Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Niestety Paradigma to za duży wydatek jak dla mnie, chociaż będę miał dobrze ocieplony dom i potrzebuję kotła z jak najniższą modulacją. Ta modulacja Juunkersa jest njniższa na rynku, oczywiście poza Paradigmę, bo ona ma 2.

I jeszcze jedno czy piec na C.O. pracuje cały czas? Czy jak jest niskie zapotrzebowanie na ciepło to też chochluje gaz, tylko z niską modulacją i się nie wyłącza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam

Potrzebuję pomocy w dobraniu kotła kondensacyjnego:

- nowy dom segment środkowy 120m2,

- myślę na kotłem kondensacyjnym Junkers Cerapur Smart ZSBR 16-3A, chyba nie ma sensu wkładać ZSBR 28-3A?. Zastanawiam się jeszcze nad De Dietrich MCR24 , który polecacie

- chce zainstalować kominek z płaszczem wodnym, możecie coś polecić

- zasobnik 150-200 l z dwoma wężownicami, w przyszłości planuję solary

 

Co myślicie o takiej kombinacji? Z góry dziękuję za pomoc:))

 

Po pierwsze jeśli chcesz kominek z płaszczem wodnym to wskazane jest mieć zbiornik buforowy o pojemności minimum 50l/kW mocy kominka.

Po drugie taki zbiornik może nam zapewnić przy okazji c.w.u.

Po trzecie kocioł kondensacyjny o mocy maksymalnej w okolicy 10-14kW spokojnie powinien wystarczyć na potrzeby domu o takiej powierzchni.

Po czwarte kolektory podłączone do zbiornika buforowego mogę wspomagać centralne ogrzewanie.

Po piąte wszystko można zgrać jedną automatyką.

 

Rapczyn, dzięki za pomoc. Jaki piec kondensacyjny możesz polecić do mojego domu? Ten Junkers Cerapur Smart ZSBR 16-3A może być czy może pomyśleć o czymś innym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

i ja pozwole sobie zapytac fachowcow o rade odnosnie pieca gazowego.

Chodzi o piec co i cwu, dom parter i poddasze, podpiwniczony, w sumie powierzchnia do ogrzania wlacznie z piwnica i garazem to ok 340m2. Dom bedzie ocieplony: sciany 15cm styropian, dach 15cm welny miedzy krokwie + 5cm na krokwie.

Ogrzewanie podlogowe na parterze w hallu, kuchni i lazience oraz na gorze w lazience, poza tym grzejniki (wlacznie z piwnica 18sztuk). Salon z wysoka z antresola (w najwyzszym puncje ok 5m).

Na poczatku beda mieszkaly 2 osoby dorosle, w planach 2 dzieci :)

Instalator doradza lodowke vaillant ecocompact o mocy 27kW z zasobnikiem warstwowym 100l + calormatic 430.

Koszt ogromny stad 2 pytania:

1) czy moc kotla nie za duza? (wydaje mi sie, ze 24kW powinno wystarczyc)

2) czy jest jakas alternatywa dla tego kotla wystarczaja na ogrzewanie co i cwu dla mojego domu? prosba o podanie konkretnego modelu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno czy piec na C.O. pracuje cały czas? Czy jak jest niskie zapotrzebowanie na ciepło to też chochluje gaz, tylko z niską modulacją i się nie wyłącza.

 

Automatyka kotła stara się utrzymywać moc kotła odpowiednią do zapotrzebowania, jeśli zapotrzebowanie jest niższe niż minimalna moc kotła (np. 7kW) kocioł będzie taktował.

 

Rapczyn, dzięki za pomoc. Jaki piec kondensacyjny możesz polecić do mojego domu? Ten Junkers Cerapur Smart ZSBR 16-3A może być czy może pomyśleć o czymś innym?

 

Będzie to dobry wybór.

 

Witam,

i ja pozwole sobie zapytac fachowcow o rade odnosnie pieca gazowego.

