Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

kominek , a czarna szyba


miniu ryniu

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

 

 

Masz nowy samochód na gwarancji i go serwisujesz.Następny przegląd masz przy 50000 km.Z ciekawości spytałeś ile będzie kosztował i co będą wymieniali.Postawiłeś oczy bo wymiana rozrządu będzie sporo kosztować.Idziesz prostą droga i dajesz zarobić garażowiczowi co robi fuchy i to o 70 % taniej.Nagle coś się pierniczy w samochodzie.Jak myślisz czego będą sie czepiać?

 

Tak samo jest z twoim wpięciem kominka.Jest ok jak nie zauważą.Jak zauważą to wtedy zaboli.

 

Ten przyklad akurat do mnie nie przemawia:)

 

Robie pierwszy przeglad zerowy w aso i juz wiecej sie nie pojawiam tam:) Rozrzadu przy 50000 sie nie robi.. conajmniej drugie tyle badz 3 razy tyle.

Samochod daje nie garazowiczowi tylko mechanikowi ktory nie robi fuch tylko prawadzi naprawy i ma wlasny warsztat i robi to za 50% tego co aso.

Swoja droga to w aso dopiero robia przegiecia wiesz jak czesto na przegladzie zerowym nie wymieniaja nic a fakturke wystawiaja? - czlowiek jak sie nie zna to nawet nie zaglada pod maske... i mysli ze ma wszystko zrobione..a tu dupa widzialem na wlasne oczy kilka razy.

 

Kurna podałem przykład z marszu po to żebyś zrozumiał co chce ci przekazać.Cieszę się ,że taki gościu jak ty jest na tym forum i doświadcza się na rożne sposoby bo i korzyść z tego jest i ciekawostki nowe ale nadal będę twierdził ,że masz nielegal w domciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

to masz troche nakombinowane i innowacyjne;) masz tylko ten zasobnik 80l cwu w piecu czy jeszcze cos? Jesli tylko ten zasobnik tzn ze wcale Ci sie piec nie odlacza a powininen. Ja mam takie gowienko na zasilaniu zalozone w momencie wlaczenia pomp od kominka, piec i modul traci zasilanie...

 

Mam tylko ten zbiornik co jest w piecu.

Tzn piec się nie odłącza tylko sten sterownik z komina załącza pompę w piecu tłoczącą wode w kaloryfery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest kominek markroterma panoramix 24kw. gwarancja jest chyba 5 lat na kominek:) wiec mi zostalo z 3,5 roku jeszcze:) to przypominajace grzalke na obrazku numer 2 to jest wymiennik ze stali nierdzewnej.. ale to nie jest wymiennik plytowy.. wszystko jest opisane... na zdjeciu numer 3.

 

zebys bardziej to widzial, ponizej zamieszczam zdjecia podgladowe ukladu:

 

http://images42.fotosik.pl/160/77cc58b743d19920med.jpg

Wiesz dlaczego zapytałem jakiej firmy jest kominek bo masz go według nie legalnie wpięty w w układ gdzie jest kocioł gazowy.Nie boisz się ,że w razie w gwarancja ci przepadnie.?

bzdura, bzdura, bzdura,

większej bzdury dawno na forum nie czytałem,

 

dobry ten serwis był, :evil:

a Ty niestety okazałeś się naiwny, :-?

przeczytaj sobie warunki gwarancji i przemyśl to co tam pisze,

dopóki nie będziesz grzebał w kotle, dopóty nie stracisz gwarancji,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

to masz troche nakombinowane i innowacyjne;) masz tylko ten zasobnik 80l cwu w piecu czy jeszcze cos? Jesli tylko ten zasobnik tzn ze wcale Ci sie piec nie odlacza a powininen. Ja mam takie gowienko na zasilaniu zalozone w momencie wlaczenia pomp od kominka, piec i modul traci zasilanie...

 

Mam tylko ten zbiornik co jest w piecu.

Tzn piec się nie odłącza tylko sten sterownik z komina załącza pompę w piecu tłoczącą wode w kaloryfery.

 

Sluchaj nie chce Ci zle doradzic bo albo masz namieszane strasznie, albo Ty nie precyzujesz wszystkiego dokladnie.. Musisz podeslac na forum jakis schemat instalacji z pewnoscia otrzymasz pomoc.. A pytanie zasadnicze. Kontaktowales sie z wykonawca instalacji??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Kurna podałem przykład z marszu po to żebyś zrozumiał co chce ci przekazać.Cieszę się ,że taki gościu jak ty jest na tym forum i doświadcza się na rożne sposoby bo i korzyść z tego jest i ciekawostki nowe ale nadal będę twierdził ,że masz nielegal w domciu.

 

 

Ja autentycznie rozumiem :) Tylko dzisiaj mam taki chory dzien troszke... i jestem "czepialski":)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Moc NOMINALNA po stronie wody to 5 kW. Błąd w druku i pliku reklamowym powoduje to zamieszanie.

