Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

kominek , a czarna szyba


miniu ryniu

Recommended Posts

hmmm,albo nie mamy juz gdzie pchac ciepla,albo....faktycznie,moze hajcujemy za mocno :-)

ja ostatnio bawie sie biegami pompy od podlogowki,ciekawe wyniki mam juz...ale poki co,jest cieplo...zobaczymy zima.....na razie,nie skrecam pompy kominkowej....oj,przepraszam,dziala na 2 biegu....tez inaczej pracuja grzejiniki....ale przez te zmiany,wcale kominek mi sie nie zagotowuje,niumiejetne dozowanie drewna,jego wielkosci...jest glowna przyczyna oraz brak odbioru ciepla......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Nie wiem co Wy wyprawiacie:)

 

jak nie macie gdzie "pchac ciepla" to sie poprostu nie pali:)

 

Zrobilem test wczoraj. Ustawielm temp na plaszczu na 70 - narazie wedlug mnie optymalne ustawienie. Natomiast zalaczanie pomp ustawilem na 80C - wiecej sie nie da...- nie ma mowy zeby sie zagotowala woda w plaszczu. turbina wylaczyla sie przy 70 i po okolo 10 minutach temp doszla na 80 stopni dopiero i pompy ruszyly.... ciag kominowy mam duzy bez regulatora. jak otworze drzwiczki od popielnika to wydaje sie ze ruszt wyrwie nawet dmuchawa ustawiona na 100% nie daje "ognia" jak otwarty popielnik.

Tak wiec wszystko to kwestia ustawienia dmuchawy.. co ciekawe po 10 minutach przywrocilem ustawienia normalne i szyba czysta. z Komina wogole nie widac dymu, jak sie turbinka wylacza to dymek jest ale to naprawde deliktna ekologiczna stozka:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam kominek Byrski 14 kW model półkowy

http://www.kominki.byrski.pl/oferta_produkt.php?idp=1

sterowanie temperaturą odbywa się poprzez odcinanie dopływu powietrza do paleniska.

Nie wiem jaki masz komin. U mnie jak był rozgrzany komin i zamknęła się przepustnica w wietrzny dzień to odgłosy były jak z filmu grozy. Musiałem uszczelnić bo gwizdało, zaciągało powietrze z salonu i podnosiło temp. w kominku pomimo zamkniętej przepustnicy sterującej.

Szkoda, że nie mam nawet szyberka w popielniku. Wtedy odcinanie powietrza nie byłoby tak gwałtowne.

Jeżeli ten system u Ciebie sie sprawdził to gratuluję! U mnie niestety to nie zadziała :evil:

Pozdrawiam

 

Nie jestem specjalista ale chyba powinines zalozyc regulator ciagu kominowego i moze sprawa by sie rozwiazala...

moj komin ma okolo 7 m wysokosci, wklad ceramiczny kwasowy o srednicy chyba 20 badz 22 cm nie pamietam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jurek ma duzo wiekszy niz ja,a jednak da sie...

 

 

kwestia ustawien... czujnika temp do obrotow dmuchawy..

 

jak otworze popielnik to wode potrafi zagotowac majac na czujniku 50 stopni.

 

zadnego bufora ciepla nie posiadam. zbiornik 300 litrow, podlogowka 200m grzejniki.. ale jak mowilem nawet odlaczajac calkowicie pompy mozna ustawic modulacje w ten sposob ze spokojnie dociagnie do zadanej temp nie gotojac wody...

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolo82, mam makroterma "zwykłego" i z ciekawością śledzę Twoje poczynania. Dwa pytania:

 

1. Nie piszesz o tym czy zamykasz w rozpalonym kominku szyber (zakładam, ze w Twoim makrotermie jest, jak w pozostałych modelach, szyber, co gorsza jedynie dwustanowy: ZAMKNIETE / OTWARTE). Pytam, ponieważ w moim kominku po zamknięciu szybra widać wytraźnie (póki szyba czysta) kłębiący się w palenisku dym, zastanawiam się, czy po rozszczelnieniu drzwi nie będzie mi to chciało wleźć do pokoju...

