Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

kominek , a czarna szyba


miniu ryniu

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

 

Dokładnie - jest to co do zasady to samo co zrobił wolo82. Ale ja najpierw kupiłem wkład a dopiero później zacząłem czytac forum muratora :-) :-) I bynajmniej nie kupiłem bo mnie jakieś rozwiązania techniczne w nim zafascynowały - jak kupowałaem byłem zupełnym "lajkonikiem" w temacie kominków z PW - po prostu spodaobał mi się optycznie :-) :-) Chociaż raczej mi to nie przeszkadza - ciekawi mnie tylko ile mniej spalał bym drewna mając wkład z doprowadzeniem powietrza nad kurtynę także z zewnątrz - czy oszczędności były by jakoś "odczuwalne". Wiem An-bud że na kominkach się znasz bardzo dobrze ile wg Ciebie w przybliżeniu konstrukcja która nie pobiera powietrza zupełnie z wnętrza budnyku zaoszczędzi w porównaniu z taką jaką mamy z wolo82 - ile to może by % tak chociaż na oko??? 10%, 20% ??

w czasie palenia strata może być w okolicach 30% a w czasie postoju kominka działa jak dodatkowa wentylacja ( dziurawy zbiornik)

 

ps. jak ktoś pali raz, dwa razy w tygodniu to może więcej wywiać w pozastałe dni tygodnia :wink:

 

Jesli ciag komina nie jest za duzy to nie powinno byc zadnej straty, ja nie zauwazam zadnego przyspieszonego spalania drewna. U mnie ciag kominowy nie wyciaga za wszelka cene powietrza z kominka.. czy doplyw powietrza na szybe bedzie z zewnatrz czy z pokoju to chyba nie wplywa na dlugosc spalania? 30% wrost spalania przy rozszczelnionym kominku, absolutnie nie moge sie z tym zgodzic... przynajmniej w moim przypadku:) nalezy sprawdzic jak sie zachowuje ogien po odcieciu powietrza. Calkowity brak dostepu powietrze do paleniska... powoduje ze wszystko zaczyna sie "kisic" rozszczelniona szyba dziala jak przedmuch. - kwestia jest tylko ustawienie sily przedmuchu. Moze u mnie tak sie zlozylo ze jedno z drugim dziala bez zarzutow i nie musialem stosowac regutalora ciagu..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

makroterm jest s... konstrukcyjnie ( jak Ktoś pisał wyżej 90% wkładów :wink: ja stawiam na 99% :lol: ) wycinanie sznura daje namiastkę kurtyny powietrznej. Można zrobić z kształtownika stalowego o przekroju prostokątnym dopływ powietrza z całkowicie zewnętrznym zasilaniem :wink: i szczelnym zamykaniem :wink:

 

a mozesz cos wiecej powiedziec i nie byc takim tajemniczym?:)

Zapewne jednak bedzie sie to wiazac z utrara gwarancji bo bez kontaktu szlifierki katowej z kominkiem sie nie obejdzie?

 

wystarczy głowa + śrubokręt :wink: szlifierka się przyda w warsztacie do pocięcia profili :lol:

 

przy makrotermie nie ma szans ze to wystarczy... napisz jasniej, ja sie zastanawialem nawet czy za rusztem przed szyba nie zrobic naciecia wzdluz szyby w dolnej sciance kominka w ten sposob powietrze faktycznie dochodzilo do paleniska tak jak do tej pory plus extra przez to szpare... ingerencja naprawde powazna..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

makroterm jest s... konstrukcyjnie ( jak Ktoś pisał wyżej 90% wkładów :wink: ja stawiam na 99% :lol: ) wycinanie sznura daje namiastkę kurtyny powietrznej. Można zrobić z kształtownika stalowego o przekroju prostokątnym dopływ powietrza z całkowicie zewnętrznym zasilaniem :wink: i szczelnym zamykaniem :wink:

 

a mozesz cos wiecej powiedziec i nie byc takim tajemniczym?:)

Zapewne jednak bedzie sie to wiazac z utrara gwarancji bo bez kontaktu szlifierki katowej z kominkiem sie nie obejdzie?

