Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

witam wszystkich mam zamiar kupic piec kondensacyjny i nie wiem jaki kupic prosze o podpowiedz mam domek pitrowy z lat 80i jest ze 120m kwadratowych sciany sa z suporeksu pusta przestrzen z 5 centymetrow i suporeks budynek jest nieocieplony i nie ma cyrkulacji obiegu ciepłej wody a mam zamiar kupic piec konensacyjny tylko nie wiem jak czy z zasobnikiem 45 litrow lub 55 lub przepływowy co grzeje wode po odkreceniu kranu i rozgladam sie za kociołkiem immergas VICTRIX Zeus 26 1 I lub VICTRIX ZEUS SUPERIOR 26 kW z gory dziekuje o podpowiedz pozdrwiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Dręczy mnie jedna kwestia i mam nadzieję z forumowi specjaliści rozwieją moje wątpliwości.

Chodzi o zakres modulacji kotłów kondensacyjnych - ponoć najlepiej aby startowały jak najniżej bo to najekonomiczniejsze szczególnie w przypadku podłógówki, a jednocześnie miały pewien zapas mocy dla szybkiego przygotowania CWU. A ja nie o tym.

 

Pytanie mam co do samej rozpiętości zakresu modulacji. Najlepsze "markowe" kotły jakie znalałem mają modulację w zakresie od 20% mocy maksymalnej, a niektóre modele (nienajtańsze) wręcz od 30-stu kilku % (uściślę że szukałem wśród kotłów o mocy maksymalnej około 19-22-25kW, ale to chyba nie jest ważne).

Natomiast kotły:

- ACV Presige Solo MKIII 18 ma modulację 2,2-17,5 kW (od 12,5%!)

- Immergas Victrix X 2 I moduluje w zakresie 3,0-23,6 kW (podobnie od około 12,7%)

 

Jak to możliwe że te kotły mają tak "doskonałe" palniki i że ta sztuka nie udaje się większym producentom.

A może to tylko jakiś zabieg marketingowy (coś jak "moc muzyczna" w odtwarzaczach-jamnikach :cool:)?

A może wręcz mylę się sądząc że szeroki zakres modulacji to zaleta?

 

Pomóżcie bo spędziłem pół dnia na szukaniu odpowiedzi i nic sensownego nie znalazłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Pytanie do Rapczyna bezapelacyjnego fachowca na tym forum.

 

Prośba o zaproponowanie modelu/rodzaju pieca gazowego ( jedno czy dwu funkcyjny ? ) do domku o powierzchni użytkowej 118 m2.

Dom z porothermu 25PW + wełna skalna 15 cm. Poddasze ocieplone wełna mineralną 30 cm. W domu drugie źródło ciepła to kominek z DGP.

Są 2-ie łazienki na parterze i na piętrze. Na pewno co rano obydwie będą wykorzystywane także zależy mi aby ciepła woda była naraz w 2-óch łazienkach.

 

Zapotrzebowanie na ciepło c.o. 8.6 KW ( kuchnia elektryczna)

 

Co proponujesz ?

 

z góry dziękuje za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

proszę o poradę jaki typ i moc pieca będzie odpowiednia:

 

Powierzchnia z poddaszem 260m2 + 50m2 garaż.

Ytong Energo 48 bez ocieplenia U=0,19

Okno energooszczędne U=0,9

Dom rozległy 20 x 10

Kominek z p.w.

Montaż solarów w przyszłym roku, instalacja gotowa

Parter: podłogówka 80m2, w jednym pokoju grzejnik 600x1800 henrad

Garaż grzejnik 600x2000

Kotłownia grzejnik 600x800

Piętro:

łazienki 20m2 podłogówka

reszta pokoi: grzejniki

 

Mój typ: kondensat jednofunkcyjny z automatyką pogodową

zasobnik Taurus 200l z dwiema wężownicami

 

Ekipa montująca proponuje poniższe piece:

 

Vaillant Ecotec Plus VC 246

lub

Ferroli Econcept Tech 35a 6,9-36,7 kW myślę że za duży ???

