Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

cwu.jpg

 

Czy w trakcie takie przełączenia nie jest tak że zaczyna być zimniej w domu?

Nie sądzę. Podgrzewanie wody w zasobniku a ogrzanie domu, to zupełnie inna skala. Ja zbudowałem ze silikatu i mam nadzieję, że jak wyłączą mroźną zimą prąd (a zdarza się), to chałupa jeszcze przez kilkanaście godzin będzie trzymała temperaturę.

 

Co do 1F - 2F, obecnie w domu użytkuję stary ogrzewacz przepływowy Termeta i... to gówno, jakich mało. Bierzesz prysznic, ktoś odkręci ciepłą wodę w kuchni, w łazience, gdziekolwiek, i zonk (a zdarza się często). Szwagier ma jakiś nowoczesny kocioł 2F (chyba Viessmanna) a i tak, po kilku latach, dokupił zasobnik c.w.u.

Rozwiązał by to 2F z małym zasobnikiem, ale wówczas kocioł musi mieć sporą moc szczytową, a to oznacza że będzie modulował od zbyt dużej, jak dla mnie, mocy początkowej.

Nie bez znaczenia jest konieczność budowania komina.

Edytowane przez pawelpiwowarczyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Drodzy forumowicze jaki piec, potrzebuje Waszego doradztwa. Dom 265m2 po podlogach (220 uzytkowej, uzytkowe poddasze). 3 osoby w domu (opcja rozwojowa), 2 lazienki, 1 wc, na calej powierzchni podlogowka. Z OZC zapotrzebowanie na CO + CWU wychodzi 14.5kW. Kociol ma byc kondensacyjny 2-funkcyjny na razie na gal plynny, oto co sam wybralem po lekturze watku i licznych rozmowach:

 

1) Saunier Duval - ISOFAST CONDENS F 24/30 E: moc - w funkcji c.o. (przy 50oC/30oC): 6,6-26,7 kW, w funkcji c.w.u.: 6,1-30,6 kW, przepływ nominalny c.w.u. przy Δt 30oC: 17,5 l/min (http://www.saunierduval.pl/produkty/kotly-gazowe/kotly-kondensacyjne/isofast-cds/).

 

2) Immergas - VITRIX ZEUS 26 1I - modulacja od 3 do 26 kW, zasobnik ze stali nierdzewnej o poj. 45l (http://pl.immergas.com/products1/kotly_kondensacyjne/2f_z/vz26/26_1_i.htm)

 

Te dwa kotly pracuja od jakiegos czasu u roznych znajomych, wszyscy wychwalaja i sam organo-leptycznie obadalem te okazy.

 

Bardzo prosze o porady i wskazowki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krismarzyk piec grzejąc c.w.u. robi to bardzo szybko, nie jestes w stanie zauważyć spaku temp. w pomieszczeniach. Podgrzew c.w.u. ropoczyna się dopiero jak jest spadek temp. na czujniku c.w.u. gdzie też jest jakaś histereza.

12 kW to moc wystarczająca dla większości domów z oknami i jakimś ociepleniem.

U znajomego 13 kW grzeje dom 360 m2 i daje radę.

pozdr adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pawelpiwowarczyk, przede wszystkim wielke dzieki za info.

 

mam jeszce jedno pytanie. Piszesze że:

[ATTACH=CONFIG]94410[/ATTACH]Co do 1F - 2F, obecnie w domu użytkuję stary ogrzewacz przepływowy Termeta i... to gówno, jakich mało. Bierzesz prysznic, ktoś odkręci ciepłą wodę w kuchni, w łazience, gdziekolwiek, i zonk (a zdarza się często). Szwagier ma jakiś nowoczesny kocioł 2F (chyba Viessmanna) a i tak, po kilku latach, dokupił zasobnik c.w.u.

Rozwiązał by to 2F z małym zasobnikiem, ale wówczas kocioł musi mieć sporą moc szczytową, a to oznacza że będzie modulował od zbyt dużej, jak dla mnie, mocy początkowej.

 

rozumiem że jeżeli jest sam piec 2f przepływowy to jest słabo. to kumam i dlatego trzeba mieć zasobnik. i teraz pytanie czy z perspektywy komfortu jest różnica między 2f z wbudowanym malym zasobnikiem ok 50l a 1f z dużym zasobnikiem ok 150l? piszesz o tym że jak jest mały zasobnik to kocioł musi mieć sporą moc szczytową. czy Twoim zdaniem moc 24kw jest okey?

