Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam,

 

 

W tym roku gazownia podłączać będzie wreszcie gaz w mojej ulicy i zastanawiam się nad wykorzystaniem gazu do ogrzewania wody i c.o. Prosze o porade odn. instalacji. Dane:

Dom pow. całkowita 255 m2,

żytkowa 210 m2,

kubatura 915,6 m3,

parter i poddasze,

ściana Ytong 36 cm,

dach ocieplany 25 cm wełny,

okna drewniane

rok budowy 2001.

 

Obecnie ogrzewanie elektryczne i kominek, woda terma elektr.

Zastanawiam się nad rozwiązaniem dwuetapowym:

1 rok. instalacja pieca gazowego i ogrzewanie wody,

2 rok. podłączenie grzejników.

 

Podłogowe ogrzewanie pozostawiłbym elektryczne, tak więc całość to byłoby ok. 8-10 grzejników.

Jaki byłby optymalny piec dla moich planów? co byście mi mogli poradzić?

Czy grzejniki instaluje się szeregowo? czy każdy musi miec osobne rury?

 

Z góry dziękuję

kriss

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Ja również proszę o poradę w sprawie instalacji CO/CWU.

 

1) Gdzie radzicie zrobić kotłownię? W projekcie mam ją w piwnicy, ale myślę, że lepiej żeby była w pom. gospodarczym - czy to dobry pomysł? Jakieś minusy tego rozwiązania?

Rzuty można zobaczyć tutaj: http://pokazywarka.pl/h6bxoh/

 

2) Projektant instalacji sugeruje kocioł VAILLANT ecoCOMPACT VSC 126/2-C 140PL (ok. 9 tys. zł). Czy to dobry wybór? Zależy mi (jak pewnie wszystkim) żeby piec był ekonomiczny i nie wymagał napraw co sezon/dwa.

Nie spodziewam się, że ktoś mi wskaże konkretny piec, ale chciałbym wiedzieć, czy ten ww. jest OK, czy nie jest to jakiś wyjątkowo awaryjny model, itp. Chętnie też poznałbym opinię instalatorów i serwisantów - panowie dajcie znać, jakich pieców unikać a które są godne rozważenia! :-)

 

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam wszystkich forumowiczów.

BG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Ja również proszę o poradę w sprawie instalacji CO/CWU.

 

1) Gdzie radzicie zrobić kotłownię? W projekcie mam ją w piwnicy, ale myślę, że lepiej żeby była w pom. gospodarczym - czy to dobry pomysł? Jakieś minusy tego rozwiązania?

Rzuty można zobaczyć tutaj: http://pokazywarka.pl/h6bxoh/

 

2) Projektant instalacji sugeruje kocioł VAILLANT ecoCOMPACT VSC 126/2-C 140PL (ok. 9 tys. zł). Czy to dobry wybór? Zależy mi (jak pewnie wszystkim) żeby piec był ekonomiczny i nie wymagał napraw co sezon/dwa.

Nie spodziewam się, że ktoś mi wskaże konkretny piec, ale chciałbym wiedzieć, czy ten ww. jest OK, czy nie jest to jakiś wyjątkowo awaryjny model, itp. Chętnie też poznałbym opinię instalatorów i serwisantów - panowie dajcie znać, jakich pieców unikać a które są godne rozważenia! :-)

 

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam wszystkich forumowiczów.

BG

 

Ja mam tylko jedną uwagę do tego kotła. Jak to Vaillant ma słabą modulację: 5-15kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Ja również proszę o poradę w sprawie instalacji CO/CWU.

 

1) Gdzie radzicie zrobić kotłownię? W projekcie mam ją w piwnicy, ale myślę, że lepiej żeby była w pom. gospodarczym - czy to dobry pomysł? Jakieś minusy tego rozwiązania?

Rzuty można zobaczyć tutaj: http://pokazywarka.pl/h6bxoh/

 

2) Projektant instalacji sugeruje kocioł VAILLANT ecoCOMPACT VSC 126/2-C 140PL (ok. 9 tys. zł). Czy to dobry wybór? Zależy mi (jak pewnie wszystkim) żeby piec był ekonomiczny i nie wymagał napraw co sezon/dwa.

Nie spodziewam się, że ktoś mi wskaże konkretny piec, ale chciałbym wiedzieć, czy ten ww. jest OK, czy nie jest to jakiś wyjątkowo awaryjny model, itp. Chętnie też poznałbym opinię instalatorów i serwisantów - panowie dajcie znać, jakich pieców unikać a które są godne rozważenia! :-)

 

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam wszystkich forumowiczów.

