Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

jest taki kociołek gazowy jednofunkcyjny kondensat w cenie brutto po rabatach około 4700zł, ma moc z modulacją 3,5-16kw, może być sterowany tanim programatorem za 60zł i działa modulacja w 100%, a nie tylko "firmowym" za 600zł, pierwsze uruchomienie gratis, a nie parę stówek bo na Twoim kotle uczy się serwisant (np. Vaillant, płatne za roboczogodzine), dość rozsądny cenowo serwis i przeglądy, gwarancja 3 lata. Dobrze działa z niefirmowymi tanimi zasobnikami za 1200zł , a nie tylko oryginalny, bo jest "dopasowany i jedyny słuszny" za skromne 3000zł.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

mdzalewscy a jakiej firmy ten kociolek i czy sa piece z wieksza moca poniewaz ja mam dosc duza chlupe {300mkw.} wiec moc maxymalna to 20 albo 25kw. Boje sie tych wszystkich skomplikowanych urzadzen z elektronika bo wydaje mi sie ze jak ta elektonika siadzie to wtedy zaczna sie schody.

 

Potrzebuje tylko zwykly programator pokojowy bez zadnej pogodowki i chcialabym zeby jakos wspolpracowal z cwu i ogrzewaniem podlogowym.

Wydaje mi sie ze im wiecej roznych dodatkow to potem to nie ja bede decydowac o ogrzewaniu tylko piec sam sie bedzie rzadzil.

 

Czytalam tez opinie takie ze im drozszy piec tym drozsza instalacja i servis, bo przeciez jak ciebie stac na taki piec to i na kosztowne dodatki rowniez.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest taki kociołek gazowy jednofunkcyjny kondensat w cenie brutto po rabatach około 4700zł,

 

To kolega się pochwali, co to za cudo :D

 

Nie wiem czy 4700 za kondensata nieznanej marki to taka rewelacja. W tej chwili w podobnej cenie można kupić naprawdę markowe urządzenie. Wiem że i tak większość zrozumie to jako raklamę (bopo częśni nią jest) ale zajrzyjcie tu : http://sklep.prometeusz.net/index.php?cPath=21_28_47 Junkers Cerasmart ZSB 16-1A kosztuje 4200zł fakt po rabatach ale też po ostatniej znacznej obniżce cen kotłów kondensacyjnych!!!! Vaillant kosztuje 5000zł. I sądzę że przy następnej zmianie cennika (co roku jest to przełom kwietnia i maja) ceny też polecą.

Co do firmowych zasobników - nigdzie nie jest napisane że trzeba kupić firmowy. Wręcz bardzo często klienci kupują zasobnik uniwersalny np z firmy galmet. Trzeba to zrobić jednak z głową - bo jeśli kocioł ma moc 24kW a ktoś kupuje zasobnik z wężownicą o mocy 8kW no to jest kicha. Niemniej np seria Galmet Profi ma "wzmocnione wężownice" i zasobniki kosztują ~1300zł.

Fakt jeśli ktoś chce mieć regulację pogodową i ma Junkersa lub Vaillanta musi mieć firmowy sterownik ..... najtańszy do junkersa kosztuje 274zł ...... ale są i za 600. Nie chce mi się wierzyć natomiast że ktoś wymyślił regulator uniwersalny pogodowy. Za 60zł można kupić zwykły regulator pokojowy i to na bimetalu o rozstrzale odczytu +/- 2st. A to raczej porażka.

Pierwsze uruchomienie jest zawsze GRATIS w przypadku tych marek!!! Mamy na etacie serwisanta Vaillanta i nikt nie płacił nigdy za uruchomienie zerowe.

Pozdrawiam

 

-----------------------------------------------------

Kotły i podgrzewacze Vaillant Junkers Beretta Termet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze ktos zajrzy na ten watek i mi odpowie, moze majac podobny dom, albo wiedze o kotlach kondensacyjnych na gaz. :D

Moj dom to 300mkw, mam miec tylko ogrzewanie podlogowe, a nie mam zamiaru wydawac zbyt duzo kasy na piec kondenasyjny, chcialabym sie zmiescic w granicach 5.000 ale ze wszystkim tzn z zasobnikiem i calym oprzyrzadowaniem, bez pogodowki tylko najprostszy programator do ustawiania temp, czy jest to w ogole mozliwe????

