Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

sorry za off top, ale mam takie pytanko do znawców:

Siostra ma kocioał Vaillant ecotec plus + zasobnik. Chodzi o sterownik pokojowy do takiego kotła, zeby można sterować czasowo ogrzewaniem co i cwu. Czy musi byc to sterownik koniecznie Vaillanta? bo patrzyłem to np colormatic 360 kosztuje troche ponizej 400 PLN, a czy jest możliwość zainstalowania czegoś innego tańszego, co by spełniało te funkcje? Jeśli tak to co polecacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Hej

Tańsze sterowniki, czyli typowe on/off działają tylko jak przekaźniki bistabilne, przekazując do pieca sygnał załącz/wyłącz. Sterowniki dedykowane komunikują się z piecem po najczęściej po modbasie i mogę przekazywać więcej informacji do pieca. Ty chciałbyś aby do pieca szedł sygnał o czasowym podgrzewaniu CWU wieć niestety ale zostaje Ci tylko dedykowany... No chyba że się mylę i ktoś mnie naprostuje. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz to rozwinąć? Zamierzasz grzać piecem węglowym tylko CWU? jeśli zamierzasz grzać też mieszkanie piecem na węgiel to dla jakich parametrów masz/zamierzasz mieć dobraną instalacje? Zresztą zastanawiam się czy piec węglowy nie pracuje w układzie otwartym, a piec gazowy w zamkniętym. Aby spiąć te 2 układy potrzebował będziesz wymiennika.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z wyborem pieca gazowego, powierzchnia grzewcza ok 70 m2, 2 os, nieocieplony, pustak 24+12, plan maiłem taki żeby kupić kondensacyjny 1 F + zasobnik 100 L, oraz podłączyć pod zasobnik piec węglowy. Może ktoś doradzić jaki kocioł gazowy kupić?

 

A czemu pod zasobnik chcesz podłączać kocioł węglowy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!Temat rzeka, ale i ja się pod niego podłącze;) Na wiosnę tego roku rozpoczynam remont mieszkania-wymieniam hydraulikę wraz z grzejnikami.Planuje założyć ogrzewanie gazowe i tu zaczynają się schody...Zabudowa zwarta,mieszkanie na piętrze, ściana wschodnia ocieplona, będę ocieplał front ,a jak mi się uda dogadać z sąsiadem(co do prostych rzeczy przy tym człowieku nie należy...) to również zachodnią.Okna nowe pcv, powierzchnia to niecałe 70m-ale w przyszłości będę chciał zaadaptować do mieszkania również strych i powierzchnia całkowita zwiększy się do ok 130m. Jestem laikiem jeśli chodzi o systemy gazowo-grzewcze i mam do szanownych kolegów i koleżanek kilka pytań:

1. Czy mogę piec gazowy zainstalować na strychu-w miejscu gdzie w przyszłości będę chciał postawić drugą łazienkę-a znajduję się to w miejscu bezpośrednio nad obecną łazienką i kuchnią,w związku z czym odległość pieca od najdalszego punktu czerpania wody będzie wynosić ok 5m. Mam jedynie obawy czy taki piec może stać w miejscu nieocieplonym(w zimie jest tam dość zimno) czy trzeba stworzyć prowizorkę łazienki z kaloryferem?

2. Czy do takiego mieszkania(w obecnej i przyszłej formie) warto kupować piec kondensacyjny czy wystarczy dwufunkcyjny?

3. Jaką markę polecacie?(wiem wiem co chwile ktoś o to pyta ;)) ale czasy takie że na wszystko biorę kredyt i nie chciałbym się wepchać na minę...

W miejscowości w której mieszkam na pewno jest serwis Detricha,Vailanta,Viessmann, nie jestem pewien co do Junkersa,Brotje i Termetu-i pewnie zdecyduję się na któryś z ich pieców-jak się ma tu cena do jakości.

Z góry dziękuję za każdą poradę/uwagę/sugestie.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Co do przepisów odnośnie montowanie pieca na poddaszu to niestety nie udzielę Ci odp. Tzn chodzi o przepisy, bo z pkt widzenia długości do odpływu 5m to nie jest duża odległość. Co do pieca 2f to raczej , jeśli oczywiście nie masz miejsca, to zastanowiłbym się nad piecem 2f z zasobnikiem. Pieca do grzania używasz pół roku, natomiast komfortowe korzystanie z ciepłej wody jest przez cały rok.

Odnośnie pieca kondensacyjnego to dla takiej powierzchni mieszkania (130m2) to jest jak najbardziej uzasadnione, bo im większa powierzchnia, tym przewidywanie większe oszczędności. Tylko należy pamiętać o dostosowaniu układu ogrzewania do niższych parametrów ogrzewania, aby w pełni wykorzystać zalety kondensacji.