BG

 

Ja mam tylko jedną uwagę do tego kotła. Jak to Vaillant ma słabą modulację: 5-15kW.

 

Ja również szukałem kotła z modulacją w szerokim zakresie i w końcu zdecydowałem się na ten:

http://www.unical.pl/alkon18r.php

Kocioł już zainstalowany, pracuje bardzo dobrze i cichutko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również szukałem kotła z modulacją w szerokim zakresie i w końcu zdecydowałem się na ten:

http://www.unical.pl/alkon18r.php

Kocioł już zainstalowany, pracuje bardzo dobrze i cichutko.

A jak cenowo wychodzi taki kocioł (tzn. czy w katalogu jest cena producenta od której można dostać upust czy cena już sprzedawcy)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również szukałem kotła z modulacją w szerokim zakresie i w końcu zdecydowałem się na ten:

http://www.unical.pl/alkon18r.php

Kocioł już zainstalowany, pracuje bardzo dobrze i cichutko.

A jak cenowo wychodzi taki kocioł (tzn. czy w katalogu jest cena producenta od której można dostać upust czy cena już sprzedawcy)?

 

Kocioł w pakiecie z zasobnikiem cwu 120L, z automatyką pogodową+czujnik temp_zewn, i regulatorem sim-crono (modulujący nie on/off) 6700PLN. Gwarancja na wymiennik 5lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam serdecznie, ja również potrzebuję pomocy przy doborze kotła, napewno to będzie kondensat, ale mamp roblem z mocą, każdy instalator mówi co innego, nie koniecznie muszą się mylić

pow użytkowa 140 m^2

kubatura 630 m^3

ściany beton komórkowy 24 + 15 ocieplenie

okna energooszczędne

strop 25+10 wełny

wentylacja grawitacyjna

dom na grzejnikach, podłogówka w łazienkach na zaworach rt? ok 15 m

 

zgodni są tylko do 100 wat na metr kwadrat, co wydaje mi się ciut za dużo.

Mówią, że lepiej więcej niż mniej, dla nich łatwiej tak mówić nie będzie reklamacji, że zimno

pozdrawiam i proszę o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja również szukałem kotła z modulacją w szerokim zakresie i w końcu zdecydowałem się na ten:

http://www.unical.pl/alkon18r.php

Kocioł już zainstalowany, pracuje bardzo dobrze i cichutko.

 

A jak spalanie?

 

Gaz został podany 31.12.09, czyli pracuje od 6 dni. Zużycie gazu GZ50 do wczoraj wieczór 39m3, z tym że temp początkowa w domu wynosiła około 6st. Aktualnie jest około 14st, bo tyle jest ustawione na reg. Dom 175m2 + podpiwniczenie pod całym budynkiem, ale nie ogrzewane. Ściany - beton komórkowy 36,5cm odm. 400. Wydaje mi się że wynik całkiem niezły zważywszy że to pierwszy sezon grzania i dom już nieźle wystygł podczas ostatnich mrózów. Wcześniej dogrzewałem trochę kominkiem ale przy tak niskich temp nie było już szans utrzymać temp na przyzwoitym poziomie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam serdecznie, ja również potrzebuję pomocy przy doborze kotła, napewno to będzie kondensat, ale mamp roblem z mocą, każdy instalator mówi co innego, nie koniecznie muszą się mylić

pow użytkowa 140 m^2

kubatura 630 m^3

ściany beton komórkowy 24 + 15 ocieplenie

okna energooszczędne

strop 25+10 wełny

wentylacja grawitacyjna

dom na grzejnikach, podłogówka w łazienkach na zaworach rt? ok 15 m

 

zgodni są tylko do 100 wat na metr kwadrat, co wydaje mi się ciut za dużo.

Mówią, że lepiej więcej niż mniej, dla nich łatwiej tak mówić nie będzie reklamacji, że zimno

pozdrawiam i proszę o pomoc

 

Te 100 W/m2 to jakaś kosmiczna bzdura. W domu standardowo ocieplonym można zakładać 60 W/m2, a Twój to raczej energooszczędny będzie (szkoda tylko,że wentylacja grawitacyjna).

