy mocy sprężarki 2,9 kW. ( http://www.biawar.com.pl/index.php/download-document/89-fighter-1140-instrukcja-instalacji-i-obslugi.html ). Do tego dodaj 0,25kW na pompę dolnego źródła + 0,17kW na pompę górnego źródła o masz prawie to co Tobie wychodzi. COP dla takich wartości wynosi 2,98 (z uwzględnieniem pomp obiegowych).

Dzięki, ale dodając obie pompy nadal mamy 3,4kWh na godzine pracy (a przypomnę, że u mnie wychodzi zużycie 5,9kWh na godzinę). Zbliżone zużycie (3,9kWh) wychodzi jedynie jak jest podłączona do licznika SAMA SPRĘŻARKA, a cały pozostały osprzęt idzie poza licznikiem.

 

3,9kWh to może być chyba poprawne zużycie, bo sprężarka się załącza i wyłącza i ta "godzina pracy" buduje się tak naprawdę z kilku cykli po kilka minut. Pewnie przy załączeniu sprężarka "bierze" nieco więcej prądu.

No ale między 3,9 a 5,9 jest różnica 2kWh - czyli wychodzi na to, że osprzęt (wszystko poza pompą) zjada 2kWh! Co jest tyleż kosmicznym, co nierealnym wynikiem. Skąd więc takie dodatkowe zużycie się wzięło, jeśli założyć, że grzałki się nie załączają (przynajmniej czas pracy grzałek się nie zmienia).

 

Problem jest dla mnie dość ważny, bo wbrew pozorom generuje całkiem spore straty. Pompa pracuje na CWU ok. 100 minut dziennie. Te 2kWh w ciągu 100 minut daje zużycie 3,33kWh (na dobę), prawie 100kWh w miesiącu i 1200kWh w roku. Koszty dla 56 groszy to odpowiednio: 1,86pln, 56pln i ponad 670pln w roku :(

 

Pozdrawiam

Qba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma cudów. Odepnij (fizycznie) grzałki.

 

Można również sprawdzić w ustawieniach, jak zaprogramowane jest grzanie CWU, czy tylko przez PCi, czy też łącznie z grzałkami.

Możliwe również, że funkcja „przegrzewania legionelli” działa przez cały czas.

 

To wygląda tak, jakby CWU w całości grzały grzałki.

10kWh na podgrzanie CWU przez PCi, toć to przy najniższym COP=3 daje zużycie 30kWh – co daje możliwość podgrzania około 1m3 wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma cudów. Odepnij (fizycznie) grzałki.

 

Można również sprawdzić w ustawieniach, jak zaprogramowane jest grzanie CWU, czy tylko przez PCi, czy też łącznie z grzałkami.

Możliwe również, że funkcja „przegrzewania legionelli” działa przez cały czas.

 

To wygląda tak, jakby CWU w całości grzały grzałki.

10kWh na podgrzanie CWU przez PCi, toć to przy najniższym COP=3 daje zużycie 30kWh – co daje możliwość podgrzania około 1m3 wody.

 

Dzięki za podpowiedzi. Dziś spotykam się z gościem, który mi to montował. Pogadamy i podsunę mu te spostrzeżenia. Może coś się wyjaśni.

 

Pozdrawiam

Qba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

owszem moga być grzałki ( ale przecież ilośc pracy podgrzewacza temu przeczy ) a trudno żeby żle liczył i tego nie wykazywał ...

rzeczywiście legionnella może być bardzo czesto ( zobaczyć w ustawieniach sczególnie menu 1.8 częstotliwość co ile czasu włącza się DCW ....czyli legionella bo w NIBE DCW to własnie to a nie jak w innych w dwóch znaczeniach i jako większa temperatura CW niekoniecznie do legoionelli tylko jak są goscie żeby zwiększyć temp. zbiornika i do legionelli )

druga sprawa rzeczywiście podgrzewane jest do 52 *C a to trochę dużo ....niektórzy mają normalnie 45-47 + histrezę .( czyli przy H 4 .....49 *C ) ...menu 1.6 temp. wyłaczenia DCW .....1.7 wyłaczenie spręzarki pzry DCW .

