Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Chcesz ten układ zostawić, a wymienić jedynie kocioł, czy będziesz przerabiał cały układ?

Jeśli zastosujesz, do kotła, firmowy sterownik pogodowy, już na poziomie kotła będzie dokonywana regulacja temperatury wody (w zależności od temperatury powietrza zewnętrznego). Zarówno grzejniki panelowe, jak i podłogówka będą pracowały ze zmienną temperaturą czynnika (regulacja jakościowa).

 

A, wracając do pierwotnego pytania, uważam, że nie warto przepłacać za hajendowy kocioł. Ja wybrałem Immergasa. I choć to kociołek prostszy (ale kondensacyjny) i bez, Bóg wie jakich, kosmicznych rozwiązań, uważam że to, w moim przypadku, wybór optymalny. Kosmiczne rozwiązania są fajne, jeśli przekładają się na konkretne oszczędności dla nas - inwestorów, a co do tego mam poważne wątpliwości. Nie wierzę też w legendarną jakość konkretnych kotłów. Ostatnio znajomemu, po siedmiu latach, padła płyta główna w Junkersie. Pokazywał mi ją. Firmowana przez Honeywell.

Jego przypadek skłonił mnie do kilku refleksji.

Raz - taki kociołek to zbieranina elementów od różnych producentów. Pewnie tylko kilka elementów jest wyprodukowana przez producenta firmującego kocioł. I na nie kładzie nacisk jego marketing.

Dwa - solidnie zaprojektowana elektronika nie powinna ulec uszkodzeniu po siedmiu latach, tym bardziej, że projektujący dokładnie znają warunki jej pracy.

Trzy - cholera wie, czy trzeba było wymieniać całą płytę główną? Nie wiem, jak w innych firmach, ale serwis Junkersa jest znany z tego, że nie bawi się w drobne. Po co tracić czas, jak klient może zapłacić za cały moduł? O tym nie przeczytasz w materiałach marketingowych, a ma to istotny wpływ na koszty eksploatacji urządzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam! Jestem na etapie wyboru pieca do domu. Mam już swój typ, którego będę się raczej trzymał (Junkers CERAPUR ACU ZWSB 24/28-3A). Szukając w necie natknąłem się na piec (bodaj to Aristona), w opisie którego znalazłem: "steruje dwoma obiegami grzewczymi". Na czym to polega, skoro z pieca jest tylko jedno wyjście c.o.? Czy to sterowanie to elektronika? Czy musiałbym dodać rozdzielacz strefowy? On ma wbudowany moduł elektroniczny!

W domu (156m.kw. + piwnice 90m.kw.) jest jedna skrzynka z rozdzielaczem podłogowym obsługująca cały dom (6 obwodów w piwnicy, 3 na parterze i 1 na poddaszu) i dwie skrzynki z rozdzielaczami na grzejniki (jedna na parterze na osiem grzejników i jedna na poddaszu na pięć grzejników). Skoro regulator temperatury będzie na parterze, to podłogówka w piwnicy będzie grzała tylko wtedy, gdy piec włączy reg. pokojowy?! Dodam, że do pieca -a raczej do miejsca jego przewidywanego zainstalowania- sprowadzone są oddzielnie właśnie dwa obwody: nisko i wysokotemperaturowy. Czy bez rozdzielacza strefowego (ok. 2 tys. zł) można to jakoś rozwiązać? A może jest taki piec, który ma wszystko w sobie?

Teraz z innej beczki... Czytałem tu o warstwie 25 cm styropianu na ścianie. Czy to normalne? U mnie jest 10cm pomiędzy całym suporeksem a połówką i myślę, że to w zupełności wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę zdecydować się na kocioł, decyzja zapadła, że będzie to kocioł dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem bądź zasobkiniek warstwowym. Przeczytałem sporo różnych opinii odnośnie Victrix Zeus 26, jednak obawiam się iż mały zasobnik moze okazać się niewystarczający.

 

Dzięki pomoczy Rapczyna, udało się wyłonić trzy ciekawe możliwości wyboru kotła.

