Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Z projektu "Charakterystyka energetyczna"

Pow. zabudowy: 124

POw. użytkowa: 157

Kubatura pow. ogrzewanych: 363

Liczba użytkowników: 6

[czyli jak rozumiem wyliczenia i propozycje w projekcie mam dla 6 osób... Chociaż nie wiem jak ich tam upchali...;) A nas jest 2+1malutkie. Nawet jeżeli kiedyś będzie - a nie przewidujemy - 2+2 to minie kilka lat zanim życie będzie się koncentrowało w innych pomieszczeniach niż salon+gabinet. Zaś kilkanaście, zanim będzie widocznie zwiększone zużycie CWU - nie planuję dopłacać paru tysięcy, żeby za paręnaście lat można było wziąć szybko po sobie dwa prysznice:)]

Sciany Termalica 24 650, ocieplenie standardowe 20ściana, 30poddasze

Mieszkańcy, a przynajmniej dorośli;) - chłodnolubni bardziej niż ciepłolubni, a w dodatku nie znoszący gorących dni... (stąd krążył przez chwilę po głowie pomysł PC powietrznej - chłodziłaby w lecie). W bloku grzejników praktycznie nie włączaliśmy, w domu oczywiście będzie inaczej, ale mocnego grzania nie potrzebujemy.

POdłogówki nie przewidujemy - nie lubi żona. A skoro nie lubi... ;)

Lubiący moczyć się wieczorami w gorącej kąpieli

Parter - umywalka w ubikacji + kuchnia, piętro łazienka ogólna (wanna + prysznic) + małżeńska (prysznic). Nie ma potrzeby zabezpieczania jednoczesnego dostarczania wody do dwóch pryszniców czy prysznica i wanny. Natomiast, pominąwszy prysznic/wannę, najbardziej wykorzystywana będzie umywalka w ubikacji koło salonu - i to miejsce musi mieć ciepłą wodę od razu. Ale w zasadzie tylko to, więc czy dobrze rozumuję, że raczej elektryczny podgrzewacz w kibelku niż cyrkulacja w całym domu? W dobie zmywarek i czajników elektrycznych ciepła woda w kuchni będzie potrzebna rzadko.

Na pewno będzie w domu kominek, bez DGP, może z PW - jaki by nie był, to będzie sporadycznym dodatkiem do pieca.

Na pewno nie będzie solarów. Może kiedyś, jak się doczekamy dużej dotacji, ale nie wcześniej niż za 2 lata będzie można choćby rozważać.

Nie ma problemu z miejscem - pomieszczenie gospodarcze (przy garażu) pomieści każdy z rozpatrywanych modeli.

 

propozycje z różnych sklepów:

Vaillant ecoTEC VC PLUS 186/3-5. Polecony w 3 sklepach, w każdym z innym zasobnikiem...

Immergas Victrix x24 - polecony w dwóch sklepach

SAUNIER DUVAL SEMIA CONDENS F 25

Viessmann VITODENS 100-W ( 9-26 kW) + Zasobnik VITOCEL 100 - 120 litrów [ale na V. troszkę psioczą ludzie na forum...]

TERMET UNICO 21 Turbo ( zamknięta komora spalania )+ zasobnik 120 litrów + czujnik temperatury+ zawór trójdrożny

Junkers Cerapur Smart ZSB 22-3C

De Dietrich MCR 24 /II T + zasobnik BS 150 90448150

 

Czy z powyższych modeli któryś macie ochotę odrzucić, zmodyfikować albo kandydaturę poprzeć?

 

Zmieńiłbym na Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3C + zasobnik 120 litrów + prog. pogodowy FW100 - taniej i ekonomicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam Wszystkich czytam czytam i mam pytanie co sądzicie o takim zestawieniu VAILANT?

