Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Latem jest najbardziej oszczędny, bo nie grzeje domu, tylko cwu ;-). A tak na serio, to ta niska wartość sprawia, że jest oszczędny w okresach przejściowych (czyli przez większość czasu). Nowe w miarę dobrze ocieplone domy o powierzchni do 200m2 mają zazwyczaj maksymalne zapotrzebowanie na moc grzewczą podczas dużych mrozów koło 10kW lub nawet mniej, więc gdy na dworze jest 0, to zapotrzebowanie na moc grzewczą spada w okolice np. 5kW. Gdy wtedy będziemy grzać z mocą 24kW, to trzeba będzie grzać przez 12 min na godzinę żeby nie przegrzać domu, co nie jest ani wydajne ani komfortowe.

W Twoim przypadku zacznij od oszacowania zapotrzebowania na ciepło.

 

Dzięki za odpowiedź.

Niestety w projekcie, który posiadam ,zapotrzebowanie policzone nie jest. Próbowałem zrobic to programem doboru kotła oferowanym na stronie Viessmanna i wyszło mi 11.22 kW plus cwu na cztery osoby- czyli ok. 12.5 kW. Nie wiem na ile takie uproszczone wyliczenie jest miarodajne.

A może jest jakiś w miare prosty program do wyliczenia tegoż?

pozdrawiam

 

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam, kończę bliźniaka rozpoczętego przez dewelopera, wg projektu mam piec BROTIE ok. 24 KW, hydraulik równie poleca mi Broetie, ale słyszałem, że jest sprzedawany tylko instalatorom i cena kotłowni wychodzi ok. 10 k PLN, ja osobiscie po przeczytaniu Waszych opinii i porad sklaniam się ku Junkers Cerapur ZSB 14-3 C, ew, Immergas Victrix 12. Dom 165 m2 z poddaszem użytkowym Ytong 24 plus 15 styropianu, poddasze ocieplone 25 cm wełny w skosach plus 15 cm sufity , parter 70 m2 podłogówki poddasze kaloryfery, czy dla tych danych te piece zapewniają ogrzewanie i c.w.u ,czy piec powinien byc większy np. Junkers ZSB 22-3C, Immergas Victix 24, czym grozi zakup większego pieca ( różnica w cenie jest znikoma, większe spalanie, zużycie pieca?) w przyszłości planuje solary, więc piec powinien miec opcje współpracy z nimi. Ewentualnie jakie inne mam brać pod uwagę? Z góry dziękuje za pomoc. Tomek

Bretie jest ok solidny .

Solary to zły pomysł >koszt zagrzania wody w lecie to 100 zł w lecie .Tyle zaoszczędzisz. ale opłate stałąza gaz zapłaciś 50 zł/miesiac zarobisz rocznie 300 zł

Serwis cię czasem odwiedzi.

Lepiej wpłać do banku będzie gotówka i odsetki.

marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniejszą sprawnością układu i większymi rachunkami za gaz, a przy grzejnikach mniejszym komfortem spowodowanym częstym włączaniem i wyłączaniem się kotła.

To nie prawda .

Zależy od kotła .To co piszesz dotyczy kotłów stojących starego typu.

Nowoczesne kotły kondensacyjne dopasowują się mocą .A przewymiarowanie Choć niepotrzebne nie jest szkodliwe (a nawet korzystne) .

Kotły zawsze są przewymiarowane bo nigdy nie pracują w warunkach obliczeniowych (-20)

średnia jest +2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

również i ja poproszę o pomoc w doborze kotła.

Dom parterowy, 14 cm ocieplenia styropianem, okna 3-szybowe, strop ocieplony 30 cm wełny.

Piec, który polecił nam instalator to Vaillant VSC 126-C 140 (wersja z zasobnikiem warstwowym 100 l.)

Piec, który jeszcze bierzemy pod uwagę: Brotje Eco Condens BBS C

Co wybrać? A może jeszcze zupełnie coś innego?

Będę wdzięczna za pomoc.

