Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

witam

Temat nie jest pilny ale juz szukam opinii co do kotła w moim domku.mam juz pewne sugestie z innych for,postanowiłem takze że spytam tutaj na FM:)

Dom 82 m2,kubatura 223 m3,bardzo dobrze ocieplony i izolowany.

Bedziemy mieszkac w 5 w tym trójka małych dzieci.Na 90% zainstalujemy solarki ze wzgledu na zuzycuie CWU,więc bedzie zasobnik. Dlatego raczej kocioł gazowy jednofunkcyjny do CO i na zime do CWU. Zakładam ze solary dadza rade przez około 5 miesiecy.

Teraz pytanie jaki kociołek gazowy byłby najlepszy? Nie tyle pytam o firme co raczej o parametry.

dzięki i pozdrawiam

Biorąc pod uwagę ocieplenie i wielkość domu to kocioł o mocy 12 kW bedzie za duzy, ale skoro nie ma mniejszych to musi taki byc. Powinien miec jak najmniejszą moc minimalną ok. 2 kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

czyli mam patrzec na kotły o mocy 2-12 kw ..ok czy jeszcze jakies inne parametry brac pod uwage przy wyborze konkretnego modelu?

 

pozdrawiam

 

Jeżeli chodzi o o inne parametry to okres gwarancyjny, koszt serwisu, awaryjność, itp czyli rzeczy nie związane bezpośrednio z obciążeniem cieplnym budynku, a związane raczej z kosztami zakupu i eksploatacji kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest kwestia mody na niskie moce, te moce faktycznie są niskie i wynikają z prawidłowej izolacji termicznej budynku.

Jak serwisant ma ustawić kocioł według zapotrzebowania na ciepło skoro on nie zna tego parametru, nie zna tez hydraulik ,instalator i dlatego doradza kotły kilkukrotnie

przewymiarowane.

 

asolt możesz poslużyć się moim domem żeby zobrazować jakie mogą być problemy z przewymiarowaniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli mam patrzec na kotły o mocy 2-12 kw ..ok czy jeszcze jakies inne parametry brac pod uwage przy wyborze konkretnego modelu?

 

Co do pompy to nie chce bo nie chce byc uzalezniony od pradu.

pozdrawiam

 

Warto zwrócić uwagę na sprawność urządzenia (porównywać przy tych samych warunkach!), zużycie prądu przez kocioł, gwarancja oraz automatyka - ona też ma wpływ na zużycie paliwa.

 

Tak na prawdę to i tak jesteśmy uzależnieni od prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

będę bardzo wdzięczny za pomoc w doborze kotła :

Dom 105 m użytkowej + 20 m garaż , http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-skalniakach/m44d83962c3425

Podłogówka w kuchni i łazienkach, porotherm 44 cm + 8 cm styropian.

Zdecydowałem, że będzie to kocioł jednofunkcyjny proszę jednak o rade jaka moc i jaki model bo im więcej czytam tym mniej wiem.

Dziękuje i pozdrawiam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi - zwłaszcza RAPczynowi - sprawdzałem Vitopend 300 - powala ceną - w promocji mają teraz za to pakiet Vitopend 200 + Vitocal 160 za około 5 tys. mniej - więc chyba wezmą 19 kW.

Gorzej się ma sprawa z pogodówką - bo nie mam wyprowadzonego do niego kabla na zewnątrz - a mam już tynki zewn i płytki na ścianach w kotłowni - co mam zrobić?

Odpuścić sobie? Zastąpić czymś innym ?

Zapytałem hydraulika dlaczego chciał 35 kW - powiedział, że dlatego, że przy uruchmianiu ogrzewania w sezonie piec będzie chodził non stop - bo jest duża bezwładność podłogówki i minie dużo czasu zanim sie nagrzeje do odpowiedniej temperatury.

Edytowane przez angli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Jestem tutaj nowy i chcialbym zasiegnac waszej opinii na temat kociolka jednofunkcyjnego Termet ecocondens crystal 20kW.szukalem oczywiscie w necie,ale jest bardzo malo info.Czy ktos z szanownych panstawa go uzywa?mam dom 160m,w domu tylko podlogowka,ocieplony stropianem 15cm,a na poddasze dalem 25cm welny rockwool o przenikalnosci 0,35.bardzo bym prosil o opinie o tym kociolku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Jestem tutaj nowy i chcialbym zasiegnac waszej opinii na temat kociolka jednofunkcyjnego Termet ecocondens crystal 20kW.szukalem oczywiscie w necie,ale jest bardzo malo info.Czy ktos z szanownych panstawa go uzywa?mam dom 160m,w domu tylko podlogowka,ocieplony stropianem 15cm,a na poddasze dalem 25cm welny rockwool o przenikalnosci 0,35.bardzo bym prosil o opinie o tym kociolku

