Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

kominek , a czarna szyba


miniu ryniu

Recommended Posts

Cos czuje,ze z tego kominka chcesz zrobic kociol na paliwo stale...marnie-nie czytaj czarno-to widze :-)

JA po zmianie sterownika,moze i po lekkich zmianach nastawow,ale jednak prawie zgodnie z instrukcja,uzyskalem lepsze parametry pracy kominka-spalania.A moze masz jeszcze schnacy po lub w trakcie budowy dom?????U mnie wlasnie po roku mieszkania i 1.5 roku od rozp. budowy wszystko sie pukladalo.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

U mnie raczej szyba się nie brudzi - ale też wkład mam innej firmy (edilkamin) i bez dmuchawy. Szyba się trochę przykopci w górnych narożnikach i nic więcej - później zanieczyszcza się raczej od strzelających z drewna iskier i kurzu z popiołu. Szyba jest znośna po kilku tygodniach palenia. Paląc suchym drewnem spokojnie mogę ją czyścic raz na 6-8 tygodni albo i dłużej nigdy nie próbowałem doporwadzic jej do takiego stanu by nie było widac ognia ale zajęło by to chyba z pół roku lub dłużej. Ale odnoście wcześniejszych pstów - mój wkład nie jest absolutnie szczelny z dołu i góry nad szybą kominka są szczeliny właśnie do powietrza tworzącego kurtynę powietrzną taką jak zrobił u siebie wolo82, powietrze do spalania dostarczane z zewnątrz jest bez dmuchawy - mam tylko zamontowaną przepustnicę sterowaną ręcznie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cos czuje,ze z tego kominka chcesz zrobic kociol na paliwo stale...marnie-nie czytaj czarno-to widze :-)

JA po zmianie sterownika,moze i po lekkich zmianach nastawow,ale jednak prawie zgodnie z instrukcja,uzyskalem lepsze parametry pracy kominka-spalania.A moze masz jeszcze schnacy po lub w trakcie budowy dom?????U mnie wlasnie po roku mieszkania i 1.5 roku od rozp. budowy wszystko sie pukladalo.....

 

ten kominek to jest kociol na paliwo stale tyle ze z szyba w ladnej obudowie.. przeczy to zapewne temu co napisalem wczesniej o kotlowni w salonie, bo jednak nia nie jest.. nie jest to typowy piec, ale zasada dzialania pozostaje taka sama.... inaczej zacznie zarastac... zreszta lepiej sprawdzic mozliwosci kominka kiedy jestes a miejscu i masz kontrole niz dowiedziec sie o czyms po swoja nie obecnosc, tutaj juz nie ma zartow... Dom jak najbardziej

wyschniety.. nie mieszkamy jeszcze no niestety nie zmieslismy sie z wykonczeniowka i kaska nas przytrzmala.. zamiast sie powiesic za j..ja i wprowadzac za wszelka cene. wole zrobic to pol roku pozniej a tak jak ma to byc. dom jest na tej samej dzialce co teraz mieszkam tak wiec codziennie jestem na miejscu i dogladam. aktualnie + 18C nie jest to samo co mieszkanie i przebywanie non stop w pomieszczeniach, ale napewno dom jest suchy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie raczej szyba się nie brudzi - ale też wkład mam innej firmy (edilkamin) i bez dmuchawy. Szyba się trochę przykopci w górnych narożnikach i nic więcej - później zanieczyszcza się raczej od strzelających z drewna iskier i kurzu z popiołu. Szyba jest znośna po kilku tygodniach palenia. Paląc suchym drewnem spokojnie mogę ją czyścic raz na 6-8 tygodni albo i dłużej nigdy nie próbowałem doporwadzic jej do takiego stanu by nie było widac ognia ale zajęło by to chyba z pół roku lub dłużej. Ale odnoście wcześniejszych pstów - mój wkład nie jest absolutnie szczelny z dołu i góry nad szybą kominka są szczeliny właśnie do powietrza tworzącego kurtynę powietrzną taką jak zrobił u siebie wolo82, powietrze do spalania dostarczane z zewnątrz jest bez dmuchawy - mam tylko zamontowaną przepustnicę sterowaną ręcznie.

 

 

dla jasności Twój kominek jest z PW??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

makroterm jest s... konstrukcyjnie ( jak Ktoś pisał wyżej 90% wkładów :wink: ja stawiam na 99% :lol: ) wycinanie sznura daje namiastkę kurtyny powietrznej. Można zrobić z kształtownika stalowego o przekroju prostokątnym dopływ powietrza z całkowicie zewnętrznym zasilaniem :wink: i szczelnym zamykaniem :wink:

 

a mozesz cos wiecej powiedziec i nie byc takim tajemniczym?:)

Zapewne jednak bedzie sie to wiazac z utrara gwarancji bo bez kontaktu szlifierki katowej z kominkiem sie nie obejdzie?

