Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

projekt DOM W PRYMULKACH pracownia ARCHON


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Myslę, że trudno będzie udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Z pewnością kwota zależy od regionu ze względu na różnice w koszcie robocizny i np. dostęp do tańszych materiałów. Kolejna sprawa to standard wybranych materiałów - można budować z maxa, można z porothermu - różnica w cenie spora. Podobnie z oknami, czy innymi elementami. Tak czy owak, biorąc pod uwagę projekt jako taki to jest to, moim zdaniem, jedna z tańszych opcji. Budynek ma stosunkowo niewielki metraż, prosty (czyli relatywnie tani) dach, żadbych ekstrawaganji w rodzaju wykusz z 4 dodatkowymi oknami itd. Nie bez znaczenia jest zwarta bryła, która poawala ograniczyć koszty ogrzewania.

Wracając do kosztów, myślę że 300-350tys powinno wystarczyć, żeby się spokojnie wprowadzić, chociaż z pewnościa znjadą się osoby które wydały mniej lub więcej :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czy 8 metrów kamina jest wystarczająca dla tego projektu by wyjśc nad szczyt i jakie macie działówki 12 a może 7.5 jest wystarczająca by nie obciążać zbytnio stropu(nie chce płyt K.G.Dodam że mam strop lany żelbetowy.

Musisz sprawdzić rzędne w projekcie - tam jest dokładnie podana wysokość komina i takiej należy się trzymać. Pamiętaj też, że komin idzie od samych fundamentów - musi mieć stopę, bo to ciężkie ustrojstwo. Oczywiście same kształtki czy też kanał nie idzie od poziomu 0, bo nie ma takiej potrzeby (chyba, że masz piwnicę). Jeśli potrzebujesz wiedzieć ile kupić tych kształtek, to 8mb powinno spokojnie starczyć w przypadku Prymulki 1 ;) ZTCSO to np. Prymulka 3 jest nieco niższa. Także sprawdź projekt - tam wszystko jest. Możesz też pokazać projekt sprzedawcy - powinien to policzyć bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli sama kalenica wyjdzie Ci niżej - strop teriva jest grubszy od lanego. Ja u siebie mam strop lany i ma on grubość 14 cm, podczas gdy teriva musiała by mieć ok. 25cm ;)

Weź kominy jak w projekcie - im wyżej się wyniosą ponad kalenicę, tym lepiej, a 10 cm to za mało, aby rezygnować z segmentu komina (zwykle kominy systemowe typu Schiedel, czy Leier mają segmenty po ok. 30 cm).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak narazie mam postawione kominy po 6.5 metra.Dziś rozpoczął się montaż więżby dacowej więc niedługo dokładnie będe wiedział ile mi potrzeba.Mam system kominowy identyczny jak Wy zastosowaliście.Zamówiłem po 6.5 metra by wyjść ponad krokwie i aby było do pełnych palet przy transporcie.Często podpatuje sobie etapy Waszej pracy i mam nadzieje że niedługo będziemy mieli nasz wymażony domek.Pozdrawiam i wielkie podziękowania za rady.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko, dacie radę :) To przychodzi szybciej, niż się człowiek spodziewa.

My właśnie wczoraj zniszczyliśmy kolejny bastion betonu w naszym domku - została ułożona podłoga w salonie :D Dziś przyjeżdżają mebelki do kuchni (znaczy się pierwsza partia, bo niestety będzie w ratach). Do skończenia pozostaje kominek (oklejenie go jakimiś rustykalnymi płytkami, oraz dokończyć przeróbkę belki kominkowej i zamocowanie jej na kominku, oraz na sam finisz zamontowanie anemostatu w otworze komory dekompresyjnej), oraz na dole zrobienie gabinetu i piwniczki, a na górze łazienki i garderoby :)

Zaczyna być widać koniec ! Tylko coraz bliżej prace polowe nad uporządkowaniem i zagospodarowaniem terenu posesji :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób obsadzaliście okna?Czy w taki sposób by były zlicowane z zewnętrzną stroną scian? I jeszcze jedno w jaki sposób sa zamocowane słupy przed dzwiami wejsciowymi? Mam wylane stopy pod te słupy i zamierzam wylać reszte i nie wiem czy mam tam wmurować jakiś łącznik do tych ogromnych jeśli chodzi o przekrój słupów.Pozdrawiam i wesołych świąt.Dziś mróz popóścił i udało sie zrobić część więżby ale nie wiem czy do końca roku zdąże.Ważne że belka koszowa jest przybita do kilku krokwi bo straszyła że spadnie wisząc tak wysoko pare dzionków jedynie na rusztowaniu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas okna są cofnięte do środka, bo mamy rolety zewnętrzne. Rolety sa osadzone tak, że skrzynki są ukryte pod ociepleniem. Wcześniej mielismy też odpowiednio zrobione nadproża. Tzn z wcięciem, aby schować część skrzynki roletowej.

