Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

W instrukcji immergasa victrixa, w danych technicznych podają, że 12kw przy mocy maksymalnej, bo taka jest uzywana do grzania cwu, czyli 12kw spala 1,3 m3/h gazu. Z kolei 24kw z pracując z mocą 24kw spala 2,6 m3/h gazu. Analogicznie wartość kaloryczna wynosi 10320kcal/h i 20640kcal/h, więc dalej bym podtrzymywał teze, ze spalą tyle samo tylko w róznych okresach czasu. Poza tym podgrzewanie CWU odbywa sie z maksymalną temperaturą, a nie taką jaką ustawimy jako maks przy ogrzewaniu c.o. Po prostu kocioł dostaje sygnał, ze ma zagrzać cwu to odpala na maksa mocą i temperaturą, zeby to zrobić najszybciej jak potrafi, a jak juz zagrzeje to temperatura i moc spada na nim do takich parametrów jakie są potrzebne do podtrzymywania c.o. na żądanym poziomie. Przynajmniej tak jest w immergasach, ale przypuszczam, ze w innych piecach tak samo. Do kondensacji potrzebna jest jak najniższa temperatura powrotu poniżej 57 stopni, ale czy to będzie 12kw czy 24kw to przy grzaniu cwu kondensacja bedzie mała albo w ogóle.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ok, no to coś źle musiałem zerknąć na to zużycie gazu.

Jedyne co mnie martwi to dosyć ubogie możliwości sterownika do tych Immergasów.

Ale ogólnie jeśli zapomnieć na chwilę o włoskich korzeniach, to faktycznie wychodzi top 1 na mojej liście (modulacja jakiej potrzebuję, 5 lat gwarancji, inox, niska cena).

To teraz pozostaje pytanie czy z punktu widzenia CWU brać lepiej 24kW, czy jednak 12kW (zakładając zasobnik 150-200 litrów i zapotrzebowanie cieplne domu na poziomie 8.5k)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy twoim zapotrzebowaniu ja bym sie pokusić na 12kw, bo ma modulacje od 1,9kw czyli fajnie, bo bardzo nisko. Będzie mniej taktował przy wyższych temperaturach na zewnątrz niż 24kw. Ja np zasobnik podgrzewam raz dziennie wieczorem, mam 220l, do temperatury 45-50 stopni. Spokojnie mi to starcza na mój prysznic i kąpiel żony. Z rana woda jest jeszcze letnia, więc spokojnie poranną toaletą można wykonać. Moja 24kw potrzebuje na to mniej wiecej 20 minut, nigdy nie mierzyłem dokładnie. 12kw zrobi to dwa razy dłużej, po prostu trzeba włączyć grzanie cwu troche wczesniej. To mój drugi sezon na tym piecu, póki co jestem bardzo zadowolony. Mam sterownik SCAR z czujnikiem zewnętrznym i radzi sobie naprawdę fajnie, nie narzekam.

Z resztą kilku moich znajomych też ma ten piec i nikt sie nie skarży, nikt nie wie, co to jest kotłownia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Was posiada kocioł Immergasa Victrix X 12 2 I z zasobnikiem CWU rzędu 150-160 litrów i mógłby powiedzieć ile czasu w praktyce zajmuje np. podgrzanie wody w zasobniku do temperatury 50 stopni?

Wykonałem swoje obliczenia 'na papierze', ale znajomy który użytkuje inny kocioł Immergasa mówi że on też robił obliczenia, a potem się okazało że nawet z kotłem o mocy rzędu 24kW woda podgrzewa mu się prawie 2 razy dłużej niż według obliczeń :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Jestem na etapie budowy domu o pow. użytkowej 265mkw. Na całości będzie podłogówka. Inne dane: podłoga nad nieogrzewaną piwnicą styropian 10cm, ściany 30cmporoterm+15cm styropian, dach 25-30cm wełny, okna 55mkw pakiet 3 szybowy (średnio Uokna ok. 1). Czy kocioł gazowy jednofunkcyjny kondensacyjny o mocy c.o. rzędu 22-24kW wystarczy, czy muszę się szarpać na ok 30kW ?

 

Z góry dziękuję i pozdrawiam,

Przemek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Jestem na etapie budowy domu o pow. użytkowej 265mkw. Na całości będzie podłogówka. Inne dane: podłoga nad nieogrzewaną piwnicą styropian 10cm, ściany 30cmporoterm+15cm styropian, dach 25-30cm wełny, okna 55mkw pakiet 3 szybowy (średnio Uokna ok. 1). Czy kocioł gazowy jednofunkcyjny kondensacyjny o mocy c.o. rzędu 22-24kW wystarczy, czy muszę się szarpać na ok 30kW ?

