Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Mam prosbę o pomoc w wyborze, mam 2 oferty zblizone cenowo i 2 różne piece. Jeden to kocioł VKK 226/4 firmy VAILLANT z zasobnikiem wolnostojącym VIH K 300 l., Drugi Acv Prestige solo 32 z zasobnikiem smart 160 l. Dom ma 260m2, beda w nim 3 łazienki, 2 moga byc uzywane jednoczesnie. W sumie mam juz pulsujaca zyłe z nerwow:mad: bo kazdy mowi co innego. W starym domu popełniłam blad zgodziłam sie na vaillanta eco compact i zmywałam odzywke zimna woda z włosów :sick:. Dlatego prosze bardzo dobrzy ludzie, powiedzcie mi który piec jest lpeszy???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

piec gazowy do domu 80m2 (bez poddasza użytkowego)

 

Witam

Przeczytałem mnóstwo stron z poradami dot. piecy… mam wrażenie że im więcej czytam to mam większy mętlik w głowie. Znajomi też służą pomocą ale zazwyczaj ich dobre rady sprawdzają się w ich domach które są nawet kilkakrotnie większe od mojego nowego domu.

Tak wiec postanowiłem napisać na forum z pytaniem czym ogrzać mój mały domek (który jest w trakcie budowy)

 

Potrzebuje pomocy przy wyborze pieca gazowego do segmentu parterowego w szeregowcu.

- powierzchnia 78,5 m2 (dla uproszczenia przyjąłem 80m2)

- ściany zewnętrzne 25 pustaki parotherm + 12 styropian

- strop nad parterem TERIVA + 20 wełna mineralna (tutaj chyba jeszcze będę docieplał...)

- podłoga na gruncie - parter:

(spisane wszystko z rzutów od architekta, proszę wsiąść poprawkę że jestem laikiem w tym temacie):

1,5 warstwy podłogi

4,5 podkład betonowy zbrojony

folia PE

10 styropian posadzkowy

papa teromozgrzewalna

emulsja afaltowa

15 beton B15 pręty fi8 15x15

min.20 piasek zagęszczony Is=0,97

- okna PCV pięciokomorowe

- kaloryfery firmy Purmo (jeszcze nie wiem jakie, ale pewnie jakieś najtańsze które zaoferuje developer)

- ogrzewanie podłogowe tylko w łazience - pojedyncza pętla podłogowa z zaworem RTL

 

Rodzina 3 osobowa (może kiedyś 4), jedna łazienka z prysznicem (bez hydromasażu)

 

 

1) czy piec jednofunkcyjny z zasobnikiem czy dwufunkcyjny (bez lub z zasobnikiem)

Zawsze myślałem że kupie sobie piec dwufunkcyjny, jednak patrząc na załączony rysunek mam wrażenie że wybór nie jest taki prosty. Wygląda na to że w linii prostej mam prawie 8m od pieca do ostatniego punktu poboru (prysznica). O ile dobrze wyczytałem to piec dwufunkcyjny nie ma możliwości podłączenia cyrkulacji wody w instalacji tak wiec czas oczekiwania na ciepła wodę przy takiej odległości może być bardzo długi.

Co radzicie?

 

2) jaka moc pieca będzie odpowiednia na tak małą powierzchnie?

 

3) czy jest sens kupować o wiele droższy piec kondensacyjny

Spotkałem się z opiniami że piec kondensacyjny ma sens dla domów powyżej 150m2. Z drugiej strony czy jest sens kupować o wiele droższe urządzenie które trochę obniży mi rachunki ale nie zdąży się zwrócić zanim się rozpadnie. Jeśli miałbym wybrać tego typu piec to chyba warto byłoby przewymiarować grzejniki, co się wiąże z dodatkowymi opłatami (zresztą nie wiem czy wogle będę miał taką możliwość - nie moja budowa tylko developer)

 

 

Chyba najistotniejszym pytaniem jest punkt 1... HELP :confused:

rzut_dom_80m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jednej strony domek masz niewielki i jest to szeregowiec, więc dwie ściany będą ciepłe, z drugiej strony, ocieplenie takie sobie.

 

Odległość od kotła (zasobnika) do prysznica jest akurat mniej istotna. (Naj)ważniejsza jest odległość do umywalek. Bo przy prysznicu możesz nieco poczekać, a odkręcając ciepłą wodę w umywalce/zlewie oczekujesz, że od razu poleci ciepła woda.

 

Wydaje mi się, że pozycja 1 i 2 te ten sam kocioł, tyle że sprzedawany w zestawie handlowym z (pozycja 1) i bez (pozycja 2) zasobnika.

Ja również rozważałem De Detricha, ale jego cena jest (moim zdaniem) nieakceptowalnie wysoka.

 

Oba wymienione przez ciebie kotły są kondensacyjne.