Jeżeli nie robisz rolet, to chyba najczęściej widziałam, że okna sa wstawione na równo z murem. Wszystko zależy jak grube będzie ocieplenie budynku. Myślę tez, że to częściowo kwestia gustu. jedni wola okna bardziej cofnięte i mniejsze parapety w środku, a inni odwrotnie.

 

Słupy mamy zamontowane na uchwytach. Wyglądają jak literka U z podpórką u dołu. Sa do nabycia na składach albo marketach budowlanych.

 

Powodzenia w dalszych pracach :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób obsadzaliście okna?Czy w taki sposób by były zlicowane z zewnętrzną stroną scian? I jeszcze jedno w jaki sposób sa zamocowane słupy przed dzwiami wejsciowymi? Mam wylane stopy pod te słupy i zamierzam wylać reszte i nie wiem czy mam tam wmurować jakiś łącznik do tych ogromnych jeśli chodzi o przekrój słupów.Pozdrawiam i wesołych świąt.Dziś mróz popóścił i udało sie zrobić część więżby ale nie wiem czy do końca roku zdąże.Ważne że belka koszowa jest przybita do kilku krokwi bo straszyła że spadnie wisząc tak wysoko pare dzionków jedynie na rusztowaniu.

 

U nas okna zlicowane są z murem od zewnątrz, ale to też zależy od grubości ocieplenia. Jak chcesz dać więcej, niż 15 cm, to przemyśl montaż okien w wartwie ocieplenia (montowane są na kotwach tak, że przy stanie surowym wystają za mur kilka cm. Pomaga to zlikwidować mostki termiczne przy krawędziach okien.

 

Jeśli chodzi o słupy przed wejściem, to są u nas chyba "nadziane" na pręty zbrojeniowe wychodzące ze stóp fundamentowych (lanych - w ogóle całe schody i tarasik wejściowy robiliśmy lane). Całość oddylatowana jest od betonu grubą folią fundamentową.

Aczkolwiem rozwiązanie podane przez Andorkę jest chyba lepsze, bo możesz podsunąć wówczas pod słup płytki ;) Ja u siebie będę musiał sztukować jakoś i zabezpieczać przed wnikaniem wody pod słup.

Tak swoją szosą, to te słupy nie są jakieś ogromne ;) 20cm x 20cm to pikuś...

 

Pozdrawiam świątecznie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za rady,poszukam tych specjalnych kotw,ale u nas to problem dostać brzeszczoty do wyżynarki o długości wiekszej niż 8 cm.ale są swięta i cuda sie zdażają :) Odnośnie okien to zlicuje je ze ściana i chce steropian nałożyć na ramy okien mniej więcej po centymetrze ale nie wiem czy to dobry pomysł.Pozdrowienia i jeszcze raz dzieki za rady tym bardziej że jest okres świąteczny i każdy jest zabiegany.Miłych i spokojnych świąt i nie objadać sie za mocno :D co by brzuchy nie bolały.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kania, nie szukaj tych kotew. To mają mieć ludziki od montażu okien.

Licując okna z murem trzeba dawać ten zakład, o którym wspominasz, ale lepiej na 2 cm. Rama jest na tyle gruba, że powinno być ok.

Chociaż jeśli się nie da, to przynajmniej ten 1 cm - zawsze to zmniejszenie mostka termicznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu mieszkamy :D Przeprowadziliśmy się 12 grudnia i jak dotąd jest nieźle :D

No i super :) Gratulacje!!! Pierwsze święta w swoim wymażonym domku? To tak, jak u nas :)

co prawda mam wrażenie że strasznie dużo się trzeba nachodzić w tym domu :) ciekawe co byłoby gdyby to był jakiś większy model...

Hehe, skąd my to znamy? Ile razy już słyszałem od Małżowinki, że "następny dom budujemy parterowy" :lol:

Spoko będzie - przyzwyczaicie się :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...