 

Z góry dziękuję i pozdrawiam,

Przemek.

 

Wystarczy spokojnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

muszę zdecydować się na jakiś kondensacyjny kocioł gazowy.

Mam segment o powierzchni całkowitej 140m, w tym 20m poddasze i 30m garaż na parterze. Segment posiada dwie małe łazienki z ogrzewaniem podłogowym. Cały budynek jest ocieplony styropianem (20cm), ocieplone styropianem są również podłogi.

 

O jakiej mocy kotła najlepiej szukac, jakie rozwiązanie waszym zdaniem byłoby najlepsze?

 

Mam zamontowane ozdobne kaloryfery vasco które są bardzo duże (zarówno moc jak i gabayt), nie będą one przeszkadzać i generować większych kosztów podczasogrzewania ?

 

parter - 3x małe kaloryfery

1 piętro - 4x duże kaloryfery VASCO

2 piętro - 4x duże kaloryfery VASCO

poddasze - 1x mały kaloryfer

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wielu rozmyślaniach zdecydowaliśmy się jednak na pierwotny wybór, czyli... Junkersa 14-3C.

Wygrałby Immergas Victrix X 12, gdyby nie jego ograniczenia :(

Ubogi sterownik, mało dziennych okresów grzewczych, brak sterowania pompą cyrkulacyjną, brak programu wygrzewania jastrychu, brak jakiekolwiek integracji ze sterowaniem kolektorami, moduł zabezpieczenia obiegu niskotemperaturowego z temperaturą brzegową... 50 stopni itd.

 

Do tego okazało się że do kotła w wersji 2011 jest tylko jeden sterownik - CARv2.

Niestety przy tych brakach INOX i 5-lat gwarancji okazało się niewystarczające...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie, to mój pierwszy wpis na forum, proszę więc o wyrozumiałość.

 

Staję przed koniecznością wymiany pieca gazowego, w tej chwili jest to dwufunkcyjny Beretta Idra exclusive 20.

Warunki:

mieszkanie w bloku z końca lat 90-tych, cegła + styropian

130 m2,jeden poziom, kubatura ok 340 m3, pod połową mieszkania sąsiedzi, pod drugą nieogrzewane garaże

2 osoby dorosłe, średnie gotowanie, nieduże zmywanie, prysznic, rzadko kąpiel

główna łazienka w odległości od kotła ok 10m, kuchnia ok 5 m

kocioł zamontowany na klatce schodowej w specjalnej szafce

brak ogrzewania podłogowego, 9 grzejników

w okresie grzewczym wyłączamy ok. 35 m2 powierzchni

roczne zuzycie gazu ok 1000 m3 - przy CO korzystam z czujnika Auraton 2005, temp ok 21 st w dzień, 19 w nocy

 

Bardzo proszę o poradę jaki kocioł powinnam wybrać, z tego co wyczytałam na forum w moich warunkach chyba nie sprawdzi się kondensacyjny. Czy jest duzy problem z instalacją innej firmy niż Beretta do obecnego przyłącza?

 

Pozdrawiam forumowiczów i chylę czoła przed prezentowaną wiedzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie, to mój pierwszy wpis na forum, proszę więc o wyrozumiałość.

 

Staję przed koniecznością wymiany pieca gazowego, w tej chwili jest to dwufunkcyjny Beretta Idra exclusive 20.

Warunki:

mieszkanie w bloku z końca lat 90-tych, cegła + styropian

130 m2,jeden poziom, kubatura ok 340 m3, pod połową mieszkania sąsiedzi, pod drugą nieogrzewane garaże

2 osoby dorosłe, średnie gotowanie, nieduże zmywanie, prysznic, rzadko kąpiel

główna łazienka w odległości od kotła ok 10m, kuchnia ok 5 m

kocioł zamontowany na klatce schodowej w specjalnej szafce

brak ogrzewania podłogowego, 9 grzejników

w okresie grzewczym wyłączamy ok. 35 m2 powierzchni

roczne zuzycie gazu ok 1000 m3 - przy CO korzystam z czujnika Auraton 2005, temp ok 21 st w dzień, 19 w nocy

 

Bardzo proszę o poradę jaki kocioł powinnam wybrać, z tego co wyczytałam na forum w moich warunkach chyba nie sprawdzi się kondensacyjny. Czy jest duzy problem z instalacją innej firmy niż Beretta do obecnego przyłącza?

 

Pozdrawiam forumowiczów i chylę czoła przed prezentowaną wiedzą.

