Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

kominek , a czarna szyba


miniu ryniu

Recommended Posts

1. u mnie kominek ma przerwaną ciągłość uszczelki w narożach - widzę że tędy zaciąga powietrze - czy można to doszczelnić i jaki da efekt? tego nie wiem

2. zrobiłem eksperyment w moim kominku z PW i wyłożyłem palenisko szamotem (tj cały ruszt i boki tak na wysokość 10 cm po całym obwodzie) - efekt - w komorze wyższa temperatura - plusy: brak osadzania sadzy na ściankach, szyba praktycznie się nie brudzi; minus: kominek mniej ciepła oddaje do płaszcza (widzę to po obiegu który włącza się na krócej) - i teraz jak to pogodzić ? :)

 

pogodzić, co z czym ?

Jeśli kominek włącza się na krócej tzn, że ilość ciepła dostarczanego z kominka jest większa niż wtedy, kiedy włączał się na dłużej :) Napisz gdzie masz pomiar temperatury ?

Są kominki w których komora spalania jest cała wyłożona szamotem, łącznie z deflektorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Szamot poprawia spalanie gdyż podnosi temp. paleniska jednak zbyt dużo szamotu powoduje straty. Dlatego szamotem najlepiej wyłożyć spód i boki paleniska ale do wysokości 12cm. Zmniejszenie powierzchni rusztu również poprawia jakość spalania i powoduje mniejsze brudzenie się szyby. Ja u siebie ruszt mam praktycznie cały przysłonięty. U mnie czasem działo się tak że powietrze spod rusztu dmuchało dym na szybę co powodowało jej brudzenie. Dlatego ruszt przysłoniłem szamotem. Jednak przysłonięcie rusztu w momencie gdy kominek nie ma dodatkowych dolotów powietrza do spalania nie przyniesie rezultatu, nie będzie chciało się palić. Jak ktoś ma czas i ochotę niech sobie poeksperymentuje właśnie z przysłonięciem rusztu, naprawdę przy odrobinie wyczucia można poprawić jakość spalania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się, że przysłaniając ruszt, i tak argumentując o tym co i jak powinno być w kominku, było by słuszne, gdyby był dostępny jeden kominek zamiast dziesiątków innych i różniących się w zasadzie wszystkim. W moim kominku ruszt potrafi się przytkać sam, nadmiarem popiołu z szuflady. Wtedy ciąg robi się bardzo mały i szyba zachodzi brudem. Komora wewnątrz kominka jest cała w szamocie i tym samym załadunek drewna jest skromny, bo wystarczą w zupełności 2-3 polana i na 2-3 godzimy jest co się palić. Na samym początku, kiedy wkład był tylko co postawiony i podłączenie rur do komina było w innym kształcie niż teraz , palenie było jeszcze lepsze. Po rozpaleniu , nagrzaniu kominka i dorzuceniu całego, okrąglaka śr. ok.20cm ten do całkowitego spopielenia, bez dorzucania innego drewna palił się 16 godzin. Teraz jest dużo krócej i z całkowita pewnością przyczyną tego jest sposób podłączenia do komina. ale to tak na marginesie. Szyba zawsze się zabrudzi jeśli brakuje powietrza. Wystarczy w domu pozamykać okna, by już była widoczna różnica w spalaniu. Edytowane przez dbx
błędy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego ruszt przysłoniłem szamotem

Jak widać ma załączonych fotkach wyżej ruszt zasłaniam płasko rąbanym drewnem (w moim wkładzie spód jest wyłożony szamotem). Zauważyłem, że ułożony w ten sposób stos rozpalony od góry uzyskał lepsze spalanie, wyższą temperaturę, najprawdopodobniej grubsze drewno po bokach spełniało rolę dodatkowego izolatora i przyczyniło się do poprawy procesu spalania - zatem warto wypróbować, polecam. Oczywiście te grubsze kawałki po solidnym doschnięciu również spaliły się w wysokiej temperaturze ale sporo wolniej niż bym je dołożył jak zwykle to czyniłem "do rozżarzonego paleniska". Szyba przy takim paleniu nie brudzi się.

wydaje mi się, że przysłaniając ruszt, i tak argumentując o tym co i jak powinno być w kominku, było by słuszne, gdyby był dostępny jeden kominek zamiast dziesiątków innych i różniących się w zasadzie wszystkim. W moim kominku ruszt potrafi się przytkać sam, nadmiarem popiołu z szuflady