Natomiast jest jeszcze coś takiego jak ...... "bezczynna konsumcja PC" ....były prowadzone testy ( dawno ) ale pokazują pewne sprawy i wsród PC największą bezczynną energię miała IVT 815 kWh/rok ...a pózniej właśnie NIBE 727 kWh/rok ...

najmniej miała Stiebel 317 kWh/rok .....Viessman 525 , Thermia 622 kwh/rok

owszem to nie była dzisiejsza Nibe tylko wczesniejszy typ ale jeśli tego nie poprawili w tych nowych to pewne straty są . ( ja nie taka języczna jestem :( ale własnie w ten sposób liczyli straty wynikajace z róznej izolacji zbiornika jeśli chodzi o cwu .i utrzymanie jej temp. w zakładanym przedziale temperaturowym ...początkowo myślałam że to straty sterownika ..) .

1140 ..to ta mała bez zb cwu razem ..ale osobno ma i na zasadzie dwupłaszczowej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

owszem moga być grzałki ( ale przecież ilośc pracy podgrzewacza temu przeczy ) a trudno żeby żle liczył i tego nie wykazywał ...

rzeczywiście legionnella może być bardzo czesto ( zobaczyć w ustawieniach sczególnie menu 1.8 częstotliwość co ile czasu włącza się DCW ....czyli legionella bo w NIBE DCW to własnie to a nie jak w innych w dwóch znaczeniach i jako większa temperatura CW niekoniecznie do legoionelli tylko jak są goscie żeby zwiększyć temp. zbiornika i do legionelli )

Grzałki na 100% sa wylaczone i nie zalaczaja sie (nie tylko w menu, ale ponoc tez jakims "potencjometrem"). Program przeciw legionelli nie moze sie zalaczyc, jak grzalki odlaczone.

 

druga sprawa rzeczywiście podgrzewane jest do 52 *C a to trochę dużo ....niektórzy mają normalnie 45-47 + histrezę .( czyli przy H 4 .....49 *C ) ...menu 1.6 temp. wyłaczenia DCW .....1.7 wyłaczenie spręzarki pzry DCW .

Nie rozumiem o co chodzi z ta histereza. Nastawilem zakres 40-52, zeby maksymalnie zmniejszyc liczbe zalaczen sprezarki (obecnie ponizej 10 razy na dobe). Ale rzeczywiscie chyba ustawie 42-50.

 

Natomiast jest jeszcze coś takiego jak ...... "bezczynna konsumcja PC"

No o tym nie wiedzialem.

 

1140 ..to ta mała bez zb cwu razem ..ale osobno ma i na zasadzie dwupłaszczowej

Mozliwe, ze za czesciowe duze zuzycie byla odpowiedzialna pompka cyrkulacji cieplej wody. Ustawiono ja na ON, zamiast na "TIMER". Pracowala w zwiazku z tym cala dobe (nie wiem od jak dawna, zobacze co bedzie przy ustawieniu na OFF). Jak pompka chodzi to zuzywa prad (24h x 50W = 1,2kWh) a dodatkowo podobno znaczaco przyspiesza wychladzanie sie wody - ktos pisal, ze spadek temp. przy zalaczonej pompce to 1oC/h a przy wylaczonej zaledwie 0,3oC/h.

 

Pozyjemy / zobaczymy. Dzis odczytam ile czasu pracowala sprezarka w nowych warunkach. Aha - no i powiedzcie czy czas pracy ok. 1h40m na CWU to duzo czy malo? Ja wiem, ze "w zaleznosci od wielu czynnikow", ale tak ogolnie...

 

Pozdrawiam

Qba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że możesz mieć wyłaczone grzałki i może rzeczywiście w Nibe tak jest że DCW działa tylko z grzałkami ale .....skoro można ustawić jej temp. w zakresie 40-70*C to przecież grzałki przy tej temp. np. 45 są niepotrzebne i wynikałoby z tego że DCW niekoniecznie musi być z grzałkami żeby grzała DCW bo przecież do pewnej wysokosci temperatury PC grzeje sama ( w wiekszości PC jest to około 55 *C ) a dopiero wyżej od tej temperatury przy użyciu grzałki. I nawet jak grzeje sama powyżej 50 stopni to jest to dużo ...i drożej niż uzskanie temperatury mniejszej .

Po prostu DCW może też słuzyć do legionelli jesli ustawi się wyskie temp.

Natomiast jeśli normalną ustawimy na 50 *C a DCW na 53 to przecież grzałki nie są potrzebne i nawet gdyby były włączone to by się nie załączyły .