 

Kondensacyjny zawsze sie opłaci pod względem takim, ze nawet jak będzie pracował na wyższych temperaturach, bo masz grzejniki, to i tak bedzie o 5-10% miał większą sprawność od zwykłego, czyli troche mniej gazu spali. Kwestia tylko czy ci sie opłaca, bo jest on droższy jak normalny. Jak masz kasę to kup kondensat, a jak chcesz jak najmniej zainwestować to weź zwykły i tez nie bedzie tragedii. Jest jeszcze kwestia jaki masz przewód kominowy, czy nadaje sie do kondensacyjnego. No i odprowadzenie skroplin przy kondensacyjnym trzeba wziąć pod uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kondensacyjny zawsze sie opłaci pod względem takim, ze nawet jak będzie pracował na wyższych temperaturach, bo masz grzejniki, to i tak bedzie o 5-10% miał większą sprawność od zwykłego, czyli troche mniej gazu spali. Kwestia tylko czy ci sie opłaca, bo jest on droższy jak normalny. Jak masz kasę to kup kondensat, a jak chcesz jak najmniej zainwestować to weź zwykły i tez nie bedzie tragedii. Jest jeszcze kwestia jaki masz przewód kominowy, czy nadaje sie do kondensacyjnego. No i odprowadzenie skroplin przy kondensacyjnym trzeba wziąć pod uwagę.

Dziękuję bardzo za odpowiedź, skłaniam się ku tradycyjnemu. Jaką firmę powinnam wziąć pod uwagę pod względem jakości do ceny? Może jakieś konkretne modele? Będę wdzięczna za każdą podpowiedź. Myślałam o jakimś piecu z małym zasobnikiem, ale nie wiem które firmy mają coś takiego i czy sprawdzi się to w sytuacji 10 metrowej odległości pieca od łazienki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Proszę o fachową radę bo w mojej laickiej głowie nie może się to poukładać. Otóż jestem szczęśliwym posiadaczem ogromnego kredytu - sory - domu parterowego o powierzchni 98 m2 w którym mieszkam pół roku i priorytetem (nauczony wcześniejszym doświadczeniem) podczas budowy było dla mnie minimalizacja kosztów ogrzewania. Dlatego też chałupa jest ocieplona, że ho ho, a piec dobrał mi sam mistrz RADAszyn czyli w sumie wszystko ok., ale no właśnie pojawiły się wątpliwości, a mianowicie w całej chałupie no bardziej adekwatnie zabrzmi chałupince mam ogrzewanie podłogowe, dodatkowo mam w domu zamontowaną kozę i na dzień dzisiejszy w domu ani razu nie zadziałał piec (włączy się jak temperatura spadnie poniżej 18,5 st,C) ponieważ w domu jest bardzo ciepło, jak wracam z pracy to jest ok. 19,5 st jak napalę w kozie to po godzinie jest 21 st, no i moja wątpliwość i pytanie: skoro ogrzewanie podłogowe charakteryzuje się tak dużą bezwładnością to zakładając teoretycznie że wracam do domu po pracy w którym jest zadana w piecu temperatura powietrza w domu np. 19 st i napalę w kozie co spowoduje, że w domu zapanuje 21 stopni tym samym piec przestanie pracować to czy fakt podniesienia temp w domu przez ciepło emanowane z kozy i tym samym wygaszenie pieca nie spowoduje więcej kosztów niż korzyści tzn. czy np. 6 godzinny czas ogrzewania chałupiny przez kozę nie spowoduje, że później ogrzewanie podłogowe ze swoja wielką bezwładnością będzie nijako musiało się „przebijać” przez posadzkę panele itd. od nowa co zaowocuje większymi kosztami?. Może to i głupie pytanie nie wiem czy jasno zadane, ale jakby kto się do niego ustosunkował

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za odpowiedź, skłaniam się ku tradycyjnemu. Jaką firmę powinnam wziąć pod uwagę pod względem jakości do ceny? Może jakieś konkretne modele? Będę wdzięczna za każdą podpowiedź. Myślałam o jakimś piecu z małym zasobnikiem, ale nie wiem które firmy mają coś takiego i czy sprawdzi się to w sytuacji 10 metrowej odległości pieca od łazienki.

Drogą eliminacji wybrałam 2 modele

 

Vaillant atmo Tec plusVUW 200/3-5 20 kW

Termet Minimax dynamic GCO-DP-13-10 (24/24)

 

Czy ktoś mógłby mi pomóc przy takim wyborze? Co do serwisu w Warszawie w obu przypadkach nie będzie problemu, a różnica w cenie nie jest nawet duża Vaillant ok 2800 zł, Termet ok. 2600zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Forumowiczów

stoję przed wyborem pieca gazowego, instalację mam już zrobioną od 7 lat połączone grzejniki i podłogówka z mieszaczem i sterowaniem pogodowym.