Mysle ze moc kotla ok 20-25kw.

Bylam na stronie termetu i tam jest oferta do 5.000 ale na forum rozne sa opinie na temat tego pieca, jedni chwala a drudzy krytykuja.

W dodaku przez najblizsze kilka lat nie planuje mieszkac w zimie w tym domu ale chce go ogrzewac tak minimalnie zeby mi istalacje nie zamarzaly, wiec tym bardziej nie widze sensu ladowac w to duzo pieniedzy,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest taki kociołek gazowy jednofunkcyjny kondensat w cenie brutto po rabatach około 4700zł,

 

To kolega się pochwali, co to za cudo :D

 

Nie wiem czy 4700 za kondensata nieznanej marki to taka rewelacja. W tej chwili w podobnej cenie można kupić naprawdę markowe urządzenie. Wiem że i tak większość zrozumie to jako raklamę (bopo częśni nią jest) ale zajrzyjcie tu : http://sklep.prometeusz.net/index.php?cPath=21_28_47 Junkers Cerasmart ZSB 16-1A kosztuje 4200zł fakt po rabatach ale też po ostatniej znacznej obniżce cen kotłów kondensacyjnych!!!! Vaillant kosztuje 5000zł. I sądzę że przy następnej zmianie cennika (co roku jest to przełom kwietnia i maja) ceny też polecą.

Co do firmowych zasobników - nigdzie nie jest napisane że trzeba kupić firmowy. Wręcz bardzo często klienci kupują zasobnik uniwersalny np z firmy galmet. Trzeba to zrobić jednak z głową - bo jeśli kocioł ma moc 24kW a ktoś kupuje zasobnik z wężownicą o mocy 8kW no to jest kicha. Niemniej np seria Galmet Profi ma "wzmocnione wężownice" i zasobniki kosztują ~1300zł.

Fakt jeśli ktoś chce mieć regulację pogodową i ma Junkersa lub Vaillanta musi mieć firmowy sterownik ..... najtańszy do junkersa kosztuje 274zł ...... ale są i za 600. Nie chce mi się wierzyć natomiast że ktoś wymyślił regulator uniwersalny pogodowy. Za 60zł można kupić zwykły regulator pokojowy i to na bimetalu o rozstrzale odczytu +/- 2st. A to raczej porażka.

Pierwsze uruchomienie jest zawsze GRATIS w przypadku tych marek!!! Mamy na etacie serwisanta Vaillanta i nikt nie płacił nigdy za uruchomienie zerowe.

Pozdrawiam

 

rozumiem, że robisz sobie reklamę, ja akurat pisze o wyrobię który mam, dobrze przetestowałem i wiem ile on całkowicie kosztuje, mało tego Ty nawet sam tą "nieznaną" markę sprzedajesz, wszedłem na twój link i to był pierwszy kocioł który się pojawił :D ;

 

niestety trochę mijasz się z prawdą w swojej wypowiedzi, przykład:

 

1) ja już wspomniałem ja akurat pisałem o kotle kondensacyjnych beretta, a nie o kotle nieznanej marki "no name", kociołek ten kosztował 4700bruto w tamtym roku po rabatach i zawsze był tańszy od wiesmanów wailantów, jeśli te potaniały to i ta beretta musiała polecić w dół.. na twojej stronie już model Beretta 25kw prawie tyle kosztuje więc faktycznie ceny masz niższe i dość atrakcyjne. ROZUMIEM ŻE TO CENY BRUTTO NA STRONIE !!!