 

2. Czy testując wycinanie sznura z drzwiczek "po kawałku" osiągałeś taki efekt, że szyba również "po kawałku" stawała się czysta? Jak cyrkuluje to powietrze wnikające przez wyciętą szparę, idzie przy szybie ku dołowi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolo82, mam makroterma "zwykłego" i z ciekawością śledzę Twoje poczynania. Dwa pytania:

 

1. Nie piszesz o tym czy zamykasz w rozpalonym kominku szyber (zakładam, ze w Twoim makrotermie jest, jak w pozostałych modelach, szyber, co gorsza jedynie dwustanowy: ZAMKNIETE / OTWARTE). Pytam, ponieważ w moim kominku po zamknięciu szybra widać wytraźnie (póki szyba czysta) kłębiący się w palenisku dym, zastanawiam się, czy po rozszczelnieniu drzwi nie będzie mi to chciało wleźć do pokoju...

 

wlasnie to jest piekne o szyberku nic nie pisze poniewaz uzywam go zawsze w pozycji zamknietej otwiera tylko przy dokladaniu do kominka zeby mi dym nie nie wydostawal sie do salonu. To jest wlasnie piekne widzisz ten klabiacy sie dym w kominku.. te zawirowania jak krazy wokol szyba a szyba jest czysta.. dym poprostu wiruje wokol szyby wracajac do paleniska. Przed tem w w szczegolnosci przy pierwszym zapalaniu po dluzszej przerwie mialem 100% pewnosci ze czeka mnie zyletka. po doslownie po 10 minutach od rozpalenia juz nic bylo widac... sprawa 2 zeby plomien rozswietli wnetrze musialem wczesnniej wrzucac po 2 klocki i doplyw powietrz na maxa - palenie nie ekonomiczne..

 

 

 

2. Czy testując wycinanie sznura z drzwiczek "po kawałku" osiągałeś taki efekt, że szyba również "po kawałku" stawała się czysta? Jak cyrkuluje to powietrze wnikające przez wyciętą szparę, idzie przy szybie ku dołowi?

 

 

tak.. w miejscu gdzie wycielem kawalek szyba robila sie czysta smolilo ja w miejscach gdzie dalej znajdowal sie sznur.wazne jest dobre ustawienie szyby u mnie tasma szklaana bylo nawinieta na wokol ramy drzwiczek 2 razy. dzieki temu po wycieciu jej z gory i z dolu szpara ma jakies 2-3 mm na oko odstaje szyba od ramy. Ale odlew nie jest rowny i w jednym miejscu potrafi przy smolic delikatnie na dlugosci 2-3 cm u gory.. w tymi miejscu szyba ma wiekszy kontakt z rama.. ale to juz jest pryszcz..

 

Co do cyrkulacji powiettrza to jest tak jak piszesz z gory idzie kol dolowi po czym kierowane jest do paleniska.. Jesli masz schemat kominka sa na stronie makrotermu. Wdac wyraznie przedstawiona jest pierwotna i wtorna cyrkulacja gazow. ta druga idzie po szybie do gory... ogladalem 10 razy konstrukcje kominka popielnika na cuda sprawdzalem i nie ma mozliwosci nie ma takiego meiejsca z ktore turbina rzucil by powietrzem "po szybie" oni to nazwali chyba kurtyna powietrzna.. to byla sciema...

 

Proponuje testowac naprawde nic na tracisz.. sam sie zastanawiam juz nad wycieciem calego sznura tylko bardzie boje sie o szybe.. bo jak peknie czy cos to 1000 pln nie moje- jak bym wiedzial ze taka cena szyby gietej po luku bedzie nigdy bym sie nie zdecydowal na panoramixa.. taka tasma nie sznur na allegro koszruje 5pln/m tak wiec naprawde gra warta swieczki zawsze mozesz cofnac wszystkie modyfikacje..

