Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

kominek , a czarna szyba


miniu ryniu

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

To ja jeszcze raz zapytam już użytkujących dostawioną płyta czy szamotem.Czy nie osłabi to grzania płaszcza?

 

 

ja nie zaoberwowalem niczego takiego.. przy rozpalaniu kominek dluzej uzyskuje temp. zadana. ale to normalka bo szamot pobiera cieplo do pewnego momentu.

 

Dla przykladu wczesniej po paleniu popielnik mialem pelny a dzisiaj jak rozpalalem to szukalem w popielniku popiolu bo to co opadlo to jedna reka moglbym wyniesc:) Wydaj te 30 pare zeta i wyloz palenisko i sam sie przekonaj. pompy ustaw na pierwszy bieg..

 

Zauwazylem jeszcze jedna rzecz znacznie wiecej ciepla oddawane jest do wewnatrz pomieszczenia przez szybe.. dla mnie bomba bo mam ogromny salon z otwarta kuchnia...

 

Też mam duży salon i kuchnie w jednym.Przyznam się ,że trochę boje sie tego szamotu bo płytę już sobie odpuściłem na 100%.Jeżeli już postanowię to jak mocujesz szamot do tych trzech ścian i czy jest konieczne porządne oczyszczenie ich ze związków smolistych?

 

P.S. nie wiem komu należą się słowa uznania bo zapomniałem powiedzieć o bardzo istotnej zmianie w moim paleniu w kominku.Gdy rano zastałem delikatnie żarzące się polana to po włożeniu nań następnych w niesamowicie szybkim czasie włączyły się pompy a kominek osiągną żądaną temper. 50 stC.

 

Jak ja ostatnio kocham słowo praktyka. :oops: :D :D :wink:

 

serdecznie pozdrawiam i czekam na inne praktyczne podpowiedzi.

 

 

to jest piec a nie silnik w samochodzie. nie musi byc ani sterylnie czysty. wewnetualnie przejedz szczotka tylko zeby miec rowna powierzchnie szamot poprostu klade na stojaco.. i wykladujac dol paleniska dociska plytke do plytki stojacej wbrew pozorom bardzo stabilna kontrukcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Wolo82. Bym miał jeszcze pełny obraz sytuacji: Ty masz rozszczelnione uszczelki szyby, wzdłuż jej górnej krawędzi, tak? Ale nie sznur między drzwiami a obudową, tylko sznur między szybą a ramką drzwi, dobrze rozumiem?

 

Przepraszam jeśli już o tym pisałeś, trudno się to przekopać przez informacje, wątek prężnie się rozrasta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja jeszcze raz zapytam już użytkujących dostawioną płyta czy szamotem.Czy nie osłabi to grzania płaszcza?

 

 

ja nie zaoberwowalem niczego takiego.. przy rozpalaniu kominek dluzej uzyskuje temp. zadana. ale to normalka bo szamot pobiera cieplo do pewnego momentu.

 

Dla przykladu wczesniej po paleniu popielnik mialem pelny a dzisiaj jak rozpalalem to szukalem w popielniku popiolu bo to co opadlo to jedna reka moglbym wyniesc:) Wydaj te 30 pare zeta i wyloz palenisko i sam sie przekonaj. pompy ustaw na pierwszy bieg..

 

Zauwazylem jeszcze jedna rzecz znacznie wiecej ciepla oddawane jest do wewnatrz pomieszczenia przez szybe.. dla mnie bomba bo mam ogromny salon z otwarta kuchnia...

 

Też mam duży salon i kuchnie w jednym.Przyznam się ,że trochę boje sie tego szamotu bo płytę już sobie odpuściłem na 100%.Jeżeli już postanowię to jak mocujesz szamot do tych trzech ścian i czy jest konieczne porządne oczyszczenie ich ze związków smolistych?

 

P.S. nie wiem komu należą się słowa uznania bo zapomniałem powiedzieć o bardzo istotnej zmianie w moim paleniu w kominku.Gdy rano zastałem delikatnie żarzące się polana to po włożeniu nań następnych w niesamowicie szybkim czasie włączyły się pompy a kominek osiągną żądaną temper. 50 stC.

 

Jak ja ostatnio kocham słowo praktyka. :oops: :D :D :wink:

 

serdecznie pozdrawiam i czekam na inne praktyczne podpowiedzi.