Czy ja dobrze rozumiem że to sprowadza się do tego ze to są dwie podobne opcje tj 2f z wbudowanym zaosbnikiem małym o sporej mocy 24kW i 1f z dużym zasobnikiem o mocy małej 12 kW, tyko różnica jest taka że dla małych/średniej wielkości, nieźle docieplonych domów nie ma sensu by piec mial dużą moc bo to większe koszta/szybsze zużycie pieca, więc lepszy jest piec 1f o małej mocy ale wtedy musi być duży zasobnik bo się po prostu woda przy małej mocy pieca długo dogrzewa więc trzeba mieć jej trochę zapasu - powiedzmy na tą jedną/dwie długie kąpiele?

 

Jeżeli chodzi o komin to mam już dosostowane wszystko ponoć pod 2f kondensata więc nic w kominie nie muszę przerabiać. Ale teraz mnie naszło pytanie: czy jeżeli wszystko rzeczywiście jest tak dostosowane to czy nie trzeba robić przeróbek jeżeli wybiorę opcję 1f z zasobnikiem odddzielnym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem o jeszcze jednej rzeczy. Piszesz

[ATTACH=CONFIG]94410[/ATTACH]Rozwiązał by to 2F z małym zasobnikiem, ale wówczas kocioł musi mieć sporą moc szczytową, a to oznacza że będzie modulował od zbyt dużej, jak dla mnie, mocy początkowej.

 

Immergas Victrix Zeus 24 kW 1l (kondensat 2-f z wbudowanym zasobnikiem) ma modulację od 3kW wg danych producenta. Czy uważasz że to jest wystarczająco niski poziom. Rozumiem że min. wartość taka jest np w De Dietrich MCR II 24/28 BIS od ok. chyba 6.7 kW to jest za dużo. Ale chyba 3 kW jest okey?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłoby łatwiej gdybyś numerował pytania :)

Z wbudowanego zasobnika możem mieć problem z napełnieniem wanny.

 

24kw z wbudowanym zasobnikiem spokojnie da sobie rade przy napełnianiu wanny, problem moze wystapić tylko wtedy, jeśli będziesz chciał jednocześnie napełniać wanne i korzystac z gorącej wody w innym miejscu, wtedy moze braknąć tej ciepłej wody albo bedzie niewystarczająco ciepła.

Jak ktoś ma miejsce w kotłowni to lepszym rozwiązaniem jest 1f z zasobnikiem osobnym, gdyż masz więszy komfort poboru tej wody. Jeśli ktos ma małą klitkę albo nie ma w ogóle kotłowni to tylko 2f.

Zaletą 1f jest to, ze mozesz wziąć sobie kocioł o mniejszej mocy, czyli zazwyczaj mniejszej modulacji, a to jest korzystniejsze przy ogrzewaniu, a to jest 70-90% zużycia gazu.

Kolejny sprawa to taka, ze owszem kotły maja ustawiony priorytet CWU nad CO, ale bez paniki dom nie zdązy się wystudzić w momencie jak kocioł bedzie podgrzewał CWU :) Przykład: moja 24kw podgrzewa zasobnik 220l w ok 15min, to 12kw zrobi to samo w ok 30min. a mówicie tu o mniejszych zasobnikach ok 140-160l, więc 12kw podgrzeje do w 20 min spokojnie.

Inna sprawa dla niewtajemniczonych to: nie trzymajcie wody w zasobniku gorącej w zasobniku przez całą dobę, bo to niepotrzebna strata energii. Podgrzewajcie ją raz, ewentualnie dwa razy na dobę, wystarcza to w zupełności.

12kw przy współczesnie dobrze ocieplonych budynkach starcza na sporą powierzchnię. 160m2 spokojnie, a mozna sie pokusić i na większe powierzchnie, oczywiście najlepiej jest sobie wyliczyc zapotrzebowanie na ciepło danego budynku.

 

victrix 12kw jakby chodził przez całą dobę z najwieksza mocą(takie akurat zapotrzebowanie na ciepło budynku) spaliłby ok. 30m3 gazu, a takie spalanie w tych czasach w domach ok 150-170m3 jest nierealne. W największe mrozy może spalić ok 15m3/dobę, a to oznacza, że chodził by średnio przez całą dobę z 50% mocą, czyli ok 6kw., a takich dni w roku mamy może kilkanascie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

greg28 wielkie dzięki. Przeprasza że tak dużo pytam, ale muszę jak najszybciej do nowo zakupionego domu kupić piec.