 

 

2)Co do zasobników to jak się zadzwoni do przedstawianych przez Ciebie firm to Oni polecają oryginalny i dość przekonuwująco i technicznie to argumentują, podobnie to przedstawiają serwisancji i handlowcy w/w producentów. Trochę się tego nasłuchałem, że owszem mogę, ale na własną odpowiedzialność itd...ale to jakby mniej istotny szczegół, wiadomo firmy chcą zarobić. Jęśli Ty uczciwie stawiasz sprawę, że zamontujesz zasobnik innej firmy i będzie równie dobrze, to chwała tobie

 

3)co do sterownika się nie będę sprzeczał, ale nasz kolega forumowy niezły mi kiedyś pisał, że chyba vailanty pomału przechodzą na sterowniki typu ON/OFF, więc każdy taki sterownik nawet "no name" równie dobrze powinien zastąpić oryginalny.

 

4)za około 80zł to ostatnio można było na allegro kupić sterownik np. Euroster 2000, lub jakieś jego chińskie odpowiedniki w cenie 60zł, nie wydaje mi się żeby ten euroster miał błąd odczytu +/-2 stopnie, również ten chiński jak sprawdzałem to wskazuje temperaturę prawię identyczną jak termometr pokojowy rtęciowy, ja mam czeskiego bezprzewodowego PT21 i tam różnica jest w stosunku do rtęciowego 0,3stopnia. W kotłach kondensacyjnych Beretta moduł pogodowy jest w oprogramowaniu kotła i zwykły sterownik ON/OFF + czujka zewnętrzna (w komplecie z kotłem) w 100% sterują pogodówką, gdyż gdy sterownik "wskakuje" na OFF, to jest to sygnała dla kotła iż ma obniżyć krzywą grzewczą. Dlatego też tego typu kocioł nie wymaga drogiego sterownika.

 

5) Co do pierwszego uruchomienia to niestety wprowadzasz w błąd gdyż ja dzownilem do serwisu i producenta i coś wspominał o roboczogodzinach w przypadku vaillanta, a gratis to podbicie karty gwarancyjnej !!!, jeśli ty robisz pierwsze uruchomienie gratis to chwała Tobie, niestety mała szansa iż taki sprzedawca/serwisant jak ty będzie niedaleko mnie mieszkał, szybciej to będzie gość co nas skasuje 300zł

 

Moze ktos zajrzy na ten watek i mi odpowie, moze majac podobny dom, albo wiedze o kotlach kondensacyjnych na gaz. :D

Moj dom to 300mkw, mam miec tylko ogrzewanie podlogowe, a nie mam zamiaru wydawac zbyt duzo kasy na piec kondenasyjny, chcialabym sie zmiescic w granicach 5.000 ale ze wszystkim tzn z zasobnikiem i calym oprzyrzadowaniem, bez pogodowki tylko najprostszy programator do ustawiania temp, czy jest to w ogole mozliwe????

Mysle ze moc kotla ok 20-25kw.

Bylam na stronie termetu i tam jest oferta do 5.000 ale na forum rozne sa opinie na temat tego pieca, jedni chwala a drudzy krytykuja.

W dodaku przez najblizsze kilka lat nie planuje mieszkac w zimie w tym domu ale chce go ogrzewac tak minimalnie zeby mi istalacje nie zamarzaly, wiec tym bardziej nie widze sensu ladowac w to duzo pieniedzy,

 

jeśli jesteś rozsądnym facetem to radzę Ci kup kondensat same ogrzewanie podłogowe to raj dla ekonomiki przy zastosowaniu kondensata, w dodatku jeszcze te 300m2 powierzchni

 

zobacz zgodnie ze stroną Prometeusza kondensat Beretta 25kw z pogodówką to 4900zł + zasobnik to 1200zł + sterownik pokojowy to max 100zł, lub Euroster 2005 = 140zł; czyli całość = 6300zł brutto, on na swojej stronie ma jeszcze tańsze kondensaty !!! masz co wybrać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest taki kociołek gazowy jednofunkcyjny kondensat w cenie brutto po rabatach około 4700zł,

 

To kolega się pochwali, co to za cudo :D

 

I sie w prost nie dowiedziałem. Domyślam się, że chodzi o Berettę? Tak?