 

Dzięki za wyjaśnienie.

 

Moim zdaniem, podobnie jak innej osoby która się w tym temacie wypowiadała, jest to mało. A może precyzyjniej - za mało w stosunku do mocy kominka, którą on posiada. Z tych 5 KW nasadki wodnej, wynika, że odzyskuje ona tylko 34% mocy wkładu (a może się mylę - być może źle rozumiem te sprawy). Co się dzieje z pozostałymi 9,5 KW? Niech 20% mocy wkład odda przez szybę (współczynnik ten jest chyba uznawany za maximum tego co może oddać szyba w kominku) - czyli prawie 3 KW. Pozostaje więc ponad 6,5 KW - co z tą energią się dzieje? Ucieka w komin? Czy ewentualnie te brakujące kilowaty są do odebrania przez... DGP - z pozostałej powierzchni wkładu, skrytej za zabudową?

Bo jeśli i to mrzonka (czy w ogóle jesta taka możliwość, żeby obok zastosowania nasadki wodnej, dodatkowo jeszcze w tym kominku odzyskiwać ciepło za pośrednictwem DGP) - to moim skromnym zdaniem, popełniono spory błąd.

 

Wyjaśnię może najpierw swoje zapatrywanie na ten problem. Zacytuję najpierw coś ze strony producenta:

 

"Nasze kominki współpracując z kolektorami słonecznymi, pompami ciepła i kotłami tworzą wysoce wydajne systemy. Jest to najlepsze rozwiązanie dla osób poważnie myślących o ogrzewaniu swojego mieszkania kominkiem."

 

Należę więc do tej grupy osób, które właśnie POWAŻNIE myslą o ogrzewaniu swojego lokum kominkiem. Nie mam dostępu do sieci gazowej (i nie zanosi się żebym miał). Ponieważ od początku było postanowione, że nasz dom będzie wyposażony w kominiek (bo tak lubimy - nie jestem nowicjuszem w tym temacie - miałem, używałem i nadal tak chcę w nowym domu), który w zamierzeniu ma stanowić zasadnicze (bo najtańsze) źródło ogrzewania - dlatego zdecydowałem się na model z płaszczem wodnym (gdyż medium grzewcze w mojej instalacji stanowi woda).

 

Po lekturze tego forum, uznałem, że najkorzystniej też będzie do takiego kominka zastosować bufor wodny (w moim wypadku będą jednak dwa takie buforki, po 450 litrów każdy - ze względu na brak miejsca na jeden duży). Awaryjnym ogrzewaniem ma być kocioł olejowy (ten akurat jest podstawowym w sensie prawnym - gdyż nadal funkcjonuje mało racjonalny przepis mówiący o tym, że kominek nie może być jednym żródłem ciepła) oraz dodatkowo pomyślałem o grzałkach w buforze, które kosztują na tyle śmieszne pieniądze, że nie warto się nawet zastanawiać nad sensem ich zakupu i montażu (w kontekście awaryjnej funkcji jaką mają pełnić - koszt niewielki, a ewnentualny zysk w postaci bezobsługowego źródła ciepła dostępnego w sytuacji bardzo awaryjnej tj. padnięciu dwóch pozostałych żródeł ciepła - bezcenny).

 

Z powyższych powodów wykluczyłem ze źródeł ciepła inne urządzenie, które opalane byłoby paliwem stałym (gdyż dublować w kotłowni kominek - tyle że w wersji bez szyby, uznałem za działanie bezsensowne, gdyż nie mam najmniejszej ochoty bawić się w palacza na dwóch etatach).

 

I teraz meritum problemu: ja chcę tym kominkiem ogrzać całą chałupę. Niby niewielką, bo tylko 97 m2 (docelowo jednak po planowanej rozbudowie - 140 m2 użytkowej), ale dodatkowo też zapewnić sobie tym kominkiem ciepło na c.w.u. dla 4 osób - przepływywo poprzez bufor wężownicą miedzianą. Te 900 litrów wody w buforach, nagrzane do 95 stopni ma mi zapewnić ciepło na cały mroźny dzień zarówno na c.o. jak i na c.w.u, przy jednocześnie krótkim czasie ładowania (bo krótko jesteśmy w domu - większość czasu spędzamy bowiem w pracy). Według wyliczeń na jeden dzień tej wody o ww. temperaturze wystarczy. Chciałbym jednak, żeby kominkowi starczyło czasu na dogrzanie takiej ilości wody z temp. 45 st. (rozładowanego bufora) do docelowych 90-95 st. Albo może inaczej - żeby to zrobił w jak najkrótszym czasie (powiedzmy max. w 4-5 godzin) - tzn. rozpalamy zaraz jak wrócimy z pracy (ok. 17-18 ), ale całkowicie wygaszamy przed porą snu (23.00) - i myślę, że nasz przykład można bez pudła wziąć za wzrocowy model trybu życia przeciętnej rodziny w Polsce. O kwestii wygaszania przed snem już wyjaśniam - to dlatego, że nigdy nie zostawię palącego się drewna w kominku przed zaśnięciem (co myślę, że takie rozumowanie również podzielisz).

