Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Tylko kondesacyjny, o innym zapomnij. Moc mało istotna przy takiej powierzchni i wyposażeniu. pozdr adam
Mało istotna? Moim zdaniem VAILLANT VC ecoTEC plus 186 będzie dużo za duży. Przede wszystkim dolna moc kotła (7KW) jest za wysoka. Niedawno ktoś narzekał, że piec włącza mu się kilkadziesiąt razy na godzinę i konkluzja forum była taka, że może być zbyt mocny.

 

Będę stał przed tym samym dylematem. Dom, co prawda, będzie z mniejszym naciskiem na energooszczędność, ale będzie mniejszy.

 

Wyczytałam tu jeszcze że zasobnik warstwowy jest lepszy, ale dlaczego?
Jeśli dobrze rozumiem, w warstwowym grzejesz wodę od razu do temperatury zadanej, czyli w trakcie podgrzewania wody masz stopniowo coraz więcej wody o pożądanej temperaturze, a zasobnik z wężownicą podgrzewa stopniowo całą wodę dostępną w zasobniku.

Czyli w połowie cyklu podgrzewania wody w warstwowym masz połowę "gotowej" wody i połowę zimnej, w wersji z wężownicą masz całą wodę ale tylko letnią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

całą wodę tylko letnią masz tylko przy pierwszym podgrzewie. W czasie normalnego korzystania piec nie czeka aż cała woda zrobi się zimna tylko nagrzewa dużo szybciej. Czy piec będzie taktował czy nie bardziej zależy od rodzaju instalacji i regulacji niż od samego kotła. pozdrawiam adam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sylwia. Tak jak pisza decyduje o wszystkim twoj zadany komfort cieplej wody. Nie ocieplaj sciany 25cm, 20 wystarczy w zupelnosci. Masz tylko podlogowke wiec tylko i wylacznie kondensat. Szukaj pieca do ktorego masz serwis pod reka, ktory moduluje od malej mocy. Do tego potrzebujesz zasobnika ladowanego warstowo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sylwia. Tak jak pisza decyduje o wszystkim twoj zadany komfort cieplej wody. Nie ocieplaj sciany 25cm, 20 wystarczy w zupelnosci. Masz tylko podlogowke wiec tylko i wylacznie kondensat. Szukaj pieca do ktorego masz serwis pod reka, ktory moduluje od malej mocy. Do tego potrzebujesz zasobnika ladowanego warstowo.

 

optykus który warstwowy da komfort korzystania z dwóch łazienek jednocześnie ? jaką masz pojemność zasobników ładowanych warstwowo ? na jakiej podstawie uważasz, że 20 cm ocieplenie wystarczy? może wystarczy 10?

tak z ciekawości pytam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sylwia. Tak jak pisza decyduje o wszystkim twoj zadany komfort cieplej wody. Nie ocieplaj sciany 25cm, 20 wystarczy w zupelnosci. Masz tylko podlogowke wiec tylko i wylacznie kondensat. Szukaj pieca do ktorego masz serwis pod reka, ktory moduluje od malej mocy. Do tego potrzebujesz zasobnika ladowanego warstowo.

 

optykus który warstwowy da komfort korzystania z dwóch łazienek jednocześnie ? jaką masz pojemność zasobników ładowanych warstwowo ? na jakiej podstawie uważasz, że 20 cm ocieplenie wystarczy? może wystarczy 10?

tak z ciekawości pytam :)

Chociazby De Dietrich Innovens MCA 15 + 100 zasobnik daje 19,5l na min.

Ktory napewno pasowal by do domku Sylwia_LBN.

Jesli chodzi o grubosc steropianu, ja moge odwrocic pytanie i powiedziec czemu nie 40 cm. Kwestia jest taka ze jest pewna granica oplacalnosci jesli chodzi o grubosc steropianu. Czyli czy koszt przeskoku z 20 na 25 sie zwroci. U sciany:

U = 1/(0,24/0,75+0,2/0,03) = 1/(0,32 + 6,66) = 0,143

A 25 cm:

U = 1/(0,24/0,75+0,25/0,03) = 1/(0,32 + 8,33) = 0,115

Jaka oszczednosc da ta roznica? U scuany rzedu 0,14 jest rewelacyjny. A sciana grubsza niz 50 cm to juz chyba troche jak bunkier.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za Wasze opinie.