 

Nie wiem skąd ta wstrzemięźliwość informacji. Pisze kolega że jest coś dobrego, taniego, ale nie wiadomo co ot jest. Każdy zakłada że pewnie chodzi o jakiegoś kundla. Prawdopodobnie tak samo pomyslał kolega Prometeusz, stąd jego wypowiedź.

 

Bo nie wiedział co kolega mdzalewscy ma na myśli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie cytuję po szkoda miejsca ... ale :

Ad.1 Ceny są brutto, beretta nie jest kotłem no name - jak dla mnie porządne urządzenie choć mniej osłyszane. Myślałem że piszesz o jakims wynalazku bez serwisu ... co często się widuje

Ad2. Nie ma wymogu kupienia firmowego zasobnika, to tylko kwestia tego że ktoś chce zarobić(i to nie sprzedawca). Podam prosty przykład - zamów zasobnik z Beretty np Idre 120 ..... i zobacz na tabliczkę znamionową : Producent:Galmet, Model Idra120 .. identyczny zasobnik kupisz za połowę ceny tyle że jako Galmet a nie Beretta .. tak robi wiele firm, więc ...... trochę pomyślunku

Ad.3 i 4. Dla małych mieszkań lepiej zastosować sterownik zwarciowo/rozwarciowy, on/off - jak kto zwał czyli o regulacji dwustawnej. Wtedy faktycznie można kupić Eurostera (dokładność +/- 0.5st). Ale Eurostera poniżej 130 chyba się nie da kupić. Firmowe regulatory kosztują 200-250 :). DO KONDENSATA LEPIEJ MIEĆ POGODÓWKĘ.A tu uniwersalnego nie da się wstawić. Wielką zaletą beretty jest to że ma wbudowaną pogodówkę .. wystarczy dokupić czujkę za niecałe 80zł.

Ad.6 URUCHOMIENIE ZEROWE dla kotłów Termet, Beretta, Vaillant, Junkers - BYŁO I JEST DARMOWE zajrzyj do gwarancji. Jeśli ktoś płacił za uruchomienie zerowe któregoś z tych kotłów - niech dzwoni do centrum serwisowego - szybko naprostują takiego serwisanta. Jedyne co podlega opłacie to dojazd do klienta i to tylko w części firm.

 

CO DO POSTU WYŻEJ - jeśli masz tylko podłogówkę! koniecznie kondensat, i za 5 tyś nie uda Ci się kupić kotła z zasobnikiem, a tym bardziej z całkowitym osprzętem. Conajwyżej za 4970 kocioł dwufunkcyjny kondensacyjny z modułem pogodowym oraz pełnym zestawem przyłączy. Kocioł takii grzeje wodę przepływowo. Będzie gorzej z komfortem wody bo nie da się podłączyć cyrkulacji, no i wydatek wody ograniczony jest mocą kotła. Niemniej to będzie lepsze rozwiązanie niż zwykły kocioł z zasobnikiem. Słowem coś za coś. A...... do kotła trzeba będzie dokupic czujkę zewnętrzną (około 70-80zł) i przyłącze do komina, chyba że cały komin zrobi firma kominiarska.

 

-----------------------------------------------------

Kotły i podgrzewacze Vaillant Junkers Beretta Termet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Prometeusz

 

A jaki wg Ciebie kocioł do mojej chateczki:

 

Pow 92mkw, po podłogach 120mkw. Kubatura ok 380m3

 

Planowane rozwiązanie. Kocioł jednofunkcyjny+zasobnik+cyrkulacja między kranami, podłogówka ok 30mkw, reszta grzejniki.

 

Warto inwestowac w kondensat? Ze względu na kubature pom gospodarczego wybór musi zapaść pomiędzy piecem turbo a kondensatem. Zastanawiam się, czy dopłata za kondenstata zwrócić się zanim będę musiał kupić następny kocioł.

 

Pod uwagę biorę kotły turbo:

Vaillant

Viessmann

 

lub kondenstat DeDietrich, bo tamte powyżej są już deczko przydrogawe....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marzin, u mnie vaillant oraz viessmann raczej poza zasięgiem finasowym dlatego zastanawiam się nad Beretta Kompakt II 24S e.s.i. Turbo + oczywiście zasobnik.