 

wystarczy głowa + śrubokręt :wink: szlifierka się przyda w warsztacie do pocięcia profili :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mój przez kurtyne powietrze ciągnie - jeśli jest otwarty dolot powietrza z zewnątrz to nie jest to wyczuwalne ale po przymknięcu dolotu powietrza z zewnątrz jest to wyczuwalne jak się rękę zbliży do miejsc gdzie są szczeliny nad szybą - przy silnym wietrze jest to nawet słyszalne. Dla mnie akurat to nie jest problemem bo nie mam WM a rozszczelnienie okna czy dwóch nie jest u mnie problemem. Drweno do spoalania potrzebuje bardzo dużo powietrza tak że jeśli zamkniecie u siebie całkowicie dolot powietrza i macie szczelne szyby to wszystko się dusi i nie dochodzi do prawidłowego spalania - i pewnie tego następstwem jest m.in. osmolona szyba.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mój przez kurtyne powietrze ciągnie - jeśli jest otwarty dolot powietrza z zewnątrz to nie jest to wyczuwalne ale po przymknięcu dolotu powietrza z zewnątrz jest to wyczuwalne jak się rękę zbliży do miejsc gdzie są szczeliny nad szybą - przy silnym wietrze jest to nawet słyszalne. Dla mnie akurat to nie jest problemem bo nie mam WM a rozszczelnienie okna czy dwóch nie jest u mnie problemem. Drweno do spoalania potrzebuje bardzo dużo powietrza tak że jeśli zamkniecie u siebie całkowicie dolot powietrza i macie szczelne szyby to wszystko się dusi i nie dochodzi do prawidłowego spalania - i pewnie tego następstwem jest m.in. osmolona szyba.

 

:lol: konstrukcja edilkamina podobna jest do wyciętych uszczelek, a to do dziurawego zbiornika paliwa w samochodzie :wink: czy stoi, czy jedzie paliwo się leje :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli Wasze kominki ciagna z chalupy powietrze....a to dla mnie jest duzo wiekszym probleme,niz zakopcona szyba......

 

proboje udowodnic od kilkunastu postow ze powietrze potrzebne do utrzymania szyby w czystości pobierane niestety z pomieszczenia jest znikome.. Maslak napisal podobnie jak ze mamy doplyw powietrza ze zewnatrz.. dzisiaj przylozylem dlon do rury w scianie ktora jest na zewnatrz czuc jak powietrze przechodzi miedzy palcami.. to co kominek potrzebuje by utrzymac szybe w czystosci jest naprawde znikome... prosilbym kogos kto ma WM zeby roszczelnil kominek sprawdzil jak faktycznie uklad sie zachowuje bo opisy producentow i niektorych fachowcow mijaja sie z prawda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JA niczego nie bede zmieniac :-)

Poza tym,chyba spalasz przez te rozszczelnienia wiecej materialu.....wiecej musisz jednak ''pilnowac'' ten swoj kominek...Dla mnie czyszczenie szyby to 6-8 minut,moze efektu nie mam pelnego ognia,ale...akurat kominek u mnie,czesciej pelni jednak funkcje uzyteczna,niz estetyczna,a jak juz,to efekty widac przez pozadany czas-goscie,rodzinka,potem,mozna juz po prostu palic :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mój przez kurtyne powietrze ciągnie - jeśli jest otwarty dolot powietrza z zewnątrz to nie jest to wyczuwalne ale po przymknięcu dolotu powietrza z zewnątrz jest to wyczuwalne jak się rękę zbliży do miejsc gdzie są szczeliny nad szybą - przy silnym wietrze jest to nawet słyszalne. Dla mnie akurat to nie jest problemem bo nie mam WM a rozszczelnienie okna czy dwóch nie jest u mnie problemem. Drweno do spoalania potrzebuje bardzo dużo powietrza tak że jeśli zamkniecie u siebie całkowicie dolot powietrza i macie szczelne szyby to wszystko się dusi i nie dochodzi do prawidłowego spalania - i pewnie tego następstwem jest m.in. osmolona szyba.

 

:lol: konstrukcja edilkamina podobna jest do wyciętych uszczelek, a to do dziurawego zbiornika paliwa w samochodzie :wink: czy stoi, czy jedzie paliwo się leje :-?