 

Jesli chcesz porownac ustawienia centralki moje ze swoimi nie ma problemu mozemy po testowac..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolo82, mam makroterma "zwykłego" i z ciekawością śledzę Twoje poczynania. Dwa pytania:

 

1. Nie piszesz o tym czy zamykasz w rozpalonym kominku szyber (zakładam, ze w Twoim makrotermie jest, jak w pozostałych modelach, szyber, co gorsza jedynie dwustanowy: ZAMKNIETE / OTWARTE). Pytam, ponieważ w moim kominku po zamknięciu szybra widać wytraźnie (póki szyba czysta) kłębiący się w palenisku dym, zastanawiam się, czy po rozszczelnieniu drzwi nie będzie mi to chciało wleźć do pokoju...

 

2. Czy testując wycinanie sznura z drzwiczek "po kawałku" osiągałeś taki efekt, że szyba również "po kawałku" stawała się czysta? Jak cyrkuluje to powietrze wnikające przez wyciętą szparę, idzie przy szybie ku dołowi?

 

przy pisaniu zrobilem blad i czesc mojej wypowiedzi znalazla sie w twoim cytacie... jesli sie obawiasz ze dym wydostanie ci sie przez szybe to nie ma takie mozliwosci chyba ze bedziesz miec zatkany komin, zerowy ciag, badz tak zabity kominek ze jak zamkniesz szybe to dym nie moze spokojnie uchodzic..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc o zagotowaniu wody w płaszczu pisałem w kontekście rozszczelnienia szyby. Jak paliłem dobrze wysuszoną brzozą a sznur był przyklejony w taki sposób że powstawały niesczelności to powietrze aż gwizdało a wyłączenie dmuchawy i zamknięcie przepustnicy przy dmuchawie nie powodowało wygaszenia płomienia. Wymiana sznura wyeliminowała ten problem i automatyka radzi sobie bez problemu. :D

Może Ty masz jakieś "trudnopalne" drewno? :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomnę oczywistą prawdę dotyczącą spalania (czegokolwiek); że jest prawidłowe, kiedy jest zachowana idelna proporcja powietrza do paliwa i odwrotnie.

W komiku ta zasada również obowiązuje, a wszelkie odstępstwa od niej skutkują późniejszymi kłopotami.

Chcąc regulowac mocą kominka powinniśmy zmieniać ilosć powietrza z zachowaniej odpowiedniej proporcji paliwa. Wbrew pozorom paliwem bezpośrednio nie jest drewno (brykiet) lecz gaz drzewny. Jeżeli w wyniku palenia doprowadzimy do dużego wydzielania gazu i później zmniejszymy dopływ powietrza (a tak właśnie działa automatyka sterująca mocą w kominku), to ewidentnie doprowadzimy do zachwiania właściwej proporcji paliwa do powietrza, czego skutkiem będzie wydzielanie sadzy na wszystkim, co będzie w stanie skondesować sadzę, w tym również na szybie. Tak więc zabrudzona szyba jest oczywistym sygnałem, że spalanie przebiega nieprawidłowo, z intensywnym wydzielaniem sadzy. Możemy nawet założyć, że stopień zabrudzenia szyby jest wprost proporcjonalny do wydzielania sadzy na wszystkim po drodze spalin. Im brudniejsza szyba, tym wiecej sadzy wydzieliło się w ciągu spalinowym.

Ponieważ jeszcze nie ma w kominkach odpowiednich układów sterujących wraz ze zmianą ilości powietrza, ilością podawanych gazów drzewnych, to uważam automatyczne sterowanie mocą kominka za bardziej szkodliwe niż pożyteczne.

Oczywiście skutki tej szkodliwości są odczuwalne po pewnym czasie, ale czasami są bardzo dotkliwe.

Pozdrawiam.

