Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Panowie proszę o pomoc.Jestem w trakcie zakładania gazu.Doradźcie jaki piec dobrac,gdzie najtaniej mozna je kupic oraz jaka jest ich cena.Dom mam troszkę inny niz wszystkie.A wiec.Dom 380m2 pc.,sciany nieocieplone,dach nieocieplony,dom stawiony w 1,5 pustaka.Ilosc półpięter prócz piwnicy 5.Jest to bardzio nietypowy dom postawiony w kształcie litery L gdzie nie ma strychu tylko pomieszczenia mieszkalne pod same krokwie w całym domu.6 osób.Skłaniam sie ku piecowi kondensacyjnemu.Prosze o pomoc.Dziękuję

 

Zdecydowanie kocioł kondensacyjny. Licząc na oko wychodzi iż kocioł powinien mieć moc ~42kW, trzeba policzyć dokładnie obciążanie cieplne budynku.

Można prawdopodobnie zainstalować Junkers 2x Cerepur Smart ZSB 22-3C lub Paradigma Modula II 8-43.

 

Proszę o pomoc w doborze kotła.

 

Mieszkanie: 45 m2 na poddaszu kamienicy.

Lokalizacja: Kraków - nie powinno być kłopotów z serwisem

Instalacja: przygotowana pod kocioł 2funkcyjny turbo w łazience - niedalekie odległości do punktów odbioru wody, także do kuchni (zaraz za ścianą)

Punkty poboru ciepłej wody: prysznic, umywalka, zlew

 

Jaki kocioł polecacie w takiej sytuacji? Czy warto kondensacyjny (zazwyczaj mają chyba mniejszą minimalną moc co, a przy tym metrażu będzie skręcona na minimum)? Jak zadbać o komfort cwu, bo to interesuje mnie najbardziej? Niestety nie ma miejsca na zasobnik, jedynie można pomyśleć nad kotłem z wbudowanym zasobnikiem, ale czy warto?

 

Dziękuję za pomoc.

 

Prawdopodobnie dobrym wyborem może być De Dietrich MCR II.

 

"Rapczyn napisał:

Jaką moc na centralne ogrzewanie masz napisaną w projekcie domu? "

 

niestety w projekcie projektant tego nie ujął i nie ma.

dochodzi za to kubatura ok 650 m3?

 

Junkers cerapur Smart 14 kw się nada?

 

Jeszcze powinien mieć zapas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie proszę o pomoc.Jestem w trakcie zakładania gazu.Doradźcie jaki piec dobrac,gdzie najtaniej mozna je kupic oraz jaka jest ich cena.Dom mam troszkę inny niz wszystkie.A wiec.Dom 380m2 pc.,sciany nieocieplone,dach nieocieplony,dom stawiony w 1,5 pustaka.Ilosc półpięter prócz piwnicy 5.Jest to bardzio nietypowy dom postawiony w kształcie litery L gdzie nie ma strychu tylko pomieszczenia mieszkalne pod same krokwie w całym domu.6 osób.Skłaniam sie ku piecowi kondensacyjnemu.Prosze o pomoc.Dziękuję

dobrym kotłem będzie De Dietrich MC 45 o mocy od 8,9-45 kW

to ustrojstwo możesz kupić u mnie, już za 9900 zł z VAT 22%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Chciałbym podziękować wszystkim, którzy udzielają cennych odpowiedzi na wszystkie pytania w tym wątku.

W związku z tym, że po przeczytaniu całego wątku oraz po spotkaniach z 5 firmami instalatorskimi czuję się totalnie skołowany, chciałbym prosić (szczególnie Kolegę "RAPczyn-a") o pomoc w dobraniu odpowiednich komponentów do ogrzania domu o powierzchni 160m2 powierzchni użytkowej.

 

Dom w okolicach Olsztyna, ocieplony styropianem 12cm, dach ocieplony wełną 20 cm , posadzka na parterze 10 cm.

 

Parter planuję ogrzewać podłogówką 80m2, na górze 2 łazienki podłogówka ok 10m2 oraz pokoje o łącznej powierzchni 40m2 kaloryfery.

W domu zamieszkiwać będzie rodzina 2+2 - w jednej łazience prysznic w drugiej wanna.