Jednak po ostatnich wiadomościach również kondensat de dietrich chodzi mi po głowie. Tylko nie wiem jak to wyjdzie finansowo.

powierzchnia 90m2 (docelowo 140) + podłogówka - całe 4m2!(łazienka oczywiście.

 

Prometeusz, możesz mi podać cenę na pakiet Beretty z zasobnikiem 120l idra oraz na taki sam ale z zasobnikiiem Galmetu oraz na kondensat Beretty, który mogę ewentualnie brać pod uwagę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mdzalewcy I Prometeusz dziekuje za rady!!!!! :D :D :D

Mam dosyc skomplikowana sytuacje jezeli chodzi o co i cwu.

Latem potrzebowac bede bardzo duzo cieplej wody i to szybko bo moj dom ma sluzyc jako cos w rodzaju pensjonatu z 9 lazienkami.

Natomiast zima to najwyzej bedzie mieszkac 3 osoby i piec glownie bedzie sluzyl do ogrzania podlogowki.

1.Mysle o zalozeniu kolektorow slonecznych z duzym zasobnikiem

2.Piec kondensacyjny raczej jednofunkcyjny zeby wspomagal kolektory

3.Problem w tym jak to wszystko ze soba polaczyc zeby to optymalnie dzialalo no i zeby ta cala instalacja nie byla za droga

 

mdzalewscy napisal o Berettcie z zasobnikem za 6300 ,cena jest jak najbardziej do przyjecia a zejscie ponizej 5000 raczej nierealne w mojej sytuacji,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marzin, u mnie vaillant oraz viessmann raczej poza zasięgiem finasowym dlatego zastanawiam się nad Beretta Kompakt II 24S e.s.i. Turbo + oczywiście zasobnik.

Jednak po ostatnich wiadomościach również kondensat de dietrich chodzi mi po głowie. Tylko nie wiem jak to wyjdzie finansowo.

Coś czuję, że skoro nie możesz vaillanta czy viessmanna, to ten kondenstat DeDietrich moze być jeszcze droższy. Zresztą zajrzyj do znanego Tobie miejsca autorstwa kolegi 1950

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co tam podano to ewentualnie o tym mółbym myśleć:kocioł

"kondensacyjny MCR 24BS 100 z zasobnikiem stojącym 100 l. 5610 zł "

 

Jednak nie wiem jak wygląda ewentualny dostęp dio serwisu. natomias w odległości około 1km mam serwisanta Beretty, Junkersa, Viessmanna, dlatego to również muszę brać pod uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może ktoś mi odpowiedzieć czy w przypadku wyboru kotła kondensacyjnego można nie stawiać wogóle komina ? Jak i którędy w takim układzie odprowadza sięspaliny z tego kotła ?

 

Pytam, bo zaskoczyła mnie pewna osoba ostatnio proponując takie rozwiązanie, że mogę zrezygnować wogóle z komina a zaoszczędzone pieniądze dołożyc do kotła kondensacyjnego. Tylko co dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do mocy 21 kW, możesz wyrzucić spaliny przez ścianę

 

 

 

 

acha, czyli jesli projekt mojego domu mowi o zapotrzebowaniu na ciepło 9,3kW to jedynie kupując kondensata jest szansa na kocioł o mocy nie wiele przkeraczającej te 9,3kW. Konwencjonalne kotły z reguły mają około 24kW.

 

Czy kocioł ktory ma 24kW będzie nieekonomiczny dla tekiego domu? Oczywisce mowa o 1f.

 

Czy lepiej wybrac taki ktory ma np.5-16kW zamiast 9-24kW ?

 

Jesli tak to zdaje się, że tylko kondensaty mają takie moce, np:

Beretta kompakt green 16e.s.i.

http://sklep.prometeusz.net/product_info.php?cPath=21_28_47&products_id=167

albo Junkers Cerasmart ZSB 16-1A http://sklep.prometeusz.net/product_info.php?cPath=21_28_47&products_id=242

 

lub Vaiilant VC ecoTEC Plus 126/3-5 http://sklep.prometeusz.net/product_info.php?cPath=21_28_47&products_id=227

 

Raczej nie ma kotłów nie kondensacyjnych o mocy do max 15kW ?