 

 

To co napisales niestety wedlug moich doswiadczen nie jest do konca prawdziwe.. . Instalator twierdzil ze mam mokre drewno i dlatego szyba sie brudzi, drewno mialem suche dwa 5 letni buk na poczatku mozliwe ze ze pocignal wilgosc pozniej buk 2 letni suchy, i jeszcze brykiet. co bym robil palenie nawet zywym ogniem bez turbiny na otwatym popilelniku po 3 godzina szyba byla tak brudna ze faktycznie o uroku nie mozna bylo mowic.

w miedzy czasie uzywalem nawet sadpalu i szyba nadal byla brudna... Ktos nizej napisal. ze problem tkwi w palenisku i mial racje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc o zagotowaniu wody w płaszczu pisałem w kontekście rozszczelnienia szyby. Jak paliłem dobrze wysuszoną brzozą a sznur był przyklejony w taki sposób że powstawały niesczelności to powietrze aż gwizdało a wyłączenie dmuchawy i zamknięcie przepustnicy przy dmuchawie nie powodowało wygaszenia płomienia. Wymiana sznura wyeliminowała ten problem i automatyka radzi sobie bez problemu. :D

Może Ty masz jakieś "trudnopalne" drewno? :wink:

 

A ja sadze (moze sie myle) ze u Cebie jest nadmierny ciag kominowy. ktory proboje wycignac powietrze przez kazda szczeline za wszelka cene. i efekt jest taki jak widzisz przez mala szczeline dostaje sie duzo powietrza i gwizda... bo robi sie proznia pod cisnienie w kominku -wiecej wyciaga niz dostarcza powietrza.. Drewno mam jak najbardziej palne zdrowe i dlugo suszone w tym celu dwie drewutnie. Mam roznego rodzaju grubosc drewna od cienkich nawet po klocki 25-30 cm ktora tez pakuje do kominka i nie ma roznicy zadnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....

palenie nawet zywym ogniem bez turbiny na otwatym popilelniku po 3 godzina szyba byla tak brudna ze faktycznie o uroku nie mozna bylo mowic.

...

 

Przy lekkim rozszczelnieniu popielnika lub drzwiczek kominka szyba czyściutka, tylko wtedy nie mogę naładować drewna zbyt dużo bo zagotuje wodę.

Automatyka nie działa bo niby jak ma działać skoro nie dawkuje doprowadzanego powietrza. W weekendy można se na to pozwolić (palenie pod osobistym nadzorem). Ciepła ile trzeba a szyba czysta :D ale w dni powszednie nie ma na to czasu i szyba brudna.

 

A ja sadze (moze sie myle) ze u Cebie jest nadmierny ciag kominowy. ktory proboje wycignac powietrze przez kazda szczeline za wszelka cene. i efekt jest taki jak widzisz przez mala szczeline dostaje sie duzo powietrza i gwizda... bo robi sie proznia pod cisnienie w kominku -wiecej wyciaga niz dostarcza powietrza.. Drewno mam jak najbardziej palne zdrowe i dlugo suszone w tym celu dwie drewutnie. Mam roznego rodzaju grubosc drewna od cienkich nawet po klocki 25-30 cm ktora tez pakuje do kominka i nie ma roznicy zadnej.

 

Komin 10 m to i ciąg po byku :D Jak wrzuciłbym do kominka kartofla to chyba by górą wyleciał :-? Ale z dwojga złego wolę zbyt mocny ciąg niż zbyt słaby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja również drzewo mam praktycznie suche, z drewutni 1,5 roczny buk i brzoza i także brykiet :D

 

wkładam kilka brykietów na to kłoda drewna i trzymam temperaturę 55-60, po nagrzaniu się całej instalacji skręcam dopływ powietrza na 1/2 i gra muzyka.

Przy takim paleniu szyba po tygodniu w całkiem niezłym stanie. Ja posiadam hajduka i tutaj dopływ powietrza można dozować stopniowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....

palenie nawet zywym ogniem bez turbiny na otwatym popilelniku po 3 godzina szyba byla tak brudna ze faktycznie o uroku nie mozna bylo mowic.

...

 

Przy lekkim rozszczelnieniu popielnika lub drzwiczek kominka szyba czyściutka, tylko wtedy nie mogę naładować drewna zbyt dużo bo zagotuje wodę.

Automatyka nie działa bo niby jak ma działać skoro nie dawkuje doprowadzanego powietrza. W weekendy można se na to pozwolić (palenie pod osobistym nadzorem). Ciepła ile trzeba a szyba czysta :D ale w dni powszednie nie ma na to czasu i szyba brudna.