 

Dokładnie - jest to co do zasady to samo co zrobił wolo82. Ale ja najpierw kupiłem wkład a dopiero później zacząłem czytac forum muratora :-) :-) I bynajmniej nie kupiłem bo mnie jakieś rozwiązania techniczne w nim zafascynowały - jak kupowałaem byłem zupełnym "lajkonikiem" w temacie kominków z PW - po prostu spodaobał mi się optycznie :-) :-) Chociaż raczej mi to nie przeszkadza - ciekawi mnie tylko ile mniej spalał bym drewna mając wkład z doprowadzeniem powietrza nad kurtynę także z zewnątrz - czy oszczędności były by jakoś "odczuwalne". Wiem An-bud że na kominkach się znasz bardzo dobrze ile wg Ciebie w przybliżeniu konstrukcja która nie pobiera powietrza zupełnie z wnętrza budnyku zaoszczędzi w porównaniu z taką jaką mamy z wolo82 - ile to może by % tak chociaż na oko??? 10%, 20% ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

makroterm jest s... konstrukcyjnie ( jak Ktoś pisał wyżej 90% wkładów :wink: ja stawiam na 99% :lol: ) wycinanie sznura daje namiastkę kurtyny powietrznej. Można zrobić z kształtownika stalowego o przekroju prostokątnym dopływ powietrza z całkowicie zewnętrznym zasilaniem :wink: i szczelnym zamykaniem :wink:

 

a mozesz cos wiecej powiedziec i nie byc takim tajemniczym?:)

Zapewne jednak bedzie sie to wiazac z utrara gwarancji bo bez kontaktu szlifierki katowej z kominkiem sie nie obejdzie?

 

wystarczy głowa + śrubokręt :wink: szlifierka się przyda w warsztacie do pocięcia profili :lol:

 

Po co wymyślać to co już ktoś inny wypróbował. Też prosił bym o jakieś szczegóły, a jeżeli było to już omawiane na forum to o link do odpowiedniego wontku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybą odkąd palę dębem nie jest czarna tylko lekko brunatna. Po tygodniu widać dalej płomienie ale mogło by być lepiej.

Wygląda na to, że @an-bud ma jakiś pomysł na zmianę przepływu powietrza w komorze spalania. Sam od jakiegoś czasu się nad tym zastanawiam jak skierować więcej powietrza na szybę. Myślę że warto spróbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwazam,ze bez ingerencji w konstrukcje kominka,nie da sie doprow. pow. na szybe,jedynie z wnetrza domu...

Myslalem tez o tym,czy czasem bardziej azurowa przegroda ochronna szyby od paleniska ,nie wplynelaby na oplywanie szyby pow.Probowalem unosic na drobnych el. metalowych te barierke,gdyz na wysokosci uchwytow do niej,na wys. szyby dochodzi najszybciej do brudzenia sie.A gdyby tak uniesc i zmienic barierke na mniej lita?Daloby cos to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dokładnie - jest to co do zasady to samo co zrobił wolo82. Ale ja najpierw kupiłem wkład a dopiero później zacząłem czytac forum muratora :-) :-) I bynajmniej nie kupiłem bo mnie jakieś rozwiązania techniczne w nim zafascynowały - jak kupowałaem byłem zupełnym "lajkonikiem" w temacie kominków z PW - po prostu spodaobał mi się optycznie :-) :-) Chociaż raczej mi to nie przeszkadza - ciekawi mnie tylko ile mniej spalał bym drewna mając wkład z doprowadzeniem powietrza nad kurtynę także z zewnątrz - czy oszczędności były by jakoś "odczuwalne". Wiem An-bud że na kominkach się znasz bardzo dobrze ile wg Ciebie w przybliżeniu konstrukcja która nie pobiera powietrza zupełnie z wnętrza budnyku zaoszczędzi w porównaniu z taką jaką mamy z wolo82 - ile to może by % tak chociaż na oko??? 10%, 20% ??

w czasie palenia strata może być w okolicach 30% a w czasie postoju kominka działa jak dodatkowa wentylacja ( dziurawy zbiornik)

 

ps. jak ktoś pali raz, dwa razy w tygodniu to może więcej wywiać w pozastałe dni tygodnia :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... prosilbym kogos kto ma WM zeby roszczelnil kominek ...

 

:o Co ty proponujesz. Przy wentylacji mechanicznej JET TO ZABRONIONE

 

robilem juz rozne rzeczy, ktore wbrew prawom i logice powinny nie dzialac i doprowadzic do katastrofy, miedzy innymi chlodzenie komputera woda, zamrozenie procesora do do temp - 15C, i takie tam.. Prosze o doswiadczenia w ramach testow.. wszystko jest odwracalen i nikomu sie nic nie stanie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...