 

PIEC Kondensacyjny, jednofunkcyjny VC/VU ecoTEC plus (z zamknieta komora spalania) VC 246/3-5

 

oraz zestaw

 

auroTHERM exclusiv VTK 570/2 – kolektor próżniowy, o wymiarach 1652/702/111 mm (pakiet zawiera trzy

kolektory VTK 570/2), nr kat. 0010002225

Zasobnik buforowy allSTOR VPS/2 300 l,

Moduł swiezej wody VPM 20/25 W,

VPM 20 S – stacja solarna

Złaczki do podłaczenia jednego pola kolektorów,

Łacznik kolejnego kolektora (pakiet zawiera 2 łaczniki),

Naczynie kompensacyjne do układów solarnych, pojemnosc 35 l,

Czynnik grzewczy niezamarzajacy do obwodów kolektora słonecznego 20 l; gotowa mieszanka do -28°C (pakiet zawiera 2 opakowania),

Zawór bezpieczenstwa R 3/4", 3 bary,nr kat. VZ/7/9998

Regulator auroMATIC 620/3 do instalacji c.o. i c.w.u. wspomaganych solarnie,

Odpowietrznik automatyczny obiegu solarnego

 

 

będę wdzięczny za informację

Pozdrawiam wszystkich forumowiczów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ponieważ widze że grono z was ma już duże rozeznanie w tej kwestii i ja chcialam sie poradzić:

dom 147 pow uzytk., parter i poddasze, kominek z płaszczem wodnym z opcja rozprowadzania ciepła do kaloryferów (uklad otwarty). Piec ma byc gazowy z zasobnikiem na wode 150L do 200L. Rodzinka 3 osoby + pies:P.

Myślimy o vaillancie lub viessmannie, tak by nie było problemu z serwisem w razie czego. Podpowiedzcie na co zwrócić uwage, jaki piec byłby dobry?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów.

 

Mam do Was prośbę o przedstawienie swoich opinii co do wyboru pieca grzewczego gazowego.

 

Posiadam budynek w zabudowie szeregowej 4 rodzinnej usytuowany między dwoma sąsiadami. (woj. dolnośląskie ok. Wrocławia)

całość to 123,5 m2 z garażem

 

Ocieplenie 15cm styropian na ścianach, 18 cm wełna na dachu plus dodatkowo daje między 1 pietrem a poddaszem 18cm wełny. Na parterze podłoga 7cm styropian plus 3cm mata do ogrzewania podłogowego. Rodzina 2 osobowa, w przyszłości ( za około 3-6 lat na pewno rodzinka się powiększy o dwójkę potomków )

 

Cały Parter bez garażu to 48m2 podłogówki (łazienka 3, kuchnia otwarta ok 10, salon 35 m2) , Na piętrze ogrzewanie podłogowe tylko w łazience (5m2) , pozostałe 4 pokoje mają grzejniki naścienne.

W salonie będzie kominek ale to pewnie bardziej w celach estetycznych niż użytkowych, chociaż jak przyjdzie zima to pewnie będziemy korzystali:)

Mam na parterze małą kotłownie więc czy to będzie piec z wbudowanym zasobnikiem czy wolno stojącym nie robi mi różnicy .

 

1)

pierwszy hydraulik (zanim nie zwolnił go developer ;p) proponował piec kondensat immergas victrix 24kv z zasobnikiem 150l a ogrzewanie podłogowe kontrolowane zaworami RTL. (oczywiście do tego pompa i mieszadło) . i do tego pogodówkę.

 

2)

Nowy twierdzi że takie rozwiązanie może nie sprawdzić się przy stosunkowo dużej powierzchni podłogówki.

Proponuje droższą opcje:

piec gaz kond Buderus GB172 + RC35 (z wbudowanym zasobnikiem 48l) wraz ze stacją pogodową

 

3)

Trzecia opcja o której dowiedziałem się we własnym zakresie to np piec jednofunkcyjny kondensat (np wymieniony wcześniej immergas victrix 24kv z zasobnikiem) i do tego osobna skrzynka z rozdzielaczem , pompą i mieszadłem) - jesli coś namieszałem to przepraszam :)

rozwiązanie tańsze ale hydraulik twierdzi że "również nie będę z niego zadowolony"

 

Proszę o opinie odnośnie:

a) czy rozwiązanie nr 3 sprawdzi się w moim przypadku i czy jest dobrą alternatywą dla stosunkowo najdroższego rozwiązania nr 2 (piec Buderus)?