 

1. greg28 piszesz, że "Zaletą 1f jest to, ze mozesz wziąć sobie kocioł o mniejszej mocy, czyli zazwyczaj mniejszej modulacji, a to jest korzystniejsze przy ogrzewaniu, a to jest 70-90% zużycia gazu."

 

Czy modulacja od 3 kW jak jest w 2f Immergasie Zeusie to jest okey, czy jakiś niższy poziom byłby jeszcze lepszy?

 

2. greg28 piszesz ze: "Inna sprawa dla niewtajemniczonych to: nie trzymajcie wody w zasobniku gorącej w zasobniku przez całą dobę, bo to niepotrzebna strata energii. Podgrzewajcie ją raz, ewentualnie dwa razy na dobę, wystarcza to w zupełności."

 

Czyli można tym sterować? Czy pomiedzy 1f a 2f z wbudowanym zasobnikiem jest różnica. Ja gdzieś wyczytałem że jak jest wbudowany zasobnik to piec bardzo często wodę w zasobniku dogrzewa. Czy w 1f można samemu to robić i ustawić żeby np. w nocy nie dogrzewał. Bo logiczne jest to co piszesz, że nie ma sensu by piec dajmy na to co 2-3 h czy w innych czestych interwałach dogrzewał dajmy na to 150l wody.

 

3. czy do 1-f Immergasa Victrix x2 12 kW warto wziąźć zasobnik Immergasa czy np. Biawaru o którym pisał RAPczyn? czytałem o jedno-, dwu- weżownicowych zasobnikach? Na który typ zasobnika patrzeć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

greg28 wielkie dzięki. Przeprasza że tak dużo pytam, ale muszę jak najszybciej do nowo zakupionego domu kupić piec.

 

1. greg28 piszesz, że "Zaletą 1f jest to, ze mozesz wziąć sobie kocioł o mniejszej mocy, czyli zazwyczaj mniejszej modulacji, a to jest korzystniejsze przy ogrzewaniu, a to jest 70-90% zużycia gazu."

 

Czy modulacja od 3 kW jak jest w 2f Immergasie Zeusie to jest okey, czy jakiś niższy poziom byłby jeszcze lepszy?

 

2. greg28 piszesz ze: "Inna sprawa dla niewtajemniczonych to: nie trzymajcie wody w zasobniku gorącej w zasobniku przez całą dobę, bo to niepotrzebna strata energii. Podgrzewajcie ją raz, ewentualnie dwa razy na dobę, wystarcza to w zupełności."

 

Czyli można tym sterować? Czy pomiedzy 1f a 2f z wbudowanym zasobnikiem jest różnica. Ja gdzieś wyczytałem że jak jest wbudowany zasobnik to piec bardzo często wodę w zasobniku dogrzewa. Czy w 1f można samemu to robić i ustawić żeby np. w nocy nie dogrzewał. Bo logiczne jest to co piszesz, że nie ma sensu by piec dajmy na to co 2-3 h czy w innych czestych interwałach dogrzewał dajmy na to 150l wody.

 

3. czy do 1-f Immergasa Victrix x2 12 kW warto wziąźć zasobnik Immergasa czy np. Biawaru o którym pisał RAPczyn? czytałem o jedno-, dwu- weżownicowych zasobnikach? Na który typ zasobnika patrzeć?

 

1. Modulacja od 3kw nie jest wysoka, ale 1,9kw jest lepsza :)

 

2. 2f bedzie trzymał cały czas podgrzaną wodę w swoim wbudowanym zasobniku, zeby w razie potrzeby użycia ciepłej wody była ona "od ręki". W 1 funkcyjnym mozesz sobie podgrzewac i wyłączac kiedy chcesz za pomocą sterownika, który będziesz miał zainstalowany.

 

3. Moze byc biawarowski, pewnie tańszy będzie, ja mam 220l Biawaru z dwoma wężownicami. Jeśli chodzi o to czy jedna czy dwie wężownice to zalezy czy będziesz miał jakieś inne żródło energii alternatywne do podgrzewania CWU(solary, kominek z płaszczem wodnym, pompa ciepła itp), jeśli tylo i wyłącznie kocioł gazowy to wystarczy jedna wężownica, bo druga i tak nie bedziesz podłączał, a po co za to płacić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