Optykus - ocieplenie będzie 25cm i to o zgrozo ;) szarego! I to nie podlega zmianie :) Tak jak napisał Adam - może wystarczy 10? Każdy robi tyle ile uważa za stosowne :)

Bunkier... No prawie tak u mnie będzie :) Zastanawiam się właśnie nad trumną - zobaczymy co na to architekt :)

 

Wyszukałam, że zasobniki warstwowe max 100l. Większe na zamówienie co podwyższa koszty. Z drugiej strony taki warstwowy 100l podobno ma wydajność jak 150l z wężownicą. Czy to prawda? Wtedy pozostałaby kwestia tego, który jest ekonomiczniejszy...

 

Obejrzałam sobie ten De Dietrich Innovens MCA 15, ale niestety sam kocioł to kwota rzędu 7k, a przeciez jeszcze zasobnik. Wyjdzie drożej niż polecany w wątku Junkers CERAPUR SMART ZSB 14-3C razem z zasobnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Optykus też byłbym za 40 cm styropianu ale to już faktycznie grubo wychodzi. U siebie dam 30cm bo cena styropianu jest w miarę niska i myślę, że warto. Co do bunkrowatości to przy małych oknach to przeszkadza ale przy większych już tego tak nie widać.

zasobnik warstwowy a z wężownicą, koszt podgrzania wody będzie taki sam. Zmienia sie jedynie czas w jakim dane zasobniki osiągają zadaną temperaturę. Korzystałem w praktyce z jednego i drugiego i każdy wymiękał jeśli odkręcało się drugi kran (ale to problem średnicy rur był ) ale ani w jednym ani w drugim nie brakło ciepłej wody na normalny prysznic. Zasobnik z wężownicą miał litrów 60 a z wymiennikem 85. Myślę, że w tym z wężownicą przez to, że miał mniejszą pojemność szybciej bym wykorzystał całą ciepła wodę przy dużym przepływie, ale nigdy aż tak długo nie sprawdzałem. Warstwówka bardziej wrażliwa na zanieczyszczenia jest:( co wężownicy nie rusza :) pozdr adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za Wasze opinie.

Optykus - ocieplenie będzie 25cm i to o zgrozo ;) szarego! I to nie podlega zmianie :) Tak jak napisał Adam - może wystarczy 10? Każdy robi tyle ile uważa za stosowne :)

Bunkier... No prawie tak u mnie będzie :) Zastanawiam się właśnie nad trumną - zobaczymy co na to architekt :)

 

Wyszukałam, że zasobniki warstwowe max 100l. Większe na zamówienie co podwyższa koszty. Z drugiej strony taki warstwowy 100l podobno ma wydajność jak 150l z wężownicą. Czy to prawda? Wtedy pozostałaby kwestia tego, który jest ekonomiczniejszy...

 

Obejrzałam sobie ten De Dietrich Innovens MCA 15, ale niestety sam kocioł to kwota rzędu 7k, a przeciez jeszcze zasobnik. Wyjdzie drożej niż polecany w wątku Junkers CERAPUR SMART ZSB 14-3C razem z zasobnikiem.

Pewnie, ze kazdy moze sobie dac styro ile chce. Uwazam ze 10 to duzo za malo,a 25 jeszcze szarego to duzo. Ja bym dal 20 i mysle ze starczy, ale tak jak mowie to twoja decyzja i jesli chcesz miec 25 to prosze bardzo (napewno lepiej 25 niz 10). Szczegolnie ze sciana majaca 55 cm jest naprawde szeroka.

 

Zasobnik to jedna a moc do niego dobrana to drugie. Te dwa parametry daja Ci wielkosc produkowanej cieplej wody. Jesli wiesz ze bedziesz uzywac wanny i prysznica lub dwoch prysznicow na raz to musisz miec wydajnosc okolo 20l/min.

Junkers CERAPUR MODUL ZSB 14 kosztuje 8,5 tys. i ma zintegrowany 100l zasobnik.