 

wystarczy głowa + śrubokręt :wink: szlifierka się przyda w warsztacie do pocięcia profili :lol:

 

przy makrotermie nie ma szans ze to wystarczy... napisz jasniej, ja sie zastanawialem nawet czy za rusztem przed szyba nie zrobic naciecia wzdluz szyby w dolnej sciance kominka w ten sposob powietrze faktycznie dochodzilo do paleniska tak jak do tej pory plus extra przez to szpare... ingerencja naprawde powazna..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolo-jestes chyba mlody duchem,wiekiem-nick,

czasem pamietam te wybryki umyslu,testy...ale,ja juz mam dosc pakowania pieniedzy w wykonczeniowke,a co dopiero w remonty :-))))

 

duchem jak najbardziej, za staruszka nie uwazam sie:), liczba 82 akurat oznacza moj rekord predkosci na rowerku poniewaz jestem zapalencem rowerowym....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

makroterm jest s... konstrukcyjnie ( jak Ktoś pisał wyżej 90% wkładów :wink: ja stawiam na 99% :lol: ) wycinanie sznura daje namiastkę kurtyny powietrznej. Można zrobić z kształtownika stalowego o przekroju prostokątnym dopływ powietrza z całkowicie zewnętrznym zasilaniem :wink: i szczelnym zamykaniem :wink:

 

a mozesz cos wiecej powiedziec i nie byc takim tajemniczym?:)

Zapewne jednak bedzie sie to wiazac z utrara gwarancji bo bez kontaktu szlifierki katowej z kominkiem sie nie obejdzie?

 

wystarczy głowa + śrubokręt :wink: szlifierka się przyda w warsztacie do pocięcia profili :lol:

 

przy makrotermie nie ma szans ze to wystarczy... napisz jasniej, ja sie zastanawialem nawet czy za rusztem przed szyba nie zrobic naciecia wzdluz szyby w dolnej sciance kominka w ten sposob powietrze faktycznie dochodzilo do paleniska tak jak do tej pory plus extra przez to szpare... ingerencja naprawde powazna..

 

robiłem coś takiego :wink: instrukcja potrzebna? a może ruszyć ... głową

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dokładnie - jest to co do zasady to samo co zrobił wolo82. Ale ja najpierw kupiłem wkład a dopiero później zacząłem czytac forum muratora :-) :-) I bynajmniej nie kupiłem bo mnie jakieś rozwiązania techniczne w nim zafascynowały - jak kupowałaem byłem zupełnym "lajkonikiem" w temacie kominków z PW - po prostu spodaobał mi się optycznie :-) :-) Chociaż raczej mi to nie przeszkadza - ciekawi mnie tylko ile mniej spalał bym drewna mając wkład z doprowadzeniem powietrza nad kurtynę także z zewnątrz - czy oszczędności były by jakoś "odczuwalne". Wiem An-bud że na kominkach się znasz bardzo dobrze ile wg Ciebie w przybliżeniu konstrukcja która nie pobiera powietrza zupełnie z wnętrza budnyku zaoszczędzi w porównaniu z taką jaką mamy z wolo82 - ile to może by % tak chociaż na oko??? 10%, 20% ??

w czasie palenia strata może być w okolicach 30% a w czasie postoju kominka działa jak dodatkowa wentylacja ( dziurawy zbiornik)

 

ps. jak ktoś pali raz, dwa razy w tygodniu to może więcej wywiać w pozastałe dni tygodnia :wink:

 

Jesli ciag komina nie jest za duzy to nie powinno byc zadnej straty, ja nie zauwazam zadnego przyspieszonego spalania drewna. U mnie ciag kominowy nie wyciaga za wszelka cene powietrza z kominka.. czy doplyw powietrza na szybe bedzie z zewnatrz czy z pokoju to chyba nie wplywa na dlugosc spalania? 30% wrost spalania przy rozszczelnionym kominku, absolutnie nie moge sie z tym zgodzic... przynajmniej w moim przypadku:) nalezy sprawdzic jak sie zachowuje ogien po odcieciu powietrza. Calkowity brak dostepu powietrze do paleniska... powoduje ze wszystko zaczyna sie "kisic" rozszczelniona szyba dziala jak przedmuch. - kwestia jest tylko ustawienie sily przedmuchu. Moze u mnie tak sie zlozylo ze jedno z drugim dziala bez zarzutow i nie musialem stosowac regutalora ciagu..

