Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam,

 

Ja również mam dylemat jaki kocioł wybrac :( Będę ogromnie wdzięczna za podpowiedzi

 

dom 200m2 powierzchni + ok 35 garaż i kotłownia/pralnia

rodzina 5-cio osobowa, ale raczej nie korzystamy z ciepłej wody w tym samym czasie.

2 lazienki (wanna+prysznic). Ogrzewanie standardowe (brak podłogówki)

dom ocieplony + nowa szczelna stolarka okienna

 

no i teraz piec: w tej chwili mamy 11-to letniego junkersa 26kw z otearto komorą tak więc do kondensatu doszedłby koszt dostosowania komina

 

jaki piec wybrać? 1 czy 2 funkcyjny, z zasobnikiem czy bez

 

chciałabym chyba piec kondensacyjny ze względu na koszty ogrzewania no ale koszty są strasznie wysokie

 

z rekonesansu jaki do tej pory przeprowadziłam miałam polecane:

acv - ale nie wiem jaki dokładnie model

viessman vitodens 100-w 11-35kw z zasobnikiem 120l -6300pln + programator 170pln i pogodówka 650pln

villant vc 246 9,4-26kw 6900pln + prgramator 740pln

dietrich jednof. + zasobnik 100l 4800pln + programator 800,pln

junkers cerapur smart 28 3-c dwufunk. 28kw 5500pln

 

po drodze oferowano również immergasy

 

już sama nie wiem co wybrać, dlatego będę wdzięczna za wszelkie sugestie

 

pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

krótkie pytanie:

 

instalator sugeruje mi taką samą cenę za zakup kotła i instalację kotłowni na:

a/ junkers 14-3C+ST120+FW200 itd.. lub

b/ vaillant ecotec plus 126/3-5 + vihr120 itd.

różnica 300 pln na korzysc junkersa co mi radzicie co wybrac do jutra musze sie zdecydowac???

 

domek pw uzytkowa 130 m2, dół 65m2podłogówka, góra 65m2 grzejniki, 2 łazienki

 

help, dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Azalka - czy w tych łazienkach masz też podłogówkę?

Jeśli tak, to zrób grzejniki drabinkowe niskotemperaturowe.

Odpadnie Ci problem 2 obiegów grzewczych, a i kocioł kondensacyjny będzie miał większą sprawność.

 

Przepraszam, nie zauważyłam maila.

Mam podłogówkę, grzejniki są jedynie dla dosuszania ręczników.

Dowcip polega na tym, że one już są zamontowane i pewnie na jakiejś innej fazie, obiegu czy jak tam się to zwie.

Piec muszę kupić na cito.

Mój hydraulik jest dobrym rzemieślnikiem, który umie sprawnie łączyć rurki, ale to człek strarej daty i bez dostępu do netu. Myslenia za wiele nie uskutecznia ;)...

 

I jeszcze jedno pytanie do użźytkowników IMMERGASA:

kto musi instalować piec, aby został objęty gwarancją??? Autoryzowany serwisant czy po prostu ktoś z uprawnieniami "gazowymi"?

 

Jak jest w przypadku innych firm? Jestem zdecydowana na kupno pieca przez internet.

Edytowane przez azalka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno pytanie do użytkowników IMMERGASA:

kto musi instalować piec, aby został objęty gwarancją??? Autoryzowany serwisant czy po prostu ktoś z uprawnieniami "gazowymi"?

Jak jest w przypadku innych firm? Jestem zdecydowana na kupno pieca przez internet.

Kocioł podłącza hydraulik (czyli przyłącza wodę, rurki do kanalizacji i gaz).

Natomiast samo uruchomienie robi serwisant Immergasa i jest to uruchomienie wliczone w cenę kotła.

Nic dodatkowo za to już się nie płaci. W zestawie przyłączeniowym jest silnik krokowy, który też instaluje serwisant.

Hydraulik może natomiast podciągnąć czujnik temperatury od zbiornika do kotła (jest w zestawie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Ci bardzo za cierpliwość!

Dla pewności jeszcze dopytam:

jeśli kupię kocioł w necie, to tutejszy serwis powinien mi go uruchomić pierwszy raz za darmo?

 

Znalazłam jeszcze jeden kocioł, nad którym się zastanawiam:

CERAPUR SMART ZSB 14-3C z zasobnikiem ST 120-1Z z regulatorem FW 100 (ma w moim regionie wielu serwisantów)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałabym BARDZO podziękować Salikowi a zwłaszcza forumowiczowi swistak81 za pomoc oraz zwrócenie uwagi na moc kotła!!!

Mój instalator i doradzająca mu hurtownia wpakowali by mnie na taaaką minę!!!! "Moc, Pani, piec musi mieć MOC!!!!!!!!!" Nie będę pisać, do czego mnie namawiali i jakich głupot nawygadywali w hurtowni.

Za radą speców z elektrody jeszcze sobie podzwoniłam na wszystkie infolinie. Ze swej strony sprawdziłam dostępność serwisu w moim najbliższym regionie.

Ostatecznie wybór padł na Junkersa Cerapur 14kW ze 160cio litrowym zasobnikiem.

 

Chłopaki, jestem Wam niewymownie wdzięczna, będę miała piec dobrze dobrany do wielkości domku i moich potrzeb, nie będę za darmo puszczać pieniędzy do komina...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !! Dopisze się do tematu z prośbą o pomoc . W czym tkwi problem ??