Czy ktoś z Was miał do czynienia z którymś z poniższych kotłów lub mógłby się podzielić swoją opinią:

-Broetje EcoCondens BBS 15 SSP

-De Dietrich MODULENS AGC 15/ 100HL

-Junkers ZBS 14/100S-3MA

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich

Wracam po 8 m-cach i ciągle mam dylematy

stoję przed wyborem pieca gazowego, instalację mam już zrobioną od 7 lat połączone grzejniki i podłogówka z mieszaczem i sterowaniem pogodowym.

Kubatura mojego domu to 750 m3

Powierzchnia użytkowa 175 m2 po podłogach około 300 m2 z użytkowym poddaszem

Ściana 30 cm porotherm+10 cm styropianu poddasze wełna 25 cm

 

Generalnie dom jest ciepły a aktualnie ogrzewany ekogroszkiem

 

Stoję przed dylematem który kocioł wybrać:

1. Cerapur Smart 14-3

2. Cerapur Comfort 16-3 - czy warto dopłacać, jaka jest różnica między tymi kociołkami?

3,De Dietrich Innovens MCA15 - ale ten jest już dużo droższy

4. Buderusa GB072 - przyzwoita cena - porównywalna do Smarta

5. GB162 cena podobna Junkersa Comforta

 

Podpowiedzcie mi proszę, bo zaczynam świrować :-)

 

Czy warto dopłacać do droższych piecy? Jakie będę miał korzyści?

 

Czy mogę liczyć na konkretną pomoc i odpowiedź fachowców na moje pytanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Jestem na etapie finalizowania wykończenia i spotkałem się z hydraulikiem odnośnie kotła.

Dom ma około 200 m kw powierzchni użytkowej, (kubatury 900 + ) - ocieplony od spodu 20 cm styropianu, na ścianach zewnętrznych też 20 cm styro, poddasze 35 cm wełny. 100 m (prawie cały dół to podłogówka na 2 cm marmurowej posadzce, góra - podłogówka tylko w łazienkach, poza tym grzejniki. 3 łazienki - 2 prysznice , wanna - wszystko dla 5 osób.

Moje pytanie polega na tym - hydraulik zaproponował mi moc kotła do 35 kW - jestem wstępnie zdecydowany na Viesmanna - byłem u autoryzowanego przedstawiciela - który stwierdził, ze wystarczy 19 kW . Hydraulik stwierdził, że to za mało. Różnica w cenie pieca nie jest duża - więc nie chodzi tu chyba o kasę - skad ta rozbieżność i kto ma rację.

Druga sprawa to zamiast Viesmann 200 Vitopend z zestawem dodatkowym proponuje Vitopend 100 z mechaniczną pompą - argumentacja - zbyt dużo elektroniki - Vitopendy 200 są bardziej zawodne niż 100, sterowanie pompą/mieszaczem ręczne.

Odradza mi równiez pogodówkę z uwagi na duży bezwład podłogówki.

Dodam, że zastanawiam się również nad pompą ciepła na powietrze wewnetrzne Vitocal160 zintergrowaną z zasobnikiem wody 300l, mam kotłownię połaczona z garażem około 40 m2.

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Edytowane przez angli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie nie znam hydraulika, który nie cierpi na chorobę zwaną "24kW" - do każdej powierzchni i do każdego ocieplenia takie moce polecają:) Ja mam 150m2, podobne ocieplenie do Twojego i kupiłem 25kW, ale tylko dlatego, że była dobra cena, a modulacja jest bardzo szeroka. Za chwilę wszyscy Cię tu zjedzą, że masz kupić kocioł 3kW i takie tam. Idealny przykład to Immergas - ma dwie wersje 24 i 12 kW. I ten mniejszy jest dużo droższy. Gdzie tu logika? Po prostu mamy modę na niskie moce i sprzedawcy to wykorzystują. Kup kocioł z dobrą ceną, oczywiście bez przegięcia z mocą i niech go serwisant ustawi według zapotrzebowania na energię budynku. Pamiętaj też o ciepłej wodzie - jej szybkie przygotowanie wymaga sporej mocy.

