Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Moim zdaniem Vaillant lepszy - z pogodówką to naprawdę dobry produkt

Cena za instalację gazową spięcie z kotłem węglowym, i montarz kotła z dostawą materiałów - można trochę taniej, myślę że bez oglądania roboty 10 % smiało mozna obniżyć.

 

Piotr

Edytowane przez Piotr G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Proszę o pomoc w moim konkretnym przypadku.

1. Jaki kocioł wybrać do mieszkania 50m² -"zimnego" (parter, mieszkanie narożne) blok nieocieplony z lat 60-tych, okna PCV, blok ma 3 piętra. Pozwolenia od kominiarza i wspólnoty już mam. Kocioł ma zasilać CO i ciepłą wodę dla dwóch osób. Odległości między punktami odbioru ciepłej wody nie przekraczają 6m.

2. Jakie grzejniki (przy danym piecu) do pomieszczeń : kuchnia 10m2, pokój 18m2, pokój 14m2 wybrać? Chodzi o wielkości bo chciałam kupić Purmo stalowe.

Zaznaczam, że w zimie chciałabym uzyskać temperaturę pokojową ok 22°C.

Nie wiem czy wybrać jednofunkcyjny z zasobnikiem, czy dwufunkcyjny może turbo a może kondenast???? Wiem tylko że z zamkniętą komorą spalania. Myślałam o firmach Termet, Junkers Immergas lub Urlich. Nie wiem jakimi opiniami cieszą się piece tych firm oprócz Junkersa (o.k). Zależy mi na oszczędnościach w użytkowaniu bo boję się (nie jedyna) wysokich rachunków za gaz. Dodam, że jeden z fachowców polecił mi kocioł dwufunkcyjny kondensacyjny moc 24kW - czy to nie za duża moc? - Termeta Windsora 25 lub Junkersa CerapurSmart ZWB 28-3C. Cena zakupu kotła też jest ważna. Zastanawiam się także nad ogrzewaniem podłogowym ok 10m2 (łazienka i przedpokój) ale to tylko jako opcja bo z tego co wyczytałam na forum takie ogrzewanie(podłogowe+kaloryfery) zwiększa zużycie gazu o ok 15% - a to jak dla mnie dużo. Z niecierpliwością czekam na fachową pomoc.

 

Ad.1. Kocioł gazowy kondensacyjny jedno funkcyjny o możliwie jak najniższej mocy, aby startował z mocą 2-3kW, do tego zbiornik pojemności ~100l.

Ad.2. Wielkość grzejników powinna być w projekcie centralnego ogrzewania.

Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3C, ewentualnie Immergas VICTRIX X 12 2 I lepszy zakres mocy ale niższą sprawność.

 

witam ponownie,

powracam do mojego cześniejszego maila i dylematów. Trochę się wyjaśniło i mam już dwie konkretne oferty. Poproszę tylko o wskazanie lepszej :-)

 

Wkład kominowy będzie jako wentylacja, a piec kondensacyjny będzie z wyjściem przez ścianę, a pod nim zbiornik

 

1. Junkers Cerapur Smart 14-3C + zasobnik 120Litrówi sterownik FW100 = cena 5500zł

I montaż całości przez instalatora wraz z materiałami i podłączeniem do skrzynki= 4500zł +7%VAT

 

2. Vaillant ecoTEC 186/3-5 + zasobnik 120Litrów = 6700zł

Sterownik pogodowy 550zł

I montaż całości przez instalatora wraz z materiałami i podłączeniem do skrzynki = 4500zł +7%VAT

 

 

Jest jeszcze możliwość zastosowania w opcji drugiej pieca 126/3-5 ale nie wiem czy on nie będzie za mały.

 

 

Panowie w który kierunku iść?? chyba, że patrząc na te oferty możecie coś lepszego zaoferować (Września - Wielkopolska)

 

Moim zdaniem ZSB to lepszy wybór ze względu na zakres mocy kotła.

 

witam, będę miał segment w szeregówce - 110m2 w miarę dobrze ocieplony, cegła ceramiczna 25cm + styropian 12cm, okna U=0,8, wełna na dachu 25 cm, ogrzewanie podłogowe w całym domu + jeden kaloryfer drabinkowy w łazience (niskotemperaturowy podłączony jako kolejny obieg w podłogówce). W standardzie mam piec MCR-II 24/BS 100 - czy w moim przypadku opłaca się dopłacić do INNOVENS MCA 15/BS 100? Dodam że chciałbym mieć możliwość sterowania podłogówką w każdym pomieszczeniu, albo jak to się nie da to przynajmniej parter/piętro + wyłączenie obiegów w poszczególnych pokojach na pietrze.