 

Pakuś go wstępnie wybrał:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?190052-Immergas-Victrix-X-2-v-2011-ustawienia-opinie-porady&p=5465232&viewfull=1#post5465232

 

:rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam dostałem mieszkanie na starym budownictwie na parterze. Blok nie ocieplony ,z 2 stron sąsiedzi a z 2 ulica. Wysokość mieszkania to 2,5m a powierzchnia całkowita to 41m2. Mam zamiar założyć ogrzewanie podłogowe i szukam kociołka 2-funkcyjnego najlepiej z zamknięta komorą spalania. Jaki polecicie? Mam zamiar wydać na niego 2000-2500zł.

 

Pozdrawiam i przepraszam jak w złym dziale napisałem mój 1 post i dopiero zaczynam w budowlance.Cały czas Czytam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Jestem tutaj nowy i chcialbym zasiegnac waszej opinii na temat kociolka jednofunkcyjnego Termet ecocondens crystal 20kW.szukalem oczywiscie w necie,ale jest bardzo malo info.Czy ktos z szanownych panstawa go uzywa?mam dom 160m,w domu tylko podlogowka,ocieplony stropianem 15cm,a na poddasze dalem 25cm welny rockwool o przenikalnosci 0,35.bardzo bym prosil o opinie o tym kociolku

 

Lepszym rozwiązaniem będzie kocioł jednofunkcyjny małej mocy plus zbiornik c.w.u.

Kocioł o, którym wspominasz ma 6,4kW mocy minimalnej a ty prawdopodobnie potrzebujesz tyle przy -20stC, sprawność przy 30% obciążeniu to 107,3%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie- okazuje się, że jest problem z podłączeniem pieca 26kW do pompy ciepła Vitocal 160, gdyż jej wezownica ma maksymalna moc 9 kW, więc podgrzanie 300l wody zajmie sporo czasu- kilka godzin - co spowodowałoby wyłączenie ogrzewania CO w tym czasie. Opcją jest wymiennik płytowy. Czy ktoś ma jakieś doświadczenia w tej kwestii?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szystkich, piszę tu pierwszy raz i mam pytanie do znawców tematu. Mieszkam w nowo wybudowanym domu ( ok. 3 lat). Posiadam ogrzewanie na paliwo stałe na tzw. śmieciucha. Ze względu na mały przekrój komina 14x14 oraz kupowania węgla itd. postanowiliśmy zrobić przyłącze gazowe oraz zamontować kocioł kondensacyjny. Dom o pow. całkowitej 173 m2, użytkowej 115 m2, kubatura domu to około 640 m3. Dom ocieplony styropianem 14 cm, poddasze wełna 20cm, podłogi na gruncie styropian 10cmNa parterze całość ogrzewanie podłogowe, góra łazienka w podłodze a reszta grzejniki. Garaż w bryle domu - jeden grzejnik. Zasobnik by został teen co jest 300l. Jestem zainteresowany kotłem Vaillant ecoTEC plus VC 246/3-5 lub VC 186/3-5. Proszę o poradę który z tych modeli kotła będzie pasował do mojego domu, ewentualnie innego producenta? Edytowane przez roberto37
dopis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec gazowy kondensacyjny a przepisy?

Ponieważ jestem na etapie projektowania (w miarę samodzielnego) domu, stanąłem przed wyżej wspomnianym tematem. Planuję małe pomieszczenie gospodarcze w którym znajdzie się wspomniany kocioł, rekuperator, być może odkurzacz centralny, stacja do filtrowania wody, itp. Całość pomieszczenia około 8m2. Komina brak, planujemy przewód spalinowy.

Jakie są przepisy dotyczące wentylacji takiego pomieszczenia? Czy musi być okno? Co z wentulacją mechaniczną? Dom ma być szczelny i ciepły więc im mniej dziur w ścianach tym lepiej .. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec gazowy kondensacyjny a przepisy?

Ponieważ jestem na etapie projektowania (w miarę samodzielnego) domu, stanąłem przed wyżej wspomnianym tematem. Planuję małe pomieszczenie gospodarcze w którym znajdzie się wspomniany kocioł, rekuperator, być może odkurzacz centralny, stacja do filtrowania wody, itp. Całość pomieszczenia około 8m2. Komina brak, planujemy przewód spalinowy.

Jakie są przepisy dotyczące wentylacji takiego pomieszczenia? Czy musi być okno? Co z wentulacją mechaniczną? Dom ma być szczelny i ciepły więc im mniej dziur w ścianach tym lepiej .. :)

 

przy kotłach z zamkniętą komorą spalania nie jest wymagany nawiew powietrza...

wymagany za to jest przewód wywiewny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...