 

Sensu stricte jednak: 9,5 KW by dało temu radę, ale 5 KW już niestety nie (tak wychodzi z obliczeń). Wymiennikiem wodnym Silesi musiałbym grzać 8,5-10,5 godz., żeby ogrzać te 900 litrów o deltę temp. wynoszącą 45-50 st. Niestety, nie mam tyle czasu. 5 KW to moc, który by mi wystarczyła w co najwyżej pompie ciepła - ta mogła by sobie tyle działać w II taryfie.

 

Na obecną chwilę, plany na pompę ciepła muszę odłożyć na tłuściejsze lata. Więc wniosek z tego taki - silesii nie kupię, bo mi nie wystarczy, bo ewentualne DGP nie rozwiąże mi problemu (a poza tym nie chcę tego rozwiązania ze względów zdrowotnych - mam obecnie i nie jestem w stanie z niego korzystać). Sam kominek Silesia git, rozwiązanie z nasadką wodną - jak dla mnie cudne, ale rozczarowuje niestety mała moc tejże nasadki. Przy 14,5 KW mocy kominka można było z niego przez wodę wycisnąć więcej niż tylko te 5 KW (bo można - o przykładzie piszę na końcu tego posta). Szkoda... za bardzo dosłownie wziąłem cytat ze sloganu rekalmowego o POWAŻNYM mysleniu ogrzewaniu kominkiem i narobiłem sobie tylko apetytu przeczytawszy w folerze reklamowym 9,5 KW mocy nasadki wodnej. Moim zdaniem - niestety mała moc nasadki jest POWAŻNYM błędem. Cóż - zostanie mi już tylko konkurencyjny Jotul... o mocy nominalnej 15 KW z nasadką o mocy 9 KW (czyli jak widać - da się to osiągnąć bez problemów). A miałem naprawdę nadzieję, że w silesi jest te reklamowe 9,5 KW z nasadki wodnej i będę się mógł pochwalić dobrym POLSKIM kominkiem. Trudno - pochwalę się norweskim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem - niestety mała moc nasadki jest POWAŻNYM błędem. Cóż

 

Popieram w calej rozciaglosci! Tez chcialem kupic ten kominek, szczegolnie ze bardzo czesto przejezdzam obok fabryki Lazara (mam do nich ~10km) wiec i wpasc, zobaczyc organoleptycznie, kupic na miejscu by dalo rade. Ale 5kW to smiech w karczmie. Forest - mozesz opowiadac cuda wianki na temat nowatorskich i nowoczesnych rozwiazan w tym kominku, niech on nawet spala polowe mniej drewna niz inne i czysta szybe ma caly czas. Ale daje tylko 5kW mocy !!!! To sie nadaje wylacznie do super energooszczednych domow, wrecz juz prawie pasywnych :) Do "standardowych" zupelnie nie - szkoda wogole robic cala instalacje zeby uzyskiwac tylko 5kW.

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mrozny masz dużo racji :wink: a co zrobisz z DGP Jotula? (kilkanaście KW) :roll:

 

Oleję :p :wink: . Wystarczy mi 9 KW z wody + 3 KW przez szybę. Niczego do szczęścia w kwestii ogrzewania kominkiem na razie więcej nie potrzbuję.

 

dziwne podejście :D ale spotkałem kiedyś podobne :wink:

 

a to jeszcze bardziej dziwne :-?

 

że nigdy nie zostawię palącego się drewna w kominku przed zaśnięciem

 

a można rozwiązać to jednym dobrym paleniskiem :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Rynek duży - każdy może wybrać.

Tyle, że nikt z Was nie wziął pod uwagę, że tę moc uzyskuje nasadka ze spalenia jednego załadunku 4,2 kg drewna...

Porównajcie jakie moce podają niemieckie czy austriackie firmy, a jakie polskie, francuskie czy norweskie. Z jednego kg drewna można uzyskać nieco ponad 4 kWh ciepła (energii). Jeszcze takiego drewna natura nie wyprodukowała, które dało by więcej... Teraz pomnóżcie to przez ilość kg spalonego drewna oraz przez sprawność paleniska. Wtedy zrozumiecie w czym rzecz.

Teraz policzcie ile do innego paleniska trzeba włożyć drewna by uzyskać moc dwa razy większą (z tej samej wielkości nasadki). Ile wynosi jego sprawność skoro drewno spala się w takim samym tempie...Ile energii taki wkład "wypuści" w komin...i ile dopiero energii taki wkład wypromieniuje do otoczenia.

Praw fizyki nie oszuka się...a pisać można różne rzeczy...podając moce maksymalne, czy moce uzyskiwane z załadunku "ile wlezie" paleniska... :wink:

A te 3 kW poddane przez szybę w panoramie Jotula to tak można pomnożyć razy dwa i pół...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...