Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

ok, w takim razie jak z instalacją: załóżmy że zostaną mniejsze grzejniki, wyliczone do pieca zwykłego - jeśli wezmę piec kondensacyjny to na jakie parametry je nastawić?

i jeśli temperatura ma być niższa to czy nie będzie niedogrzania pomieszczeń?

 

jestem laikiem, wejdę raczej w piec kondensacyjny, proszę o wskazówki co z instalacją?

 

pzdr!

 

bardzo proszę o podpowiedź

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzejników nie nastawiasz na parametry tylko na podstawie parametrów zasilania masz odpowiednią moc tych grzejników. Jedynie piec można nastawić (ograniczyć) górną temperaturę tak aby zawsze kondensował. Nawet jeśli grzejniki dobierzesz na wyższy parametr to nie zawsze kocioł będzie kondensował ale dogrzać musi. pozdr adam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasze zimy raczej nie są srogie (choć po ostatniej może trzeba przyjąć że są) zazwyczaj obliczeniowe -18 czy -20 występuje kinka dni w roku pozostały czas to -5 w nocy i 0 w dzień. Warunki obliczeniowe występują rzadko - wniosek kocioł kondensacyjny będzie pracował na niskich parametrach (kondensował) większość sezonu tylko kilka dni wskoczy na wyższe. nie trzeba przesadzać ze zwiększeniem grzeników .

 

Piotr

Edytowane przez Piotr G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Szukam informacji który z kotłów kondensacyjnych ma możliwość wysterowania poziomu jego mocy przy pomocy sygnału ze sterownika zewnętrznego, np 0-10V.

Czy Junkers Cerapur Smart jest w jakikolwiek sposób sterowalny z zewnątrz?

 

zobacz na stronie vaillanta vrnet -dialog http://www.vaillant.pl/Klienci_indywidualni/aktualnoci-1/nowe-produkty/vnetdialog-2/ mozesz sterować z przeglądarki internetowej kazdym parametrem kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Ponieważ kocioł miałby u mnie stać w spiżarni o pow 2,6m2, myślę nad jakimś 2-funkcyjnym z zasobnikiem (np 50l). Czy ktoś może mnie uświadomić jak działa ? Tzn. np napuszczam wodę do wanny i pierwsze 50 litrów idzie z zasobnika, a reszta na bieżąco ? A potem uzupełnia zasobnik ? Domek ma mieć 300m3 i będzie to chyba szkielet. Sytuacja jak u Makalu - tylko trochę podłogówki, reszta grzejniki. Też się zastanawiam nad kondensatem.

Czy kocioł Junkers Cerapur Modul 14kW jest w czymś lepszy od Junkers Cerapur też 14kW, oprócz tego, że ma wbudowany zasobnik ? Bo ten pierwszy to ponad 8tys zł, a drugi niecałe 4 tys.

Wg forumowiczów z wątków dt. wentylacji mechanicznej, kocioł z zamkniętą komorą spalania nie musi mieć dodatkowej wentylacji grawitacyjnej, choć podobno kominiarze się czasem burzą. Jakie jest Wasze zdanie ?

Pzdr

owp

Edytowane przez owp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mógłby a wręcz musiałby aby się nie okazało że chodzi na 40 a może nawet na 30 % deweloper powinin przedstawić zapotrzebowabie budynku na ciepło

 

Piotr

 

pytaliśmy o to jak i o bilans cieplny ale dostaliśmy odpowiedź że on tego w standardzie nie daje, może zrobić odpłatnie

są na to jakies przepisy że ma obowiązek takie zapotrzebowanie przedstawić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dobrą sprawę to jest napewno raczej w projekcie budowlanym aczkolwiek te dane moga być niedokładne i robione na oko

 

Jeżeli dom jest oddany do użytku to musiałbyć zrobiony audyt, ale jeżeli nie ma kotła to pewnie nie jest oddany

 

Audyt energetyczny zawiera taka informację i ktoś to albo zrobił albo będzie musiał zrobić - kupująć dom musicie dostać audyt do ręki - nie wolno w tej chwili sprzedać nieruchomości bez audytu.

 

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Szukam informacji który z kotłów kondensacyjnych ma możliwość wysterowania poziomu jego mocy przy pomocy sygnału ze sterownika zewnętrznego, np 0-10V

 

Też mnie ten temat interesował i z moich pobieżnych poszukiwań wynika, że z kotłow kondensacyjnych o nie za wielkiej mocy i z głęboką modulacją takie wejścia posiadają na przykład DeDietrich MCA15 czy Vitodensy Viessmana.

 

Czy Junkers Cerapur Smart jest w jakikolwiek sposób sterowalny z zewnątrz?

 

Też rozważałem te kotły ale niestety firma ta traktuje chyba potencjalnych klientów jak przysłowiowe gospodynie domowe i jedyna dokumentacja jaką udostępnia to na poły obrazkowa instrukcja obsługi z której takich rzeczy się nie dowiesz. Co innego DeDietrich czy Viessmann gdzie są do ściągnięcia instrukcje serwisowe.