B) czy ewentualnie wybierając opcję nr 2,(Buderus GB172 + RC35) podany model pieca jest dobry ?- jakie są wasze opinie ? z tego co zorientowałem się jest to stosunkowo nowy model.

c) jak wygląda serwis i obsługa pogwarancyjna w Buderusie? czy jest drogi w serwisowaniu? jak często się psuje?

d) czy mamy jakąś dobrą alternatywę pod względem ceny i jakości dla pieca marki Buderus?

e) które rozwiązanie powinienem wybrać?

 

Z góry dziękuję za każdą opinię.

Pozdrawiam wszystkich forumowiczów!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do Was prośbę o przedstawienie swoich opinii co do wyboru pieca grzewczego gazowego.

Jak na taką powierzchnię i sąsiadów po bokach to proponują Ci duże moce tych kotłów. Ja bym proponował podłogówkę w 100% a do tego kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny z zewnętrznym zasobnikiem na cwu (jest to wygodne). Kocioł o mocy zależnej od Twojego zapotrzebowania na ciepło, które trzeba by oszacować, ale prawdopodobnie powinno z powodzeniem wystarczyć 12-16kW. Kocioł powinien mieć jak największą regulację mocy grzewczej (modulację), np. od 2-4kW do mocy maksymalnej. Podłogówka bez mieszacza, podłączona bezpośrednio do kondensata, bo nie ma sensu grzać kondensatem do wyższych temperatur, a potem chłodzić na mieszaczu.

Nie rozumiem za bardzo ocieplenia dachy i poddasza. Nie będzie to "poddasze użytkowe" czyli pokoje ze skośnym dachem, że je odcinasz od niższych pokojów ? Garażu nie ogrzewaj, bo nie ma to sensu chyba, że będziesz nim dużo przebywał. Dobrze odizoluj termicznie garaż od reszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na taką powierzchnię i sąsiadów po bokach to proponują Ci duże moce tych kotłów. Ja bym proponował podłogówkę w 100% a do tego kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny z zewnętrznym zasobnikiem na cwu (jest to wygodne).

 

chciałbym dopasować rozwiązanie do istniejącego projektu (podłogówka parter i grzejniki ścienne poddasze użytkowe)

rwxw czy masz doświadczenia z piecami marki Buderus? możesz cos powiedzieć o Buderus GB172 + RC35 (z wbudowanym zasobnikiem 48l)?

 

Co do modulacji to faktycznie nie wygląda to najlepiej bo zaczyna się od 7,3. Ale to wynika faktycznie z dużej mocy pieca. Z drugiej strony praktycznie każdy instalator zalecał mi piec 20-24kv - czyżby profilaktycznie;p ?

 

Nie rozumiem za bardzo ocieplenia dachy i poddasza. Nie będzie to "poddasze użytkowe" czyli pokoje ze skośnym dachem, że je odcinasz od niższych pokojów ?

 

Być może niezbyt jasno się wyraziłem:

1 piętro to poddasze użytkowe (3 pokoje, łazienka i garderoba).

nad tym jest jeszcze jeden poziom do kótrego montuje we własnym zakresie dodatkwoe schody. To poddasze nad pokojami może spełnić ewentualnie funkcję pokoju lub po prostu graciarni. I właśnie w tym miejscu chcę dodać wełne czyli pomiędzy sufitem poddasza użytkowego a podłogą graciarni nad tym poddaszem użytkowym.

 

Garażu nie ogrzewaj, bo nie ma to sensu chyba, że będziesz nim dużo przebywał. Dobrze odizoluj termicznie garaż od reszty.