Co do marki, to ja aktualnie korzystam z brotje i jestem z niego zadowolony. Działa bezproblemowo. Jedynie moje niezadowolenie, że mam piec 2f, a do małego domku to jednak przydałby się 1f z zasobnikiem. Zbyt mały komfort ciepłej wody. No ale kolejny piec jaki planuje, będzie to immergas. Piece imergasa również cieszą się również dobrą opinią użytkowników. A chyba immergas ma dość dobry przelicznik jakości do ceny oraz szeroką gamę produktów, a przede wszystkim jakość potwierdzona 5 letnią gwarancją.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jestem na etapie wymiany pieca. W domu akurat są 2piecyki:

1) gazowy staruszek ma już chyba z 15lat (jest mało używany, uważany za mało oszczędny) - gaz z sieci.

2) miałowy .

Mam dylemat jaki piec wybrać (na jakie paliwo) i jaką wielkość pieca wybrać.

Dom nie ma podłogówki, jest budowany w starej technologii (dół-pustaki żużel-beton, góra- gazobeton, ocieplony styropianem 10cm, wymienione okna na nowe, grzejniki nowe-alumiowe, strych-ocieplona podłoga 30cm styropianu)

Jego wymiary to: 11*11m, powierzchnia użytkowa=226m2, kubatura=531.1.

Do tej pory średnio sezon grzewczy wymagał zużycia ok. 4 ton miału + 3 m3 drzewa (ok.2000zl)

Czy zużycie gazu, przy zastosowaniu nowoczesnego pieca kondensacyjnego będzie porównywalne, większe czy może mniejsze w stosunku do zużycia miału i drzewa. Czy może lepiej zainwestować w nowocześniejszy piec miałowy ?

Proszę o nakierowanie, jakie źródło ogrzewania wybrać...

Edytowane przez czcigodny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jak nie masz podłogówki to po co Ci kondensat? Jeśli chodzi o koszty to ogrzewanie gazem na pewno wyjdzie drożej niż miałem, ale nie robisz wtedy za palacza. Jak ma kto palić i lubi tę robotę, to wstawiaj miałowca i ja bym tak zrobił. Też paliłem 10 lat w miałowcu i na ten sezon kupiłem z podajnikiem i dodatkowym rusztem. Od 3 dni kocioł włączony na miał, a do tego czasu paliłem drewnem ze starej stodoły - pozdrawiam - Stanisław.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.

Myślałem o kondensacie, bo z tego co wyczytałem to największy odzysk jest przy niskich temperaturach....A u mnie przy temperaturze zewnetrznej ok. 0 piec nastawiam na 40, bo przy wyzszej temperaturze w domu jest za cieplo (piec to samoróbka, niestety nie wiem jakiej mocy, ale na bank mocno przewymiarowany, doposażony o sterownich Tech). Wiem, że miał najlepiej pali się przy wyższych temperaturach, ale ustawienie go na 60 stopni skutkuje parówą w domu.

Teraz przy -20 na zewnatrz, piec ustawiony jest na 50, temperatura w domu panuje ok. 20-21 :)

Czy po podaniu takich szczegółów rozważanie na temat kondensata ma sens ???

Edytowane przez czcigodny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad mocą kotła do mojego domu - powierzchnia 277m2, kubatura 739m3, w tym ogrzewanej 254m2, kubatura 681m3 /piwnica,parter,piętro/. Z wyliczeń w OZC wyszło - zapotrzebowanie na ogrzewanie 15463kWh/rok czyli 61kWh/m2.rok i strata ciepła w odniesieniu do powierzchni 40,7W/m2 oraz całkowita 10313W. Czyli zakładając sprawność średnioroczną/normatywną kotła gazowego kondensacyjnego na poziomie 97-99% wychodzi mi moc kotła 10417-10632W. Czyli kocioł 11kW. A teraz do tego moc potrzebna do podgrzania wody w 250-300l zasobniku warstwowym cwu /dla np 3 osób korzystających rano jednocześnie z prysznicu/ - 10-12kW. I teraz wybieram wartość większą - czyli kocioł o mocy 12kW czy może sumujemy je i kocioł o mocy 21-23kW. Ta druga opcja mi chyba nie pasuje - bo z tego co rozumiem kocioł gazowy kondensacyjny nie grzeje jednocześnie wody dla co i cwu tylko ustawia się np priorytet cwu i gdy potrzeba podgrzać wodę w zasobniku to przełącza się na niego i przestaje grzać co.

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.

Myślałem o kondensacie, bo z tego co wyczytałem to największy odzysk jest przy niskich temperaturach....A u mnie przy temperaturze zewnetrznej ok. 0 piec nastawiam na 40, bo przy wyzszej temperaturze w domu jest za cieplo (piec to samoróbka, niestety nie wiem jakiej mocy, ale na bank mocno przewymiarowany, doposażony o sterownich Tech). Wiem, że miał najlepiej pali się przy wyższych temperaturach, ale ustawienie go na 60 stopni skutkuje parówą w domu.

Teraz przy -20 na zewnatrz, piec ustawiony jest na 50, temperatura w domu panuje ok. 20-21 :)

Czy po podaniu takich szczegółów rozważanie na temat kondensata ma sens ???