Pozdrawiam

 

Edit: Zapomniałam napisać - powierzchnia 126 m2 plus garaż, w sumie 150m2, podlogówka na ok 55 m2

Edytowane przez agagrusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosze bardzo o pomoc w wyjaśnieniu mocy kotłów.

Zastanawiam sie na dwoma modelami kotłów:

 

IMMERGAS VICTRIX X 12 2 I

modulacja 1,9 do 12

(http://www.fuego.pl/2360_IMMERGAS_VICTRIX_X_12_2_I.html)

 

IMMERGAS VICTRIX X 24 2 I

modulacja 3-23,6

(http://www.fuego.pl/1992_IMMERGAS_VICTRIX_X_24_2_I.html)

 

 

Ceny kotłów takie same. Gnębi mnie pytanie, czy jak te oba kociołki maja dosyc niską dolna modulacje to koszt tylko ogrzewania będzie taki sam, bez względu na wyższą górna modulację, czy tez ten większy będzie zużywał więcej gazu? Rozumiem, że kwestia zagrzania wody bedzie szybsza w tym o wyższej górnej modulacji

.

Paramety domu: Parterówka 132 m2; podłoga 20 cm styro, ściany 20 cm styro grafitowego, strop: 40-45 cm wełny; WM z rekuperatorem.

Ilość osób : 3;

 

Czy sobie "pogorszę" jak wezmę ten większy kocioł :confused:

 

Pomóżcie proszę

 

 

Witam

Zakupiłem właśnie taki kocioł immergasa 24KW, jak przeglądałem instrukcję obu kotłów to w tabeli zużycie gazu jest niemal że identyczny przy kotle 24KW i 12KW

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się, że przy dosyć szerokiej modulacji jaką oferują te kotły Immergas jeżeli zapotrzebowanie na ciepło wychodzi w okolicy górnej granicy mniejszego kotła, warto pokusić sie o większy, właśnie ze względu na komfort c.w.u oraz na wszelki wypadek :-) gdyby obliczenia okazały sie nieprecyzyjne i większa moc była potrzebna.

 

Ja osobiscie stoje przed podobnym dylematem, zapotrzebowanie mam ok. 12-13 kW i wybieram między Junkersem ( bardzo popularny , ale gorsza modulacja, krótsza gwarancja) a Immergasem ( niewielu użytkowników na forum, ciekawe parametry, długa gwarancja).

 

A może ktoś używa Immergasa i może się wypowiedzieć?

 

pozdrawiam

 

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

mam kilka pytań związanych z tematem wątku, ale najpierw parametry...

 

domku:

powierzchnia netto (wszystkie pomieszczenia) 177,5m2

- powierzchnia użytkowa (bez garażu i pom. gosp.) 139,1m2

- powierzchnia zabudowy 134,7m2

- powierzchnia całkowita 215,0m2

- powierzchnia dachu 235m2

- kubatura 645m3

 

planowanej liczby mieszkańców: 4

 

planowanego ocieplenia:

- ściany 15cm styro,

- dach 25cm wełny,

- na gruncie 10cm styro

 

preferowanego ogrzewanie:

- zorientowany na grzejniki,

- podłogówki będzie tylko 50m2

 

no i kotła:

- kondensat

- z zasobnikiem

 

Uff, nie wiem czy wszystko podałem....

 

Hydraulik proponuje Junkers Cerapur Smart 22kW, ale podobno starczy też 14kW, bo:

- prosty,

- tani,

- niezawodny,

- blisko serwis,

- ma na niego papiery (może odpalać)

 

+ jakiś polski zasobnik 150 litrowy.

 

Czy producent i moc (22kW) dobrze dobrana ?

Czy wielkość zasobnika dobrze dobrana ?