 

I teraz najważniejsze:

Dom planuje ogrzewać piecem na gaz ( gaz ze zbiornika), do tego dołożyć jako wspomaganie kominek z płaszczem wodnym oraz solary do ciepłej wody.

Jaki piec powinienem kupić ( moc i producent), jakiego rozwiązania użyć by bezpiecznie podłączyć w układ kominek ( układ otwarty czy zamknięty)?

Jaki zestaw solarny powinienem rozważyć?

Cel jaki chce osiągną to po zamieszkaniu chciałbym płacić za ogrzewanie oraz podgrzanie ciepłej wody stosunkowo mało. Jeśli jest oczywiście możliwe?

 

Z góry dziękuję za szczegółowe porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Chciałbym podziękować wszystkim, którzy udzielają cennych odpowiedzi na wszystkie pytania w tym wątku.

W związku z tym, że po przeczytaniu całego wątku oraz po spotkaniach z 5 firmami instalatorskimi czuję się totalnie skołowany, chciałbym prosić (szczególnie Kolegę "RAPczyn-a") o pomoc w dobraniu odpowiednich komponentów do ogrzania domu o powierzchni 160m2 powierzchni użytkowej.

 

Dom w okolicach Olsztyna, ocieplony styropianem 12cm, dach ocieplony wełną 20 cm , posadzka na parterze 10 cm.

 

Parter planuję ogrzewać podłogówką 80m2, na górze 2 łazienki podłogówka ok 10m2 oraz pokoje o łącznej powierzchni 40m2 kaloryfery.

W domu zamieszkiwać będzie rodzina 2+2 - w jednej łazience prysznic w drugiej wanna.

 

I teraz najważniejsze:

Dom planuje ogrzewać piecem na gaz ( gaz ze zbiornika), do tego dołożyć jako wspomaganie kominek z płaszczem wodnym oraz solary do ciepłej wody.

Jaki piec powinienem kupić ( moc i producent), jakiego rozwiązania użyć by bezpiecznie podłączyć w układ kominek ( układ otwarty czy zamknięty)?

Jaki zestaw solarny powinienem rozważyć?

Cel jaki chce osiągną to po zamieszkaniu chciałbym płacić za ogrzewanie oraz podgrzanie ciepłej wody stosunkowo mało. Jeśli jest oczywiście możliwe?

 

Z góry dziękuję za szczegółowe porady.

 

Czy w projekcie podali potrzebną moc na potrzeby c.o.?

Jak podłączysz kominek z PW nie ma znaczenia, ważne by był podłączony zgodnie z normami/bezpiecznie. Do zabezpieczenia w układzie zamkniętym może służyć http://www.syr.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=112:zabezpieczenie-termiczne-5067&catid=55:zabezpieczenia-kotow&Itemid=131

Kominek z PW najlepiej podłączyć jest do zbiornika buforowego o poj. minimum 50l/kW kominka, zalecane 80l/kW. Zbiornik buforowy może jednocześnie (a nawet powinien) przygotować ciepłą wodę użytkową.

Instalacja kolektorów próżniowo rurowych CPC na potrzeby ciepłej wody i wspomagania c.o. dla 4 Osób powinna mieć powierzchnię czynną ok. 9m^2 (+/-25%), pojemność zbiornika kombi 80l/m^2.

W zależności która wielkość zbiornika jest większa taki zbiornik wybieramy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

Dom 100m2 parter i 80m2 poddasze, porotherm 25cm, styropian 15cm, trzyszybowe okna. Wszystko będzie w podłogówce.

 

Dostałem propozycję od instalatora, żeby zamontować Brotje BBK 22 (proponuje mi za 8.000).

 

Powiedzcie mi czym się różnią piece za 8-10tys od pieców 4-5...?

 

Dzięki

 

Oczywiście chodzi o gaz :) bez solarów, reku itp, kominek zwykły dekoracyjny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaki kocioł proponował podaj bliższe informacje.......kotły firmy brotja to nic innego jak de dietrich (produkowane w tej samej fabryce, mają również te same wymienniki i podzespoły) brotja jest marką własną jednej z dużych sieci hurtowni instalatorskich

 

polecam kociołek kondensacyjny MCR 24T można juz go zakupić w cenie 3.148zł brutto na necie teraz nawet do niego regulator wart 500 w promocji za 180zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdę mówiąc to mi osobiście nie wygląda na to by obie firmy korzystały z tych samych wymienników i nie wydaje mi się by były montowane na tej samej linij produkcyjnej.

