Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Zdecydowanie warto instalować kocioł kondensacyjny.

Koszta za kocioł, automatykę i zbiornik to od ~8900PLN netto katalogowo do ~4300EURO netto katalogowo.

 

Dzięki serdeczne za odpowiedź.

Skoro warto, to co wybrać? Conica Sinthesi 25S e.s.i (niby specjalnie zaprojektowany do instalacji grzejnikowych), czy Conica Green 15S e.s.i. lub mocniejszy 25S e.s.i. (o przeznaczeniu do instalacji grzjenikowych ani słowa, ale wydaje się bardzo podobnym urządzeniem, a ma wbudowaną automatykę pogodową i sondę zewnętrzną)?

"Upieram się" na Berettę, bo jestem z Torunia i oprócz faktu, że Berettę poleca instalator, to wykombinowałem sobie, że serwis będzie najtańszy i najbardziej dostępny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam serdecznie.

Bardzo proszę o wszelkie opinie w sprawie wyboru kotła gazowego.

Dom jest z lat 50tych, piwnica parter i piętro, ocieplony styropianem 5cm. Szukam odpowiedniej opcji dla ogrzania mieszkania w "piwnicy" i parteru w sumie ok. 150 m2(1 piętro ma osobny system ogrzewania). Myślę, że zapotrzebowanie na c.o. u nas to jakieś 15kW .

Obecnie korzystamy z kotła dwufunkcyjnego z OTWARTĄ komorą spalania, który znajduje się na dole. Chcielibyśmy wymienić go na kocioł turbo z wylotem przez ścianę. Nie ma ogrzewania podłogowego więc chyba nie ma sensu dopłacać do kondensatu. Kocioł będzie stał w kuchni więc opcja z 120l zasobnikiem zdaje się mało "przyjazna" poza tym w domu nie ma wanien a jedynie prysznice (2 łazienki) więc nie ma potrzeby raczej tylu litrów. Dwufunkcyjny słabo się sprawdza zwłaszcza przy poborze z dwóch miejsc jednocześnie. Po przeczytaniu 40tys postów etc. skłaniam się ku opcji dwufunkcyjny z zasobnikiem (max 50L).

Mam jednak kilka wątpliwości tj. wiem, że zgodnie z przepisami moc kotła nie może przekroczyć 21kW jeśli wylot jest przez ścianę.Czy piec dwufunkcyjny o takiej mocy poradzi sobie z podgrzaniem wody w przypadku wyczerpania jej z zasobnika?

Czy jest jakaś dobra alternatywa dla Vitopenda 222?

Czy moglibyście polecić jakiś kocioł dwufunkcyjny z zamkniętą komorą i wbudowanym zasobnikiem (max 50l) do 21kW (najlepiej tani, niezawodny, oszczędny... ;)

 

Przepraszam za haos w poscie, ale chciałem podać jak najwięcej istotnych szczegółów.

Z góry dziękuję za sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nie lepiej kupić kocioł kondensacyjny

chociażby taki jak De Dietrich MCR/II 24/28 BIC za 6250 zł brutto z VAT jeszcze 22%

kocioł ma zintegrowany zasobnik warstwowy z nierdzewki o pojemności 40 l.

szczegóły TUTAJ

 

Witam. Jaka jest obecnie cena MCR II 24/28? Przeglądając oferty zauważyłem jeszcze taki opis tego pieca MCR 24/28 DE - czy to jest ten sam piec? Czy taki piec nada się do domu o pow. 180 m kw z otwarta instalacją CO oczywiście z wykorzystaniem wymiennika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za sugestie.

NIestety z tego co widzę to moc De Dietrich MCR/II 24/28 BIC przekracza 21kW, więc nie wiem co z przepisami w takim razie. Czyli byłby sens zakładać kondensat w przypadku jedynie ogrzewania grzejnikami? Jaki kocioł dwufujnkcyjny z zasobnikiem o mocy do 21kW byłby najlepszy w mojej sytuacji. Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Edytowane przez mariobo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam pytanie czy Junkers Smart 13kW i zbiornik cwu 200 litrów. da rade w następującym przypadku:

210 m2 powierzchni całość w podłogówce + garaż 40m2 grzejniki. . Garaż może być grzany do niższej temp niż dom jeśli ma to znaczenie. Dom ocieplony 20 cm styropianu szarego . Dach 30 cm wełny. Okna 3 szybowe u=0,9-1. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją. Będzie też kominek o mocy nominalnej 8kW z grawitacyjną DGP wiec w wypadku syberyjskich mrozów może wspomagać ogrzewanie kilku pomieszczeń ale chciałbym to traktować jako sytuację naprawde awaryjną.