 

A ja sadze (moze sie myle) ze u Cebie jest nadmierny ciag kominowy. ktory proboje wycignac powietrze przez kazda szczeline za wszelka cene. i efekt jest taki jak widzisz przez mala szczeline dostaje sie duzo powietrza i gwizda... bo robi sie proznia pod cisnienie w kominku -wiecej wyciaga niz dostarcza powietrza.. Drewno mam jak najbardziej palne zdrowe i dlugo suszone w tym celu dwie drewutnie. Mam roznego rodzaju grubosc drewna od cienkich nawet po klocki 25-30 cm ktora tez pakuje do kominka i nie ma roznicy zadnej.

 

Komin 10 m to i ciąg po byku :D Jak wrzuciłbym do kominka kartofla to chyba by górą wyleciał :-? Ale z dwojga złego wolę zbyt mocny ciąg niż zbyt słaby.

 

 

palenie na otwartym popielniku to nie palenie.. praktycznie zerow regulacja i siedzenie przy kominku non stop i dokladnie no i powietrze zabiera z pomieszczenia.. Moze warto wyregulowac ciag kominowy?? Makroterm tez cos pisze o ciag w instruckji uzytkownika.. ale nie pamietam co:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja również drzewo mam praktycznie suche, z drewutni 1,5 roczny buk i brzoza i także brykiet :D

 

wkładam kilka brykietów na to kłoda drewna i trzymam temperaturę 55-60, po nagrzaniu się całej instalacji skręcam dopływ powietrza na 1/2 i gra muzyka.

Przy takim paleniu szyba po tygodniu w całkiem niezłym stanie. Ja posiadam hajduka i tutaj dopływ powietrza można dozować stopniowo.

 

Ja dostalem pellets ostatnio dwa worki po 25kg. Instalatorzy od kuchni mieli po dokonowyc poprawek jeszcze w domku bylo tylko +13 wiec zapalilem im zeby nie zmarzli nie mialem czasu sie bawic z bytnio z rozpaleniem bo do pracy i tak juz bylem spozniony. rozmaplilem kilka listewek dorzycilem 3 bukowe klocki i zasypalem wiaderkiem pelletu. tragedia byla po 5 minutach dymu z komina. a szyba po 10 minutach zajechana tak ze ze tylko wanna pasta polerska filc na wiertarke i jazda.. Po tym rozszczelnilem kominek... i ujrzalem swiatlo:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdze swoj sznur,bo juz jest wyciachany lekko,ale ma ciaglosc i szczelnosc zachowana,a Ty ,zadzwon do Makroterma,bo moze opatentujesz u nich,jakis nowy trik konstrukcyjny z kominkiem :-)

Lekko smieje sie,ale calkiem powaznie to pisze.....

 

ee tam:)

oni to niech sobie sami glowkuja co i jak... za te pieniadze to powinni juz dawno cos wymyslec. Ja sie staram podzielic doswiadczeniami, i obalic mit kotlowni w salonie... Dzisiaj wlasnie skonczyli mi obudowywac kominek efekt calkiem calkiem. Nie uwazam ze mam kotlownie w salonie.. Szyba trzy dni nie czyszczona a codziennie palone bylo i powiem tylko tyle oprocz delikatnych osmolen po rogach jest naprawde czysta widac wyraznie plomien i palenisko..

Zauwazylem jeszcze jedna rzecz.. po zaizolowaniu calego plaszcza kominka, bocznych scian, rur calego czopucha z rura.. - praca kominka jest znacznie stabilniejsza. skoki temp na plaszczu. "gubienie sie centralki"- tego juz nie ma.. pomiar temp na plaszczu jest znacznie dokladniejszy i precyzyjny.. moze to moje subiektywne odczucie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

makroterm jest s... konstrukcyjnie ( jak Ktoś pisał wyżej 90% wkładów :wink: ja stawiam na 99% :lol: ) wycinanie sznura daje namiastkę kurtyny powietrznej. Można zrobić z kształtownika stalowego o przekroju prostokątnym dopływ powietrza z całkowicie zewnętrznym zasilaniem :wink: i szczelnym zamykaniem :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie rozpalilem iglastymi listewkami,bardzo suchymi....Sadza wyleciala no bo olejki w iglastym sa lepkie,wiec sie ulotnily...Szyber przy rozpalaniu na 20 s mam otwarty,klapke doprow. pow. wypuscilem na luza,rozpala sie samoczynnie bez dmuchawki...Wlaczam sobie ja pozniej,jak sie rozpali....W chwili obecnej,20 min od rozpalenia,mam ok. 55 st. szyba byla zroszona woda,na niej sie osadzila sadza w drobinach,ale calosc poki co,czysta....