 

ile palenisk testowałeś, paliłeś ? aby mieć porównanie do paleniska całkowicie spalającego zewnętrzne powietrze :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

http://foto1.m.onet.pl/_m/56dadd4422b41b56f3e9fc6901605b65,10,19,0.jpg http://foto2.m.onet.pl/_m/9b0d4de44bba11d4de7ba073bf33d38a,10,19,0.jpg http://foto2.m.onet.pl/_m/00f9d64e03b824a8b964e413e7db337e,10,19,0.jpg http://foto3.m.onet.pl/_m/ecd1936f467b328f4a1c800b94d27693,10,19,0.jpg http://foto3.m.onet.pl/_m/2727db4ca41c384823368ae501576723,10,19,0.jpg

 

Zdjęcia "bez kitu", robione na żywo z moich realizacji, a nie z dobrze "zmontowanego" folderu. Dobre palenisko (nie koniecznie wkład - ostatnie zdjęcie to piec z wizją ognia) z wyłożeniami szamotowymi lub wermikulitowymi, dużo powietrza do spalania, suche drewno i...nic więcej nie potrzeba.

Trzy rzeczy, a od kilkunasty lat nie potrafią sobie ich przyswoić dziesiątki tysięcy użytkowników kominka.

Te trzy rzeczy powodują, że w palenisku jest relatywnie wysoka temperatura, potrafiąca spalić sadzę, że nic nie śmierdzi z kominka, że spalanie jest całkowite, tzn. takie, które nie powoduje powstawanie tlenku węgla, że praktycznie nie potrzeba czyścić szyby i jeszcze to, że kominek taki oraz sam komin będzie nam służył bezproblemowo o wiele dłużej niż "domowe wędzarnie".

To się nazywa "kultura techniczna". Ma ją każdy (prawie) posiadacz nowego samochodu. Czemu więc nie ma jaj przeciętny posiadacz często, wcale nie tak taniego przecież kominka?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forest, pięknie to wygląda, ale w książkach o spalaniu podają podobne

przykłady z podpisem "too many wood..."itd. czyli "zbyt dużo drewna

pali się naraz". Wtedy łatwo o dymienie. Jasne, na zdjęciach widać,

że można osiągnąć niezły efekt prawie na granicy prawidłowego spalania.

Taki sam problem występuje w zwyczajnych innych kotłach i piecach, z tą różnicą, że nie widać płomieni przez szybę, co skłania ludzi do wrzucania jeszcze większych ilości opału i powolnego szkodliwego wytlewania.

 

A ja dalej upieram się, żeby nareszcie tworzyć kominki z DOLNYM

spalaniem. Górne jest proste, ale dla osiągnięcia czegoś podobnego

jak na zdjęciach trzeba naprawdę wysokiej kultury (technicznej).

Przy dolnym spalaniu nawet małpa... Sorry.

 

Wszędzie szyby... Naprawdę są takie niezbędne ? Nie da się po prostu

bez nich ? Tyle problemów by odpadło. Przy okazji : czy robiono badania

jak szyba ogranicza przekazywanie promieniowania cieplnego do pomieszczenia ? Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forest-Natura - fajnie to wygląda, ale nam chodzi o kominki z płaszczem wodnym.

 

...

Wszędzie szyby... Naprawdę są takie niezbędne ? Nie da się po prostu

bez nich ? Tyle problemów by odpadło. Przy okazji : czy robiono badania

jak szyba ogranicza przekazywanie promieniowania cieplnego do pomieszczenia ? Pozdrawiam.

Przy wentylacji mechanicznej konieczna jest zamknięta komora spalania. Można zamknąć bez szyby, ale wtedy to będzie piec, a mi chodziło o kominek. Dlatego nie narzekam i z pokorą myję szybę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

http://foto1.m.onet.pl/_m/56dadd4422b41b56f3e9fc6901605b65,10,19,0.jpg

 

Trzy rzeczy, a od kilkunasty lat nie potrafią sobie ich przyswoić dziesiątki tysięcy użytkowników kominka.

Te trzy rzeczy powodują, że w palenisku jest relatywnie wysoka temperatura, potrafiąca spalić sadzę, że nic nie śmierdzi z kominka, że spalanie jest całkowite, tzn. takie, które nie powoduje powstawanie tlenku węgla, że praktycznie nie potrzeba czyścić szyby i jeszcze to, że kominek taki oraz sam komin będzie nam służył bezproblemowo o wiele dłużej niż "domowe wędzarnie".