 

Proszę o poradę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy jest gdzieś podane jaka jest potrzebna moc na c.o.?

 

To znowu ja:) Mam już projekt i okazuje się, że mamy zaprojektowane nie 18 kW tylko 24.... Moc na c.o. - 21446 [W] - jesli o to chodzi... Nic już nie rozumiem.... dzisiaj instalator, który ma wszystko montować, słysząc, że mamy w projekcie 18 kW (tak było w ogólnym projekcie) stwierdził, że to za mało... O co tu chodzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja się podepnę. Również nie wiem jaką teraz wybrać moc kotła. W projekcie oczywiście 21kW.

Będę miał 100% podłogówki, rekuperator z GWC, powietrzną pompę ciepła (z zasobnikiem 300L, dwie wężownice).

Ocieplenie ścian 16cm, strop poddasza betonowy+25cm styro. W podłodze 18cm styropianu.

Okna o Uw<0,9 + rolety zewnętrzne. Ogólnie dość ciepły dom.

Powierzchnia 121m2. Zwarta bryła, dach dwuspadowy bez ŻADNYCH załamań (tylko jedno okno dachowe i wyłaz).

 

Z obliczeń OZC wychodzi skrajnie (-20stC) poniżej 5,5kW strat. Do podgrzania wody - dajmy nawet i 5kW. Więc powinienem szukać kotła 11-12kW?

 

Moje typy:

BERETTA Conica Green 15S e.s.i. - moc od 3,5-15kW (ma pogodówkę zintegrowaną)

IMMERGAS Victrix X 12 2 I - moc 1,9-12kW

Czy takie moce maksymalne mi wystarczą???

Edytowane przez swistak81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Pytanie do Rapczyna bezapelacyjnego fachowca na tym forum.

 

Prośba o zaproponowanie modelu/rodzaju pieca gazowego ( jedno czy dwu funkcyjny ? ) do domku o powierzchni użytkowej 118 m2.

Dom z porothermu 25PW + wełna skalna 15 cm. Poddasze ocieplone wełna mineralną 30 cm. W domu drugie źródło ciepła to kominek z DGP.

Są 2-ie łazienki na parterze i na piętrze. Na pewno co rano obydwie będą wykorzystywane także zależy mi aby ciepła woda była naraz w 2-óch łazienkach.

 

Zapotrzebowanie na ciepło c.o. 8.6 KW ( kuchnia elektryczna)

 

Co proponujesz ?

 

z góry dziękuje za pomoc

 

Jeśli chodzi o najwyższą jakość, gwarancje to na pewno Paradigma Modula II 10 oraz np. zbiornik Aqua 190 wraz z automatycznym mieszalnikiem na wyjściu - ciepłej wody będzie aż nadto.

 

Witam

 

proszę o poradę jaki typ i moc pieca będzie odpowiednia:

 

Powierzchnia z poddaszem 260m2 + 50m2 garaż.

Ytong Energo 48 bez ocieplenia U=0,19

Okno energooszczędne U=0,9

Dom rozległy 20 x 10

Kominek z p.w.

Montaż solarów w przyszłym roku, instalacja gotowa

Parter: podłogówka 80m2, w jednym pokoju grzejnik 600x1800 henrad

Garaż grzejnik 600x2000

Kotłownia grzejnik 600x800

Piętro:

łazienki 20m2 podłogówka

reszta pokoi: grzejniki

 

Mój typ: kondensat jednofunkcyjny z automatyką pogodową

zasobnik Taurus 200l z dwiema wężownicami

 

Ekipa montująca proponuje poniższe piece:

 

Vaillant Ecotec Plus VC 246

lub

Ferroli Econcept Tech 35a 6,9-36,7 kW myślę że za duży ???