De Dietrich Innovens to taki przykladowy, bo ladnie moduluje, jest dobrze wykonany, dobry serwis, duza wydajnosc, itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

optykus mam ogromną prośbę zdecydowałem się na kocioł jednofunkcyjny Junkers Cerapur Comfort 16KW co myślisz o tym kotle do tego domku:

http://www.mgprojekt.com.pl/domki/natalia/index.php

ogrzewanie sama podłogówka, ocieplenie 20cm styro, dach 30cm, podłoga 20cm, reku, zasobnik 160 litrów

czy wystarczy, ewentualnie jaką alternatywę proponujesz, a może jakiś ciekawszy kociołek,

będę z góry wdzięczny

 

pozdrawiam

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

optykus mam ogromną prośbę zdecydowałem się na kocioł jednofunkcyjny Junkers Cerapur Comfort 16KW co myślisz o tym kotle do tego domku:

http://www.mgprojekt.com.pl/domki/natalia/index.php

ogrzewanie sama podłogówka, ocieplenie 20cm styro, dach 30cm, podłoga 20cm, reku, zasobnik 160 litrów

czy wystarczy, ewentualnie jaką alternatywę proponujesz, a może jakiś ciekawszy kociołek,

będę z góry wdzięczny

 

pozdrawiam

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

jako zupełny laik mam problem z doborem kotła gazowego.

Domek wolnostojący, stare budownictwo, ocieplony, 120m2. Kocioł ma być używany tylko do ogrzewania CO. W domu są stare żeliwne grzejniki.

Co polecacie? maksymalny koszt to ok 6000 zł.

 

Jeszcze jedno pytanie, czy warto kupować kocioł w salonie firmowym? Z tego co widziałem to np. w salonie Viessmanna kotły są o 1000-2000 zł droższe niż np. na allegro lub w innych sklepach internetowych. Z czego ta różnica wynika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

optykus - Mnie nie zależy specjalnie na zintegrowanym zbiorniku, kocioł bedzie stał w PG, a nie w salonie - nie musi być piekny ;) Bardziej zalezy mi na jego funkcjonalności w normalnym użytkowaniu. Średnicę rur wezmę pod uwagę (dzieki Adam), teraz czytam wszystko o tej wodzie niedobrej co to warstwowe zasobniki psuje :)

I jeszcze - gdzie ja znajdę tę wydajność wody? W parametrach technicznych zasobnika?

A co do grubości ściany jeszcze - założenie jest takie, że dom ma być ciepły i to ciepło ma trzymać w środku dlatego taka warsta styro - grubośc tej ściany w niczym mi nie przeszkadza :), bo w sumie to w czym mogłaby przeszkadzać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

optykus mam ogromną prośbę zdecydowałem się na kocioł jednofunkcyjny Junkers Cerapur Comfort 16KW co myślisz o tym kotle do tego domku:

http://www.mgprojekt.com.pl/domki/natalia/index.php

ogrzewanie sama podłogówka, ocieplenie 20cm styro, dach 30cm, podłoga 20cm, reku, zasobnik 160 litrów

czy wystarczy, ewentualnie jaką alternatywę proponujesz, a może jakiś ciekawszy kociołek,

będę z góry wdzięczny

 

pozdrawiam

Wojtek

Z tego co piszesz to na CO kazdy piec Ci starczy. Mysle ze zapotrzebowanie na cieplo u Ciebie to cos pewnie kolo 8-9 kW. Musisz pomyslec jaka masz rodzine lub jaka chcesz miec i ocenic jaki komfort wody uzytkowej potrzebujesz. Do tego musisz dobrac moc i zasobnik. Zakladajac, ze masz rodzine 4 osobowa i raczej w tej samej chwili nie bedziecie korzystali z dwoch prysznicow, o powinno byc ok. Patrzac na zbiornik 160l z wezownica pewnie, to mysle dobre posuniecie i sam tez bym sie ku takiemu sklanial.

Jest to fajny piecyk, dobry serwis i nie placic sie tak duzo za marke.