NIe bawie sie popielnikiem,szybrem,dmuchawa...Ustawienia fabryczne,drewno chlamowate lekko...Ogolnie,kominek dobry,nie znam wiele innych wyrobow z pw,ale widzialem,ze kazdy sie brudzi....Uwazam,ze wszystko zalezy od rozlozenia drewna w palenisku,im dalej od szyby tym lepiej,jesli drewno poukladane w stos rownolegle do dluzszego boku szyby,oczywiscie im bardziej chlamowate drewno,tym szybciej sie szyba brudzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie rozpalilem iglastymi listewkami,bardzo suchymi....Sadza wyleciala no bo olejki w iglastym sa lepkie,wiec sie ulotnily...Szyber przy rozpalaniu na 20 s mam otwarty,klapke doprow. pow. wypuscilem na luza,rozpala sie samoczynnie bez dmuchawki...Wlaczam sobie ja pozniej,jak sie rozpali....W chwili obecnej,20 min od rozpalenia,mam ok. 55 st. szyba byla zroszona woda,na niej sie osadzila sadza w drobinach,ale calosc poki co,czysta....

NIe bawie sie popielnikiem,szybrem,dmuchawa...Ustawienia fabryczne,drewno chlamowate lekko...Ogolnie,kominek dobry,nie znam wiele innych wyrobow z pw,ale widzialem,ze kazdy sie brudzi....Uwazam,ze wszystko zalezy od rozlozenia drewna w palenisku,im dalej od szyby tym lepiej,jesli drewno poukladane w stos rownolegle do dluzszego boku szyby,oczywiscie im bardziej chlamowate drewno,tym szybciej sie szyba brudzi...

 

Ustawienia fabryczne centralki wcale nie oznaczaja ze sa najlepsze.. powinienes kombinowac, testowac. i znalezc najelpsze ustawienia. od kiedy rozszczelnilem wklad calkowicie zrezygnowalem z przedmuchow... nie wykluczone ze bede testowac prace kominka na samych przedmuchach... Pod moja nieobecnosc dzisiaj zona rozpalila w kominku nalozyla na maxa, wsad nie wiem ile sie wypalal ale mnostwo zaru bylo i jeszcze 2 kloce sie dopalaly. wzielem i worek pelletu ktory mi zostal. lopatka i dolozylem na zar. sporo spadlo do popielnika otworzylem drzwiczki popielnika zeby przedmuchac komore spalania. tak sie przedmuchalo ze popielnik powykrzywialo.. ale komora biala... temp na plaszczu osiagnela w momencie kulminacji 88 stop. przez 10-15 minut temp nie spadla ponizej 70 C i praca odbywala sie bez dmuchawy. Ogien w 100% ujarzmiony owszem palilo sie ale tak leniwie ze temp spokojnie opadla... Ja uwazam ze nie ma co oszczedzac i 70 C na kotle to musi byc...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

makroterm jest s... konstrukcyjnie ( jak Ktoś pisał wyżej 90% wkładów :wink: ja stawiam na 99% :lol: ) wycinanie sznura daje namiastkę kurtyny powietrznej. Można zrobić z kształtownika stalowego o przekroju prostokątnym dopływ powietrza z całkowicie zewnętrznym zasilaniem :wink: i szczelnym zamykaniem :wink:

 

a mozesz cos wiecej powiedziec i nie byc takim tajemniczym?:)

Zapewne jednak bedzie sie to wiazac z utrara gwarancji bo bez kontaktu szlifierki katowej z kominkiem sie nie obejdzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...