 

Ja wybrałem Immergas VICTRIX 12 ECO PLUS 160 (czyli to samo co u ciebie pod pozycją 1, ale ze zasobnikiem 160l). Zastanawiałem się nad zakupem samego kotła i dokupieniem zasobnika (Biawar Quattro), ostatecznie wybrałem rozwiązanie skompletowane fabrycznie.

 

Jak się sprawuję nie napiszę, ponieważ jeszcze go nie mam zamontowanego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

aktualnie noszę się z zamiarem wymiany mojego pieca Buderus Logamax U004-24K który właśnie dokończył swojego żywota. Używany był do ogrzewania mieszkania (63 m2) + oczywiście ciepła woda.

 

mój wybór aktualnie to:

VAILLANT atmoTEC VUW PRO 200-3 M

lub

CERACLASS ZW 28-2 DV KE

 

niestety nie znam się za bardzo i tutaj moje pytanie czy te piece są godne uwagi? Czy może wybrać co innego - co?

mój budżet na cała operacje: piec + koszt montażu to 3000zł

 

Z góry dziekuję za pomoc

Iza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jednej strony domek masz niewielki i jest to szeregowiec, więc dwie ściany będą ciepłe, z drugiej strony, ocieplenie takie sobie.
troche OT...

mógłbyś rozwinąć ten temat... jak dociepliłbyś strop nad parterem?

 

 

Odległość od kotła (zasobnika) do prysznica jest akurat mniej istotna. (Naj)ważniejsza jest odległość do umywalek. Bo przy prysznicu możesz nieco poczekać, a odkręcając ciepłą wodę w umywalce/zlewie oczekujesz, że od razu poleci ciepła woda.

aktualnie w mieszkaniu mam przepływowy piec gazowy i muszę długo czekać na ciepłą wodę... w nowym domu nie chce mieć takiego problemu dlatego wybrałem piec jednofunkcyjny z osobnym zbiornikiem na wodę. Chyba nawet w tym temacie czytałem że można zrobić do takiego zestawu obieg ciepłej wody w instalacji stosując pompę cyrkulacyjną. Niestety jestem laikiem w tym temacie i jeszcze nie wiem jak to technicznie ma wyglądać. Czy muszę mieć dodatkowe urządzenie (pompę) do zasobnika wody czy też jakoś z pieca da się to uruchomić.

Może mnie ktoś oświeci? :-) ewentualnie poda jakiegoś mądrego linka :smile:

 

 

Ja wybrałem Immergas VICTRIX 12 ECO PLUS 160 (czyli to samo co u ciebie pod pozycją 1, ale ze zasobnikiem 160l).

Jak się sprawuję nie napiszę, ponieważ jeszcze go nie mam zamontowanego.
ja jeszcze mam trochę czasu do zakupu... tak wiec jak uruchomisz to napisz trzy słowa jak się sprawuje :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

troche OT...

mógłbyś rozwinąć ten temat... jak dociepliłbyś strop nad parterem?

Trudno mi udzielać rad. Nie jestem specjalistą, a wymądrzać się na siłę nie mam zamiaru.

Zastanowiło mnie, że masz jedynie 12cm na ścianach.

Jak rozumiem, nie masz wpływu na grubość ocieplenia ścian i podłogi, więc skupiasz się na ociepleniu dachu?

Ja buduję dom sam, więc mam szersze pole manewru. Zamodelowałem swój dom w programie Audytor OZC. Później dokonywałem symulacji dla różnych grubości ocieplenia: podłogi, ścian, dachu. Znałem koszty, jakie się wiążą ze zwiększeniem grubości ocieplenia, z programu dowiedziałem się na jakie mogę liczyć oszczędności. I ostatecznie wybrałem 15cm w podłodze, 20cm na ścianach i 35cm w dachu.

Może masz możliwość pogadać z deweloperem i, za niewielką opłatą, umówić się na grubsze ocieplenie ścian? Dodatkowe 3cm ocieplenia, dla ściany o powierzchni 100m2 to dołożenie styropianu za 300zł.

 

aktualnie w mieszkaniu mam przepływowy piec gazowy i muszę długo czekać na ciepłą wodę... w nowym domu nie chce mieć takiego problemu dlatego wybrałem piec jednofunkcyjny z osobnym zbiornikiem na wodę. Chyba nawet w tym temacie czytałem że można zrobić do takiego zestawu obieg ciepłej wody w instalacji stosując pompę cyrkulacyjną. Niestety jestem laikiem w tym temacie i jeszcze nie wiem jak to technicznie ma wyglądać. Czy muszę mieć dodatkowe urządzenie (pompę) do zasobnika wody czy też jakoś z pieca da się to uruchomić.