Na razie jest to pytanie "na oko " bo zdaje sobie sprawę że najlepiej odpowie na to OZC ale póki co liczę na doświadczenie forumowczów :)

 

da radę. Uzytkuje smarta drugi sezon. Moc 14 kW, powierzchnia grzania jakieś 260 m2 pu.(głównie ogrzewanie podłogowe). W domu 21-21.5 stopnia. W garażu 39 m2 jest wyprowadzony grzejnik-ale nie podłączony. Temperatura zeszłej zimy nie spadła tam poniżej 8stopni Celsjusza-garaż oczywiście w bryle.W kominku coś tam palę, ale raczej dla przyjemności.Ważne jest też ile masz styropianu na podłodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jaka jest obecnie cena MCR II 24/28? Przeglądając oferty zauważyłem jeszcze taki opis tego pieca MCR 24/28 DE - czy to jest ten sam piec? Czy taki piec nada się do domu o pow. 180 m kw z otwarta instalacją CO oczywiście z wykorzystaniem wymiennika?

cena to 3750 zł z VAT jeszcze 22% i odbiór osobisty w ponad 50 hurtowniach w kraju

nie wiem co znaczy to De, być może to pierwszy człon nazwy producenta De Dietrich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz ja proszę o poradę :)

Szukam pieca kondensacyjnego, dwu-funkcyjnego i z zasobnikiem warstwowym.

Dom parterowy bez poddasza użytkowego.

Będą mieszkać 4 osoby.

Dodatkowe dane:

podłogówka na całości, grzejniki tylko jako dodatkowe w łazienkach (2 szt. na prąd)

gaz ze zbiornika

styropian na podłogę - 20 cm

wełna na ścianę - 15 cm (ściana z pustaków keramzytobetonowych 19 cm)

strop 40 cm ekofibru

kubatura 321 m3

powierzchnia 118 m2

Mąż wypatrzył coś takiego:

http://allegro.pl/junkers-cerapur-modul-zbs-22-150s-3ma-poznan-i1310575736.html

Wszelkie sugestie mile widziane :)

Edytowane przez BetaGreta
dodatkowa informacja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za sugestie.

NIestety z tego co widzę to moc De Dietrich MCR/II 24/28 BIC przekracza 21kW, więc nie wiem co z przepisami w takim razie. Czyli byłby sens zakładać kondensat w przypadku jedynie ogrzewania grzejnikami? Jaki kocioł dwufujnkcyjny z zasobnikiem o mocy do 21kW byłby najlepszy w mojej sytuacji. Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz ja proszę o poradę :)

Szukam pieca kondensacyjnego, dwu-funkcyjnego i z zasobnikiem warstwowym.

Dom parterowy bez poddasza użytkowego.

Będą mieszkać 4 osoby.

Dodatkowe dane:

podłogówka na całości, grzejniki tylko jako dodatkowe w łazienkach (2 szt. na prąd)

styropian na podłogę - 20 cm

wełna na ścianę - 15 cm (ściana z pustaków keramzytobetonowych 19 cm)

strop 40 cm ekofibru

kubatura 321 m3

powierzchnia 118 m2

Mąż wypatrzył coś takiego:

http://allegro.pl/junkers-cerapur-modul-zbs-22-150s-3ma-poznan-i1310575736.html

Wszelkie sugestie mile widziane :)

 

Witaj, nie jestem fachowcem w tej dziedzinie,ale zdecydowałem się na udzielenie "podpowiedzi" ponieważ mamy domy o bardzo podobnych parametrach i ja po naprawdę wielu lekturach zdecydowałem się na die dietrich MCA 15/bs60 i wybór ten pochwalił mistrz RAPczyn, z tym że ja mam mniejsza rodzinę więc Ty powinnaś mieć większy zbiornik na wodę. Uważam że Twojej rodzinie nie jest potrzebny piec o tak dużej mocy (ten junkers z linku) a o wiele bardziej ekonomiczny bedzie ten który ja Ci polecam, jeżeli chodzi o cenę to porównywalna półka cenowa.

pozdrawiam Bartek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Mam pytanie jak dobrać kocioł kondensacyjny dla 6-8 osób. Mam dostęp do gazu ziemnego więc interesuje mnie kocioł kondensacyjny współpracujący z solarami. Jaki duży zbiornik wody powinienem szukać, by kocioł obsłużył taką ilość osób?? Ponadto w domu zaplanowałem podłogówkę, do ogrzania będzie 250-300 m2, na trzech poziomach z trzema łazienkami. Może ktoś ma pomysł na konkretny piec?

