Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jestem troche zielony w wyborze kotla i obliczeniu o jakiej mocy musze kupic kociol nmoj dom.

dom ma 145m2pow.uzytkowej

jest zbud. z porotermu 30cm +styropian 15cm.

dach jest pokryty dachok ceramiczna +25cm welny mineralnej

podlogowka n dole -czyli cos okolo 80m2

kaloryfery w pokojach na gorze:

4xpokoj

1xgarderoba

2xdrabinka w lazienkach

1Xgaraz

1x komuikacja na górze.

wiec kaloryferow jest 9 sztuk.

 

 

mysle o piecu kondensacyjnym na gaz ziemny z zasobnikiem

- kominek z plaszczem wodnym - jaka moc potrzebuje?

- solary w przyszlosci 3-5lat

 

kubatura pomieszczenia 650m3 - nie pisza w projekcie ile jest tej kubatury uzytkowej,ale odliczajac strych,ktory jest ocieplony welna,15cm ale nie bedzie ogrzewany i garaz,ktory bedzie mial minimalna temp.ustawiona,wiec kubatura moze pomniejszyc sei cos okolo 150m3?

 

zastanawiam sie nad Vaillant,badz de dietrich

rozna moc kotlow ofruja oferuja

jezli chodzi o asobnik,chciabym sie doweidziec jaki,by podlaczyc kominek plszczem wodnym i solar - no i cowazniejsze rodzina 4-5 os.jak wielki ma byc ten asobnik.zaoferowano mi 300litrowy.

RAPczyn bede wdzieczny za jakakolwiek odp.

Edytowane przez DAWID S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam wszystkich,

przeglądałem ten wątek i cięzko mi coś dopasować. Stoje przed dylematem wyboru kotła gazowego i całego osprzętu.

Dom o powierzchni 450 m2

kubatura 1350m3.

Z tego 230m2 to pomieszczenia lokalowe pod wynajm, a dalej mieszkalne(na stałe 4 domowników, chyba że jeszcze coś się wykluje :D). W 90% planujemy ogrzewanie podłogowe ( w zasadzie myśałem o 100% podłogówki jednak parę kaloryferów się przyda). Ściany budynku suporex 24 plus 20cm styropian, poddasze raczej natryskowe, REKU na całość, dach dachówka ceramika. Będę bardzo wdzięczny za pomoc w wyborze. Skłaniam się w kierunku Viessman, Vailant, De Dietrich no chyba, że coś jeszcze innego padnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem troche zielony w wyborze kotla i obliczeniu o jakiej mocy musze kupic kociol nmoj dom.

dom ma 145m2pow.uzytkowej

jest zbud. z porotermu 30cm +styropian 15cm.

dach jest pokryty dachok ceramiczna +25cm welny mineralnej

podlogowka n dole -czyli cos okolo 80m2

kaloryfery w pokojach na gorze:

4xpokoj

1xgarderoba

2xdrabinka w lazienkach

1Xgaraz

1x komuikacja na górze.

wiec kaloryferow jest 9 sztuk.

 

 

mysle o piecu kondensacyjnym na gaz ziemny z zasobnikiem

- kominek z plaszczem wodnym - jaka moc potrzebuje?

- solary w przyszlosci 3-5lat

 

kubatura pomieszczenia 650m3 - nie pisza w projekcie ile jest tej kubatury uzytkowej,ale odliczajac strych,ktory jest ocieplony welna,15cm ale nie bedzie ogrzewany i garaz,ktory bedzie mial minimalna temp.ustawiona,wiec kubatura moze pomniejszyc sei cos okolo 150m3?

 

zastanawiam sie nad Vaillant,badz de dietrich

rozna moc kotlow ofruja oferuja

jezli chodzi o asobnik,chciabym sie doweidziec jaki,by podlaczyc kominek plszczem wodnym i solar - no i cowazniejsze rodzina 4-5 os.jak wielki ma byc ten asobnik.zaoferowano mi 300litrowy.

RAPczyn bede wdzieczny za jakakolwiek odp.

 

Broetje WGB 15, De Dietrich MCA 15, Junkers Cerapur Smart 14-3C, Paradigma Modula II 2-10kW, Vaillant moim zdaniem nie ma nic ciekawego.

W zależności jakiej jakości?ceny oczekujesz.

 

Witam wszystkich,

przeglądałem ten wątek i cięzko mi coś dopasować. Stoje przed dylematem wyboru kotła gazowego i całego osprzętu.

Dom o powierzchni 450 m2

kubatura 1350m3.