Chodzi o piec co i cwu, dom parter i poddasze, podpiwniczony, w sumie powierzchnia do ogrzania wlacznie z piwnica i garazem to ok 340m2. Dom bedzie ocieplony: sciany 15cm styropian, dach 15cm welny miedzy krokwie + 5cm na krokwie.

Ogrzewanie podlogowe na parterze w hallu, kuchni i lazience oraz na gorze w lazience, poza tym grzejniki (wlacznie z piwnica 18sztuk). Salon z wysoka z antresola (w najwyzszym puncje ok 5m).

Na poczatku beda mieszkaly 2 osoby dorosle, w planach 2 dzieci :)

Instalator doradza lodowke vaillant ecocompact o mocy 27kW z zasobnikiem warstwowym 100l + calormatic 430.

Koszt ogromny stad 2 pytania:

1) czy moc kotla nie za duza? (wydaje mi sie, ze 24kW powinno wystarczyc)

2) czy jest jakas alternatywa dla tego kotla wystarczaja na ogrzewanie co i cwu dla mojego domu? prosba o podanie konkretnego modelu

 

Moim zdaniem moc potrzebna dla tego budynku to będą granice 18-21kW.

Alternatywą może być np. Junkers Cerapur Modul ZBS 22/150S-3MA o mocy 6,6-21,6kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

i ja pozwole sobie zapytac fachowcow o rade odnosnie pieca gazowego.

Chodzi o piec co i cwu, dom parter i poddasze, podpiwniczony, w sumie powierzchnia do ogrzania wlacznie z piwnica i garazem to ok 340m2. Dom bedzie ocieplony: sciany 15cm styropian, dach 15cm welny miedzy krokwie + 5cm na krokwie.

Ogrzewanie podlogowe na parterze w hallu, kuchni i lazience oraz na gorze w lazience, poza tym grzejniki (wlacznie z piwnica 18sztuk). Salon z wysoka z antresola (w najwyzszym puncje ok 5m).

Na poczatku beda mieszkaly 2 osoby dorosle, w planach 2 dzieci :)

Instalator doradza lodowke vaillant ecocompact o mocy 27kW z zasobnikiem warstwowym 100l + calormatic 430.

Koszt ogromny stad 2 pytania:

1) czy moc kotla nie za duza? (wydaje mi sie, ze 24kW powinno wystarczyc)

2) czy jest jakas alternatywa dla tego kotla wystarczaja na ogrzewanie co i cwu dla mojego domu? prosba o podanie konkretnego modelu

 

Moim zdaniem moc potrzebna dla tego budynku to będą granice 18-21kW.

Alternatywą może być np. Junkers Cerapur Modul ZBS 22/150S-3MA o mocy 6,6-21,6kW.

 

super dziekuje za rade.

ten model Junkers Cerapur Modul ZBS 22/150S-3MA to tez lodowka, prawda? i dwufunkcyjny? a moze cos wiszacego z zasobnikiem? na estetyce mi nie zalezy, piec bedzie stal w piwnicy, najwazniejsze dla mnie to ekonomika i koszt poczatkowy. no i kociol chce zeby byl jednofunkcyjny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

super dziekuje za rade.

ten model Junkers Cerapur Modul ZBS 22/150S-3MA to tez lodowka, prawda? i dwufunkcyjny? a moze cos wiszacego z zasobnikiem? na estetyce mi nie zalezy, piec bedzie stal w piwnicy, najwazniejsze dla mnie to ekonomika i koszt poczatkowy. no i kociol chce zeby byl jednofunkcyjny

 

Jeśli interesuje Cię kocioł z osobnym zbiornikiem c.w.u. to jednym z najlepszych będzie Paradigma Modula II 4...20 (od 4,4 do 21,6kW) a z dobrych i tanich Junkers Cerapur Smart ZSB 22-3C (od 7,3 do 21,8kW).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Jako ze czeka nas wkrotce rozmowa z hydraulikiem w sprawie wyboru kotla do ogrzewania + CWU, chcielibysmy podpytac was o pomoc w wyborze abysmy nie wyszli na zupelnie zielonych :)

 

A wiec tak dom to

http://www.archeton.pl/projekt-domu-sasanka-416-616-opisogolny-fb5f2f749fe7190638b659964a37814f

 

plus piwnica ktora ma byc w pelni uzytkowa(przynajmniej okresowo)

 

-razem jakies 190 m2 powierzchni calkowitej garaz nie ogrzewany ale odizolowany.