Rzuć okiem na foldery reklamowe "Broetje" i "De Dietrich".

 

BBK to zintegrowana centrala grzewcza więc raczej nie ma co porównywać z "gołym" kotłem wiszącym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

Dom 100m2 parter i 80m2 poddasze, porotherm 25cm, styropian 15cm, trzyszybowe okna. Wszystko będzie w podłogówce.

 

Dostałem propozycję od instalatora, żeby zamontować Brotje BBK 22 (proponuje mi za 8.000).

 

Powiedzcie mi czym się różnią piece za 8-10tys od pieców 4-5...?

 

Dzięki

 

Oczywiście chodzi o gaz :) bez solarów, reku itp, kominek zwykły dekoracyjny

 

Z oferty Broetje wydaje mi się, że bardziej będzie pasować BBS 15 C, ma wyższą sprawność i lepszy zakres mocy - licząc 180m^2 x 3m x 20W/m^3 = 10,8kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Proszę o pomoc w moim konkretnym przypadku.

1. Jaki kocioł wybrać do mieszkania 50m² -"zimnego" (parter, mieszkanie narożne) blok nieocieplony z lat 60-tych, okna PCV, blok ma 3 piętra. Pozwolenia od kominiarza i wspólnoty już mam. Kocioł ma zasilać CO i ciepłą wodę dla dwóch osób. Odległości między punktami odbioru ciepłej wody nie przekraczają 6m.

2. Jakie grzejniki (przy danym piecu) do pomieszczeń : kuchnia 10m2, pokój 18m2, pokój 14m2 wybrać? Chodzi o wielkości bo chciałam kupić Purmo stalowe.

Zaznaczam, że w zimie chciałabym uzyskać temperaturę pokojową ok 22°C.

Nie wiem czy wybrać jednofunkcyjny z zasobnikiem, czy dwufunkcyjny może turbo a może kondenast???? Wiem tylko że z zamkniętą komorą spalania. Myślałam o firmach Termet, Junkers Immergas lub Urlich. Nie wiem jakimi opiniami cieszą się piece tych firm oprócz Junkersa (o.k). Zależy mi na oszczędnościach w użytkowaniu bo boję się (nie jedyna) wysokich rachunków za gaz. Dodam, że jeden z fachowców polecił mi kocioł dwufunkcyjny kondensacyjny moc 24kW - czy to nie za duża moc? - Termeta Windsora 25 lub Junkersa CerapurSmart ZWB 28-3C. Cena zakupu kotła też jest ważna. Zastanawiam się także nad ogrzewaniem podłogowym ok 10m2 (łazienka i przedpokój) ale to tylko jako opcja bo z tego co wyczytałam na forum takie ogrzewanie(podłogowe+kaloryfery) zwiększa zużycie gazu o ok 15% - a to jak dla mnie dużo. Z niecierpliwością czekam na fachową pomoc.

Edytowane przez tenia2875
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, będę miał segment w szeregówce - 110m2 w miarę dobrze ocieplony, cegła ceramiczna 25cm + styropian 12cm, okna U=0,8, wełna na dachu 25 cm, ogrzewanie podłogowe w całym domu + jeden kaloryfer drabinkowy w łazience (niskotemperaturowy podłączony jako kolejny obieg w podłogówce). W standardzie mam piec MCR-II 24/BS 100 - czy w moim przypadku opłaca się dopłacić do INNOVENS MCA 15/BS 100? Dodam że chciałbym mieć możliwość sterowania podłogówką w każdym pomieszczeniu, albo jak to się nie da to przynajmniej parter/piętro + wyłączenie obiegów w poszczególnych pokojach na pietrze. Edytowane przez redlum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ponownie,

powracam do mojego cześniejszego maila i dylematów. Trochę się wyjaśniło i mam już dwie konkretne oferty. Poproszę tylko o wskazanie lepszej :-)

 

Wkład kominowy będzie jako wentylacja, a piec kondensacyjny będzie z wyjściem przez ścianę, a pod nim zbiornik

 

1. Junkers Cerapur Smart 14-3C + zasobnik 120Litrówi sterownik FW100 = cena 5500zł

I montaż całości przez instalatora wraz z materiałami i podłączeniem do skrzynki= 4500zł +7%VAT

 

2. Vaillant ecoTEC 186/3-5 + zasobnik 120Litrów = 6700zł

Sterownik pogodowy 550zł

I montaż całości przez instalatora wraz z materiałami i podłączeniem do skrzynki = 4500zł +7%VAT

 

 

Jest jeszcze możliwość zastosowania w opcji drugiej pieca 126/3-5 ale nie wiem czy on nie będzie za mały.