 

 

to jest piec a nie silnik w samochodzie. nie musi byc ani sterylnie czysty. wewnetualnie przejedz szczotka tylko zeby miec rowna powierzchnie szamot poprostu klade na stojaco.. i wykladujac dol paleniska dociska plytke do plytki stojacej wbrew pozorom bardzo stabilna kontrukcja.

 

No to mnie na kusiłeś.Gdzie mogę to to kupić?Widzę ,że część bocznej i tylnej ściany nie jest przykryta tak całkiem do góry?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja jeszcze raz zapytam już użytkujących dostawioną płyta czy szamotem.Czy nie osłabi to grzania płaszcza?

 

 

ja nie zaoberwowalem niczego takiego.. przy rozpalaniu kominek dluzej uzyskuje temp. zadana. ale to normalka bo szamot pobiera cieplo do pewnego momentu.

 

Dla przykladu wczesniej po paleniu popielnik mialem pelny a dzisiaj jak rozpalalem to szukalem w popielniku popiolu bo to co opadlo to jedna reka moglbym wyniesc:) Wydaj te 30 pare zeta i wyloz palenisko i sam sie przekonaj. pompy ustaw na pierwszy bieg..

 

Zauwazylem jeszcze jedna rzecz znacznie wiecej ciepla oddawane jest do wewnatrz pomieszczenia przez szybe.. dla mnie bomba bo mam ogromny salon z otwarta kuchnia...

 

Też mam duży salon i kuchnie w jednym.Przyznam się ,że trochę boje sie tego szamotu bo płytę już sobie odpuściłem na 100%.Jeżeli już postanowię to jak mocujesz szamot do tych trzech ścian i czy jest konieczne porządne oczyszczenie ich ze związków smolistych?

 

P.S. nie wiem komu należą się słowa uznania bo zapomniałem powiedzieć o bardzo istotnej zmianie w moim paleniu w kominku.Gdy rano zastałem delikatnie żarzące się polana to po włożeniu nań następnych w niesamowicie szybkim czasie włączyły się pompy a kominek osiągną żądaną temper. 50 stC.

 

Jak ja ostatnio kocham słowo praktyka. :oops: :D :D :wink:

 

serdecznie pozdrawiam i czekam na inne praktyczne podpowiedzi.

 

 

to jest piec a nie silnik w samochodzie. nie musi byc ani sterylnie czysty. wewnetualnie przejedz szczotka tylko zeby miec rowna powierzchnie szamot poprostu klade na stojaco.. i wykladujac dol paleniska dociska plytke do plytki stojacej wbrew pozorom bardzo stabilna kontrukcja.

 

No to mnie na kusiłeś.Gdzie mogę to to kupić?Widzę ,że część bocznej i tylnej ściany nie jest przykryta tak całkiem do góry?

 

ja kupilem na skladzie budowalnym. Blady78 mowil ze w castoramie tez mozna kupic.. boczne sciany nie sa wyzej wylozone bo szamiot ma tylko 23 cm wysokosci, mozna by bylo wylozyc jeszcze wyzej ale to juz trzeba sprawa profile i moze to sie odbic na wydajnosci.. u mnie spokojnie jeszcze jedna plytka by weszla..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak ja się ciesze że nie muszę bawić się z szamotem, na szczęscie kominek który kupiłem był elegancko wypełniony szamotem do samej góry tylko większymi płytami. Troche mnie zdziwił jeden z przedmówców który krytykował szamot, znając życie to pewnie go nie miał :D (bo u nas w kraju nawięcej do powiedzenia mają ci którzy czegoś w ogóle nie używali :wink: ).

Rzeczywiście potwierdzam to co napisał wolo, salon nagrzewa się konkretnie od kominka (u mnie temperatura 25-26 stopni), drzewo spala się na pył (nie ma od czego odpalić nad ranem).

I można (wbrew temu co niektórzy myślą) połączyć rekreacyjne palenie z pięknymi płomieniami z grzaniem domu. U mnie przy tych temperaturach czyli do -7 stopni wystarczy że popalimy konkretnie od 17 do 24 a cały dom nagrzany.