Może mnie ktoś oświeci? :-) ewentualnie poda jakiegoś mądrego linka :smile:

Mam teraz identycznie.

Tyle że cyrkulacja nie jest (moim zdaniem) dobrym rozwiązaniem. Cyrkulacja wymaga pociągnięcia trzeciej rurki (może być jeden rozmiar mniejszej), która zaczyna się w zasobniku o kończy łącząc z rurką ciepłej wody, tuż przy punkcie poboru. Niezbędna jest pompka cyrkulacyjna. Zasobniki CWU mają wyprowadzony osobny króciec do podłączenia instalacji cyrkulacyjnej. Rozwiązanie byłoby genialne, gdyby nie fakt, że cyrkulacja drastycznie zwiększa wychładzanie wody w zasobniku. Ponoć działająca przez cały czas to zwiększenie wydatków za gaz rzędu 100zł/m-c. Więc ludzie kombinują z czasem działania cyrkulacji. Montują na pompie zegar czasowy, uruchamiają pompę osobnym włącznikiem, spinają ją z fotokomórką, by cyrkulacja zadziałała po wejściu do łazienki. Był tu kiedyś cały wątek o tym.

Nie wiem, czy występują kotły (zestawy) z wbudowaną realizacją cyrkulacji. Nawet jeśli, wiedz że rozwiązania fabryczne są radykalnie droższe od "kombinowanych" samodzielnie.

 

Na własny użytek, nazywam cyrkulację "metodą aktywną" (zapewnienia natychmiastowej ciepłej wody). Ja zdecydowałem się na "metodę pasywną". Ponieważ będę miał 15cm styropianu w podłodze, instalację CWU wykonam dokładnie w środku tej warstwy, dodatkowo otuloną w otulinę o grubości 20mm (standard to 6mm, podwyższony standard to 9mm). Liczę na to, że woda w tak opatulonej rurce nie będzie traciła zbyt szybko swojej temperatury. Ułatwieniem dla mnie jest to, że od zasobnika do umywalek mam 3 metry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeronimo- aktualnie używam pieca dwufunkcyjnego Termet (15lat), do prysznica mam ok.8m. - chwilkę trzeba poczekać, ale nie jest to jakieś utrudnienie. Gorzej gdy w tym samym czasie ktoś nabiera cwu bliżej pieca, woda w prysznicu może się ochłodzić. Cyrkulacja to koszty- sama pompka trochę kosztuje. Z ogrzaniem 80m2 każdy piec sobie poradzi - zamontuj termoregulator dla oszczędności. Obecnie w nowym domu piec umieszczę w łazience, żeby było blisko do największych odbiorników cwu. Do kuchni będzie ok. 10m, ale nie będzie tu problemu z zagospodarowaniem spływającej zimnej wody, zanim napłynie ta ciepła. Aktualnie też chcę zamontować Termet, ale z zamkniętą komorą spalania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z kolei mam dobra zniżkę na Buderusa i na pewno on zagości w moim domu:cool:

 

Pytanie co wybrać do 110 m2 parterowej szkieletówki? Ogrzewanie gazowe plus alternatywa kominek z płaszczem wodnym. Czy dla domu drewnianego jest sens pchać się w kondensat?

 

Ile % masz zniżki jeśli wolno spytać?

 

Z zakresu dostaw Buderusa, do takiego domu wybrałbym kocioł GB162 15kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulacja wymaga pociągnięcia trzeciej rurki (może być jeden rozmiar mniejszej), która zaczyna się w zasobniku o kończy łącząc z rurką ciepłej wody, tuż przy punkcie poboru. Niezbędna jest pompka cyrkulacyjna. Zasobniki CWU mają wyprowadzony osobny króciec do podłączenia instalacji cyrkulacyjnej. Rozwiązanie byłoby genialne, gdyby nie fakt, że cyrkulacja drastycznie zwiększa wychładzanie wody w zasobniku. Ponoć działająca przez cały czas to zwiększenie wydatków za gaz rzędu 100zł/m-c. Więc ludzie kombinują z czasem działania cyrkulacji. Montują na pompie zegar czasowy, uruchamiają pompę osobnym włącznikiem, spinają ją z fotokomórką, by cyrkulacja zadziałała po wejściu do łazienki.
rozumiem że można przygotować instalacje pod pompę cyrkulacyjną ale jeśli okaże się z jakiś względów że nie chce używać takiego rozwiązania to mogę po prostu ją wyłączyć, tak?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Co sądzicie o kotle Saunier Duval Thema Condens F AS 18 E + zasobnik 150L? W tej cenie może być też kocioł Isofast Condens F24/30E z wbudowanym zasobnikiem 21L i przepływowym ogrzewaniem o wydajności 17 l/min. Czy może dołożyć do ACV Prstige Exellence 18 kW i zasobnik ACV Smart 130L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...