victrix 12kw jakby chodził przez całą dobę z najwieksza mocą(takie akurat zapotrzebowanie na ciepło budynku) spaliłby ok. 30m3 gazu, a takie spalanie w tych czasach w domach ok 150-170m3 jest nierealne. W największe mrozy może spalić ok 15m3/dobę, a to oznacza, że chodził by średnio przez całą dobę z 50% mocą, czyli ok 6kw., a takich dni w roku mamy może kilkanascie.
Robiłem symulację mojego domu w Audytorze OZC i, jeśli dobrze pamiętam (program w domu, a teraz, wbrew pozorom, jestem w pracy), przy sztucznie zawyżonych wymaganiach (gorsza strefa klimatyczna, standardowe mostki cieplne, zaniżona wydajność rekuperatora), mój dom będzie w szczycie potrzebował do ogrzania 5400 Wat. Więc przy zerze będzie potrzebował pewnie z 2kW.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos strat zasobnika.

 

 

Kiedyś zastanawiałem się jak długo taki zasobnik jest w stanie trzymać temperaturę?

Zastosowałem mniej więcej takie rozumowanie:

 

Ciepło właściwe wody: 4200[J/kg*K]

Masa wody w zasobniku: 160[kg]

Straty cieplne zasobnika: 1,39 [kWh/24h] (OKC-160 NTR)

 

4200[J/kg*K] = 0,0012[kWh/kg*K]

 

0,0012[kWh/kg*K] x 160[kg] = 0,192[kWh/K]

 

1,39 [kWh/24h] / 0,192[kWh/K] = 7,2[K/24h]

 

(wyliczenie bardzo uproszczone. Nie wiem, na przykład, dla jakich temperatur (wody i otoczenia) podane są te 1,39 [kWh/24h]?)

 

Zatem, z wyliczeń teoretycznych wynika, że taki zasobnik, nieużywany, traci około 7 stopni na dobę.

 

Czy takie właśnie wyniki osiąga się w praktyce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż to!,

dlatego planuję ustawić bardzo niewielką temperaturę wody. Myślałem o 40 - 45 stopniach. Ze względu na duży zasobnik, ciepłej wody nie powinno zabraknąć.

Tyle że, chciałbym ustawić raz w tygodniu podgrzewanie wody do 65 stopni (legionella). Z tych 65 st.C do zwyczajowych 45 st.C będzie schodził przez trzy dni, więc poparzę wszystkich domowników.

Wymyśliłem więc, że zastosuję na wyjściu ze zasobnika, trójdrogowy zawór termostatyczny, nastawiony na owe 45 stopni, mieszający, w razie potrzeby, z wodą zimną.

 

I, tu pytanie, jaką szybkość działania ma taki termostatyczny zawór trójdrogowy?

Czy nie osiągnę przypadkiem efektu takiego, że rano, po nocnym wygrzaniu wody w zasobniku, użytkownik otworzy kurek ze zwyczajowym nastawem, poleci woda chłodniejsza z rur (nie będziemy mieli cyrkulacji), po chwili poleci wrzątek ze zasobnika, a dopiero później poleci woda o temperaturze zdławionej przez zawór trójdrogowy?

 

Ja wiem, że odbiegam od tematu wątku i "wpinam" się w pytania kolegi Krismarzyka, ale jest to jedna z nielicznych :) kwestii, jakie mnie jeszcze zastanawiają, a hydraulikę będę robił mniej więcej za dwa miesiące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż to!,

dlatego planuję ustawić bardzo niewielką temperaturę wody. Myślałem o 40 - 45 stopniach. Ze względu na duży zasobnik, ciepłej wody nie powinno zabraknąć.

Tyle że, chciałbym ustawić raz w tygodniu podgrzewanie wody do 65 stopni (legionella). Z tych 65 st.C do zwyczajowych 45 st.C będzie schodził przez trzy dni, więc poparzę wszystkich domowników.

Wymyśliłem więc, że zastosuję na wyjściu ze zasobnika, trójdrogowy zawór termostatyczny, nastawiony na owe 45 stopni, mieszający, w razie potrzeby, z wodą zimną.

 

I, tu pytanie, jaką szybkość działania ma taki termostatyczny zawór trójdrogowy?

Czy nie osiągnę przypadkiem efektu takiego, że rano, po nocnym wygrzaniu wody w zasobniku, użytkownik otworzy kurek ze zwyczajowym nastawem, poleci woda chłodniejsza z rur (nie będziemy mieli cyrkulacji), po chwili poleci wrzątek ze zasobnika, a dopiero później poleci woda o temperaturze zdławionej przez zawór trójdrogowy?