Projekt nie przewiduje grzejnika w garażu. mój hydraulik zaleca montaż ze względu na "złamanie temperatury" /Dodam że w garażu tuż przy bramie garażowej ma być zamontowany licznik wody oraz punkt wodny (kranik). Garaż jest oddzielony od kotłowni ścianką 10cm. Wejście jest tylko przez bramę garażową. - czy w tej sytuacji faktycznie warto inwestować w grzejnik?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chciałbym dopasować rozwiązanie do istniejącego projektu (podłogówka parter i grzejniki ścienne poddasze użytkowe)

Zależy na jakim etapie jesteś to możesz dopasować albo będzie z tym problem. Rozwiązanie mieszane jest kiepskie, zwłaszcza jak zamontujesz kocioł o dużej mocy. Kondensat najlepiej pracuje gdy ma niska temperaturę, więc sprawdza się przy podłogówce. Grzejniki są dobre dla węglowca. Układ mieszany jest do kitu w obu przypadkach: dla kondensata z mniejszą sprawnością grzejesz wyżej, a potem chłodzisz. Dodatkowo musisz wydać kasę na niepotrzebny układ mieszający. W dodatku grzejniki grzeją, gdy działa kocioł a przestają gdy się wyłączy. Podłogówka grzeje kilka godzin po wyłaczeniu kotła. Gdy kocioł jest za duży, to często się włącza i wyłącza, co jest denerwujące przy grzejnikach i nieekonomiczne. Nie bój się podłogówki w 100%, jest to bardzo dobre rozwiązanie - poczytaj na forum. To tak w skrócie, zrobisz jak chcesz.

czy masz doświadczenia z piecami marki Buderus?

Nie mam doświadczenia z Buderusem, wybór marki, to jak dyskusja, czy Mazda jest lepsza, czy Toyota... Wybierz kocioł, który ma parametry Tobie pasujące.

praktycznie każdy instalator zalecał mi piec 20-24kv - czyżby profilaktycznie;p ?

Pewnie tak. Tyle się "zwykle" daje. Dom będzie dogrzany, a to, że rachunak ciut wyższy, to kogo tam...

mój hydraulik zaleca montaż ze względu na "złamanie temperatury" /Dodam że w garażu tuż przy bramie garażowej ma być zamontowany licznik wody oraz punkt wodny (kranik).

Możesz pociągnąć rurki (koszt żaden) a grzejnik sobie zamontujesz, jak będzie trzeba. Licznik mam tak samo i gdy dom nie był zamieszkały, to raz zamarzł. Gdy mieszkam, to nie ma problemu, ale i tak profilaktycznie obudowałem go sobie styropianem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie a podpoiedzcie mi jedną rzecz. Murarz będzie murował komin, czy do kotła kondensacyjnego jednofunkcyjnego wsawiać w komin wkład ceramiczny czy odrazu rurę kwasówkę.

Wiem że mogę włożyć ceramikę a potem ewentualnie kwasówkę dorzucić, ale to będzie koszt.

Wogóle czy prz kondensacie może być ceramika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam zamiar zmienić system z eko-groszku na gaz. Jestem po ofertowaniu z kilkoma wykonawcami działającymi w moim regionie, którzy przedstawili mi kilka rozwiązań. Oczywiście wybór należy do mnie. Proszę o fachową poradę, który zestaw w stosunku ceny do jakości, serwisu, oszczędności itp... polecilibyście wybrać.

zestaw nr 1: De Dietrich MCR-II 24/BS 100,

zestaw nr 2: Vaillant Ekotec PLUS 126/3-5, VIHR 120, Calormatic 430, vr61

zestaw nr 3: Junkers CERAPUR SMART ZSB 14-3C + zasobnik ST 120l + regulator FW 100 + IPM 1,

I jeszcze te choć jednak od razu je wykluczam z uwagi na ich zbyt wysoką cenę.

zestaw nr 4: Viessmann vitodens 200 + vitotronic 200 + vitocel 100,

zestaw nr 5: kocioł ACV Alfa SM

tak pokrótce jeszcze o parametrach domu, choc jak mysle wykonawcy pewnie to juz dobrali przy sugerowanych propozycjach:

Dom nowo wybudowany ocieplony styro15 cm, dół podłogówka ok 65 m2, góra 65 m2 grzejniki 5 szt., piwnica 60 m2 grzejniki 5 sztuk aczkolwiek przy eko ich nie używałem i tak było ciepło.