 

PS Dodam że będę miał rekuperator z glikolowym GWC

 

Według mnie MCA 15 będzie lepszym rozwiązaniem, można się zastanowić nad większym zbiornikiem, rzędu 150l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

jakiś czas temu wyżej opisałem swój domek do propozycji kotłowni (kubatura 1520m3, pow. użyt. 280m2, pow. całkow. 420m2, trzy łazienki, dwie wanny, jedna z hydro, 65m2 podłogówki, 4 grzejniki kanałowe oraz grzejniki wiszące); po długiej analizie: materiałów, m.in. na FM, podpowiedzi i ofert wielu fachowców, otrzymałem obecnie pierwszą konkretną propozycję: jednofunkcyjny kocioł firmy Wolf CGB-35 (GZ 50), zasobnik SE-2-150/200, chyba płytowy z urządzeniem do "odżelaźniania" wody (odrębnie planuję solary plus dodatkowy 400l zasobnik współfinansowane przez gminę za rok), zawór trójdrogowy do przyłączenia zasobnika CGB 35/50, regulacja BM z czujnikiem temperatury zewnętrznej, czujnik zasobnika, moduł KM do instalacji ze sprzęgłem hydraulicznym lub kaskady kotłów, podstawa ścienna do BM dla k.wiszących, grupa pompowa do obiegu grzewczego (UPS 25-60), grupa pompowa do obiegu mieszacza (UPS 25-60), rozdzielacz do dwóch grup pompowych, sprzęgło hydrauliczne 4,5 m3/h z izolacją oraz pompa cyrkulacyjna z zegarem i termostatem. Czy taki projekt jest właściwy technologicznie oraz czy jego wykonanie będzie efektywne pod względem ilości oszczędnego zużycia gazu, komfortu ciepła i ciepłej wody w domu o podanych powyżej parametrach? Zastanawiam się, czy nie wskazany byłby tutaj jednofunkcyjny kocioł firmy Wolf CGB-50 (GZ 50) o mocy 45kW. Po montażu solarów mam plany wraz z zasobnikiem 400l spiąć je z tym 150/200 l oraz zaprogramować to wszystko tak, aby ciepłą wodę użytkową podawał zasobnik 400l od solarów, bez konieczności załączania kotła.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Proszę o poradę z wyborem pieca. Wstępnie byłem zdecydowany na Junkers Cerapur Smart ZSP14-3C jednakże, im bliżej kupna tym większe wahania.

 

Mój dom

- pow. użytkowa - 174,4 m2

- pow. zabudowy - 144,9 m2

- kubatura - 598 m3

 

- ocieplenie: dach (wełna 15+10), zewnątrz (15 z lamba 0,031),

- ocieplenie fundamentów: 10

- na dole styropian 12, na górze 4

 

- podłogówka na ok 70m2, reszta w grzejnikach

- instalacja - 1 obieg grzewczy na RTL'ach (po szafce na piętro gdzie termostami będe ustawiał temperaturę na pomieszczenie),

- ilość osób - 4

 

Zapotrzebowanie wg projektu 21kw, wg projektu gazowego 16kw

 

I teraz,

- moc ww. kotła to 14kw

- licząc 170W razy powierznię wychodzi mi - 24,65kw

 

Mój instalator raczej przychyla sie, że kocioł miał nie mniej niż 21kw. Czy bardziej odpowiedni będzie kocioł ZSB 22-3 C 23 S 5300 ?

 

Mam ultra kołomyje w głowie. Z góry dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jerzyki moc na centralne i powinna być ok. Przy mniejszej mocy kotła lekko wydłuży się czas podgrzewu cwu, ale możesz tego nawet nie zauważyć.

Toom co do wyceny i montażu, aby spać spokojnie najlepiej pokazać instalatorowi schemat podłączenia z instrukcji kotła i ma tak wyceniać aby wszystko co jest na schemacie było zawarte w wycenie. Hasło "grupa bezpieczeństwa z osprzętem" co obejmuje? Może tylko gumowy antystres do ściskania dla klienta jak mu zacznie woda kapać :) Z tych dwóch kotłów wybrałbym Vaillanta. pozdr adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większa moc kotła pokryje wszystki błędy wykonawcze i klient nie będzie się czepiał wykonawcy, że ma zimno w domu. Każdy swój tyłek chroni :) A skoro różnica niewielka to lepiej Panie brać 24 kW :) Mam klienta który ma kocioł 13 kW na 360 m2 i dogrzewa dom bez problemu a nie powinno :) pozdrawiam adam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

korzystniejsze dla kotła jest, praca ciągła bez taktowania, może okazać się że w okresach przejściowych są potrzebne 3kW od ogrzania gdzy na zewnątrz jest 8 st C.

 

Jeżeli modulacja jest zbyt mała to kocioł zaczyna taktować (częsta odpalenia i gaszenia kotła), szczególnie gdy mamy małą pojemność zładu

 

aby uniknąć takiej sytuacji stawia się bufory lub podłogówkę która ma dużą bezwładność,

 

Taktowanie jest niekorzystne dla kotła ale modulacja też powoduje spadek sprawności spalania, dlatego wniosek że najlepiej małomodulujący kocioł np Vaillant i instalacje z dużą bezwładnością to optymalne zestawienie.