Nie ma co owijać w bawełnę, to jest jedna z lepszych rzeczy zamontowanych w domu, ale trzeba lubić palić :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak ja się ciesze że nie muszę bawić się z szamotem, na szczęscie kominek który kupiłem był elegancko wypełniony szamotem do samej góry tylko większymi płytami. Troche mnie zdziwił jeden z przedmówców który krytykował szamot, znając życie to pewnie go nie miał :D (bo u nas w kraju nawięcej do powiedzenia mają ci którzy czegoś w ogóle nie używali :wink: ).

Rzeczywiście potwierdzam to co napisał wolo, salon nagrzewa się konkretnie od kominka (u mnie temperatura 25-26 stopni), drzewo spala się na pył (nie ma od czego odpalić nad ranem).

I można (wbrew temu co niektórzy myślą) połączyć rekreacyjne palenie z pięknymi płomieniami z grzaniem domu. U mnie przy tych temperaturach czyli do -7 stopni wystarczy że popalimy konkretnie od 17 do 24 a cały dom nagrzany.

Nie ma co owijać w bawełnę, to jest jedna z lepszych rzeczy zamontowanych w domu, ale trzeba lubić palić :D

 

Kupujac teraz kominek napewno wybralbym bym inny.. i zanim bym to zrobil zapytal bym sie Was tutaj na forum:) bede napewno szukac jeszcze wiekszych plytek albo sposobo postawienie ich wyzej.. badz obloze wermikulitem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mogę się napatrzec na to:

 

http://www.spartherm.com/fla/einsatz/h2o/index.php

 

no i ta szyba na pilota do góry miodzio , tylko też zwróćcie uwagę , że utrzymują temp wody na kominku w zakresie 65-80*C i raczej nic nie tłumią więc drzewa idzie raczej sporo

 

.. no i tylko ta cena 12 tyś w górę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mogę się napatrzec na to:

 

http://www.spartherm.com/fla/einsatz/h2o/index.php

 

no i ta szyba na pilota do góry miodzio , tylko też zwróćcie uwagę , że utrzymują temp wody na kominku w zakresie 65-80*C i raczej nic nie tłumią więc drzewa idzie raczej sporo

 

.. no i tylko ta cena 12 tyś w górę :)

 

co to jes 12k za taki komfort w salonie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpadl mi wlasnie do glowy sposob jak wylozyc szamotem cale palenisko az do plomieniowek.. i tak zrobie w sobote. Nie stosujac zadnych dorobek do kominka najwyzej zmarnuje tylko troche plytek... mam nadzieje ze uda mi sie zrobic to w sobote:)

 

mam takie odczucie moze bledne troszke ale wydaje mi sie ze ruszt obnizony od te 3cm prze oblozenie go szamote tej grubosci gorzej rozprowadza powietrze po kominku.. ruszt powininen licowac sie z dolna czescia pleniska po wylozeniu go szamotem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mogę się napatrzec na to:

 

http://www.spartherm.com/fla/einsatz/h2o/index.php

 

no i ta szyba na pilota do góry miodzio , tylko też zwróćcie uwagę , że utrzymują temp wody na kominku w zakresie 65-80*C i raczej nic nie tłumią więc drzewa idzie raczej sporo

 

.. no i tylko ta cena 12 tyś w górę :)

podejrzewam, że nie tłumią, bo to pokazówka jest i zależy im aby w przeciągu 8h palenia uzyskać maksymalnie dużo ciepła zmagazynowanego w buforze. Zauważcie, że ok 17 godziny kominek wytworzył ok 70kWh energii cieplnej.

Ja palę w tym samym wkładzie na okrągło 24h/d i po południu, gdy mam załadowany bufor do ok 70 st. zaczynam mocno redukować dopływ powietrza. Na noc zamykam przepustnicę na 95% i do rana utrzymuje się żar. Wkład o mocy nominalnej 15 kW ogrzewa u mnie 250 m2 powierzchni mieszkalnej i dogrzewa ok 150m2 warsztatu wysokiego na 3,5m. Pomimo, iż intensywnie próbowałem, to nie udało mi się w najmniejszym stopniu zabrudzić szyby. :wink:

Dla zainteresowanych podaję link, jest tu trochę informacji na temat lini H2O

http://www.kominki-godzic.pl/oferta.htm?id1=&id2=81&pm=46

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontynuuje moj watek nt. wkladu wermikulitowego. Wczoraj go wyjalem i palilem bez. Z obserwacji (przypomne - pale w Zuzi 15kW z kratek):