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez tomek4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

Jestem na etapie wyboru instalacji CO i mam ogromną prośbę o pomoc w doborze zestawu

 

link do projektu: http://www.mgprojekt.com.pl/domki/natalia3/index.php

 

Kubatura: 758 m3

Powierzchnia całkowita: 253 m2

Powierzchnia netto: 127 m2 + garaż 34 m2+strych

 

Według projektu wskaźniki zapotrzebowania na ciepło wynoszą:

- w odniesieniu do powierzchni ogrzewanej q=58,5 W/m2

- w odniesieniu do kubatury q=21,3 W/m3

Qcw = 8352W

- ściany Porotherm 25P+W + 15cm styropian

- okna o współczynniku 0,9

 

Chciałem zrobić układ z 40m2 podłogówki i 12 kaloryferami niskotemperaturowymi (chyba że macie inny pomysł to proszę o radę)

Nie wiem jaki wybrać piec, jakiej mocy, jaki duży zasobnik, jakie powinno się dokupić dodatki (sterowniki itp.)

 

Dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomahawk - jestem ciekawa co wybierzesz, bo ja mam dokładnie taki sam dylemat jak Ty

 

Zaczynam się skłaniac coraz bardziej ku Immergasowi- szeroka modulacja od 3 kw do 24 kW, Junkers od 7,3 kW, wymiennik ze stali INOX, w Junkersie aluminiowo-krzemowy.

Moc mimo głosów , że wystarczy mniejszy raczej wezmę ten pow. 20 kW jako, że mniejszy jest na granicy a poza tym lepiej miec zapas na produkcje c.w.u ( tym bardziej, że dzięki szerokiemu zakresowi modulacji nie będzie to niekorzystne dla sposobu pracy pieca przy ogrzewaniu).

Mam jeszcze dostac ofertę na ACV, ale z tego co widze jest sporo droższy przy podobnych z kolei do Junkersa parametrach.

 

Widzę , że kolega tomek4 ma podobny dylemat, więc sytuacja jest rozwojowa :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ten mniejszy junkers - to dla Ciebie za mały?

 

Małzonek dzisiaj rozmawiał z serwisantem immergasa, który twierdzi, ze ten wiekszy będzie zuzywał mniej gazu niz ten mniejszy ze wzgledu na moc i czas ogrzewania (dla mnie czarna magia), a dolna modulacja tego wiekszego jest tez odpowiednia

 

Kwestia różnych wymienników u mnie nie doczytana - jakie sa plusy i minusy poszczegónych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam prośbę o wytypowanie najlepszego kotła dla domu szkieletowego ?

konstrukcja szkieletowa 14cm wełna na to 12cm styropiany + okna 3 szybowe dom parterowy z poddaszem nieużytkowym strop ocieplony 30cm wełny wentylacja grawitacyjna ( w przyszłości plany na reku )

70% podłoga + 30%( 3 sypialnie + garaż ) kaloryfery dom ma 110m + garaż ( 20m) w garażu nie planuję wyższej temperatury niż +10*C

Firma przekonuje mnie że nie ma sensu zakładać kotła kondensacyjnego troszkę kiedyś czytałem coś tam na temat tych kotłów i jakoś nie mogę się z tym zgodzić - kwestia tego czy za kwotę około 4,5tyś kupię jakiś dobry kocioł ( sam kocioł - zasobnik to już inna bajka :) )

 

 

Może jednak ktoś coś mi podpowie ? nie zawracałbym głowy ale jeśli ktoś uważnie przeczyta to chodzi mi o dom nie budowany w tradycji tylko w systemie szkieletowym ( gotowe prefabrykaty ) dom zalicza się do grupy energooszczędnych dlatego nie chcę kupować kotła o dużej mocy tylko takiego który na spokojnie będzie sobie radził z taką powierzchnią

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie prawda ....Nowoczesne kotły kondensacyjne dopasowują się mocą .

Dopasowują się mocą w swoim zakresie. Ale nowoczesny przewymiarowany kocioł 12-24kW nie dopasuje się mocą do zapotrzebowania 3kW, gdy na dworze będzie np +5 stopni, tylko będzie grzał 12kW, jakby było -20 i dzięki temu wszystko to co opisałem się sprawdzi. Nie każdy nowoczesny kocioł ma modulację 3-24kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...