 

Piotr

Edytowane przez Piotr G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za info - nie napisałem że mieszkańców będzie trzech (2 osoby dorosłe + dziecko) nie będziemy mieli wanny z hydromasażem - ale tez nie będziemy mieli prysznica - tylko wannę narożną - czy przy takich warunkach 100l wystarczy - czy tez lepiej zainwestować w 150l?

 

Moim zdaniem większy zbiornik będzie bardziej komfortowym rozwiązaniem.

 

Witam

 

Proszę o poradę z wyborem pieca. Wstępnie byłem zdecydowany na Junkers Cerapur Smart ZSP14-3C jednakże, im bliżej kupna tym większe wahania.

 

Mój dom

- pow. użytkowa - 174,4 m2

- pow. zabudowy - 144,9 m2

- kubatura - 598 m3

 

- ocieplenie: dach (wełna 15+10), zewnątrz (15 z lamba 0,031),

- ocieplenie fundamentów: 10

- na dole styropian 12, na górze 4

 

- podłogówka na ok 70m2, reszta w grzejnikach

- instalacja - 1 obieg grzewczy na RTL'ach (po szafce na piętro gdzie termostami będe ustawiał temperaturę na pomieszczenie),

- ilość osób - 4

 

Zapotrzebowanie wg projektu 21kw, wg projektu gazowego 16kw

 

I teraz,

- moc ww. kotła to 14kw

- licząc 170W razy powierznię wychodzi mi - 24,65kw

 

Mój instalator raczej przychyla sie, że kocioł miał nie mniej niż 21kw. Czy bardziej odpowiedni będzie kocioł ZSB 22-3 C 23 S 5300 ?

 

Mam ultra kołomyje w głowie. Z góry dzięki za pomoc.

 

Na moje kaprawe oko wychodzi iż obciążenie cieplne budynku będzie w okolicach 10-12kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha - ma 24kW a na potrzeby c.w.u 28kW.

A jeśli chodzi o dobór kotła do powierzchni mieszkania - to w największej mierze zależy od ocieplenia.

Bardzo duże znaczenie ma także usytuowanie budynku - no bo jeśli dom jest postawiony na górce w szczerym polu i od północy lub zachodu ma mnóstwo kiepskiej jakości okien...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Mam pytanie może ktoś mi pomoże bo już dostaję zaćmienia

 

Mam dom o powierzchni użytkowej mieszkalnej 64m2 + garaż 23m2 (nie będzie ogrzewany)

Budynek - pustak silikatowego 25

ocieplony styropianem 15

okna plastikowe

sufit wełna mineralna 15

2 osoby

6 grzejników

wanna + umywalka + zlewozmywak

odległość od kotła około 7 m, nie ma cyrkulacji

zasilanie gazem propan

 

Polecono mi kocioł De Dietrich MCR 24/28 BIC z 40L zasobnikiem

Co o tym myślicie?

Może ktoś ma jakąś inną lepszą propozycję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o opinię i pomoc w wyborze pieca. Dane domku to 160m^2, ale przez najbliższe kilka lat wykorzystane będzie jedynie 100m^2. Nowe budownictwo. Ściany Ytong 36 na poddaszu Ursa 15. Ogrzewanie podłogowe ok. 20m^2. Planuje kupić Termet EcoCondens 25 + zasobnik 120/140L (dla 3 osób myślę, że tyle wystarczy). Koszt takiej konfiguracji nie jest drogi. Jakie są wasze opinie? Może coś lepszego?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

poradźcie, bo od czytania już głowa boli, a dalej nie wybrany konkretny kocioł.

Dom ocieplony dobrze (18cm ściany, 20cm podłoga, dach 25-30cm, went. mech z reku), rodzinka 2+1. Do ogrzewania gaz z sieci plus czasem koza w salonie.

Dwie łazienki, w jednej wanna, w drugiej prysznic.

Koncepcja: kondensat jednofunkcyjny i zasobnik, podłogówka po całości.

 

1. Zasobnik chyba Biawar Quattro, pytanie czy 100, czy 150l?

 

2. No i kocioł, na pewno mały, ze sterownikiem pogodowym.

Miał być cerapur smart 14-3 ale coś ostatnio słyszałam (z różnych źródeł) o słabszej jakości Junkersów, więc

- innovens mca15

- vaillant VC 126/3-5

- buderus Logamax plus GB162-15

- inny - jaki?

 

Vailant startuje dość wysoko, od 6kW więc chyba odpadnie. Modula II za drogi. Co zatem polecicie? Jak z wyposażeniem tych kotłów, co trzeba dokupić dodatkowo?

Mój hydraulik, choć doświadczony i polecany, najczęściej jednak montuje "ekogroszki" i rozeznania w nowych modelach kotłów nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...