Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

 

Bardzo proszę o opinie dot. kotła gazowego.

 

Szukam dwufunkcyjnego kotła turbo z wbudowanym zasobnikiem max. 50 litrów o mocy do 21kW gdyż wylot będzie przez ścianę.

Czy taki piec poradzi sobie z podgrzewaniem wody na bieżąco po wyczerpaniu wody z zasobnika?

Znalazłem jedynie Vitopend 222 dotychczas. Czy jest jakaś dobra alternatywa dla tego kotła? W domu są jedynie grzejniki i raczej nie ma sensu montować kondensacyjnego.

 

Dziękuję i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Moim zdaniem nie ma sensu montować kotła niekondensacyjnego, dzięki sterowaniu automatyką pogodową mimo iż masz grzejnik różnica w zużyciu gazu będzie znaczna - na korzyść kotła kondensacyjnego.

 

Skoro tak to czy mógłbym prosić o wskazanie kotła który byłby dobrym rozwiązaniem w mojej sytuacji.

Dziękuję

Edytowane przez mariobo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam :)

 

przeczytałam wątek i jestem nieco mądrzejsza niż byłam ale nadal nie mądra, dlatego prośba o radę w doborze pieca.

Dom "w koniczynce 2g" Archonu, po podłodze 200m2 użytkowej 143 m2

podłoga styro 10; sciany porotherm 24 + 15 styro; dach: folia "odbijająca", 15+5 wełna (lambda 0,035), dachowka ceramiczna

podłogówki nigdzie nie chcemy

w kazdym pokoju grzejniki za wyjatkiem kuchni (nie ma w projekcie;/)

z załozenia ogrzewanie kominkiem + DGP

wentylacja grawitacyjna

garaz z grzejnikiem

pomieszczenie gospodarcze ponaf 9m2 z kominem systemowym Rondo

docelowo 4-5 osobowa rodzina, raczej prysznic niz wanna.

okna tzw "cieple"

 

instalator proponuje de detrich 24 kondensacyjny + 150 l zasobnik

po przeczytaniu informacji mam wrazenie ze te 24 to bardzo duzo. jesli dobrze rozumiem to jak wezmieny za duzy piec to nie bedzie "modulowal" i bedziemy komniec koncow wiecej placic za grzanie?

 

jak powinnam sie do tego zabrac? bo z wstepnej wyceny mam wyliczony sam komin na 1300 zl a juz jeden za 2 tys w kotlowni mam ;/

bardzo prosze o pomoc bo to dla mnie trudny wybór ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki RAPczyn, szczególnie że ciągniesz fachową pomoc od początku wątku a to będzie ładne pare lat :) Szacunek Wielki :)

 

jeszcze w woli zaspokojenia mojej potrzeby wiedzy :)

 

"Obliczenie obciążenia cieplnego' znalazłam :) mam w projekcie 11,20 W

moc nominalna kotła zalecana z projektu to 20 kW

czy jesli wezmę mniejszy to będę miałą tańsze grzanie czy jak? tzn na co się to przekłada w codziennym uzytkowaniu?

 

 

Jak dobrze wygooglałam to proponujesz kocioł kondensacyjny mimo braku podłogówki. Mógłbyś mi powiedzieć czy w związku z tym musze przerabiać komin ten co mam (schiedel rondo plus) czy nie? i do czego w takim razie służą niekondensaty? da się to jakoś laikowi wytłumaczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz coś więcej na temat domu w którym ma być kocioł, powierzchnia i kubatura ogrzewana, ile osób będzie korzystać z c.w.u., jaka izolacja i gdzie?

 

Dziękuję za podjęcie mojego wątku.

 

Dom: lata 50-te, podwójna cegła, (piwnica, parter i piętro), ściany ocieplone styropianem 5cm, okna nowe. W planie ocieplenie podłogi w piwnicy.