To się nazywa "kultura techniczna". Ma ją każdy (prawie) posiadacz nowego samochodu. Czemu więc nie ma jaj przeciętny posiadacz często, wcale nie tak taniego przecież kominka?

Pozdrawiam.

 

Pozwolisz ,że odniosę się do tego spalania sadzy w kominie.Podajesz tu trzy przykłady bez których przeciętny Kowalski(sorki dla Kowalskich) mający wrodzoną "kulturkę techniczną"powinien bezwzględnie korzystać aby zapewnić sobie i innym nazwę to to komfort kominkowy :D :wink: .W kominku z płw w moim kominku zauważyłem taka przypadłość.Im więcej paliwa w komorze tym bardziej brudna szyba.Sukcesywne dokładanie drewna na powstały żar zmniejsza jej zabrudzenie.Coś za coś.Jeszcze jedno.Na prezentowanych przez ciebie zdjęciach drewno układane jest pionowo.Czy coś się zmieni podczas palenia w KzPłw a jeśli tak to dlaczego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

makroterm jest s... konstrukcyjnie ( jak Ktoś pisał wyżej 90% wkładów :wink: ja stawiam na 99% :lol: ) wycinanie sznura daje namiastkę kurtyny powietrznej. Można zrobić z kształtownika stalowego o przekroju prostokątnym dopływ powietrza z całkowicie zewnętrznym zasilaniem :wink: i szczelnym zamykaniem :wink:

 

a mozesz cos wiecej powiedziec i nie byc takim tajemniczym?:)

Zapewne jednak bedzie sie to wiazac z utrara gwarancji bo bez kontaktu szlifierki katowej z kominkiem sie nie obejdzie?

 

wystarczy głowa + śrubokręt :wink: szlifierka się przyda w warsztacie do pocięcia profili :lol:

 

przy makrotermie nie ma szans ze to wystarczy... napisz jasniej, ja sie zastanawialem nawet czy za rusztem przed szyba nie zrobic naciecia wzdluz szyby w dolnej sciance kominka w ten sposob powietrze faktycznie dochodzilo do paleniska tak jak do tej pory plus extra przez to szpare... ingerencja naprawde powazna..

 

robiłem coś takiego :wink: instrukcja potrzebna? a może ruszyć ... głową

 

Mam odczucie ze swoja wiedze chcesz sprzedac i nie masz zamiaru sie ja podzielic bezinteresownie.. A to forum , nie gielda ofert/ pracy. Masz pomysl jak udoskonalic kominek to podziel sie tym z forumowiczami i przestan sie bawic w kalambury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dokładnie - jest to co do zasady to samo co zrobił wolo82. Ale ja najpierw kupiłem wkład a dopiero później zacząłem czytac forum muratora :-) :-) I bynajmniej nie kupiłem bo mnie jakieś rozwiązania techniczne w nim zafascynowały - jak kupowałaem byłem zupełnym "lajkonikiem" w temacie kominków z PW - po prostu spodaobał mi się optycznie :-) :-) Chociaż raczej mi to nie przeszkadza - ciekawi mnie tylko ile mniej spalał bym drewna mając wkład z doprowadzeniem powietrza nad kurtynę także z zewnątrz - czy oszczędności były by jakoś "odczuwalne". Wiem An-bud że na kominkach się znasz bardzo dobrze ile wg Ciebie w przybliżeniu konstrukcja która nie pobiera powietrza zupełnie z wnętrza budnyku zaoszczędzi w porównaniu z taką jaką mamy z wolo82 - ile to może by % tak chociaż na oko??? 10%, 20% ??

w czasie palenia strata może być w okolicach 30% a w czasie postoju kominka działa jak dodatkowa wentylacja ( dziurawy zbiornik)

 

ps. jak ktoś pali raz, dwa razy w tygodniu to może więcej wywiać w pozastałe dni tygodnia :wink:

 

Jesli ciag komina nie jest za duzy to nie powinno byc zadnej straty, ja nie zauwazam zadnego przyspieszonego spalania drewna. U mnie ciag kominowy nie wyciaga za wszelka cene powietrza z kominka.. czy doplyw powietrza na szybe bedzie z zewnatrz czy z pokoju to chyba nie wplywa na dlugosc spalania? 30% wrost spalania przy rozszczelnionym kominku, absolutnie nie moge sie z tym zgodzic... przynajmniej w moim przypadku:) nalezy sprawdzic jak sie zachowuje ogien po odcieciu powietrza. Calkowity brak dostepu powietrze do paleniska... powoduje ze wszystko zaczyna sie "kisic" rozszczelniona szyba dziala jak przedmuch. - kwestia jest tylko ustawienie sily przedmuchu. Moze u mnie tak sie zlozylo ze jedno z drugim dziala bez zarzutow i nie musialem stosowac regutalora ciagu..