Planuję instalację ogrzewania gazowego i sprawa wygląda tak że nie wiem jak wybrać piec gdyż cały problem polega na wysokości komina który według kominiarza wynosi 19 m . Według niego mam zastosować gaz turbo ( cokolwiek to znaczy ) Jeden z instalatorów polecał mi Aristona clas ,kiedy inny instalator powiedział że może być problem i że muszę zastosować kondensat albo piec z otwartą komorą lecz tutaj mamy spadek wydajności . Mieszkanie mam 56 m2 więc kondensat trochę lipa dawać i przepłacać !

Nie wiem co zrobić i jak zareagować i co wybrać Jakie są rozwiązania danego problemu ??

 

proszę o pomoc !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mamy 11-to letniego junkersa 26kw z otearto komorą tak więc do kondensatu doszedłby koszt dostosowania komina.... ale nie wiem jaki dokładnie model viessman vitodens 100-w 11-35kw

Nie wiem, jak masz ocieploną chatę bo tego nie piszesz, a jest różnica między 5 a 20cm styro. Masz jednak teraz kocioł 26kW i pewnie wystarcza, skoro masz go przez 11 lat. Po tylu latach eksploatacji wiesz pewnie ile gazu zużywa, a więc możesz oszacować moc z jaką rzeczywiście grzeje zimą i nie musisz liczyć ozc jeśli nie znasz zapotrzebowania budynku na ciepło. Pewnie też wiesz, czy zimą włącza się co chwilę, czy jak się włączy, to grzeje non stop przez wiele godzin. Korzystając z tych danych możesz określić zapotrzebowanie budynku na ciepło i na pewno nie będzie to 35kW, tylko dużo mniej. Możesz też policzyć ozc przed podjęciem decyzji. Np. u mnie do ogrzania 200m2 wystarcza tylko 8kW. U Ciebie pewnie trochę więcej, ale na pewno nie ponad 30kW, więc nie kupuj kotła o tak dużej mocy. Poczytaj pytania i odpowiedzi dla Azalki, ona miała ten sam problem, tylko w nieco innej skali, bo mniejsza powierzchnia i skup się na kotłach o jak największej modulacji i mocy nie przekraczającej twoich szacunków zapotrzebowania budynku na ciepło, a na pewno mniejszej niż 20-24kW. Więcej komfortu da zasobnik+ kocioł jednofunkcyjny niż kocioł dwufunkcyjny, bo woda będzie miała stałą temperaturę i można będzie zastosować kocioł o mniejszej mocy.

Co do komina, to może możesz zaoszczędzić i przekuć go przez ścianę, zamiast prowadzić długie rury przez komin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !! Dopisze się do tematu z prośbą o pomoc . W czym tkwi problem ??

Planuję instalację ogrzewania gazowego i sprawa wygląda tak że nie wiem jak wybrać piec gdyż cały problem polega na wysokości komina który według kominiarza wynosi 19 m . Według niego mam zastosować gaz turbo ( cokolwiek to znaczy ) Jeden z instalatorów polecał mi Aristona clas ,kiedy inny instalator powiedział że może być problem i że muszę zastosować kondensat albo piec z otwartą komorą lecz tutaj mamy spadek wydajności . Mieszkanie mam 56 m2 więc kondensat trochę lipa dawać i przepłacać !

Nie wiem co zrobić i jak zareagować i co wybrać Jakie są rozwiązania danego problemu ??

 

proszę o pomoc !!!

 

Zdecydowanie kocioł kondensacyjny małej mocy.

Kocioł Modula NT 10 przy układzie spalinowym DN80 może mieć komin wysokości 21m lub 30m (niezależny lub zależny od powietrza w pomieszczeniu).

Kocioł Cerapur Smart 14-3C odpowiednio 22m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dom 220m2 po podłogach, w tym 21 m2 garaz z jednym małym grzejnikiem na przełamanie temp. Dom wybudowany z PTH 25 P+W ocieplony 15 cm szarego styropianu, garaż 15 cm zwykłego. Ściana miedzy garażem a domem ocieplona 15 cm zwykłego styropianu. W podłodze 10 cm styropianu. W dachu 25 cm wełny lambda 0,035. Poradzcie prosze jaki piec bo juz szalu dostaje czytajac watek. W domu ma mieszkać docelowo 5-6 osób. Okna 3szybowe, drzwi drewniane 68 mm. Podłogówka tylko w łazienkach i na przedpokoju. Reszta grzejniki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1950 to już wiem...a coś konstruktywnego w sprawie pieca??:)

w takim domu wystarczy kocioł 18-24kW, zapotrzebowanie określam na 26000kWh/rok (co+cwu dla 4 osób), przeciętne zapotrzebowanie na co 100kWh/m2 rocznie - to powinno zapewnić zimą temp 22stC, tj średnio 110kWh/dobę (sezon grzewczy 200dni), przy większych mrozach do 150kWh/dobę. Roczny koszt gazu przy W-3 to 5500zł za 2720m3 GZ50. Przy ogrzewaniu wysokotemperaturowym (grzejniki) kocioł kondensacyjny może pracować z mniejszą sprawnością (liczyłbym na max 96%).

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...