 

Żeby nie być gołosłownym. Cytat ze strony Purmo:

W domach bez izolacji cieplnej, gdzie współczynnik przenikania ciepła jest wyższy od

1 W/(m2 x K) zapotrzebowanie na ciepło będzie się wahało od 130 do 200 W/m2. W domach przeciętnie izolowanych warstwą styropianu grubości 5 cm , gdzie współczynnik przenikania ciepła wynosi około 0,7 W/(m2 x K) zapotrzebowanie na ciepło będzie się wahało od 90 do 110 W/m2. We współcześnie budowanych domach dobrze izolowanych np. warstwą styropianu grubości 10-12 cm o współczynnik przenikania ciepła wynoszącym około 0,3 W/(m2 x K) zapotrzebowanie na ciepło będzie się wahało od 60 do 70 W/m2. Mnożąc podane wskaźniki przez powierzchnię pokoi, otrzymujemy przybliżone zapotrzebowanie na ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam serdecznie, ja również potrzebuję pomocy przy doborze kotła, napewno to będzie kondensat, ale mamp roblem z mocą, każdy instalator mówi co innego, nie koniecznie muszą się mylić

pow użytkowa 140 m^2

kubatura 630 m^3

ściany beton komórkowy 24 + 15 ocieplenie

okna energooszczędne

strop 25+10 wełny

wentylacja grawitacyjna

dom na grzejnikach, podłogówka w łazienkach na zaworach rt? ok 15 m

 

zgodni są tylko do 100 wat na metr kwadrat, co wydaje mi się ciut za dużo.

Mówią, że lepiej więcej niż mniej, dla nich łatwiej tak mówić nie będzie reklamacji, że zimno

pozdrawiam i proszę o pomoc

 

Moim zdaniem obciążenie cieplne budynku jest w okolicy 14kW (przyjmując ~22W/m^3). Rozumiem, że na stropie masz tylko 10cm wełny...? Ile izolacji jest w podłodze na gruncie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli piec wielkośći max 15-18 kw dobrze rozumuję. zdecudowałem się na piec 1f z zasobnikiem ok 120 l kondensacyjny tylko nie wiem jeszcze jakiej firmy. zapotrzebowanie na c.w.u. raczej umiarkowane w godzinach po południowych. przez cały dzień nikogo nie ma. czy temp zasilania grzejnika ma znaczenie dla mocy kotła?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli piec wielkośći max 15-18 kw dobrze rozumuję. zdecudowałem się na piec 1f z zasobnikiem ok 120 l kondensacyjny tylko nie wiem jeszcze jakiej firmy. zapotrzebowanie na c.w.u. raczej umiarkowane w godzinach po południowych. przez cały dzień nikogo nie ma. czy temp zasilania grzejnika ma znaczenie dla mocy kotła?

 

Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3C będzie dobrze dobranym kotłem do tego jest całkiem tani - katalogowo sam kocioł 5513,18pln do kupienia za jakieś 4330pln.

Temperatura zasilania i powrotu ma wpływ na moc kotła - niewielki ale ma.

 

O.C.B. ~12kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Kocioł w pakiecie z zasobnikiem cwu 120L, z automatyką pogodową+czujnik temp_zewn, i regulatorem sim-crono (modulujący nie on/off) 6700PLN. Gwarancja na wymiennik 5lat.

 

A jaki rodzaj ogrzewania: podłogówka + kaloryfery?

 

60m2 na parterze w podłogówce + 2 grzejniki w salonie i "gabinecie", góra same grzejniki 7szt, no i grzejnik w garażu narazie odcięty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to się dołącze. trochę się rozpisze.

mam niedźwiedzia KLZ30, tylko tego starszego ze zbiornikiem 90l, wystarcza w sumie. ale, strasznie dużo pożera gazu. nawet do 20m3!/dobę. jako że gmina planuje dość ciekawe dopłaty do solarów (moj wklad moze wyniesc nawet tylko 15% inwestycji), to zastanamwiam się nad zmodernizowaniem tego zżeracza gazu na coś piec i... właśnie.

mam dom z poddaszem, ten

http://www.archiprojekt.com.pl/projekt.php?id=96

ale powiekszony garaż o 3m, wiec pomieszczenie na górze również się powiekszyło (10m2 tam podane, to mit, to jest normalny pokój nad poddaszem i to teraz tak ze 40m2). z grubsza wychodzi mi że mam coś koło 180m2 +/-

porotherm 25cm + 15cm styropianu na ścianach. na podłodze niestety tylko 8-9cm styropianu pod podłogówką (parter, nie zmienił się powierzchniowo względem projektu, więc podłogówki jest ok 45m2 - w gabinecie nie ma). pod dachówką mam wełnę 25cm i 15cm rozłożone na stropie. okna 1,0.

 

i teraz, IMO, piec mam zwyczajnie za duży, dlatego tak żre. albo ja nie umiem go ustawić, wiec czy powinienem się go pozbyć i zakupić inny? jaki? ważne, że planuje solary, więc i tak będę miał koszty.

aha, komin mam 15cm z kwasówki a piec jest z otwartą komorą spalania wiec mam zetke w scianie.

dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...