 

Proszę o poradę

 

Maksymalna moc jakiej się podziewam to 19kW (prawdopodobnie w rzeczywistości może być w okolicach 16kW). Może w projekcie jest coś napisane na ten temat...?

 

To znowu ja:) Mam już projekt i okazuje się, że mamy zaprojektowane nie 18 kW tylko 24.... Moc na c.o. - 21446 [W] - jesli o to chodzi... Nic już nie rozumiem.... dzisiaj instalator, który ma wszystko montować, słysząc, że mamy w projekcie 18 kW (tak było w ogólnym projekcie) stwierdził, że to za mało... O co tu chodzi...

 

Aż wydaje mi się to nieprawdopodobne. Jaka jest kubatura całkowita budynku (bez garażu), czy zwiększaliście izolacje w stosunku do tej z projektu? Gdzie się budujecie?

 

To i ja się podepnę. Również nie wiem jaką teraz wybrać moc kotła. W projekcie oczywiście 21kW.

Będę miał 100% podłogówki, rekuperator z GWC, powietrzną pompę ciepła (z zasobnikiem 300L, dwie wężownice).

Ocieplenie ścian 16cm, strop poddasza betonowy+25cm styro. W podłodze 18cm styropianu.

Okna o Uw<0,9 + rolety zewnętrzne. Ogólnie dość ciepły dom.

Powierzchnia 121m2. Zwarta bryła, dach dwuspadowy bez ŻADNYCH załamań (tylko jedno okno dachowe i wyłaz).

 

Z obliczeń OZC wychodzi skrajnie (-20stC) poniżej 5,5kW strat. Do podgrzania wody - dajmy nawet i 5kW. Więc powinienem szukać kotła 11-12kW?

 

Moje typy:

BERETTA Conica Green 15S e.s.i. - moc od 3,5-15kW (ma pogodówkę zintegrowaną)

IMMERGAS Victrix X 12 2 I - moc 1,9-12kW

Czy takie moce maksymalne mi wystarczą???

 

"Z palcem w nosie"

Edytowane przez RAPczyn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie!

Jestem na etapie wyboru instalacji ogrzewania do domku jednorodzinnego.

Powierzchnia uzytkowa: 134 m2.

Kubatura: 742 m3

Porotherm 30cm + welna mineralna min. 12cm (w tym aspekcie mozliwe sa zmiany wiec jakiekolwiek uwagi mile widziane). Dach ocieplony welna 30cm.

Instalacja ma objemowac CO + CWU dla 4 osob (2 osoby mniejszego kalibru ;) ).

Dodatkowo planuje budowe kominka zwyklego (grawitacyjny?).

Ogrzewanie podlogowe na powierzchni ok 40 m2, reszta powierzchni ogrzewana grzejnikami.

Wedlug projektu OCZ=12kW.

 

Rozwazam instalacje kotla kondensacyjnego na gaz ziemny.

Zrobilem wycene wstepna w Viessmanie na kotle Vitodens 200.

 

W ofercie uwzględnione następujące urządzenia:

- Gazowy kocioł kondensacyjny Vitodens 200-W o mocy 4,8-19 kW, z regulatorem

sterowanym pogodowo Vitotronic 200 (czujka pogodowa w komplecie), z palnikiem

cylindrycznym MatriX, z wymiennikiem ze stali nierdzewnej Inox Radial, wbudowanym

naczyniem wzbiorczym c.o., pompą obiegową i zaworem trójdrożnym

- Pojemnościowy podgrzewacz wody Vitocell 100-W o pojemności 120 litrów, z wężownicą

wewnętrzną, oraz powłoką emaliowaną Ceraprotect, do montażu pod kotłem

- zestaw montażowy kotła, wraz z armaturą

- zestaw podłączeniowy podgrzewacza, wraz z czujnikiem temperatury wody w zasobniku