 

Co do Vitodensa 200 - cena jest chora i tyle. Poszukaj czegoś z Buderusa, Junkersa, a może z włoszczyzny (Beretta, Immergas).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 czy 15kW wystarczy w warunkach statycznych zapotrzebowania na energię cieplną.

 

Większy zapas mocy przydaje się gdy potrzebujemy zagrzać większa ilość CWU

lub gdy potrzebujemy szybko podnieść temperaturę w domu o np. 5C (po powrocie z zimowego urlopu)

 

Prosty przykład; czas potrzebny do podgrzania 100L wody z 20C do 40C (czyli o +20K)

 

Kocioł 15kW będzie to robił 10 minut,

kocioł 24kW będzie to robił 6 minut,

kocioł 35kW będzie to robił 4 minuty.

 

Przy podnoszeniu temperatury w domu będzie podobnie. Trzeba dostarczyć pewną ilość energii.

Mały kocioł zrobi to odpowiednio wolniej niż "2" razy większy.

 

Pozdr

GREGOR

Edytowane przez xmsg
Dodałem czas grzania dla 35kW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Jestem na etapie finalizowania wykończenia i spotkałem się z hydraulikiem odnośnie kotła.

Dom ma około 200 m kw powierzchni użytkowej, (kubatury 900 + ) - ocieplony od spodu 20 cm styropianu, na ścianach zewnętrznych też 20 cm styro, poddasze 35 cm wełny. 100 m (prawie cały dół to podłogówka na 2 cm marmurowej posadzce, góra - podłogówka tylko w łazienkach, poza tym grzejniki. 3 łazienki - 2 prysznice , wanna - wszystko dla 5 osób.

Moje pytanie polega na tym - hydraulik zaproponował mi moc kotła do 35 kW - jestem wstępnie zdecydowany na Viesmanna - byłem u autoryzowanego przedstawiciela - który stwierdził, ze wystarczy 19 kW . Hydraulik stwierdził, że to za mało. Różnica w cenie pieca nie jest duża - więc nie chodzi tu chyba o kasę - skad ta rozbieżność i kto ma rację.

Druga sprawa to zamiast Viesmann 200 Vitopend z zestawem dodatkowym proponuje Vitopend 100 z mechaniczną pompą - argumentacja - zbyt dużo elektroniki - Vitopendy 200 są bardziej zawodne niż 100, sterowanie pompą/mieszaczem ręczne.

Odradza mi równiez pogodówkę z uwagi na duży bezwład podłogówki.

Dodam, że zastanawiam się również nad pompą ciepła na powietrze wewnetrzne Vitocal160 zintergrowaną z zasobnikiem wody 300l, mam kotłownię połaczona z garażem około 40 m2.

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

 

Zgadzam się z 1950

 

Jeśli decydujesz się na sprzęt firmy Viessmann to wybierz Vitodens 300 11kW

 

Możesz rozwinąc wypowiedż?

 

Znacznie nowsze, lepsze konstrukcje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi.

Mam pytanie do RAPczyn:

czy może bezpieczniejszą opcją w Vitodens 300 jest 19kW a może 26 kW - jestem totalnym laikiem a wybór pieca to mam nadzieję - zakup na wiele lat - pojawiły się w dyskusji głosy o szybkosci pogrzewania wody i podnoszeniu temp w domu i jeszcze kwestia pogodówki - czy warto?

Pozdrawiam i ponownie dziękuję za fachowe dopowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za chwilę wszyscy Cię tu zjedzą, że masz kupić kocioł 3kW i takie tam. Idealny przykład to Immergas - ma dwie wersje 24 i 12 kW. I ten mniejszy jest dużo droższy. Gdzie tu logika? Po prostu mamy modę na niskie moce i sprzedawcy to wykorzystują. Kup kocioł z dobrą ceną, oczywiście bez przegięcia z mocą i niech go serwisant ustawi według zapotrzebowania na energię budynku. Pamiętaj też o ciepłej wodzie - jej szybkie przygotowanie wymaga sporej mocy.

 

Pozdrawiam

 

To nie jest kwestia mody na niskie moce, te moce faktycznie są niskie i wynikają z prawidłowej izolacji termicznej budynku.