 

ile palenisk testowałeś, paliłeś ? aby mieć porównanie do paleniska całkowicie spalającego zewnętrzne powietrze :wink:

 

testuje swoje.. uklad szczelny vs rozszczelniony nie widze zadnych negatywnych skutkow tego co zrobilem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

 

Zdjęcia "bez kitu", robione na żywo z moich realizacji, a nie z dobrze "zmontowanego" folderu. Dobre palenisko (nie koniecznie wkład - ostatnie zdjęcie to piec z wizją ognia) z wyłożeniami szamotowymi lub wermikulitowymi, dużo powietrza do spalania, suche drewno i...nic więcej nie potrzeba.

Trzy rzeczy, a od kilkunasty lat nie potrafią sobie ich przyswoić dziesiątki tysięcy użytkowników kominka.

Te trzy rzeczy powodują, że w palenisku jest relatywnie wysoka temperatura, potrafiąca spalić sadzę, że nic nie śmierdzi z kominka, że spalanie jest całkowite, tzn. takie, które nie powoduje powstawanie tlenku węgla, że praktycznie nie potrzeba czyścić szyby i jeszcze to, że kominek taki oraz sam komin będzie nam służył bezproblemowo o wiele dłużej niż "domowe wędzarnie".

To się nazywa "kultura techniczna". Ma ją każdy (prawie) posiadacz nowego samochodu. Czemu więc nie ma jaj przeciętny posiadacz często, wcale nie tak taniego przecież kominka?

Pozdrawiam.

 

Napisz czym sie charaktreryzuje dobre palenisko po czym poznac ze palenisko jest dobre. Wypowiadaja sie na forum ludzie ktorzy pisza ze 90% palenisk jest zla. jak wyglad wiec dobre palenisko??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A niby czemu to zal Tobie?:-)

Ja uwazam,ze zgralem wszystko po kolei,wsz. pieknie gra,a ze sobie szmatka poczyszcze szybke ,to cos strasznego,majac KOMFORT z wm?

Poza tym-Makroterm,moze poza brudzaca sie szyba,ma jednak wiecej zalet w calosci zgrania kominka i instalacji pw z co,wyposazenia ,a o tym sie zapomina.Wybajerzone ceny wkladow z powyzszych przykladow rekompensuja moja wm,gdyz ja komfort z wm mam caly rok,a posiadacze drogich,nie ukrywam duzo lepiej spalajacych kominkow,maja tylko w sezonie grzewczym...

Jedna moja uwaga-na fotkach An-buda-ten ogien wrecz buzujaco-buchajacy,to chyba w kominku zwyklym sie sprawdza,a nie z plaszczem,chyba by mu wyrwalo plaszcz,przy tej temp. palenia,przez kilka godzin,nie wspomne o temp. w pomieszczeniu.Zatem-malo szczegolow,a konstrukcje pod inne wymagania,domy itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lookita - rzeczywiscie taki sposób palenia sprawdza się tylko przy rozpalaniu i nagrzewaniu na początku polenia później domykam dolot powietrza ale i tak zwłaszcza podczas silnych wiatrów pali się dość ostro - ja staram się nie dokładać zbyt dużo drewna jednocześnie a jesli już kładę do pełna to raczej jak najgrubsze polana bo one spalają się duzo wolniej i stabilniej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie spalanie może wygladać podobnie jak na zdjęciach Foresta - zdjecie wykonane ponad 2 lata temu jak wkład był jeszcze nieobudowany - do tej pory można bez wiekszego problemu tak spalać wystarczy otwarcie dopływu na max http://images33.fotosik.pl/368/94209f17cf1e1561med.jpg

 

podoba mi sie Twoj wklad:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...