 

z góry dziękuję za odpowiedzi i sugestie

MrOnyx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, nie jestem fachowcem w tej dziedzinie,ale zdecydowałem się na udzielenie "podpowiedzi" ponieważ mamy domy o bardzo podobnych parametrach i ja po naprawdę wielu lekturach zdecydowałem się na die dietrich MCA 15/bs60 i wybór ten pochwalił mistrz RAPczyn, z tym że ja mam mniejsza rodzinę więc Ty powinnaś mieć większy zbiornik na wodę. Uważam że Twojej rodzinie nie jest potrzebny piec o tak dużej mocy (ten junkers z linku) a o wiele bardziej ekonomiczny bedzie ten który ja Ci polecam, jeżeli chodzi o cenę to porównywalna półka cenowa.

pozdrawiam Bartek

 

Bardzo dziękuję za poradę.

Z mocą pieca to tak już słyszałam, więc to na pewno odpada :)

Może sam mistrz RAPczyn jeszcze zajrzy i też coś podpowie :)

A ja teraz popatrzę na De Dietricha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1950:

Łazienki nie bedą max wypasione, raczej będzie to skromne wyposażenie, ale dla większej rodziny. Zakładam jedną sporą wannę, ale reszta to standard + 3 kabiny prysznicowe, bez jakichś wodotrysków typu hydromasaże etc.

masz dość duży wybór

może być Solneo SGC 23 SOL kocioł kondensacyjny ze zintegrowanym zasobnikiem solarnym o pojemności 200 l. 10990 zł brutto z VAT jeszcze 22%

żeby była kompletna stacja solarna trzeba dokupić jedynie kolektory,

może być MCR/II 24 BS 150 kondensat ze stojącym zasobnikiem o pojemności 150 l. za 5010 zł brutto z VAT jeszcze 22%

może być MCA 15 BS 200 z zasobnikiem 200 l. za 8670 zł z VAT jeszcze 22%

lub MCA 25 BS 200 z zasobnikiem 200 l. za 8830 zł z VAT jeszcze 22%

lub możesz jeszcze poszukać TUTAJ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy taki zasobnik 150-200l to nie bedzie za mało na tyle osób - jak przyjdzie czas wieczornych ablucji...??

no i ile do tego solarów, kiedyś pisałeś, że płaskie, bo rurowe słabo mają z zimą... nie ma systemów odladzających...?

no i czy jest sens wchodzić w większą ilosć solarów niż 2?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stałą wydajność zasobnika 200 l. tj wydajność w ciągu godziny przy temperaturach 60/10/45 C to jest temp. zasilania/ temp. wody z sieci/ temperatura wody w kranie, wynosi wg producenta 650l./h dla kotła o mocy 24 kW,

a chciałem powiedzieć, że w wodzie o temperaturze 45 C, można się poparzyć, przeciętna temperatura kąpieli to 37-38 C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Mam pytanie jak dobrać kocioł kondensacyjny dla 6-8 osób. Mam dostęp do gazu ziemnego więc interesuje mnie kocioł kondensacyjny współpracujący z solarami. Jaki duży zbiornik wody powinienem szukać, by kocioł obsłużył taką ilość osób?? Ponadto w domu zaplanowałem podłogówkę, do ogrzania będzie 250-300 m2, na trzech poziomach z trzema łazienkami. Może ktoś ma pomysł na konkretny piec?

 

z góry dziękuję za odpowiedzi i sugestie

MrOnyx

 

Dla 6-8 osobowej rodziny potrzeba około 7m^2 powierzchni czynnej kolektora próżniowo rurowego CPC oraz zbiornik o pojemności około 500l

 

Jeśli chodzi o zimę, pracę kolektorów i ich odśnieżanie to więcej energii trzeba dostarczyć do kolektora płaskiego aby go "odśnieżyć" niż kolektora jest wstanie uzyskać energii ze słońca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...