Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Mam pytanie odnośnie doboru kotła.

Dom 200m2, ściana styropian 20 cm, dach 35 cm wełny, okna trójkomorowe z szybą 0,7. Strop nad piwnicą 10 cm styro. Brak went. mech.

Po całości domu podłogówka. 5 osób.

 

Waham się pomiędzy

Junkers Cerapur Smart 14kW + zasobnik 120 L

Dietrich MCA 15 _ 120 L

Junkers Cerapur Comfort 16 KW + 120 L

Junkers Cerapur Modul ZSB 14/100S-3MA

 

 

Czy jest sens dopłacać ok. 3000 zł do MCA 15 albo cerapur komfort lub modul w porównaniu z cerapur smart, który kosztuje ok. 3600 zł, aby teoretycznie zyskać modulację w zakresie 3,4-15,8 KW zamiast 2,9 - 14,2 kW?

 

Za cenę MCA15 lub ceraputr komfort mam teoretycznie Cerapur Smart 14kW + zasobnik 120 + sterownik pogodówki i jeszcze zostaje.

Tylko czy smart nie ma trochę małej mocy?

 

Zakładając, że na 90% jestem zdecydowany na Cerapur Smart, jakiej firmy zasobnik polecacie ok. 120L?

Edytowane przez Lisek_77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witajcie,

 

tak czytam to forum, a jak to jest z serwisem pieca? poniewaz co roku trzeba zrobic tzn przeglad, orientuje sie ktos z was ile taki serwis kosztuje? i czy lepiej teraz zaplacic za lepszy piec ktory w teorii jest juz potem bez obslugowy tez tez pojsc w tansze rozwiazanie ?

 

Każdy kocioł gazowy trzeba serwisować, żeby nie wygasła gwarancja. Poza tym serwis kotła to także, a może przede wszystkim czyszczenie go w "środku" jak tego nie robisz spada jego sprawność, a to cie może kosztować potem więcej niż coroczny przegląd. Koszty przeglądów to w tej chwili od 120 do 250 pln w zalezności od pieca i serwisanta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosze bardzo o pomoc w wyjaśnieniu mocy kotłów.

Zastanawiam sie na dwoma modelami kotłów:

 

IMMERGAS VICTRIX X 12 2 I

modulacja 1,9 do 12

(http://www.fuego.pl/2360_IMMERGAS_VICTRIX_X_12_2_I.html)

 

IMMERGAS VICTRIX X 24 2 I

modulacja 3-23,6

(http://www.fuego.pl/1992_IMMERGAS_VICTRIX_X_24_2_I.html)

 

 

Ceny kotłów takie same. Gnębi mnie pytanie, czy jak te oba kociołki maja dosyc niską dolna modulacje to koszt tylko ogrzewania będzie taki sam, bez względu na wyższą górna modulację, czy tez ten większy będzie zużywał więcej gazu? Rozumiem, że kwestia zagrzania wody bedzie szybsza w tym o wyższej górnej modulacji

.

Paramety domu: Parterówka 132 m2; podłoga 20 cm styro, ściany 20 cm styro grafitowego, strop: 40-45 cm wełny; WM z rekuperatorem.

Ilość osób : 3;

 

Czy sobie "pogorszę" jak wezmę ten większy kocioł :confused:

 

Pomóżcie proszę

Edytowane przez bdan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Szukam pieca gazowego kondensacyjnego jednofunkcyjnego do ogrzania mojego domu typ bliźniak (ok 180 m2 powierzchni użytkowej (ok 80 na parterze + ok 100 na poddaszu) w tym ok 20m2 podłogówki w trzech łazienkach, kuchni i komunikacja na parterze).

Zainstalowana Rekuperacja. Budynek solidnie ocieplony 20 cm styropianu.

Rodzina trzyosobowa z możliwością powiększenia +1. W projekcie mamy kocioł gazowy 24 kW. Ale wydaje i się że jest to za dużo.

Chciałam prosić o podpowiedz przy wyborze kotła.

PO pierwszej wizycie w sklepie dostaliśmy propozycję

Vaillant ecoCompact VSC na 24kW typ lodówki z zasobnikiem warstwowym ale nie wiem który to dokładnie model

oraz wolf comfortline CGS 20/160 lub 24/200 z emaliowym stalowym zasobnikiem warstwowym - Panowie ze sklepu sugerowali Wolfa ze wzg. jakość do ceny.

Kompletnie się na tym nie znam, tyle co czytam forum ale przyznaje się że wiele rzeczy nie rozumiem nie jestem zbyt techniczna:(. Mój M jest całkowitym ignorantem w tych rzeczach i to on raczej zdaje się na moją wiedzę polegającą na tym co wyczytam lub fachowców w sklepie.

A może lepiej wsiąść oddzielny zasobnik wody???

Bardzo proszę o jakieś podpowiedzi>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do domu tej wielkości osobiście wziął bym model mniejszy. jeśli się boisz o ciepłą wodę użytkową to lepiej postawić większy zbiornik niż większy kocioł.