-kubatura 850m3

-ocieplenie 15cm styropianu sciany,poddasze 20 welny,podloga w piwnicy 10 styropianu

-dom zbudowany z porothermu 25 stoi w okolicach trojmiasta

-kotlownia calkiem spora 8,5m2 w kotlowni komin Schiedel rondo plus(poczatkowo mial byc piec na ekogroszek ale okazalo sie w miedzy czasie ze podlacza nam gaz)

- w domu podlogówka na 45-60m2 reszta beda grzejniki

- w domu docelowo rodzina 2+2

 

Bylibysmy wdzieczni za konkretne rady modele kotlow,ewentualne zmiany w izolacji itd itp.

Z gory dzieki pozdrawiamy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Jako ze czeka nas wkrotce rozmowa z hydraulikiem w sprawie wyboru kotla do ogrzewania + CWU, chcielibysmy podpytac was o pomoc w wyborze abysmy nie wyszli na zupelnie zielonych :)

 

A wiec tak dom to

http://www.archeton.pl/projekt-domu-sasanka-416-616-opisogolny-fb5f2f749fe7190638b659964a37814f

 

plus piwnica ktora ma byc w pelni uzytkowa(przynajmniej okresowo)

 

-razem jakies 190 m2 powierzchni calkowitej garaz nie ogrzewany ale odizolowany.

-kubatura 850m3

-ocieplenie 15cm styropianu sciany,poddasze 20 welny,podloga w piwnicy 10 styropianu

-dom zbudowany z porothermu 25 stoi w okolicach trojmiasta

-kotlownia calkiem spora 8,5m2 w kotlowni komin Schiedel rondo plus(poczatkowo mial byc piec na ekogroszek ale okazalo sie w miedzy czasie ze podlacza nam gaz)

- w domu podlogówka na 45-60m2 reszta beda grzejniki

- w domu docelowo rodzina 2+2

 

Bylibysmy wdzieczni za konkretne rady modele kotlow,ewentualne zmiany w izolacji itd itp.

Z gory dzieki pozdrawiamy

 

Link odnosi się chyba do innego projektu - dom ma 98,9m2 pow. użytkowej.

 

Wracając do Twojego domu - powierzchnia ogrzewana to 190m2. Niezłe ocieplenie pozwala szacować zapotrzebowanie cieplne domu na 50W/m2 co daje kocioł o mocy:

Q=50*190=9,5kW.

Dodając zapas mocy na CWU można zakładać piec o 11-12kW.

 

Wersja ekonomiczna to kocioł Junkersa Cerapur Smart ZSB 14-3C o mocy 3,3 - 14,2kW

http://www.nokaut.pl/oferta/junkers-cerapur-smart-zsb-14-3c.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i dziękuję wszystkim za dotychczasowe odpowiedzi.

 

Cały czas mam dylemat z wyborem pieca. Widzę, że często polecany jest JUNKERS CERAPUR SMART ZSB 14-3C (bez zasobnika; cena ok. 4000zł) . W projekcie mam VAILLANT ecoCOMPACT VSC INT 126/2-C 140 (z zasobnikiem warstwowym 100l; cena ok. 9000zł).