 

Ja mam koncepcję aby samemu się pobawić w algorytmy sterowania jednak z backupem w postaci dołączonego regulatora kotła. Nie wiem tylko czy pojedyncze wejście 0-10V to nie za mało i zastanawiam się nad sprzęgnięciem z moim systemem automatyki za pomocą jakiejś udokumentowanej magistrali danych. Tu przoduje chyba Viessmann bo do wyboru jest LON albo chyba nowość w postaci modułu sprzęgnięcia z OpenTherm (jakaś dokumentacja się pojawiła na ich stronie pt. "Zestaw uzupełniający Open Therm kotły Vitodens"). Pozwoliło by to na dwustronną interakcję i zdalną diagnostykę.

Jest jeszcze Vaillant, ale troszkę wysoko zaczyna się modulacja dla najmniejszych kondensatów (od 5,3 kW), informacji o wejściu 0-10V nie znalazłem a magistralą jest w tym przypadku eBus (jakąś dokumentację można w sieci znaleźć).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja będę budował domek Hiacynt z pracowni Arch Dom : link http://www.archdom.pl/hiacynt.htm powiększony o piwnice. Piwnice nieogrzewane. Sciany piwnic izolowane termicznie styrodurem 6cm. ściany właściwe bk24cm ocieplone styropianem 16cm. Zaprojektowany rekuperator.

Chiałbym zastosować tam takie ogrzewanie całość budynku podłogówka zasilana przez:

kociol co.gaz De Dietrich MCR kondensat + kominek z płaszczem wodnym+ zestaw solarny

 

-Kociol ( piec ) co gaz.

De Dietrich MCR kondensat-24 kW TURBO - zamknieta komora spalania

-kominek z płaszczem wodnym tzw."gilotyna " szyba podnoszona do góry

Aquafire INSERT AI Lux 26 KW firmy Ulrich

-Ulrich - próżniowy kolektor słoneczny f-my Ulrich Solarglas SG 1800/ 24

24 rury solarne prozniowe wymiennik- biwalentny z 2-ma wężownicami 300 litrów

 

Bardzo proszę o opinie forumowiczów ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Szukam informacji który z kotłów kondensacyjnych ma możliwość wysterowania poziomu jego mocy przy pomocy sygnału ze sterownika zewnętrznego, np 0-10V.

Czy Junkers Cerapur Smart jest w jakikolwiek sposób sterowalny z zewnątrz?

 

Modula II firmy Paradigma może być sterowana 0-10V.

 

Witam

Ja będę budował domek Hiacynt z pracowni Arch Dom : link http://www.archdom.pl/hiacynt.htm powiększony o piwnice. Piwnice nieogrzewane. Sciany piwnic izolowane termicznie styrodurem 6cm. ściany właściwe bk24cm ocieplone styropianem 16cm. Zaprojektowany rekuperator.

Chiałbym zastosować tam takie ogrzewanie całość budynku podłogówka zasilana przez:

kociol co.gaz De Dietrich MCR kondensat + kominek z płaszczem wodnym+ zestaw solarny

 

-Kociol ( piec ) co gaz.

De Dietrich MCR kondensat-24 kW TURBO - zamknieta komora spalania

-kominek z płaszczem wodnym tzw."gilotyna " szyba podnoszona do góry

Aquafire INSERT AI Lux 26 KW firmy Ulrich

-Ulrich - próżniowy kolektor słoneczny f-my Ulrich Solarglas SG 1800/ 24

24 rury solarne prozniowe wymiennik- biwalentny z 2-ma wężownicami 300 litrów

 

Bardzo proszę o opinie forumowiczów ..

 

Przy takich domach lepiej zainstalować mały kocioł kondensacyjny (~10kW) i zbiornik c.w.u.

Natomiast jeśli chcesz kominek z płaszczem wodnym to zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest podłączenie go do zbiornika buforowego. Jednocześnie zbiornik buforowy może służyć do przygotowania ciepłej wody użytkowej ja i do wspomagania ogrzewania za pomocą kolektorów słonecznych.

Są na rynku kolektory które mają zdecydowanie wyższe uzyski energii niż Ulrich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Pytanie do RAPczyn i innych instalatorów:

 

dom o pow. ogrzewanej 130 m2 i ok. 380 m3 kubatury, dobrze ocieplony przegrody zewnętrzne U=0,25, ogrzewany kotłem kondensacyjnym 1-funkcyjnym gazowym, 4 osoby korzystające z c.w.u

 

Jaki kocioł polecacie ? Myślałem o Buderusie i Junkersie.

 

Parter to będzie podłogówka 65 m2 a poddasze to grzejniki, dodatkowo kominek z DGP. Jakie sterowanie najlepsze, żeby w pełni wykorzystać możliwości kotła kondensacyjnego i maksymalnie jak się da oszczędzać zużycie gazu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...