 

Czy rozważanie ma sens? - na pewno ma bo rośnie świadomość decyzji. Ale jeszcze dopytam na temat tego miałowca - czy to był taki co się zasypywało na 24 godz. czy inny. Pytam dlatego, bo 10 lat paliłem w miałowcu takim co to zasyp ma wystarczać na dobę i średnia nastawa była 45st.C i super wypalał. Markowe kondensaty nie są tanie, a gaz jest 3-cim paliwem co do ceny, po drewnie i węglu. Ja swoją chałupę 5-cioma tonami miału za sezon jakoś ogrzałem, wiem że komfort tego grzania nędzny, ale też miałem piec gazowy którym paliłem 2 lata w okresie Gierka kiedy gaz był tańszy i trzeba było kupić miałowca bo by mnie z torbami puścił. Gaz do b. dobrze ocieplonych domów, z konkretną stolarką i 3-szybami a jeszcze najlepiej z rekuperatorem, bo tam potrzeba max. w porywach 8kW. To jest tylko moje zdanie a nie dorada. Takie sprawy to najlepiej w rodzinie obgadać a na forum pytać o konkrety. Trafnych wyborów życzę i pozdrawiam - stanisław.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwarunkowania:

 

- zapotrzebowanie na moc cieplną według OZC: 9kW

- ogrzewanie wyłącznie podłogowe (więc nie będzie żadnych mieszaczy)

- sterowanie indywidualne każdej z 13 pętli przez termostat w pomieszczeniu i zawór na rozdzielaczu na odpowiadającej danemu pomieszczeniu pętli

- opór hydrauliczny instalacji : 16kPa

- strumień wody w instalacji: 780 l/h

 

Te dwa ostatnie parametry będą się zmieniać w miarę jak poszczególne pętle będą otwierane / zamykane. W skrajnych sytuacjach wszystkie pętle mogą być zamknięte.

 

Jaki kocioł jednofunkcyjny, kondensacyjny, wiszący poradzi sobie bezproblemowo z taką sytuacją ?

Edytowane przez gp69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad mocą kotła do mojego domu - powierzchnia 277m2, kubatura 739m3, w tym ogrzewanej 254m2, kubatura 681m3 /piwnica,parter,piętro/. Z wyliczeń w OZC wyszło - zapotrzebowanie na ogrzewanie 15463kWh/rok czyli 61kWh/m2.rok i strata ciepła w odniesieniu do powierzchni 40,7W/m2 oraz całkowita 10313W. Czyli zakładając sprawność średnioroczną/normatywną kotła gazowego kondensacyjnego na poziomie 97-99% wychodzi mi moc kotła 10417-10632W. Czyli kocioł 11kW. A teraz do tego moc potrzebna do podgrzania wody w 250-300l zasobniku warstwowym cwu /dla np 3 osób korzystających rano jednocześnie z prysznicu/ - 10-12kW. I teraz wybieram wartość większą - czyli kocioł o mocy 12kW czy może sumujemy je i kocioł o mocy 21-23kW. Ta druga opcja mi chyba nie pasuje - bo z tego co rozumiem kocioł gazowy kondensacyjny nie grzeje jednocześnie wody dla co i cwu tylko ustawia się np priorytet cwu i gdy potrzeba podgrzać wodę w zasobniku to przełącza się na niego i przestaje grzać co.

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

 

Jeszcze raz ponawiam pytanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na etapie ogrzewania i mam problem z kotłem, według projektu jest 20kw zastosowany.

 

Dom ma 159m2 użytkowej w tym 20m2 garaż który będzie ogrzewany do nie dużych temp

 

Ocieplenie to 20cm styro, podłogi 20cm , poddasze 30cm wełny, okna 2 szybowe , went mechaniczna z reku bez GWC

 

Chciałbym piec jednofunkcyjny z zasobnikiem koło 200l , w tym momencie są 2 osoby ale będzie ich więcej z czasem xD

 

Również będzie kominek z DGP ale odpalany pewnie w week dla romantycznych posiedzeń przy nim xD

 

W cały domu planowana jest podłogówka , w garażu grzejnik niskotemperaturowy na osobnej pętli , 1 grzejnik drabinkowy w łazience.

 

Co było by najlepszym rozwiązaniem, może polecacie jakiś zestaw pieca+zasobnik+sterowanie ?:)

 

z góry dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

proszę o radę w wyborze kotła gazowego kondensacyjnego.

Dom po kilku zmianach wygląda tak:

http://www.horyzont.com/projekt-domu/pokaz/sara/0/275

1. ściany porotherm 25 P+W+ styropian 20 cm

2. dachówka ceramiczna+ocieplenie wełną mineralna 30 cm

3. rekuperator z odzyskiem ciepła

4. okna U - 0,8 W/m2

5. liczba domowników - 4 osoby

6. mają być też solary

 

Pozdrawiam

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...