Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

pytałem już w innym wątku ale bardzo bym prosił jeszcze o opinie i tutaj mądrych ludzi. Chodzi o dobór kotła:

 

dom 220m2 po podłogach, w tym 21 m2 garaz z jednym małym grzejnikiem na przełamanie temp. Dom wybudowany z PTH 25 P+W ocieplony 15 cm szarego styropianu, garaż 15 cm zwykłego. Ściana miedzy garażem a domem ocieplona 15 cm zwykłego styropianu. W podłodze 10 cm styropianu. W dachu 25 cm wełny lambda 0,035. Poradzcie prosze jaki piec i jakiej mocy. W domu ma mieszkać docelowo 5-6 osób. Okna 3szybowe, drzwi drewniane 68 mm. Podłogówka tylko w łazienkach i na przedpokoju. Reszta grzejniki....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważniejsza jest wielkość zasobnika. Moim zdaniem 120 litrów to może być mało dla tylu osób. Z drugiej strony kocioł też nie może być za mały bo będzie długo nagrzewał wodę w większym zasobniku. Jeśli kąpiele prysznicowe to nie powinno być większego problemu jeśli będzie trochę przerwy pomiędzy kąpielami. Z napełnieniem wanny trzeba będzie poczekać. 10 minut prysznica to ok min 70 litrów wody a czasami i 120. pozdr adam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanawiam się nad sensownością wymianą kotła na gaz ziemny i ciekaw jestem waszych opinii .

 

Kocioł przeze mnie użytkowany jest belgijskiej firmy RADSON (przejęta przez Junkers) z 1992 r. , jednofunkcyjny z zasobnikiem , otwarta komora spalania, z pokojowym regulatorem temperatury grzania. Pytanie czy wymiana na nowy kocioł konwencjonalny (raczej nie kondensat z uwagi na konieczność wymiany grzejników na większe) dałyby mi oszczędności uzasadniające wymianę kotła. Nie wiem też na ile dotychczasowy okres eksploatacji ma wpływ na sprawność , no i na ile nastąpił rozwój technologii w kotłach konwencjonalnych w ostatnich 20 latach. Trudno mi to ocenić na podstawie rachunków za gaz, ponieważ dom jest w technologii z tamtych lat, chociaż całkiem dobrze ocieplony. Póki co używany przeze mnie kocioł jest sprawny , mam też serwisanta, potencjalnie problem mógłby się pojawić z dostępnością części

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

stoję obecnie przed wyborem kotła gazowego do segmentu o powierzchni 140m (w tym 23m garaż).

Segment ma 3 piętra (ostatnie to poddasze), 2 łazienki z ogrzewaniem podłogowym i ogrzewaniem podłogowym w aneksie kuchennym.

Na parterze 2 małe kaloryfery, na 1 piętrze 3 duże kaloryfery VASCO, na 2 piętrze 3 duże kaloryfery VASCO oraz dwa małe kaloryfery na poddaszu.

 

Piec umiejscowiony jest na 2 piętrze w łazience.

 

Obecnie jest nieużywany piec który został zamontowany kilka lat temu i tak sobie wisi :):

 

http://img41.imageshack.us/img41/2893/20110510319.th.jpg

http://img59.imageshack.us/img59/3871/dsc06524v.th.jpg

http://img847.imageshack.us/img847/9540/dsc06527c.th.jpg

 

Szukamy sensownego pieca kondensacyjnego. Za wszelkie sugestie bardzo dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanawiam się nad sensownością wymianą kotła na gaz ziemny i ciekaw jestem waszych opinii .

 

Kocioł przeze mnie użytkowany jest belgijskiej firmy RADSON (przejęta przez Junkers) z 1992 r. , jednofunkcyjny z zasobnikiem , otwarta komora spalania, z pokojowym regulatorem temperatury grzania. Pytanie czy wymiana na nowy kocioł konwencjonalny (raczej nie kondensat z uwagi na konieczność wymiany grzejników na większe) dałyby mi oszczędności uzasadniające wymianę kotła. Nie wiem też na ile dotychczasowy okres eksploatacji ma wpływ na sprawność , no i na ile nastąpił rozwój technologii w kotłach konwencjonalnych w ostatnich 20 latach. Trudno mi to ocenić na podstawie rachunków za gaz, ponieważ dom jest w technologii z tamtych lat, chociaż całkiem dobrze ocieplony. Póki co używany przeze mnie kocioł jest sprawny , mam też serwisanta, potencjalnie problem mógłby się pojawić z dostępnością części

 

instalacja woda + Co jest miedziana, grzejniki są stalowe pod obieg wody o wysokiej temperaturze, z głowicami termostatycznymi. RADSON ma palnik atmosferyczny, spaliny obsługuje komin w wkładem z kwasówki o przekroju 130 mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

będe zaczynał wkrótce remont i prace zaczną się od całej instalacji elektrycznej, wody i ogrzewania. Jest to dom dwupiętrowy z strychem ja będe mieszkał na parterze ( 64m kw ), sąsiedzi na pierwszym piętrze. Dom jest nieociepolny i pewnie długo nie będzie :( w piwnicy jest wilgoć i dosyć mokro. Przy skuwaniu tynków i rozbieraniu podłogi w niektórych miejscach na ścianach zewnętrznych u dołu cegły były wilgotne. Dom wybudowano w latach 30 i posiada dużó okien bo aż 6. Nrazie będziemy mieszkać w nim tylko ja z dziewczyną ale w przyszłości pewnie ktoś dołączy :) Planujemy zainstalować piec gazowy oraz kominek z wywietrznikami w salonie. Chcemy zrobić ogrzewanie podłogowe w : salonie (19m kw), kuchi (9m kw) oraz łazience (4m kw) w sypialni oraz jednym pokoju chcemy dać kaloryfery. Okna będą wymienione na nowe. Wykonawca stwierdził że dobrym rozwiązaniem byłoby ocieplić ściany z wewnątrz chociażby te zewnętrzne z uwagi na fakt iż będzie ogrzewanie podłogowe które może nie ocieplić wystarczająco. Co o tym myślicie ? Ja chciałbym uniknąć układania płyt wraz z ociepleniem z uwagi na fakt iż może pod tymi płytami rozwijać się np. pleśń. Jakiego typu piec byście polecali ?