 

Jeszcze odnosnie tego komina. Załóżmy, że biorę takiego kondensata do tych 16kW. Spaliny wypuszczam rurą na zewnątrz, ale jak ? Przez strop, poddasze na dach czy Przez scianę zewnętrzną ? No i jaką rurą ?

Poza tym komin miał mieć jeszcze funkcje wentylacji dla dolnej i górnej łazienki, wyrzuacjąc go muszę wykombinować wentyalcję inaczej. Czy tak ?

 

Przy okazji z innej beczki. Czy konwencjonalny kocioł z zamkniętą komorą spalania ma jakąś przewagę techniczną, ekonomiczną itp nad kotłem z otwartą komorą? Chodz mi o to, czy posiadając pomieszczenie gospodarcze powyzej tych 8 m3 a dokladnie 13 m3, jest jakis sens montowanie kotła z zamkniętą komorą ? Czy chodzi tu tylko o tą kubaturę pomieszczenia czy jest jeszcze jakies inne kryterium ?

Czy takie pomieszczenie 13 m3 z kotlem z otwartą komorą będzie sie jakoś mocniej wychładzać no i potrzebować jakiejś extra mocnej wentylacji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że wątek w którym umieściłem swoje zapytanie jakby umiera, a ten jest aktywny pozwalam sobie zapytać doświadczone osoby o rzecz następującą, mam domek o pow u 115m2, myslę nad zainstalowaniem kotła zamkniętą komorą i zasobnikiem warstwowym / Vitodent222, aquaPlus, Sounier Dival isotwin F24E/ lub cosik podobnego, ale zależy mi na podzieleniu obwodu na 2 strefy dzienną i nocną.

Nie wiecie czy w tych kotłach można to jakoś zrealizować?

Ponadto kociołek ma zapewnić wystarczającą ilość ciepłej wody do panela prysznicowego z dyszami do masażu, czy małe zasobniki warstwowe wystarczą/ 40, 50l/, czy jednak iść w stronę jednofunkcyjnego z zas 120 - 150l?

Będę wdzięczny za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duzo osob pyta ale jakos nikt nam nie chce odpowiedziec , :oops: :oops: niestety.

Trzeba jakos sciagnac na te stone znawcow i guru w tym temacie, a moze pracuja i nie maja teraz czasu.

Ja tez jak wiekszosc na tym forum chcialam zasiegnac troche informacji przed rozmowa w sklepach bo tam jak wiadomo byle klientowi cos wcisnac bez wzgledu czy to dobre dla nas i dla naszego domu.

Czytam to forum od niedawna i juz dowiedzialam sie paru cennych rzeczy, a przynajmniej nie dam sobie tak latwo wcisnac ciemnoty przez wykonawcow czy sprzedawcow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że wątek w którym umieściłem swoje zapytanie jakby umiera, a ten jest aktywny pozwalam sobie zapytać doświadczone osoby o rzecz następującą, mam domek o pow u 115m2, myslę nad zainstalowaniem kotła zamkniętą komorą i zasobnikiem warstwowym / Vitodent222, aquaPlus, Sounier Dival isotwin F24E/ lub cosik podobnego, ale zależy mi na podzieleniu obwodu na 2 strefy dzienną i nocną.

Nie wiecie czy w tych kotłach można to jakoś zrealizować?

Ponadto kociołek ma zapewnić wystarczającą ilość ciepłej wody do panela prysznicowego z dyszami do masażu, czy małe zasobniki warstwowe wystarczą/ 40, 50l/, czy jednak iść w stronę jednofunkcyjnego z zas 120 - 150l?

Będę wdzięczny za odpowiedź.

 

 

tez mnie ciekawi jak jest z tym zasobnikiem 50 l czy wystarcza ?

 

 

Vitodent222 jest jednym z 3 moich kandydatów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...