- system kominowy 80/125 L=6m: element przejściowy 60/100-80/125, trójnik z wyczystką

80/125, rura SPS L=250mm, kolanko z podporą 80, rura spalinowa 80 L=1000mm – 6 szt.,

dach, kołnierz przeciwdeszczowy

- rozdzielacz obiegu grzewczego Divicon, z mieszaczem 3-drogowym, pompą obiegową – 3

stopniowa, izolacją, 2 zawory kulowe, zawór zwrotny klapowy i uchwytami

- zestaw uzupełniający do obiegu grzewczego z mieszaczem

- pompa cyrkulacyjna Wilo Star Z-15

- rozszerzenia wewnętrzna H1 do wbudowania w kocioł, do sterowania pompą cyrkulacyjną

- naczynie przeponowe c.w.u. z uchwytem DE12

- rurarz i zawory w kotłowni

- stacja uzdatniania wody Aquahome 20

 

Wycena materialow kotlowni bez robocizny to ok 18000 PLN.

 

I tutaj pojawia sie pytanie o to, czy ta cena nie jest zbyt wygorowana (jaki jestem w stanie wynegocjowac rabat -5% czy np. 20% - w Viessmannie i czy np. Buderus czy Junkers nie beda sklonni do obnizenia ceny) i ew. moze osoby bardziej zorientowane w temacie podpowiedza rozsadna alternatywe?

 

Z gory dziekuje za wszystkie odpowiedzi

Pozdrawiam

Czarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki rabat wynegocjujesz ciężko powiedzieć - u siebie właśnie zrobiłem kotłownie na kondensacie Junkersa + zasobnik 120l + pogodówka + rozdzielacz z rotametrami z BIM's + ESBE + robocizna i trochę rurek i koszt się zamknie w 7,5 tys.

Musisz zacząć od decyzji czy stawiasz na funkcjonalność czy wodotryski - sprawdź też wyliczenia OZC u mnie przy remontowanym domu (130m2 i 360m3) wyszło 8 kW, u ciebie podejrzanie duża jest kubatura przy deklarowanej powierzchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, to wyliczenie OZC przepisalem z projektu wiec jezeli jest za duze to musial sie ktos pomylic w wyliczeniach.

Co do "wodotryskow" to kompletnie mi sa niepotrzebne (chocby wygaszacz ekranu na LCD pieca w Viessmannie :D ).

Nad takie gadzety przedkladam bezawaryjnosc i niskie zuzycie gazu. To sa w sumie moje priorytety w temacie ogrzewania.

Jezeli mozecie to podpowiedzcie firmy ktore nie maja rozwinietego marketingu a robia rownie dobre a moze i lepsze kotly niz Buderus, Viessman czy Junkers.

Tak teraz porownuje ta kubature i chyba wiem skad sie bierze - projektant wliczyl w to rowniez poddasze ktore nie zalicza sie do powierzchni uzytkowej.

W razie co jak skorygowac OZC zeby bylo blizsze prawdy?

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Wkrótce rozpocznę budowę domu i mam kilka pytań. Dom będzie miał ok. 220m2 pow. użytkowej, podpiwniczony, garaż 2stan., parter i poddasze. Planuję na ogrzewanie piecem gazowym kondensacyjnym + podłogówka ok. 300m2 po podłogach parteru (125m2) i poddasza (175m2), ściany porotherm 30cm +15cm styropianu.

 

Nurtuje mnie kilka kwestii, a mianowicie, czy kocioł o mocy dwudziestukilku kW będzie wystarczający, np. kocioł junkers cerapur 22kW. Na ile istotna jest ta moc minimalna, t.zn. czy bardziej sugerować się tym właśnie (np kotły Immergas mają dużą modulację), czy raczej czymś innym - rozważam także termet ecocondens 25- ma chyba tansze akcesoria i może serwis(?) ; mieszkam na Śląsku i tu jest duża dostępność serwisów różnych firm, więc z tym nie byłoby problemu w przypadku większości kotłów.