W każdym wkładzie z rusztem proces spalania przebiega tak samo. Jeśli wkład jest szczelny to zaciąga powietrze tylko przez ruszt i dopóki jest ciąg to popiół nie zatka otworów, dopiero może się zatkać po wygaśnięciu ognia. Ostatnio nie wyrzucam popiołu z popielnika a jedynie odsuwam go z otworów powietrznych i jest dobrze. Jak w/w popiołem (przez tydzień zbiera się go niewiele) przesypuję grubsze drewno, to mocno spowalnia proces spalania, w moim domu z niskim zapotrzebowaniem na ciepło to ważne.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie przysypywanie popiołem to technika z prostych pieców węglowych ..

Początkowo nie chciałem się do tego przyznać w tym dziale, ale w ten sposób nie przegrzewam domu - u mnie się sprawdza, w kominkach bez akumulacji ciężko utrzymać temperaturę i mieć czystą szybę, teraz mam to bez problemu, zwłaszcza że popiołu wyrzucam kilka razy mniej niż przedtem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Wczoraj pożyczyłem APC SmartUPS 700. Wykorzystałem dodatkowy kabel z kominka do kotłowni (miał być jako górny czujnik temperatury zasobnika) i zrobiłem zasilanie prze UPSa. Pociągnął 40 minut, przy czym nie był naładowany na full a akumulatory mają już ze 3 lata. Zobaczę dziś, myśle że go kupię, zawsze to godzina na cywilizowane schłodzenie kominka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Wczoraj pożyczyłem APC SmartUPS 700. Wykorzystałem dodatkowy kabel z kominka do kotłowni (miał być jako górny czujnik temperatury zasobnika) i zrobiłem zasilanie prze UPSa. Pociągnął 40 minut, przy czym nie był naładowany na full a akumulatory mają już ze 3 lata. Zobaczę dziś, myśle że go kupię, zawsze to godzina na cywilizowane schłodzenie kominka.

 

pompy nie buczą ? , zwykły Smart nie ma o ile dobrze pamiętam przebiegu sinusoidy ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pompy nie buczą ? , zwykły Smart nie ma o ile dobrze pamiętam przebiegu sinusoidy ...

hmm no to dziwne, bo "Sprytny" ma właśnie bardzo elegancki przebieg sinusoidalny, sam poprawia ten przebieg gdyby z sieci przyszedł jakiś zniekształcony...Nawet gdzieś na allegro czytałem że właśnie ze względu na przebieg wyjsciowy jest on często stosowany do instalacji pomp czy kolektorów...W każdym razie pompy nie buczą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...

Witam Serdecznie Wszystkich formumowiczow

 

Potrzebuje Waszej pomocy w zakresie doboru kominka z PW do domu drewnianego. Rodzice z decydowali sie na starość zamieszkac w takim wlasnie domu.. napatrzyli sie na kominek u mnie i po wielu godzinach rozmow zdecydowali ze chca miec kominek z PW. Oczywiscie Makroterma im nie polece bo duzo prac kosztowalo mnie zeby sie w nim palio jak sie pali teraz. Takie wynalazki nie dla nich. Dom jest z bali drewnianych o grubosci 30cm + plus izolacja z welny powierzchnia cos kolo 190m2 calkowita. Dom napewno bedzie cieply. Moc Kominka ca 14KW jak myslicie? nie wiem jaka kubatura domu. i Pytanie jaki kominek? Varia odpada... nie przekonam ich i nie dadza sie przekonac... A niechce zeby pozniej byli niezadowoleni albo mieli szybe wiadomo jaka:). Myslalem na kominek Lazara Albo Silesia albo Westa co sadzicie o tym wyborze? Pytanko drugie Bufor 500, 700, 1000L czy moze bez? Podlgowki bedzie cos kolo max kolo 50m2 reszta grzejniki. Instalatora ktorego jak wzielem do wlasnego domu niestety nie chca. Wiec im nawet nie bede proponowac. Chodzi mi tylko o podstawowe rzeczy zwiazane z kominkiem PW zeby pracowal w warunkach optymalnych, Z czysta szyba itp. Z gory dziekuje..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...