 

Dzieki za odpowiedź. O wodę raczej się nie boję, co "zyskam" kupując mniejszy. Czy w przypadku mniejszego można liczyć na mniejsze zużycie gazu do CO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Wątpliwości mam stare jak świat. Kończę bliźniaka rozpoczętego przez dewelopera, wg projektu mam piec BROTIE ok. 24 KW, hydraulik równie poleca mi Brotie, ale słyszałem, że jest sprzedawany tylko instalatorom i cena kotłowni wychodzi ok. 10 k PLN, ja osobiscie po przeczytaniu Waszych opinii i porad sklaniam się ku Junkers Cerapur ZSB 14-3 C, ew, Immergas Victrix 12. Dom 165 m2 z poddaszem użytkowym Ytong 24 plus 15 styropianu, poddasze ocieplone 25 cm wełny w skosach plus 15 cm sufity , parter 70 m2 podłogówki poddasze kaloryfery, czy dla tych danych te piece zapewniają ogrzewanie i c.w.u ,czy piec powinien byc większy np. Junkers ZSB 22-3C,czym grozi zakup większego pieca ( różnica w cenie jest znikoma, większe spalanie, zużycie pieca?) w przyszłości planuje solary, więc piec powinien miec opcje współpracy z nimi. Ewentualnie jakie inne mam brac pod uwagę? Z góry dziękuje za pomoc. Tomek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Szukam pieca gazowego kondensacyjnego jednofunkcyjnego do ogrzania mojego domu typ bliźniak (ok 180 m2 powierzchni użytkowej (ok 80 na parterze + ok 100 na poddaszu) w tym ok 20m2 podłogówki w trzech łazienkach, kuchni i komunikacja na parterze).

Zainstalowana Rekuperacja. Budynek solidnie ocieplony 20 cm styropianu.

Rodzina trzyosobowa z możliwością powiększenia +1. W projekcie mamy kocioł gazowy 24 kW. Ale wydaje i się że jest to za dużo.

Chciałam prosić o podpowiedz przy wyborze kotła.

PO pierwszej wizycie w sklepie dostaliśmy propozycję

Vaillant ecoCompact VSC na 24kW typ lodówki z zasobnikiem warstwowym ale nie wiem który to dokładnie model

oraz wolf comfortline CGS 20/160 lub 24/200 z emaliowym stalowym zasobnikiem warstwowym - Panowie ze sklepu sugerowali Wolfa ze wzg. jakość do ceny.

Kompletnie się na tym nie znam, tyle co czytam forum ale przyznaje się że wiele rzeczy nie rozumiem nie jestem zbyt techniczna:(. Mój M jest całkowitym ignorantem w tych rzeczach i to on raczej zdaje się na moją wiedzę polegającą na tym co wyczytam lub fachowców w sklepie.

A może lepiej wsiąść oddzielny zasobnik wody???

Bardzo proszę o jakieś podpowiedzi>

 

Prawdopodobnie wystarczy połowa tej mocy by ogrzać dom - np. Modula NT 10, Wolf CSZ 11/300 przygotowany do kolektorów.

Osobny zbiornik może pomóc w przyszłości w podłączeniu kolektorów, nie zawsze zbiorniki w kotłach typu "lodówka" muszą być optymalne dla danej instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, kończę bliźniaka rozpoczętego przez dewelopera, wg projektu mam piec BROTIE ok. 24 KW, hydraulik równie poleca mi Broetie, ale słyszałem, że jest sprzedawany tylko instalatorom i cena kotłowni wychodzi ok. 10 k PLN, ja osobiscie po przeczytaniu Waszych opinii i porad sklaniam się ku Junkers Cerapur ZSB 14-3 C, ew, Immergas Victrix 12. Dom 165 m2 z poddaszem użytkowym Ytong 24 plus 15 styropianu, poddasze ocieplone 25 cm wełny w skosach plus 15 cm sufity , parter 70 m2 podłogówki poddasze kaloryfery, czy dla tych danych te piece zapewniają ogrzewanie i c.w.u ,czy piec powinien byc większy np. Junkers ZSB 22-3C, Immergas Victix 24, czym grozi zakup większego pieca ( różnica w cenie jest znikoma, większe spalanie, zużycie pieca?) w przyszłości planuje solary, więc piec powinien miec opcje współpracy z nimi. Ewentualnie jakie inne mam brać pod uwagę? Z góry dziękuje za pomoc. Tomek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jestem nowy na forum i prosze o pomoc w wyborze kotla kondensacyjnego.

Niestety jest w internecie pelno niejednoznacznych opinii, wiec moze ktos z Was mial doswiadczenia z serwisowaniem tego rodzaju urzadzen. Chodzi oczywiscie o niskie koszty eksploatacji i wzgledna bezawaryjnosc.

Potrzebuje kociol do domku jednorodzinnego - 3 kondygnacje po ok 85m2.

Niestety brak wycieplenia budynku.