Dziękuje z góry za rzeczową poradę,

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie na forum.

 

Stanąłem przed wyborem zakupu pieca gazowego. Piec oczywiście dwufunkcyjny, kondensacyjny. Powierzchnia domu do ogrzania to około 160 m. Jestem trochę zdezorientowany, ponieważ co instalator to inna opinia. Jedni montują Aristona, inni są zadowoleni z Vailanta, a z kolei ostatnio polecono mi Wolfa jako Mercedesa wśród pieców gazowych. Rozważam również opcję z zasobnikiem, w którym ma być podgrzewana woda. Czy moglibyście się wypowiedzieć i chociaż trochę ukierunkować mój wybór? Będę wdzięczny, za każdą fachową radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie stanelo na Viessmann Vitodens 200-W 19kw z automatyka Vitotronic 200 + podgrzewacz Vitocell 100w 120l + czujnik pogodowy. Do ogrzania 139m2 - dol podlogowka i kilka kaloryferow na gorze... jak na razie bedzie to wszystko dzialalo ze zbiornikiem podziemnym i propan-butanem... wszystko jednak na razie na etapie powstawania... z czasem GZ z sieci ale to przyszlosc.

 

mam nadzieje ze dobry wybor kotla i ze nie bede zawiedziony... zycie pokaze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie stanelo na Viessmann Vitodens 200-W 19kw z automatyka Vitotronic 200 + podgrzewacz Vitocell 100w 120l + czujnik pogodowy. Do ogrzania 139m2 - dol podlogowka i kilka kaloryferow na gorze... jak na razie bedzie to wszystko dzialalo ze zbiornikiem podziemnym i propan-butanem... wszystko jednak na razie na etapie powstawania... z czasem GZ z sieci ale to przyszlosc.

 

mam nadzieje ze dobry wybor kotla i ze nie bede zawiedziony... zycie pokaze

A cenowo jak to wyszło? Mi za Wolfa bez zasobnika do grzania wody powiedziano cenę w granicach 6300 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A cenowo jak to wyszło? Mi za Wolfa bez zasobnika do grzania wody powiedziano cenę w granicach 6300 zł.

 

Wiem ze viessmanny drogawe sa ale ja mialem promocje od lokalnego sprzedawcy gdyz przenosil swoj sklep i za komplet wyszlo mi 8 tys brutto wiec mysle ze nie przeplacilem... mozna poszukac troche w sieci i znalezc dobra cene... juz za okolo 9,5 tys mozna miec komplet z tego co wiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Viesmann ma ten problem że wymaga swoich akcesoriów w kotłowni, więc automatycznie rosną nam koszty wykonania kotłowni :(

Tak przynajmniej twierdzi kilku instalatorów z którymi się ostatnio spotkałem (wszyscy jak jeden mąż mówią to samo).

 

Tak ale kupujac caly zestaw placisz juz za kociol z akcesoriami do jego podloaczenia z tego co mi wiadomo... dopytam zreszta jak bede rozmawial z instalatorem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedni montują Aristona, inni są zadowoleni z Vailanta, a z kolei ostatnio polecono mi Wolfa jako Mercedesa

To jakby dyskusja, czy lepsza jest Toyota, czy Mazda, czy może Honda ? To pytanie jest bez sensu. Zastanów się nad parametrami, które są Ci potrzebne, a nie nad marką. Możesz jeszcze wziąć pod uwagę bliskość i jakość serwisu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...