Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Sprawdź sobie, jakie kotły serwisują w Twoim terenie, abyś nie musiał ściągać serwisanta z daleka, a w razie potrzeby miał go szybko. Kupuj kocioł kondensacyjny, a nie z otwartą komorą spalania czy też turbo. Ważne, aby moc kotła nie byłą za mała, ani za duża. W PT powinno być wyliczenie potrzebnej mocy. De Ditrich, Immergas, Junkers to dobre kotły i nie popełnisz gafy, jak któryś z nich wybierzesz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Od kilku miesięcy zastanawiam się nad zmainą pieca węglowego eko- groszek na piec gazowy.Co do zmiany to jestem już przekonany , koniec z brudem i ciągłym nadzorem.

Moje pytania to :

1. piec gazowy 1 czy 2 funkcyjny?( posiadam 300 l zbiornik na wodę)

2. jaka moc pieca? ( powierzchnia budynku to 200 m2 , 3 grzejniki łazienkowe , reszta podłogówka)

3. czy jest możliwość sterowania strefowego np: parter i góra?

Bardzo proszę o pomoc mój adres e-mail to [email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam... i proszę o pomoc w doborze kotła gazowego (kocioł z zasobnikiem 100-150L w pomieszczeniu gospodarczym).

 

Zgodnie z projektem (mocno skopanym :sick:) potrzebny jest kocioł gazowy o mocy 28kW. I teraz prośba czy ktoś mógłby zweryfikować czy rzeczywiście potrzebuję kocioł o takiej mocy, ponieważ wg moich wyliczeń (być może błędnych) jest to zbyt duża moc na nasze potrzeby :rolleyes:

Dom o powierzchni 200m2, w tym garaż 36m2 i pom. gospodarcze 11m2. Ogrzewanie podłogowe na 115m2, pozostałe pomieszczenia i garaż - kaloryfery ścienne. Domek parterowy, ściany ceramika 25cm + 18/20cm styropianu grafitowego (wełna 15cm pod drewnem), stropodach płaski ocieplony stryropianem (min. 20 cm przy rurach odpływowych wewn. max 100cm), okna 3szybowe, 2 łazienki+WC (1 wanna), 2 osoby dorosłe + dziecko.

Bardzo dziękuję za pomoc ;)

 

Dobrze liczysz, ten kocioł jest co najmniej dwukrotnie przewymiarowany. Jezeli nie 12 kW to max 14 kW, do większej dokładności konieczne są obliczenia ozc budynku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Może na początek kilka wiadomości na temat domku. Dobrze ocieplony (20 cm grafitu na podłodze i na ścianach, 30 cm wełny w dachu), wentylacja mechaniczna z rekuperatorem, 100% podłogówka, na razie 2 osoby.

Jestem teraz na etapie wyboru kotła gazowego i ciągle się zastanawiam, który typ wybrać:

1. z wbudowanym zasobnikiem, 2 funkcyjny (np. Immergas Victrix Zeus 26 1l, Junkers Cerapur Acu, Saunier Duval Isotwin Condens)

2. z osobnym zasobnikiem ok 100l, 1 funkcyjny (np.Immergas Victrix X 12 2 I, Junkers ZSB 14-3 C)

Który z tych typów będzie oszczędniejszy w moim przypadku? Ten drugi ma większy zakres modulacji, ale za to musi utrzymać więcej ciepłej wody w zasobniku. Choć mam miejsce na osobny zasobnik to nie ukrywam, że estetyczniej wygląda sam kocioł powieszony i zawsze więcej miejsca wolnego.

Jakie jeszcze są wady i zalety tych rodzajów kotłów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zastanawiam się nad

Junkers Cerapur Acu Smart

czy

Immergas Victrix Zeus 26 KW

Coś możecie doradzić?

 

Również się nad nimi zastanawiam. U mnie 130m/pół bliźniaka, a dokładniej:

- parter z użytkowym poddaszem

- 2 łązienki (w jednej wanna, w drugiej prysznic)

- Podłogówka na 25m

- Wg wyliczeń (certyfikat energ.) zapotrzebowanie ma wynosić 150 kWh/rok (m2/rok)

 

I mimo lektury forum nie jestem w stanie się zdecydować. Czy powyższe kotły są dobrym rozwiązaniem do moich warunków?

 

Kaloryferów jeszcze nie wybrałem, dużo czytania przede mną.

 

Proszę o porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zadaję pytanie tutaj bo już naprawdę "zgłupiałem" o czytania tego oraz innych for internetowych.

Mianowicie postawiłem domek z poddaszem użytkowym o powierzchni użytkowej 108mkw + 30 mkw garażu.

Po podłodze około 160 mkw.

Ogrzewanie realizowane przy pomocy pdłogówki i grzejników około 35%podłogówki/65%grzejniki.

W garażu jeden grzejnik aby nie było mrozu.

 

Cel- zestaw piec + zasobnik C.W.U.

 

Interesuje mnie kocioł kondensacyjny z zasobnikiem- obecnie 3 osoby ale docelowo 4 :D. Tutaj interesuje mnie również jaką wybrać pojemność zasobnika?

 

Instalator poleca mi kocioł firmy BROETJE WBS 22E z zasobnikiem 120L- niestety niewiele można znaleźć na temat tych kotłów.

Osobiście widziałem na targach ciekawą BERETTĘ EXCLUSIVE GREEN HE 35- do tego trzeba by dobrać jakiś zasobnik.

Na kilku forach polecają kotły IMMERGAS VICTRIX 24kW+ZASOBNIK160

Znajomy sprzedający kotły namawia na ARISTON GENUS PREMIUMEVO 24FF + zasobnik bądź Buderusa z zasobnikiem ale nie pamiętam

Do tego nie może zabraknąć VAILLANTA VC246.

