Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Krismarzyk powinieneś sie cieszyć jeśli deweloper zakłada większe grzejniki, zazwyczaj zakładają wersje minimum.

 

Dymek, kotły z małym nie są złe bo już jest jakiś zasobnik i można mieć cyrkulację. Nie są komfortowe jeśli idzie o korzystanie z wanny, nie napełnisz wanny za jednym razem, na długi prysznic we dwoje też nie masz co liczyć :) chyba, że lubisz gęsią skórkę :).

12 kW nie nagrzeje skutecznie wody w przepływie, chyba że mówimy tu o 3 litrach na minutę. Mam teraz założony przepływowy elektryczny 24 kW jako awaryjny i szału nie ma. Jak ustawię na nim 46 stopni to pod prysznicem mam kilka stopni mniej i słaby przepływ. Korzystanie z 12 kW ma sens przy więszym zasobniku gdzie czas nagrzewania nie jest istotny bo mamy zapas. Jeśli ktoś nie jest zbytnio wymagający i bierze szybki prysznic to z małym zasobnikiem tragedii nie będzie, zajmuje mało miejsca i jak ktoś nie ma dużej kotłowni to jest ok, coś za coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam

Tak sobie myślę, że przecież w starszym budownictwie wiara posiadała "bojlery" powiedzmy 50l, z grzałką o mocy 1,5kW i posiadali tylko wanny. Jakoś wystarczało im to do kąpania. Takie tez było moje założenie przy piecu o mocy 12kW wspomaganych przez grzałkę 2kW zasobnik 80l da radę. I zawsze jest alternatywa, bo jak zużycie roczne powiedzmy w maju zbliży się już niebezpiecznej granicy 1200m3 to mogę wył. piec i wodę grać el.

A może jest jeszcze ktoś kto grzeje wodę w tzw bojlerze el.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli kąpie się pierw żona, później dzieciaki, na końcu ty, wcześniej wszystkich poganiając, by ci woda nie ostygła.

Ten który kąpie się na końcu, wypuszcza wodę i myje wannę.

W zgodzie z ekologią i ekonomią. Tylko miejscowa spółka wodna nie będzie ucieszona. Wy tam macie Aquanet, czy spółkę gminną z Kleszczewa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

serwis też jest ważny a parametry pieców są zbliżone

Oczywiście powierzchnia domu decyduje o mocy pieca

Cyrkulacja wygodna ale nie jest darmowa to około 100 zł dodatkowych kosztów miesięcznie +wymiana zbiornika 5-max 10 lat

Kodnensaty i owszem ale serwis drogi i piece też.

Z zamkniętą komorą spalania dodatkowe koszty związane z kominem i dosyć hałaśliwe po jakimś czasie .

Najważniejsze gdzie ma być piec jaka jest powierzchnia domu oraz czy jest ocieplony czy okna szczelne itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Pytanie kolejne: czy wbudowany zasobnik w piecu dwufunkcyjnym Saunier Duval ISOFAST CONDENS 26.7 kW nie jest za maly (21l). Mam okazje kupic go dosyc tanio i sie zastanawiam. Tak jak pisalem wczesniej, dom 226m2 uzytkowej, wszedzie podlogowka, 3 osoby + wersja rozwojowa. Zalezy nam na komforcie cieplej wody. Czy ktos uzytkuje podobny, warto isc w ta firme? Dzieki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli kąpie się pierw żona, później dzieciaki, na końcu ty, wcześniej wszystkich poganiając, by ci woda nie ostygła.

Ten który kąpie się na końcu, wypuszcza wodę i myje wannę.

W zgodzie z ekologią i ekonomią. Tylko miejscowa spółka wodna nie będzie ucieszona. Wy tam macie Aquanet, czy spółkę gminną z Kleszczewa?

 

Spółkę gminą. Szkoda, że obiboki z Kleszczewa nie potrafiły się dogadać z Kostrzynem i przedłużyć kanalizacje. A tak przy okazji, czy wiesz kiedy tam będziecie mieli na porzeczkowej?

Co do kąpieli, to zdecydowanie wolę prysznic, a tam zużycie wody nie jest tak duże jak przy wannie. Szacuję, że te 80l powinno wystarczyć aby napełnić wannę ciepła wodą (40-45 stopni). Zawsze przed planowaną kąpielą można przegrzać wodę np do 60-65 stopni.

Czy dobrze rozumuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje się, że wasz wójt nie przepada za naszym burmistrzem, z wzajemnością. Przed kilku laty próbował nawet przyłączyć do gminy Kleszczewo część ziem gminy Kostrzyn. Ponoć, przypadkowo, część tych ziem była jego.

 

My wodę będziemy mieli już w tym roku. Sami sobie budujemy. Dzisiaj odebraliśmy pozwolenie na budowę. Kanalizację będziemy mieli... kiedyś. Nikt nie wie, kiedy? 5, 10 lat?