 

Druga kwestia to taka, że mamy rodzinę 3os, może kiedyś 4os. i zastanawiam się czy kupować piec 1F + zasobnik np 120l, czy kupić 2F z wbudowanym zasobnikiem ok50l (chyba warstwowy) - mam 2 łazienki.

 

Z góry bardzo dziękuję za wszelką pomoc i proszę o sugestie, zwłaszcza w tym które piece i rozwiązania są sprawdzone i w miarę niezawodne.

Pozdrawiam, Przemek.

Edytowane przez Kodnam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dręczy mnie jedna kwestia i mam nadzieję z forumowi specjaliści rozwieją moje wątpliwości.

Chodzi o zakres modulacji kotłów kondensacyjnych - ponoć najlepiej aby startowały jak najniżej bo to najekonomiczniejsze szczególnie w przypadku podłógówki, a jednocześnie miały pewien zapas mocy dla szybkiego przygotowania CWU. A ja nie o tym.

 

Pytanie mam co do samej rozpiętości zakresu modulacji. Najlepsze "markowe" kotły jakie znalałem mają modulację w zakresie od 20% mocy maksymalnej, a niektóre modele (nienajtańsze) wręcz od 30-stu kilku % (uściślę że szukałem wśród kotłów o mocy maksymalnej około 19-22-25kW, ale to chyba nie jest ważne).

Natomiast kotły:

- ACV Presige Solo MKIII 18 ma modulację 2,2-17,5 kW (od 12,5%!)

- Immergas Victrix X 2 I moduluje w zakresie 3,0-23,6 kW (podobnie od około 12,7%)

 

Jak to możliwe że te kotły mają tak "doskonałe" palniki i że ta sztuka nie udaje się większym producentom.

A może to tylko jakiś zabieg marketingowy (coś jak "moc muzyczna" w odtwarzaczach-jamnikach :cool:)?

A może wręcz mylę się sądząc że szeroki zakres modulacji to zaleta?

 

Pomóżcie bo spędziłem pół dnia na szukaniu odpowiedzi i nic sensownego nie znalazłem.

 

tez mam ten sam dylemat, i szukając wśród markowych producentów (drogich) valilant, viesman, ne znalazlem kotła w normalnej cenie który by miał modulacje np od 2-3 do 14-15 KW, natomiast junkers o którym sporo jest na forum 14-3C ma takie parametry, i skłaniam się własnie ku niemu, ale ostatnio wpadł mi w oko immergas tez ma z tego co pamiętam od 1,9 do 12, więc dla mnie byłby idealny bo dom okolo 120m2, są jeszcze kotły Paradigma ale on maja strasznie wysokie ceny.

więc na placu boju junkers który ma nawet watek na tym forum i jest opisywany dośc sszczegółowo, do tego ma dobra wbudowaną pompkę, natomiast o immergasie jest zdecydowanie mniej, jedno co udalo mi sie wyczytac to ze ma dobre sterowanie w sobie. coś doradzicie? może jeszcze inni producenci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Junkersa i póki co sobie chwalę, choć jeszcze zasobnik nie odpalony. Jednak szukając rozważałem też Ferroli (ale podobno głośny) i Termet Windsor 25, ale w obu przypadkach ograniczała mnie ilość miejsca lub bliskość sypialni i obawa, żeby nie było za głośno. Przy modernizowanym budynku ok. 130m2 na razie spokojnie wyrabia - potwierdzam, że im niższa moc minimalna tym lepiej, mam pogodówkę i przy żądanej temperaturze zasilania 28 st C zaczynał już taktować bo miał nadmiar mocy. Plusem też jest, że Junkers nie wymaga przeglądu po 1 roku, a jeśli zrobi się przegląd przed upływem 2 lat to przedłużają gwarancję do 3 lat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...