Z tego 230m2 to pomieszczenia lokalowe pod wynajm, a dalej mieszkalne(na stałe 4 domowników, chyba że jeszcze coś się wykluje :D). W 90% planujemy ogrzewanie podłogowe ( w zasadzie myśałem o 100% podłogówki jednak parę kaloryferów się przyda). Ściany budynku suporex 24 plus 20cm styropian, poddasze raczej natryskowe, REKU na całość, dach dachówka ceramika. Będę bardzo wdzięczny za pomoc w wyborze. Skłaniam się w kierunku Viessman, Vailant, De Dietrich no chyba, że coś jeszcze innego padnie.

 

WGB 28 C, Modula II 6-30kW, MCA 25 jeśli wystarczy mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RAPczyn dziękuję za odpowiedź. A jaki do tego dołożyć zasbnik (300)?? Jeżeli coś z tego co proponowałeś to Modula, dodatkowo dwa obiegi z mieszaczami, automatyka podłogowa. Taka jeszcze myśl kręci się czy nie wrzucić do kominka płasza wodnego i zrobić wspomaganie jak uważasz?? Edytowane przez Browning
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RAPczyn dziękuję za odpowiedź. A jaki do tego dołożyć zasbnik (300)?? Jeżeli coś z tego co proponowałeś to Modula, dodatkowo dwa obiegi z mieszaczami, automatyka podłogowa. Taka jeszcze myśl kręci się czy nie wrzucić do kominka płasza wodnego i zrobić wspomaganie jak uważasz??

 

Zbiornik Aqua 155l, jeśli będą kolektory słoneczne w systemie Aqua to zbiornik Aqua 190l.

Można zainstalować również kominek z PW ale do takiego mocno zalecany jest mieć zbiornik buforowy o poj. minimum 50l/kW kominka (zalecane 80l/kW).

Jak ma się już zbiornik buforowy przy okazji kominka, grzejnik można dobrać na niskie temperatury zasilania to można ten zbiornik wykorzystać do zainstalowania układu solar do c.w.u i częściowego ogrzewania. Przy 4 osobach będzie to około 9m^2 pow. czynnej kolektora próżniowo rurowego CPC.

Z takiego zbiornika buforowego możemy również przygotować "świeżą wodę" (c.w.u.) przy pomocy stacji WFS-35.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wlasnie myslalam.

Dziekuje bardzo i pozdrawiam.

 

W przypadku tamtego domu Junkers był lepszym wyborem m.in. ze względu na zakres mocy jakim dysponują oba kotły J. 3,3-15,9kW V. 7-18kW.

J. ma wymiennik alu-krzem V. stal.

 

Dziekuje bardzo za odpowiedz.

Jesli moge jeszcze podreczyc, zanim zwariuje podczas podejmowania decyzji, ktory kociol wybrac, to prosze jeszcze o Pana opinie na temat tych trzech producentow: Junkers Cerapur Smart ZSB 22-3C, Vaillant Ecotec 186 i De Dietrich Innovens MCA 15.

Na ktorym producencie bedzie najlepiej bazowac przy budowie swojej kotlowni:

- zbiornik 300l, w przyszlosci montowane beda solary

- 80m2 podlogowki

- 100 zeberek grzejnika aluminiowego (13 grzejnikow)

- jakas dobra automatyka (zalezna od producenta kotla)

- poddasze ocieplone 25cm welna, sciany Ytong 36,5, okna energooszczedne.

Zapotrzebowanie na moc cieplna Qco=8810W

 

 

 

Z gory dziekuje za porade

Edytowane przez przemekj21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Przeczytałem większość postów i chyba wiem co powinienem kupić ale prosiłbym o weryfikacje propozycji hydraulika.

 

Dom 160m2 pow. użytkowej, kubatura: 750m3

ściany: pustak Max 28cm + 15cm styropian grafitowy 0,31 z frezem

podłoga dół: 10cm styropianu, podłoga poddasze: 5cm

poddasze: 25cm wełny

okna: 3szybowe U=0,6, ciepłaramka

wentylacja: rekuperator

 

podłogówka w całym domu, powierzchnia podłóg 170m2

 

Domownicy: na dzień dzisiejszy 2 osoby dorosłe, w najbliższej przyszłości dzieci (jak się uda 2 ;))

 

W projekcie dla:

ściany 25cm i styropianu 14cm (0,38), na dole podłogówka na górze grzejniki proponowany jest piec o mocy nominalnej 12kW

 

hydraulik proponuje:

- piec Vaillant ecoTEC VC plus (VC 186/3-5)

moc nominalna 18 kW c.w.u./ (o mocy 7-18 kW)

- zasobnik: VIH R 120l lub 150l

- sterownik pogodowo-pokojowy vrc430 (CalorMatic 430)

 

Czy propozycja hydraulika wydaje się rozsądna?

 

Proszę o porady co do parametrów jak i pieców innych marek.

Edytowane przez RL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo mam pytanie odnośnie sterowania systemem gdzie jest podłogówka na parterze i na poddaszu użytkowym.