 

Nakierowany przez Adama, czytałem o zaworach termostatycznych ESBE. Fajna sprawa. Z pewnością zastosuję taki, pewnie VTA330 lub 360.

Ale, zastanawiam się, czy nie można wykorzystać takiego zaworu, jako stabilizatora temperatury w układach z kotłem 2F lub 2F z podręcznym zasobnikiem?

 

Spójrzcie:

http://i39.tinypic.com/30s7l1s.jpg

Źródło: http://infoweb.esbe.se/files/54180/Dimensioning%20THERM_PL_99501346_A2_LR.pdf

30s7l1s.jpg

Edytowane przez pawelpiwowarczyk
coś dziewnego działo się z załączonym obrazkiem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje się, że wasz wójt nie przepada za naszym burmistrzem, z wzajemnością. Przed kilku laty próbował nawet przyłączyć do gminy Kleszczewo część ziem gminy Kostrzyn. Ponoć, przypadkowo, część tych ziem była jego.

 

My wodę będziemy mieli już w tym roku. Sami sobie budujemy. Dzisiaj odebraliśmy pozwolenie na budowę. Kanalizację będziemy mieli... kiedyś. Nikt nie wie, kiedy? 5, 10 lat?

 

Mój znajomy buduje się na porzeczkowej i twierdzi, że kanalizę będziecie mieli już w tym lub następnym roku. Że jest jakiś termin.

Take care

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki kocioł mi polecacie do ogrzania mieszkania w segmencie? wewnętrzne 80m2. Od listopada 2011 miałem Buderusa gb172. Wcale się u mnie nie sprawdził(Hydraulik, który mi go zakładał został pogoniony). Teraz nowy hydraulik(podobno bardzo polecany) upiera się aby założyć kondensacyjny dwufunkcyjny... Ale czy jest sens płacić o tyle więcej za kocioł? Ciepła mi dużo nie ucieka z mieszkania... A i gaz płynny ze zbiornika...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mały zasobnik nie da Ci komfortu a tylko zwiększy zużycie gazu ciągłym podgrzewaniem tak małej ilości wody.

 

No ale z drugiej strony kociol grzeje tylko te 21L w gotowosci a nie 45 czy wieciej, czyli tutaj jest oszczednie. Pytanie tylko czy on tak szybko nagrzeje ubytek wody np. podczas prysznicu, ze nie odczuje ochlodzenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej podobną technologie ma Vailant, ma kotły z tzw ciepłym startem. Jest to ciekawe rozwiązanie dla piecy 2f, bo przy małym poborze wody nie załącza za każdym razem palnika (straty kominowe), a przy większym zapotrzebowaniu praktycznie od razu poleci Ci ciepła woda (oczywiście nie licząc zładu w rurach). Jednak jak to się ma eksploatacyjnie to powinien się wypowiedzieć użytkownik takiego pieca.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki kocioł mi polecacie do ogrzania mieszkania w segmencie? wewnętrzne 80m2. Od listopada 2011 miałem Buderusa gb172. Wcale się u mnie nie sprawdził(Hydraulik, który mi go zakładał został pogoniony). Teraz nowy hydraulik(podobno bardzo polecany) upiera się aby założyć kondensacyjny dwufunkcyjny... Ale czy jest sens płacić o tyle więcej za kocioł? Ciepła mi dużo nie ucieka z mieszkania... A i gaz płynny ze zbiornika...

 

Jaki piec będzie dla Ciebie najlepszy powinieneś określić na podstawie zapotrzebowania budynku(mieszkania) na ciepło, zainstalowanych źródeł ciepła (moc grzejników, podłogówki) no i najważniejsze, jaki komfort wody użytkowej wymagają użytkownicy. Jak odpowiesz na te pytania to mogę spróbować dobrać Ci piec.

A po czym stwierdzasz że buderus się u ciebie nie sprawdził? Patrząc na jego parametry, to b dobry piec.

Pozdrawiam

Edytowane przez dymek1984
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dymek podpowiesz?

 

Witam

Przepraszam, że dopiero teraz. Tak jak napisał kolega greg28, wybór pieca 1f czy 2 f nie ma żadnego znaczenia przy CO. Każdy piec będzie dobry dla ogrzewania, gdyż jest on wpięty w obieg zamknięty. Oczywiście dla samej podłogówki najlepszy będzie piec kondensacyjny, gdyż będziesz w stanie w pełni wykorzystać jego zalety (piec będzie mógł pracować w pełnej kondensacji 40/30). Natomiast wybór pieca pieca pomiędzy 1f i 2f ma znaczenie przy instalacji CWU. Mianowicie przy piecu 2f woda przepływa przez piec (jego podgrzewacz), zaś przy 1f przez zasobnik, którego wężownica lub płaszcz jest połączony szeregowo z piecem układem zamkniętym.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...