 

 

Panowie w który kierunku iść?? chyba, że patrząc na te oferty możecie coś lepszego zaoferować (Września - Wielkopolska)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, będę miał segment w szeregówce - 110m2 w miarę dobrze ocieplony, cegła ceramiczna 25cm + styropian 12cm, okna U=0,8, wełna na dachu 25 cm, ogrzewanie podłogowe w całym domu + jeden kaloryfer drabinkowy w łazience (niskotemperaturowy podłączony jako kolejny obieg w podłogówce). W standardzie mam piec MCR-II 24/BS 100 - czy w moim przypadku opłaca się dopłacić do INNOVENS MCA 15/BS 100? Dodam że chciałbym mieć możliwość sterowania podłogówką w każdym pomieszczeniu, albo jak to się nie da to przynajmniej parter/piętro + wyłączenie obiegów w poszczególnych pokojach na pietrze.

 

PS Dodam że będę miał rekuperator z glikolowym GWC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ponownie,

powracam do mojego cześniejszego maila i dylematów. Trochę się wyjaśniło i mam już dwie konkretne oferty. Poproszę tylko o wskazanie lepszej :-)

 

Wkład kominowy będzie jako wentylacja, a piec kondensacyjny będzie z wyjściem przez ścianę, a pod nim zbiornik

 

1. Junkers Cerapur Smart 14-3C + zasobnik 120Litrówi sterownik FW100 = cena 5500zł

I montaż całości przez instalatora wraz z materiałami i podłączeniem do skrzynki= 4500zł +7%VAT

 

2. Vaillant ecoTEC 186/3-5 + zasobnik 120Litrów = 6700zł

Sterownik pogodowy 550zł

I montaż całości przez instalatora wraz z materiałami i podłączeniem do skrzynki = 4500zł +7%VAT

 

 

Jest jeszcze możliwość zastosowania w opcji drugiej pieca 126/3-5 ale nie wiem czy on nie będzie za mały.

 

 

Panowie w który kierunku iść?? chyba, że patrząc na te oferty możecie coś lepszego zaoferować (Września - Wielkopolska)

 

cena za kocioł + zasobnik netto czy brutto ?

 

nie wiem ci wchodzi w zaktes montażu (jakie materiały) ale coś drogo te 4500 , ja biorę zdecydowanie mniej.

 

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

wszystkie ceny jakie są powyżej w ofercie mam napisane jako netto, a dopiero póżniej do całości 7% VAT.

W cenie niby kryje się wszystko co jest potrzebne do podłączenia gazu w kotłowni i kuchni. Mam ogrzewanie węglowe i chcę się do tego dopiąć aby w razie czego móc korzystać z gazu lub spalać węgiel.

 

1.

i tak np oferta junkersa wygląda tak:

- kocioł Junkers z zasobnikiem i ster. 5500zł

- instalacja gazowa (zawory, rura do płotu itd) 650zł

- pakiet kominowy w ścianę kpl. 440zł

- instalacja kanalizacji 40zł

- wymiennik ciepła z osprzętem 800zł

- usługa 1800zł

- materiały izolacyjne 150zł

- grupa bezpieczeństwa z osprzętem (CWU i c.o.) 510zł

 

Razem 9890zł netto (+7%Vat) = 10582zł i do tego tylko skrzynka za 250zł

 

 

2.

- kocioł Vaillant z zas. 120L 6700zł

- reg. pogodowy 550zł

- instalacja gazowa (zawory, rura do płotu itd) 650zł

- pakiet kominowy w ścianę kpl. 440zł

- instalacja kanalizacji 40zł

- wymiennik ciepła z osprzętem 800zł

- usługa 1800zł

- materiały izolacyjne 150zł

- grupa bezpieczeństwa z osprzętem (CWU i c.o.) 510zł

 

Razem 11640zł netto (+7%Vat) = 12454zł i do tego tylko skrzynka za 250zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...