Sterowanie piecem zaplanowane jest do umieszczenia w holu na parterze.

Zakładając, że na piecu będzie ustawiona temperatura 22 st. C. to jak rozumiem dotyczy ona całego domu czyli także pomieszczeń na poddaszu.

Tynki są już położone. Jaka jest możliwość sterowania temperatura w poszczególnych pomieszczeniach? jakieś sterowanie bezprzewodowe? ręczna regulacja obiegu dla określonego pomieszczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje bardzo za odpowiedz.

Jesli moge jeszcze podreczyc, zanim zwariuje podczas podejmowania decyzji, ktory kociol wybrac, to prosze jeszcze o Pana opinie na temat tych trzech producentow: Junkers Cerapur Smart ZSB 22-3C, Vaillant Ecotec 186 i De Dietrich Innovens MCA 15.

Na ktorym producencie bedzie najlepiej bazowac przy budowie swojej kotlowni:

- zbiornik 300l, w przyszlosci montowane beda solary

- 80m2 podlogowki

- 100 zeberek grzejnika aluminiowego (13 grzejnikow)

- jakas dobra automatyka (zalezna od producenta kotla)

- poddasze ocieplone 25cm welna, sciany Ytong 36,5, okna energooszczedne.

Zapotrzebowanie na moc cieplna Qco=8810W

 

 

 

Z gory dziekuje za porade

 

Moim zdaniem najlepszym kotłem będzie Paradigma Modula II 2-10 moc od 2,6 do 11,6kW (do 13kW na c.w.u.).

Z zakresu Junkers wystarczy Cerapur Smart 14-3C, a z De Dietricha MCA 15.

Automatyka pogodowa zdecydowanie zalecana.

Jeśli chodzi o kolektory słoneczne to jeśli jest w twojej okolicy partner Paradigmy to będzie to najlepsze rozwiązanie.

 

Witam,

 

Przeczytałem większość postów i chyba wiem co powinienem kupić ale prosiłbym o weryfikacje propozycji hydraulika.

 

Dom 160m2 pow. użytkowej, kubatura: 750m3

ściany: pustak Max 28cm + 15cm styropian grafitowy 0,31 z frezem

podłoga dół: 10cm styropianu, podłoga poddasze: 5cm

poddasze: 25cm wełny

okna: 3szybowe U=0,6, ciepłaramka

wentylacja: rekuperator

 

podłogówka w całym domu, powierzchnia podłóg 170m2

 

Domownicy: na dzień dzisiejszy 2 osoby dorosłe, w najbliższej przyszłości dzieci (jak się uda 2 ;))

 

W projekcie dla:

ściany 25cm i styropianu 14cm (0,38), na dole podłogówka na górze grzejniki proponowany jest piec o mocy nominalnej 12kW

 

hydraulik proponuje:

- piec Vaillant ecoTEC VC plus (VC 186/3-5)

moc nominalna 18 kW c.w.u./ (o mocy 7-18 kW)

- zasobnik: VIH R 120l lub 150l

- sterownik pogodowo-pokojowy vrc430 (CalorMatic 430)

 

Czy propozycja hydraulika wydaje się rozsądna?

 

Proszę o porady co do parametrów jak i pieców innych marek.

 

Dodatkowo mam pytanie odnośnie sterowania systemem gdzie jest podłogówka na parterze i na poddaszu użytkowym.

Sterowanie piecem zaplanowane jest do umieszczenia w holu na parterze.

Zakładając, że na piecu będzie ustawiona temperatura 22 st. C. to jak rozumiem dotyczy ona całego domu czyli także pomieszczeń na poddaszu.

Tynki są już położone. Jaka jest możliwość sterowania temperatura w poszczególnych pomieszczeniach? jakieś sterowanie bezprzewodowe? ręczna regulacja obiegu dla określonego pomieszczenia?

 

Co do kotłów to j.w.

Pilot/regulator czy jak go zwał powinien być zainstalowany w pomieszczeniu referencyjnym gdzie nie ma sterowania termostatycznego.

Resztę pomieszczeń powinno się dodatkowo sterować termostatycznie.

Fajne rozwiązanie ma w ofercie np. Danfoss CF 2

http://pl.heating.danfoss.com/Content/bb4d1be5-5698-4fea-b70c-69712ffdb1ae_MNU17454864_SIT18.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

regulator wisialby w holu na parterze miejscu przejsciowym, niedaleko drzwi wejsciowych, gdzie hol nie mialby swojego obiegu a bylby ogrzewany rurami ktore biegna do innych pomieszczen.

 

widzialem ten systme bezprzewodowy danfossa na ich stronie, czy mial Pan juz z nim doswiadczenia? co sie dzieje np jak w tkaije czujce pokojowej wyczerpie sie bateria?