W środku PC jest pokretło i tam fabrycznie jest ustawione na max temp. cwu 65 *C ( pozycja pokrętła C ) ale można ustawić mniej i więcej ( zakres A-F )

W Nibe nie ma czegos takiego jak histereza ...w niektórych jest i np. jak masz ustawione 46 to histereza znaczy tyle ( np. 4) że PC dogrzeje temp. do 48 i się zatrzyma natomiast jak będzie stygło to jak spadanie do 44 *C to się włączy i zacznie podgrzewać . W Nibe jest temp. minalna i max cwu i w ramach tej tem. ona pracuje ( nie wyżej niż max i nie niżej niż min ) .

Natomist to g.1.40 minut na dzień grzania cwu to nie jest jakiś zadziwiający wynik ......tyle samo czasu na dzień grzeje chyba Mery26 :) ...a ma PC samą do cwu ( system CK ). ( tam chyba zb 270l ) to zależy od zużycia wody , od temp. do jakiej się podgrzewa , jak szybko stygnie zb ( do jakiej jest ustawiony ..czyli o ile musi jednorazowo podgrzać stopni tę wodę ) ,

I jeszcze co innego podgrzać wodę jednorazowo od np. 10*C ( temp. wody wodociągowej ) do 52 *C .. a co innego za każdym razem gdy jest pobór .PC dopuszcza zimną i podgrzewa całość do zadanej temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Natomist to g.1.40 minut na dzień grzania cwu to nie jest jakiś zadziwiający wynik ......tyle samo czasu na dzień grzeje chyba Mery26 :) ...a ma PC samą do cwu ( system CK ). ( tam chyba zb 270l ) .

 

Ale Mery26 podgrzewa z mocą (nominalną) około 4,5kW zużywając przy tym około 2,5kWh, (a uwzględniając COP=3 to wychodzi 7,5kWh) a tu podobna ilość wody podgrzewana jest mocą (nominalną) 12kW zużywając 10kWh, (a uwzględniając COP=3, to wychodzi 30kWh).

 

Można to podsumować tak:

Albo zużywa 200 – 300l CWU podgrzewanej samymi grzałkami, albo zużywa 600 – 900l CWU podgrzewanej przez PCi.

 

A może po prostu podlicznik jest wadliwy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siwy :) masz rację ( chodziło o sam czas grzanie ..ze nie dziwny jakiś )

Natomist to zuzycie całościowe 900kWh/m-c to biorąc pod uwagę powierzchnię ogrzewaną to przed Kilmawka wychodzi z wynikiem ....3,91 kWh/1m2 ...

ale myśmy liczyli w sezonie grzewczym ( od rozpoczęcia czasu grzania do końca stycznia ) a nie do czerwca .....wiec wynik jest przekłamany ( V460 jak masz dane z wcześniejszych miesięcy to sobie policz sam i zobacz jak na tle innych )

1. Jack ..............3.75 kWh/1 m2 ( dogrzewa kominkiem )

2. Klimaw ...........3,95

3. Mery26 .......... 4,45

4. Back&Zaba....... 5,66

5. Rume ..............6,15

6. Inka Opole .......7,00

7. A&zb................7,09

nie mieliśmy innych ....i takie najbardziej obrazują bo są rózne domy powierzchniowo i porównywanie samego zuzycia w kWh jest mylące.

A konkretnie ta sytaucja ....a może trzeba byłoby policzyć konkretnie dla takiej temp. wody 52 *C .....Mary na pewno nie grzeje aż do takiej temp. tylko do 45*C a to mniej aż o 7 *C..i skoro odpadaja grzałki ( bo są wyłączone ) ..nie żuzywa aż tyle wody 600 l ......to może to podgrzanie do takiej temp. tyle kosztuje ??? .....

podlicznik nie może być popusty bo ilosc kWh samej spręzarki też by żle pokazywał i zużyte kWh na wszystko też .....

 

Siwy a własciwie skąd Ty wziąłeś jej moc 4,5 kW ( model VT 152 ) skoro ona ma 1,85 kW ...o ile pamietam a z grzałką ( 1,5 kW ) 3,35 kW.max ( moc pobierana to 0,55 kW )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podgrzewa z mocą (nominalną) około 4,5kW zużywając przy tym około 2,5kWh, (a uwzględniając COP=3 to wychodzi 7,5kWh)

Podgrzewacz VT152 ciągnie ok 0,6kW. Uwzgledniajac miesieczne zużycie ok 90kWh - srednio maszyna pracuje 5-6 h/dobę. Przy COP=3 to moc grzania ok 1,8 kW. zasobnik 270l. Zadnych kąpieli w wannie-ino prysznic. Cyrkulacja na programatorze max. 20-30 min /dobe.

v460 pisał że cyrkulacja chodziła non stop-trzeba by raczej to ustawić na początek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...