Rozwazam kilka rozwiazan, bo reszte firm mi odradzono:

 

Ariston Genus Premium System 24 podobno ma w sobie tzw. stacje pogodowa - moze mi ktos wyjasnic czym to sie rozni od czujnikow np. w buderusie? O Aristonie slyszalem mieszane opinie, ze bywa psujne? Jak sadzicie?

 

Buderus Logamax GB072 3,9-24kW z zasobnikiem 120l i sterownikiem RC-35. - podobno najlepszy z tego zestawienia, oszczedny. Nie wiem jak ceny czesci? Czytalem tez, ze w Buderusach padaja wymienniki? Czy ta niska wartosc 3,9kW sprawia, ze kociol latem jest oszczedny?

 

Termet WINDSOR 25

Termet Ecocondens 25 JF

Termet TermoCondens Teka MB 24.35

Niestety nie za bardzo wiem jakie sa miedzy nimi roznice mimo czytania opisu na stronie producenta. Z tego co sie doczytalem to windsor jest do podlaczania dodatkowych kotlow, ecocondens ma wymiennik ze stali nierdzewnej, a termo glowice z zeliwa a sekcje ze stopu aluminium.

Niestety nic to dla mnie nie znaczy, jak mowilem jestem zielony, wiec bede wdzieczny za rady.

 

De Dietrich MCR/II 24 T+FG 140l - to chyba jednofunkcyjny?

 

Z pozostalych producentow slyszalem jeszcze o immergas oraz beretta, ale podobno maja wysokie ceny czesci.

 

Innych producentow wyeliminowalem z uwagi na zle opinie/wysokie koszty.

 

Swoja droga mam prosbe - czy ktos moze doradzic jak dobrac wielkosc zasobnika cwu?

Dodam, ze w budynku sa 2 mieszkania - jedno to 3 osoby, druga to 1-2.

 

Prosze o lopatologiczne wyjasnienie, nie mialem w ogole do czynienia z technika grzewcza :).

 

Dzieki, pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam prośbę o wytypowanie najlepszego kotła dla domu szkieletowego ?

konstrukcja szkieletowa 14cm wełna na to 12cm styropiany + okna 3 szybowe dom parterowy z poddaszem nieużytkowym strop ocieplony 30cm wełny wentylacja grawitacyjna ( w przyszłości plany na reku )

70% podłoga + 30%( 3 sypialnie + garaż ) kaloryfery dom ma 110m + garaż ( 20m) w garażu nie planuję wyższej temperatury niż +10*C

Firma przekonuje mnie że nie ma sensu zakładać kotła kondensacyjnego troszkę kiedyś czytałem coś tam na temat tych kotłów i jakoś nie mogę się z tym zgodzić - kwestia tego czy za kwotę około 4,5tyś kupię jakiś dobry kocioł ( sam kocioł - zasobnik to już inna bajka :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy kocioł gazowy trzeba serwisować, żeby nie wygasła gwarancja. Poza tym serwis kotła to także, a może przede wszystkim czyszczenie go w "środku" jak tego nie robisz spada jego sprawność, a to cie może kosztować potem więcej niż coroczny przegląd. Koszty przeglądów to w tej chwili od 120 do 250 pln w zalezności od pieca i serwisanta.

 

Na początku też uważałem że trzeba wzywać serwis co roku. Jednak gdy po dwóch razach zobaczyłem za co płacę prawie 200zł przeszło mi. Pan podpiął się ze swoim ustrojstwem do pieca, potem otworzył komorę(z zamkniętą komorą spalania) przejechał pędzelkiem wytrząsając symboliczną ilość pyłku. I zakończył wizytę inkasując należność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, bardzo proszę o pomoc doświadczonych forumowiczów. Muszę wybrać piec gazowy na poddasze (oddzielne mieszkanie). Piec dwufunkcyjny, zamknięta komora spalania (brak komina), wiszący (łazienka). Wielkość poddasza+wejście na parterze to ok 120m2. Bardzo proszę o pomoc, każda rada będzie na wagę złota :) Nie mam miejsca na zasobnik, więc musi mieć dobrą "wydolność" ciepłej wody (1 łazienka, kuchnia). Dziękuję
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ta niska wartosc 3,9kW sprawia, ze kociol latem jest oszczedny?

Latem jest najbardziej oszczędny, bo nie grzeje domu, tylko cwu ;-). A tak na serio, to ta niska wartość sprawia, że jest oszczędny w okresach przejściowych (czyli przez większość czasu). Nowe w miarę dobrze ocieplone domy o powierzchni do 200m2 mają zazwyczaj maksymalne zapotrzebowanie na moc grzewczą podczas dużych mrozów koło 10kW lub nawet mniej, więc gdy na dworze jest 0, to zapotrzebowanie na moc grzewczą spada w okolice np. 5kW. Gdy wtedy będziemy grzać z mocą 24kW, to trzeba będzie grzać przez 12 min na godzinę żeby nie przegrzać domu, co nie jest ani wydajne ani komfortowe.

W Twoim przypadku zacznij od oszacowania zapotrzebowania na ciepło.

Edytowane przez rwxw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...