Jesli moje zalozenia sa trafne, to i wybor jest odpowiedni. Nie twierdze tez, ze na rynku nie ma piecykow, czy zestawow oferujacych podobne parametry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

jako zupełny laik mam problem z doborem kotła gazowego.

Domek wolnostojący, stare budownictwo, ocieplony, 120m2. Kocioł ma być używany tylko do ogrzewania CO. W domu są stare żeliwne grzejniki.

Co polecacie? maksymalny koszt to ok 6000 zł.

 

Jeszcze jedno pytanie, czy warto kupować kocioł w salonie firmowym? Z tego co widziałem to np. w salonie Viessmanna kotły są o 1000-2000 zł droższe niż np. na allegro lub w innych sklepach internetowych. Z czego ta różnica wynika?

Uzyj programu "Uponor OZC" do wyliczenia zapotrzebowania na cieplo i wtedy dobrac kociol z taka moca. Uwzgledniajac dostepnosc serwisu, jakosc pieca, modulacje i oczywiscie cene. Bez obliczenia zapotrzebowania ciezko strzelac jaki Ci piec wystarczy.

Co do cenny to sprawa jest prosta w salonie pracuje Ci duzo wiecej osob. Firma sie reklamuje, musisz miec jakis salonik pokazowy, specjalisctow po kursach. Na allegro czesto sa to firmy jednoosobowe, ale rozkrecajace sie.

Jest normalny marketingowo/ekonomiczny stan rzeczy. Z ciuchami i innymi rzeczami jest podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

optykus - Mnie nie zależy specjalnie na zintegrowanym zbiorniku, kocioł bedzie stał w PG, a nie w salonie - nie musi być piekny ;) Bardziej zalezy mi na jego funkcjonalności w normalnym użytkowaniu. Średnicę rur wezmę pod uwagę (dzieki Adam), teraz czytam wszystko o tej wodzie niedobrej co to warstwowe zasobniki psuje :)

I jeszcze - gdzie ja znajdę tę wydajność wody? W parametrach technicznych zasobnika?

A co do grubości ściany jeszcze - założenie jest takie, że dom ma być ciepły i to ciepło ma trzymać w środku dlatego taka warsta styro - grubośc tej ściany w niczym mi nie przeszkadza :), bo w sumie to w czym mogłaby przeszkadzać?

Widze, ze wiesz czego chcesz i dobrze. Zeby jeszcze raz podkreslic ja nie neguje twoich wyborow.

Co do zastosowanych materialow, to jak wiadomo Silka da Ci ogomna akumulacyjnosc cieplna i do takiego domu podlogowka to najlepsze wyjscie. A tak tylko, zeby dodac jesli ktos ma energoosczedny domek i buduje np z bloczkow komorkowych czy ceramiki, to powinno sie bardziej stosowac grzejniki o malej bezwladnosci i duzej dynamicem, czyli np grzejniki aluminowe.Chodzi o szybkie dostarczenie potrzebnego ciepla.Ogolnie w energooszczednosci coraz wiekszy nacisk kladzie sie na produkowanie takiej energi jaka chce sie zuzyc, czyli jak najmniejsze marnotractwo. Kazdy moze sobie wyobrazic, ze podlogowka nie bardzo daje mozliwosc wyliczenia tego. Jak wiadomo wszystko opiera sie na czujnikach, wiec piec bedzie grzal ta podlogowke tak dlugo az w pokoju bedzie zadana temperatura. A ze ma duzo bezwladnosc, to jeszcze kawal czasu po tym bedzie wciaz oddawal cieplo. Wlasnie tutaj na ratunek przychodzi Silka, ktora zakumuluje nadwyzke cieplna i odda ja pozniej. Wiadomo, ze to jest generalny zarys koncepcji i jakies straty tej nadwyzki sa, ale napewno mniejsze niz jakby tej akumulacyjnosci nie bylo.

Zawsze powtarzam, ze projekt domu to musi byc cala spojna koncepcja, a nie ktos sobie powie ocieple sciane 25 cm, a na dach wystarczy 10cm. Walne sobie reku, ale okna i drzwi beda nieszczelne i tak dalej.

 

Kurcze chyba za bardzo sie rozpisalem.

Przepraszam za ten wywod.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...