Jak serwisant ma ustawić kocioł według zapotrzebowania na ciepło skoro on nie zna tego parametru, nie zna tez hydraulik ,instalator i dlatego doradza kotły kilkukrotnie

przewymiarowane.

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest kwestia mody na niskie moce, te moce faktycznie są niskie i wynikają z prawidłowej izolacji termicznej budynku.

Jak serwisant ma ustawić kocioł według zapotrzebowania na ciepło skoro on nie zna tego parametru, nie zna tez hydraulik ,instalator i dlatego doradza kotły kilkukrotnie

przewymiarowane.

 

Qurka, oświećcie mnie o jakiej modzie jest mowa?

Mnie się wydaje, że tu chodzi o oszczędności czyli niższe kwoty zapłacenia za gaz:cool: Kocioł to nie torebka, którą można wymienić po sezonie :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qurka, oświećcie mnie o jakiej modzie jest mowa?

Mnie się wydaje, że tu chodzi o oszczędności czyli niższe kwoty zapłacenia za gaz:cool: Kocioł to nie torebka, którą można wymienić po sezonie :lol2:

 

To nie tak miało być, chciałem napisać ze nie jest kwestia mody, brakło tego "nie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

Temat nie jest pilny ale juz szukam opinii co do kotła w moim domku.mam juz pewne sugestie z innych for,postanowiłem takze że spytam tutaj na FM:)

Dom 82 m2,kubatura 223 m3,bardzo dobrze ocieplony i izolowany.

Bedziemy mieszkac w 5 w tym trójka małych dzieci.Na 90% zainstalujemy solarki ze wzgledu na zuzycuie CWU,więc bedzie zasobnik. Dlatego raczej kocioł gazowy jednofunkcyjny do CO i na zime do CWU. Zakładam ze solary dadza rade przez około 5 miesiecy.

Teraz pytanie jaki kociołek gazowy byłby najlepszy? Nie tyle pytam o firme co raczej o parametry.

dzięki i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi.

Mam pytanie do RAPczyn:

czy może bezpieczniejszą opcją w Vitodens 300 jest 19kW a może 26 kW - jestem totalnym laikiem a wybór pieca to mam nadzieję - zakup na wiele lat - pojawiły się w dyskusji głosy o szybkosci pogrzewania wody i podnoszeniu temp w domu i jeszcze kwestia pogodówki - czy warto?

Pozdrawiam i ponownie dziękuję za fachowe dopowiedzi.

 

Vitodens 300 11kW, pracuje na potrzeby cwu z mocą 16kW, ja bym się nie martwił. W razie czego:

 

odpuść sobie kocioł większy niż 15 kW,

a jak Ci zależy na zabezpieczeniu ilości cwu, to zastosuj większy zasobnik

 

Dodatkowo/lub można na wyjściu ciepłej wody zamontować np. zawór VTS522.

 

Sterowanie pogodowe jest znacznie lepszym rozwiązaniem - reaguje "na żywo" na to co się dzieje.

 

witam

Temat nie jest pilny ale juz szukam opinii co do kotła w moim domku.mam juz pewne sugestie z innych for,postanowiłem takze że spytam tutaj na FM:)

Dom 82 m2,kubatura 223 m3,bardzo dobrze ocieplony i izolowany.

Bedziemy mieszkac w 5 w tym trójka małych dzieci.Na 90% zainstalujemy solarki ze wzgledu na zuzycuie CWU,więc bedzie zasobnik. Dlatego raczej kocioł gazowy jednofunkcyjny do CO i na zime do CWU. Zakładam ze solary dadza rade przez około 5 miesiecy.

Teraz pytanie jaki kociołek gazowy byłby najlepszy? Nie tyle pytam o firme co raczej o parametry.

dzięki i pozdrawiam

 

Na twoim miejscu zastanowiłbym się na powietrzną pompą ciepłą np. Atlantic Alfea Extensa, Daikin Altherma.

Do ciepłej wody np. Atlantic EXPLORER coil 270l.

Edytowane przez RAPczyn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...