Za wszelką pomoc z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdybym chciał zamieniać obecny kocioł nie na kondensacyjny a na konwencjonalny tyle że nowy to na jakie % oszczędności mógłbym liczyć ?

sprawność kotła podaje każdy producent, ale koszt głównie zależy od zapotrzebowania - jeśli ono radykalnie się nie obniży to nie liczyłbym na oszczędności, zapraszam do mojego kalkulatora, wystarczy roczne zapotrzebowanie wpisać w H2, sprawność zmienić w kolumnie F (pamiętać o kropce)

https://spreadsheets.google.com/spreadsheet/ccc?authkey=CPfu-_8B&key=0AmIvzeh1jpYadFFBbXNqUk5pQjJQNjF1STgxNkVRd2c&authkey=CPfu-_8B#gid=14

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym się doradzić. Znalazłem w swoim mieście kocioł Viessmann VITODENS 100-W z zasobnikiem Ekocell 100 l za 5500 zł. Czy ten piec jest warty uwagi? Kocioł ma ogrzewać około 157 m powierzchni użytkowej. Zastanawia mnie jedno, że cena Viessmanna jest o wiele niższa niż np. Vailanata czy Wolfa. Wolfa zaoferowano mi w cenie 7100 zł bez zasobnika. Jeżeli Viessmann to Mercedes wśród kotłów to dlaczego jest tak tani w stosunnku do konkurencji?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jestem w trakcie wymiany pieca i zasobnika wody . Posiadam dom o pow.użytkowej 140m2 i kubaturze 527 m3 . Dom jest ocieplony styropianem 15cm , a sufit styropianem w postaci sypkiej około 20cm. Grzejniki zwykłe aluminiowe , bez ogrzewania podłogowego. Jak do tej pory ogrzewałem piecem na gaz ziemny DOMGAZu 16KW i wystarczał , jak by za brakło mocy co się nigdy nie zdarzyło to mam kominek tradycyjny . Przy naszej 3 osobowej rodzinie zasobnik wody 120 litrowy wystarczał .

Moje pytanie brzmi czy piec Immergas VICTRIX 12 kW ECO PLUS 100 wystarczy czy jest to niestety za mała moc pieca . Cena tego pieca jest w rozsądna około 5400 zł . Może jakiś inny piec w takich granicach polecicie .Pozdrawiam

Edytowane przez Fijolek2005
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pytanie brzmi czy piec Immergas VICTRIX 12 kW ECO PLUS 100 wystarczy czy jest to niestety za mała moc pieca

Spróbuj sobie przypomnieć ile gazu na dobę zużywał poprzedni kocioł w ciągu mroźnych, zimowych dni. Jeśli mniej niż 28 m3 na dobę (24h*12kW), to wystarczy. Moim zdaniem na oko 12kW wystarczy, ja mam 8kW, dom większy i tylko ciut lepiej ocieplony a zimą pompa nigdy nie pracowała przez więcej niż 16-18h na dobę, więc na upartego 6kW też by wystarczyło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym się doradzić. Znalazłem w swoim mieście kocioł Viessmann VITODENS 100-W z zasobnikiem Ekocell 100 l za 5500 zł. Czy ten piec jest warty uwagi? Kocioł ma ogrzewać około 157 m powierzchni użytkowej. Zastanawia mnie jedno, że cena Viessmanna jest o wiele niższa niż np. Vailanata czy Wolfa. Wolfa zaoferowano mi w cenie 7100 zł bez zasobnika. Jeżeli Viessmann to Mercedes wśród kotłów to dlaczego jest tak tani w stosunnku do konkurencji?

Nie radzę to kociołek inwestycyjny.Nie jest wart nawet tyle ile kosztuje.

Zobacz kociołek ACV solo 18/24.Prostacka stara konstrukcja (jak mercedes)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jestem w trakcie wymiany pieca i zasobnika wody . Posiadam dom o pow.użytkowej 140m2 i kubaturze 527 m3 . Dom jest ocieplony styropianem 15cm , a sufit styropianem w postaci sypkiej około 20cm. Grzejniki zwykłe aluminiowe , bez ogrzewania podłogowego. Jak do tej pory ogrzewałem piecem na gaz ziemny DOMGAZu 16KW i wystarczał , jak by za brakło mocy co się nigdy nie zdarzyło to mam kominek tradycyjny . Przy naszej 3 osobowej rodzinie zasobnik wody 120 litrowy wystarczał .

Moje pytanie brzmi czy piec Immergas VICTRIX 12 kW ECO PLUS 100 wystarczy czy jest to niestety za mała moc pieca . Cena tego pieca jest w rozsądna około 5400 zł . Może jakiś inny piec w takich granicach polecicie .Pozdrawiam

wystarczy mocy .Zażyj na strony ACV Kociołek HRE kompakt Nie do zajechania .Spali 2 x mniej niż domgaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...