 

RAPczyn, krzyk123 - który z tych dwóch możecie polecić? :-)

 

170m2 użytkowej i ogrzewanej powierzchni (z czego ok. 32m2 to podłogówka). Ściany porotherm 30 + styropian 15cm, dach ocieplony wełną 25cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Jako ze czeka nas wkrotce rozmowa z hydraulikiem w sprawie wyboru kotla do ogrzewania + CWU, chcielibysmy podpytac was o pomoc w wyborze abysmy nie wyszli na zupelnie zielonych :)

 

A wiec tak dom to

http://www.archeton.pl/projekt-domu-sasanka-416-616-opisogolny-fb5f2f749fe7190638b659964a37814f

 

plus piwnica ktora ma byc w pelni uzytkowa(przynajmniej okresowo)

 

-razem jakies 190 m2 powierzchni calkowitej garaz nie ogrzewany ale odizolowany.

-kubatura 850m3

-ocieplenie 15cm styropianu sciany,poddasze 20 welny,podloga w piwnicy 10 styropianu

-dom zbudowany z porothermu 25 stoi w okolicach trojmiasta

-kotlownia calkiem spora 8,5m2 w kotlowni komin Schiedel rondo plus(poczatkowo mial byc piec na ekogroszek ale okazalo sie w miedzy czasie ze podlacza nam gaz)

- w domu podlogówka na 45-60m2 reszta beda grzejniki

- w domu docelowo rodzina 2+2

 

Bylibysmy wdzieczni za konkretne rady modele kotlow,ewentualne zmiany w izolacji itd itp.

Z gory dzieki pozdrawiamy

 

Moim zdaniem O.C.B. budynku będzie w okolicy 15,8kW (~850*~18,6) w takim wypadku dobrym kotłem będzie Junkers Cerapur Comfort 16-3A.

 

Zwiększyłbym izolację o przynajmniej 5cm na ścianach zewnętrznych i jeśli to możliwe o 10cm na dachu w podłodze również o 5cm. Zainstaluj wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Zapotrzebowanie na moc powinno się zmniejszyć do ~12,4kW a energii z ~24MWh do 19,4MWh.

 

Do takiego kotła możesz postawić odpowiedni zbiornik do którego możesz w przyszłości podłączyć kolektory słoneczne. Pytanie ile osób będzie stale korzystać z c.w.u.?

 

Witam i dziękuję wszystkim za dotychczasowe odpowiedzi.

 

Cały czas mam dylemat z wyborem pieca. Widzę, że często polecany jest JUNKERS CERAPUR SMART ZSB 14-3C (bez zasobnika; cena ok. 4000zł) . W projekcie mam VAILLANT ecoCOMPACT VSC INT 126/2-C 140 (z zasobnikiem warstwowym 100l; cena ok. 9000zł).

 

RAPczyn, krzyk123 - który z tych dwóch możecie polecić? :-)

 

170m2 użytkowej i ogrzewanej powierzchni (z czego ok. 32m2 to podłogówka). Ściany porotherm 30 + styropian 15cm, dach ocieplony wełną 25cm.

 

Jaka jest kubatura do ogrzania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Moim zdaniem O.C.B. budynku będzie w okolicy 15,8kW (~850*~18,6) w takim wypadku dobrym kotłem będzie Junkers Cerapur Comfort 16-3A.

 

Zwiększyłbym izolację o przynajmniej 5cm na ścianach zewnętrznych i jeśli to możliwe o 10cm na dachu w podłodze również o 5cm. Zainstaluj wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

 

 

Widziałeś projekt tego domu? Po podłogach ma 126,6m2 (bez garażu). Nawet po powiększeniu o piwnice do 190m2 kubatura nie powinna przekroczyć 500m3. Kocioł o mocy 16kW będzie znacznie przewymiarowany.

(Q=500*18,6=9,3kW)

 

Zapotrzebowanie na moc powinno się zmniejszyć do ~12,4kW a energii z ~24MWh do 19,4MWh.

 

A tych MWh to w ogóle nie kumam ????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie, wkradl mi sie maly blad z ktory z gory przepraszam

Kubatura calkowita domu lacznie z garazem i piwnica wedlug projektu to 818m3 jesli to oczywiscie cos zmienia. W domu docelowo maja mieszkac 4 osoby.

 

To raczej nie jest kubatura ogrzewana.

Dla 190m2 musiałbyś mieć pomieszczenia o wysokości 4,3m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...