 

1. Kominek daje praktycznie tyle samo ciepla z wkladem, co bez - szybkosc nagrzewania wody w plaszczu, szybkosc nagrzewania bufora etc. Palilem tyle, co zawsze (jakies 8h), temperatury na zewnatrz byly bardzo zblizone i bufor (1000l) naladowalem w takim samym czasie do takiej samej temperatury (62 st C :) Czyli moje podejrzenia, ze bez wkladu bedzie nagrzewac sie szybciej (bo zwieksza sie powierzchnia o boki / tyl wymiany ciepla) okazaly sie niesluszne. Wiekszosc ciepla jednak odbieraja plomieniowki od gory.

 

2. Szyba zdecydowanie bardziej sie okopcila!! Tutaj punkt dla kratki.com, ktore polecaja ten wklad wlasnie m.in. ze wzgledu na mniejsze kopcenie szyby. Maja racje - szyba po 8h byla prawie cala czarna, poza malym koleczkiem w srodku (gdzie dmuchalo troche powietrza z dolotu - tego regulowanego z popielnika). Z wkladem szyba kopcila sie troche z bokow po calym dniu palenia ale nie az tak bardzo, no i caly srodek byl czysty - mozna bylo podziwiac plomienie :)

 

3. Przy wyjmowaniu wkladu ta wczesniej peknieta czesc rozleciala sie jeszcze na dwie, w wyniku czego mam teraz niezle puzzle ;)

 

4. Z wkladem, mimo ze jest brudny i ma niejednorodny kolor (od zoltego do czerwonego, przez wszystkie odcienie szarosci i czerni) palacy sie srodek kominka wyglada jednak znacznie lepiej niz "czarna dziura" ;)

 

Podsumowujac - z wkladem jest jednak znacznie lepiej. Szyba sie tak nie brudzi. Z wad widze tylko jedna - zmniejszenie pojemnosci komory spalania - mimo, ze zuzia do najmniejszych nie nalezy (polana do 50cm) to te 2,5cm po obu stronach i z tylu troszeczke czuc, ale nie na tyle, zebym z wkladu zrezygnowal :-)

 

Dzisiaj bede testowal szamot o ktorym tak sie tu rozpisaliscie :-)

 

Przypomnialem sobie, ze w kozie, ktora sie dogrzewalismy w czasie budowy mam bodajze 11 plytek szamotowych - zaraz sie do niej dobiore i poukladam to w kominku, relacje zdam jutro! O ile bede w stanie porabac troche drewna (wlasnie wrocilem od lekarza i mam L4 na 2 tygodnie z powodu urazu zebra - mam zalecenie - lezec! ;-)

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś zapodać kilka fotek Twojego kominka i sterownika który tym steruje?

 

Trochę tych sterowników jest :wink:

- pracą pomp (dom, warsztat, kocioł CO, bojler) steruje Auraton 111

- za ciąg odpowiedzialny jest Tatarek OS RT08 oraz generator ciągu DARCO (można też zamówić wkład z wbudowanym sterownikiem ciągu Thermatik).

- pracą pompy ładującej bufor z kominka sterował oryginalny termostat zamontowany na wkładzie, ale poprawiłem fabrykę i wykorzystałem Tatarka

- turbiną DGP (wykorzystałem istniejący system DGP, który pozostał po poprzednim kominku) steruje regulator obrotów Tatarek, oraz termostat

- za komfortową temperaturę w domu (24-25st :roll:, bo żona lubi miec ciepło) odpowiedzialny jest bezprzewodowy czujnik temperatury, włączający lub wyłączający pompę wody.

- z ciekawości oraz dla reklamy zamontowałem w newralgicznych miejscach czujniki temperatury spiąłem to z kompem i pięknie widzę jak system pracuje.

- niebawem otrzymam program ze Spartherm'a (ten sam który wyświetlany jest na plaźmie obok wkładu)

 

Jeszcze nie skończyłem obudowy (od dwóch miesięcy czekam na zamówioną ceramikę we włoszech), jak będzie wszystko gotowe to wrzucę zdjęcia. Wszystko będzie można zobaczyć na mojej stronie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...