Szukam kotła tylko do ogrzania mieszkania w piwnicy (60m2) i parteru (90m2), 2,6 wysokość czyli kubatura ok. 390m3. Pierwsze piętro ma osobny system ogrzewania. Myślę, że zapotrzebowanie na c.o. u nas to około 15kW ale nie mam pewności. (np. w 2008 zużycie gazu wyniosło ok 2100 m3, ale "gorąco" nie było ;)

Chcielibyśmy wymienić nasz dwufunkcyjny z otw. komorą na kocioł z wylotem przez ścianę. Kocioł będzie stał w kuchni więc opcja z 120l zasobnikiem zdaje się mało "przyjazna" poza tym w domu nie ma wanien a jedynie 2 prysznice (2 łazienki) więc nie ma potrzeby raczej tylu litrów (mieszka 5 osób w tym jedno dziecko). Rozważam kocioł dwufunkcyjny z małym wbudowanym zasobnikiem.

Mam jednak kilka wątpliwości:

1. wiem, że zgodnie z przepisami moc kotła nie może przekroczyć 21kW jeśli wylot jest przez ścianę.Czy piec dwufunkcyjny o takiej mocy poradzi sobie z podgrzaniem wody w przypadku wyczerpania jej z zasobnika?

2. na razie znalazłem jedynie vitodens 222-w. 19kW, może jest na rynku coś wartego polecenia za przyjaźniejszą cenę...

 

z góry dziękuję za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz przedstawię wybory mojego męża:

 

FAWORYT:

- Junkers Cerapur Modul ZBS 14/100S-3MA

 

POZOSTAŁE:

- Vaillant VSC ecoCOMPACT/2 126/2-C14

- DE DIETRICH ELIDENS DTG 1300 ECo.NOx PLUS/V13

 

TAŃSZA ALTERNATYWA (jednofunkcyjny + podgrzewacz-zasobnik cwu)

- pakiet Junkers - wiszący kocioł kondensacyjny Cerapur Smart 14kW z zasobnikiem 120l. i regulatorem pogodowym FW-100

- vaillant - pakiet VC246 + VIHR120 + regulator

- kocioł kondensacyjny DeDietrich MCR 24 II kW z 150l. podgrzewaczem wody.

 

I co teraz wybrać?

 

Przypomnę parametry domu:

Dom parterowy bez poddasza użytkowego.

Będą mieszkać 4 osoby.

Podłogówka na całości, grzejniki tylko jako dodatkowe w łazienkach (2 szt. na prąd).

Gaz ze zbiornika.

Styropian na podłogę - 20 cm

Wełna na ścianę - 15 cm (ściana z pustaków keramzytobetonowych 19 cm)

Strop 40 cm ekofibru

Kubatura 321 m3

Powierzchnia 118 m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za podjęcie mojego wątku.

 

Dom: lata 50-te, podwójna cegła, (piwnica, parter i piętro), ściany ocieplone styropianem 5cm, okna nowe. W planie ocieplenie podłogi w piwnicy.

Szukam kotła tylko do ogrzania mieszkania w piwnicy (60m2) i parteru (90m2), 2,6 wysokość czyli kubatura ok. 390m3. Pierwsze piętro ma osobny system ogrzewania. Myślę, że zapotrzebowanie na c.o. u nas to około 15kW ale nie mam pewności. (np. w 2008 zużycie gazu wyniosło ok 2100 m3, ale "gorąco" nie było ;)

Chcielibyśmy wymienić nasz dwufunkcyjny z otw. komorą na kocioł z wylotem przez ścianę. Kocioł będzie stał w kuchni więc opcja z 120l zasobnikiem zdaje się mało "przyjazna" poza tym w domu nie ma wanien a jedynie 2 prysznice (2 łazienki) więc nie ma potrzeby raczej tylu litrów (mieszka 5 osób w tym jedno dziecko). Rozważam kocioł dwufunkcyjny z małym wbudowanym zasobnikiem.

Mam jednak kilka wątpliwości:

1. wiem, że zgodnie z przepisami moc kotła nie może przekroczyć 21kW jeśli wylot jest przez ścianę.Czy piec dwufunkcyjny o takiej mocy poradzi sobie z podgrzaniem wody w przypadku wyczerpania jej z zasobnika?