 

Ja wiem, że odbiegam od tematu wątku i "wpinam" się w pytania kolegi Krismarzyka, ale jest to jedna z nielicznych :) kwestii, jakie mnie jeszcze zastanawiają, a hydraulikę będę robił mniej więcej za dwa miesiące.

 

woda o temperaturze 45 stopni tez sie mozna poparzyc. Nie rozumiem kombinacji twoich, nawet jak bedziesz miał 65 stopni to przeciez nie puszczasz do mycia sobie tylko goroącej wody tylko na baterii jednoczesnie dopuszczasz sobie zimnej i ustawiasz taką jaka ci sie podoba, chyba, ze masz taki system jak w Anglii, gdzie sa osobne krany do ciepłej i zimnej wody:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.ceneo.pl/308182s

Jestem zdecydowany, by w łazience i toalecie zastosować baterie ORAS ELECTRA (związane jest to z moimi przekonaniami ekologicznymi, dwójką małych dzieci i koniecznością użytkowania szamba (a może kolejność winna być odwrotna? :)

 

Chciałbym by były bezobsługowe.

Podchodzisz, wyciągasz ręce, leci woda o odpowiedniej temperaturze, zabierasz ręce, wycierasz, wychodzisz.

Bez grzebania przy gałce po prawej.

Edytowane przez pawelpiwowarczyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co raz bardziej skłaniam się do zestawi Immergas Victrix 2 12 2l plus zasobnik tak pomiędzy 120-160l. Widziałem na ceneo De Detrichy i Junkersy i w żadnym z nich nie ma tak niskiej modulacji jak 1.9 kW. Czy naprawdę odczuję różnicę pomiędzy modulacją 1.9kW a 3kW (jak jest w 2f Zeusie Immergasa)?

 

Ze względów cenowych zasobnik wybiorę chyba Biawar. I tu moje pytanie.

Czy w przypadku wymienników/zasobników cwu ważna jest moc zasobnika? Widzę że jedne Biawary mają mocy ok 24 kW i przepływ ok 630 l/h zaś jest seria która ma 14 kw i przepływ ok 360 l/h, oczywiście róznią się cenowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co raz bardziej skłaniam się do zestawi Immergas Victrix 2 12 2l plus zasobnik tak pomiędzy 120-160l. Widziałem na ceneo De Detrichy i Junkersy i w żadnym z nich nie ma tak niskiej modulacji jak 1.9 kW. (...)
Doszedłeś do tych samych wniosków, do których ja doszedłem pól roku temu.

 

 

Ze względów cenowych zasobnik wybiorę chyba Biawar. I tu moje pytanie.

Czy w przypadku wymienników/zasobników cwu ważna jest moc zasobnika? Widzę że jedne Biawary mają mocy ok 24 kW i przepływ ok 630 l/h zaś jest seria która ma 14 kw i przepływ ok 360 l/h, oczywiście róznią się cenowo.

Z Biawarów bardzo polecają model Quattro. Sam zastanawiałem się nad nim.

Jak będziesz miał kocioł o mocy 12kW, nie będzie miało znaczenia, jaką moc będzie miała wężownica w zasobniku. Byle większą od mocy kotła (by zdołała odebrać całe ciepło). I tak będzie grzała z mocą kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby cytat zadziałał, tekst musi otwierać ale i zamykać znacznik "quote". Notorycznie brakuje Tobie na końcu takiego znacznika: [_/_QUOTE_] (tyle że bez podkreśleń)

 

A słyszałeś coś o Classic Spiro - wprawdzie mają trochę mniejszą pojemność - największy 120 l i mają moc właśnie mniejszą niż Quattro czy Mega (te mają ok 24-26 kW), ale kosztują jakieś ok 900 zł a Quattro stojący 1.5 tys. zl.
Czytałem tylko o quattro.

 

 

i jeszcze jedno czy w momencie wyboru pieca 1-f i odrębnego zasobnika cwu trzeba dokupować coś więcej żeby one chodziły razem niż przy opcji 2f z wbudowanym zasobnikiem?
Komplet, który kupiłem zawierał zestaw podłączeniowy Immergasa (kod 3.017500), na który składają się m.in. siłownik zaworu trójdrogowego oraz sonda do zasobnika. Zasobnika jeszcze nie odpakowywałem, pewnie będzie gdzie zamontować tę sondę, skoro sprzedają to w komplecie. Jak sprawa się ma ze zasobnikami firm trzecich, nie wiem. W każdym razie, sonda wygląda na taką, co to ją można zamontować w każdym zasobniku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...