 

czy lepszy bylby prosty system czyli rozdzielacz na dole, rozdzielacz na gorze, jeden czujnik na dole w hallu i jedna temperatura dla calego domu czyli dla parteru i poddasza czy system zaawansowany z glowicami termicznymi na zaworach + czujniki bezprzewodowe danfossa w kazdym pokoju??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

regulator wisialby w holu na parterze miejscu przejsciowym, niedaleko drzwi wejsciowych, gdzie hol nie mialby swojego obiegu a bylby ogrzewany rurami ktore biegna do innych pomieszczen.

 

Zalecenia są aby był w pomieszczeniu reprezentatywnym, natomiast gdzie będzie wisiał to jest inna sprawa. Trzeba wtedy pamiętać by wyłączyć opcję wpływu temperatury pomieszczenia - jeśli taką posiada.

 

widzialem ten systme bezprzewodowy danfossa na ich stronie, czy mial Pan juz z nim doswiadczenia? co sie dzieje np jak w tkaije czujce pokojowej wyczerpie sie bateria?

 

Jakoś jeszcze się nie trafił.

 

czy lepszy bylby prosty system czyli rozdzielacz na dole, rozdzielacz na gorze, jeden czujnik na dole w hallu i jedna temperatura dla calego domu czyli dla parteru i poddasza czy system zaawansowany z glowicami termicznymi na zaworach + czujniki bezprzewodowe danfossa w kazdym pokoju??

 

Termostatyczne sterowanie każdym pomieszczeniem jest lepszym rozwiązaniem.

..."OGRZEWNICTWO PRAKTYCZNE" pod redakcją prof. dr hab. inż. Haliny Koczyk, z 2005 roku.

Na str. 382 jest tablica 16.2 "Uzyskane oszczędności energii i sprawności procesu regulacji dla różnych układów regulacji w budynku mieszkalnym"

 

Sprawność regulacji dla przypadku:

bez automatycznej regulacji - 70%;

regulacja temp. na podstawie reprezentatywnego pomieszczenia - 76%;

reg. pogodowa temp. zasilania (nadążna) 79%;

zawory termo. we wszystkich pomieszczeniach - 81%;

pogodówka i zawory termostatyczne - 93%.

Cytat: "Najlepsze rezultaty uzyskuje się poprzez zastosowanie układu regulacji pogodowej (nadążnej) z możliwością programowania osłabień oraz termostatycznych zaworów grzejnikowych w każdym pomieszczeniu."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

proszę o radę czy moc kotła została dobrze dobrana i jakie wyposażenie dodatkowe (regulacje) powinniśmy nabyć.

 

Dom z użytkowym poddaszem i garażem 140 m2, Porotherm 25 + styropian 12cm, dachówka ceram. Brass

Na dole + w górnej łazience podłogówka, góra grzejniki.

Zasobnik c.w.u. 120l

 

Kocioł na gaz ziemny De Dietrich MCR/II 24

 

 

Z góry dzięki za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogrzewanie podłogowe ma dużą bezwładność - czy taki system sterowania termostatycznego dobrze zadziała w takim przypadku? Czy ten system Danfossa jest uniwersalny? Bo przymierzam się do MCA 15 wraz z całą automatyką (do końca tygodni muszę się zdecydować).

 

Podłogówka ma jakąś bezwładność natomiast nie ma co popadać w skrajności.

W jakim sense Danfoss ma być uniwersalny? Rodzaj kotła nie ma dla niego znaczenia.

 

Witam,

 

proszę o radę czy moc kotła została dobrze dobrana i jakie wyposażenie dodatkowe (regulacje) powinniśmy nabyć.

 

Dom z użytkowym poddaszem i garażem 140 m2, Porotherm 25 + styropian 12cm, dachówka ceram. Brass

Na dole + w górnej łazience podłogówka, góra grzejniki.

Zasobnik c.w.u. 120l

 

Kocioł na gaz ziemny De Dietrich MCR/II 24

 

 

Z góry dzięki za pomoc!

 

Ja dobrałbym takie kotły jak powyżej, czyli: MCA 15, ZSB 14-3C, Modula II 2-10, WGB 15.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogówka ma jakąś bezwładność natomiast nie ma co popadać w skrajności.

W jakim sense Danfoss ma być uniwersalny? Rodzaj kotła nie ma dla niego znaczenia.

 

poczytałem trochę o sterownikach i już mi się rozjaśniło trochę w głowie - moje pytanie było trochę bez sensu :) Mam nadzieje że kolejne nie będzie - przy piecu MCA15 - czy konieczne jest branie dodatkowego sterownia CDI D. iSystem AD 253/154 jeśli chciałbym mieć Danfossa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...