2. na razie znalazłem jedynie vitodens 222-w. 19kW, może jest na rynku coś wartego polecenia za przyjaźniejszą cenę...

 

z góry dziękuję za pomoc

 

Moc potrzebna może być nawet w okolicy 13kW.

Możesz poszukać kotła takiego jak np. Junkers Cerapur Modul ZBS 14/100S-3MA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz przedstawię wybory mojego męża:

 

FAWORYT:

- Junkers Cerapur Modul ZBS 14/100S-3MA

 

POZOSTAŁE:

- Vaillant VSC ecoCOMPACT/2 126/2-C14

- DE DIETRICH ELIDENS DTG 1300 ECo.NOx PLUS/V13

 

TAŃSZA ALTERNATYWA (jednofunkcyjny + podgrzewacz-zasobnik cwu)

- pakiet Junkers - wiszący kocioł kondensacyjny Cerapur Smart 14kW z zasobnikiem 120l. i regulatorem pogodowym FW-100

- vaillant - pakiet VC246 + VIHR120 + regulator

- kocioł kondensacyjny DeDietrich MCR 24 II kW z 150l. podgrzewaczem wody.

 

I co teraz wybrać?

 

Przypomnę parametry domu:

Dom parterowy bez poddasza użytkowego.

Będą mieszkać 4 osoby.

Podłogówka na całości, grzejniki tylko jako dodatkowe w łazienkach (2 szt. na prąd).

Gaz ze zbiornika.

Styropian na podłogę - 20 cm

Wełna na ścianę - 15 cm (ściana z pustaków keramzytobetonowych 19 cm)

Strop 40 cm ekofibru

Kubatura 321 m3

Powierzchnia 118 m2

 

Jaki by nie był wybierzcie kocioł o jak najmniejszej mocy minimalnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Obliczenie obciążenia cieplnego' znalazłam :) mam w projekcie 11,20 W

moc nominalna kotła zalecana z projektu to 20 kW

czy jesli wezmę mniejszy to będę miałą tańsze grzanie czy jak? tzn na co się to przekłada w codziennym uzytkowaniu?

 

 

Jak dobrze wygooglałam to proponujesz kocioł kondensacyjny mimo braku podłogówki. Mógłbyś mi powiedzieć czy w związku z tym musze przerabiać komin ten co mam (schiedel rondo plus) czy nie? i do czego w takim razie służą niekondensaty? da się to jakoś laikowi wytłumaczyć?

 

Wielkość grzejnika będzie zależna od tego na jakich parametrach będzie pracował (temp.zasilania i temp.powrotu) by przekazać do pomieszczenia odpowiednią moc. Przy projektowej temperaturze zewnętrznej musisz dostarczyć do budynku 11,2kW mocy. Dla grzejnika nie ma znaczenia jakie będzie źródło ciepła.

Mniejsze grzejniki będziesz miał gdy będą pracowały na wysokich parametrach np. 75/60, za to wyższą sprawność średnioroczną kotła kondensacyjnego będziesz miał przy np. 40/30. Musisz znaleźć swój kompromis.

 

Komin musi być odpowiedni do kotła kondensacyjnego - najwygodniej z tworzywa od producenta kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam RAPczyn mam prośbę ;)

- Dom 184 m2 pow.użytkowej,

- 14 kaloryferów,

- 95m2 ogrzewania podlogowego,

- będzie kominek z płasczem wodnym,

-jak wyjdzie solary z gminy.

Moje pytanie:

-jaka moc pieca 24kW?

- jaki piec ewentualnie, bo poczytałam to wszystko i już sama głupieję

Wiem, ze chcę miec kondensat 1 funkcyjny, wiszący i instalator mi mówił że w moim przypadku trzeba by było zasobnik na wodę z podwójną wężownica.

No ale teraz pytanie, jezeli nie wyjdą mi solary z gminy to nie potrzebuję chyba takiego zasobinka dużego jak 250l na wode.

A liczba osób jak na razie 2 ale docelowo przywidujemy więcej;)

czekam na odpowiedź i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...