Kubatura mojego domu to 750 m3

Powierzchnia użytkowa 175 m2 po podłogach około 300 m2 z użytkowym poddaszem

Ściana 30 cm porotherm+10 cm styropianu poddasze wełna 25 cm

 

Generalnie dom jest ciepły a aktualnie ogrzewany ekogroszkiem

 

Pytanie czy kocioł gazowy o takiej mocy do 14 KW poradzi sobie z ogrzaniem mojego domu i czy nie będzie zmuszony większość czasu pracować na dużej mocy przez co będzie mniej efektywny?

 

Czy przy zastosowaniu sterownika FW200 można podzielić obiegi na podłogówkę i grzejniki - dzisiaj temperatura jest stałą na piecu a mieszacz dobiera temperaturę wody na podłogę w zależności od temperatury na zewnątrz.

 

Czy należy zmienić też zasobnik na CWU jeżeli dzisiaj mam zbiornik wiszący poziomy płaszczowy? Czy stojący z wężownicą będzie lepszy, oszczędniejszy, szybciej przygotowywał wodę?

 

Pierwszym kotłem który chciałem kupić był DE Dietrich MCR II, ale wydaje mi się, że ma zbyt dużą moc początkową 6 KW i zbyt skomplikowane ustawiania optymalnych warunków pracy kotła wydaje mi się że Junkers powinien spalać mniej - jak się mylę to proszę o sprostowanie,

Edytowane przez zibibyk
błąd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po lekturze większości wypowiedzi w wyłoniłem 4 najbardziej polecane rozwiązania:

 

1.JUNKERS Cerapur Smart ZSB 14-3 C

-z zasobnikiem ST120

2. VAILLANT VC PLUS 126 /3-5

-z zasobnikiem VICH R 120

3. Vaillant ecoTEC VC PLUS 186/3-5

-z zasobnikiem VICH R 120

4. De Dietrich MCR 24 /II T

-zasobnik BS 150 90448150

 

Które z nich byłoby waszym zdaniem najlepsze dla poniższych warunków? Chyba, że jakiś inny pomysł...

 

 

Powierzchnia całkowita segmentu 140m (w tym garaż i poddasze)

 

Ściany budynku zbudowane są z betonu komórkowego i całość ocieplona jest styropianem o grubości 24mm.

Budynek ma 3 kondygnacje.

-Na parterze znajduje się garaż o powierzchni ok 25m, oraz pomieszczenia gospodarcze (w sumie 3 grzejniki średniej wielkości),

-Na 1 piętrze są 3 duże ozdobne grzejniki vasco oraz jeden grzejnik w małej łazience(kabina prysznicowa),

-Na 2 piętrze znajdują się również 3 duże grzejniki Vasco oraz jeden większy w łazience (wanna z hydromasażem, gdzie zamontowany jest obecnie stary piec i chcemy zamontować nowy piec kondensacyjny)

-Jest jeszcze ocieplone poddasze na którym znajdują się 2 małe kaloryfery.

 

W łazience na 2gim piętrze oraz aneksie kuchennym na 1wszym piętrze jest zamontowana jedna pętla ogrzewania podłogowego.

 

 

Kaloryfery vasco są duże mają po 160-180cm wysokości i z tego co patrzyłem dużą moc, nie będą one za duże, czy mogą zostać ?

 

Jaki piec kondensacyjny byłby w moim przypadku najlepszym rozwiązaniem? Zastanawiam się nad zastosowaniem pieca jednofunkcyjnego z zasobnikiem ok. 120-150l ? Jaki model i o jakiej mocy piec byście polecali ? Czy będę miał możliwość ustawiania różnych temperatur w różnych pomieszczeniach?

 

W segmencie planuję zamieszkać wraz z małżonką oraz miejmy nadzieję przyszłe potomstwo Wink.

 

Z góry bardzo dziękuję za wszelką pomoc i pomysły które ułatwią podjąć odpowiednią decyzję.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.JUNKERS Cerapur Smart ZSB 14-3 C

-z zasobnikiem ST120

 

Tez chcialem kupic ten piecyk ale po rozmowie z kolesiem ktory je montuje bardziej polecal mi...

 

JUNKERS Cerapur Comfort cytat: "jest on znacznie solidniej wykonany i trwalszy, oraz zdecydowanie ciszej pracuje..... Serwisanci mają sporo awarii tych Smartów"

Czy warto dac te 1500zl wiecej i czy jest to prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...