 

Oczywiście przewijały się jeszcze inne marki:

Wolf,

Junkers,

DeDietrich

 

Z tego tez powodu postanowiłem zapytać na tym forum.

 

Budżet inwestycji do 8000 złotych.

 

Proszę o podpowiedź-polecenie jakiegoś kotła, może znajdzie się jakiś użytkownik lub instalator?

Z góry dziękuję.

Edytowane przez Dar0
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby miał to być kociołek na eko groszek poleciłbym ci coś około 10kW z zawahaniem czy to nie będzie za dużo.

Na gazie się nie znam ale ponad 20kW to nie za dużo ?

Masz gaz z sieci ? bo ci co mają butle to ostatnio wymieniają je na kotły węglowe i to nagminnie, nawet wczoraj był chłopaczek z Oławy z takim zamiarem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pilna sprawa

 

Muszę w tym tygodniu zakupić piec gazowy kondensacyjny jedno funkcyjny. Zastanawiam się nad Buderusem gb072 lub Imergass vitrix.

Mam problem z doborem mocy pieca, instalatorzy proponują 24 kW, ale po przeczytaniu paru wątków mam pewne wątpliwości czy jest mi potrzebny piec z taką mocą.

Dom 120 mkw +50 mkw podpiwniczenie z garażem. System mieszany podłogówka w sumie 4 obiegi + grzejniki + wentylacja mechaniczna.

Projekt domu http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-ostrozkach-4/m48fed2fca5b34. Niektórzy producenci pieców mają na swoich stronach kalkulatory, które pomagają dobrać piec i tam zapotrzebowanie wyliczają mi na około 12 kW.

Proszę o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądząc po powierzchni domu kocioł 12 kW będzie wystarczajacy, nie podałes zadnych szczegółów dotyczacych ocieplenia domu więc trudno to stwierdzić jednoznacznie.

Mysle ze właściwym forum do odpowiedzi na to pytanie będzie forum wrózbiarskie, gdyz tam udzielają pełnych i wyczerpujacych odpowiedzi nie mając zadnych lub szczatkowe dane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Od kilku miesięcy zastanawiam się nad zmainą pieca węglowego eko- groszek na piec gazowy.Co do zmiany to jestem już przekonany , koniec z brudem i ciągłym nadzorem.

Moje pytania to :

1. piec gazowy 1 czy 2 funkcyjny?( posiadam 300 l zbiornik na wodę)

2. jaka moc pieca? ( powierzchnia budynku to 200 m2 , 3 grzejniki łazienkowe , reszta podłogówka)

3. czy jest możliwość sterowania strefowego np: parter i góra?

Bardzo proszę o pomoc mój adres e-mail to [email protected]

Mogę podać że budynek ocieplony , wraz z dachem - wełna 20 cm , grubość muru to 50 cm ( pustak monolit plus- wewnętrznie docieplony)

Czy moze ktoś doradzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę podać że budynek ocieplony , wraz z dachem - wełna 20 cm , grubość muru to 50 cm ( pustak monolit plus- wewnętrznie docieplony

Dosyć nietypowo ocieplony 20cm wełny w ścianach i dachu ? Trochę mało w tym dachu. Żeby podjąć jakąś decyzję dobrze by było oszacować wymagane maksymalne zapotrzebowanie na moc grzewczą. Skoro dom już użytkujesz, to może masz jakieś spostrzeżenia ile węgla Ci szło w czasie dużych mrozów ? Na podstawie tego można by oszacować rząd wielkości strat ciepła budynku. Można by to też szacować licząc ozc. Zwyczajowy dobór na oko da rozpiętość typu 10-24kW ale jest to mało satysfakcjonujące...

Kocioł 1, czy 2 funkcyjny: 1 funkcyjny to większy komfort, stabilna temperatura i krótsze czekanie na ciepłą wodę, moc dobrana do zapotrzebowania budynku a nie do potrzeb cwu. 2 funkcyjny zajmuje mniej miejsca, ale musi mieć dużą moc typu 24kW.

Skoro masz 100% podłogówki, to polecam kondensata podpiętego bez mieszaczy bezpośrednio do rozdzielaczy podłogówki. Rozumiem, że w łazienkach też jest podłogówka, a grzejniki to tylko dodatek. Jeśli tak, to mogą być podpięte jak kolejne pętle podłogówki, bo wystarczy Ci w nich 35-40 stopni. Szukaj takiego o jak największej modulacji mocy dobranego do zapotrzebowania na ciepło (którego na razie nie znamy).

Jest możliwość sterowania strefowego góra/dół. Wieszasz 2 sterowniki pokojowe i nimi sterujesz. Może być za pomocą siłowników na rozdzielaczach, sterowanego zaworu, załączanych niezależnie 2 obiegówek, albo w jakiś inny sposób, ale nie wiem, czy nie lepiej wyregulować podłogówkę i grzać całość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dosyć nietypowo ocieplony 20cm wełny w ścianach i dachu ? Trochę mało w tym dachu. Żeby podjąć jakąś decyzję dobrze by było oszacować wymagane maksymalne zapotrzebowanie na moc grzewczą. Skoro dom już użytkujesz, to może masz jakieś spostrzeżenia ile węgla Ci szło w czasie dużych mrozów ? Na podstawie tego można by oszacować rząd wielkości strat ciepła budynku. Można by to też szacować licząc ozc. Zwyczajowy dobór na oko da rozpiętość typu 10-24kW ale jest to mało satysfakcjonujące...

Kocioł 1, czy 2 funkcyjny: 1 funkcyjny to większy komfort, stabilna temperatura i krótsze czekanie na ciepłą wodę, moc dobrana do zapotrzebowania budynku a nie do potrzeb cwu. 2 funkcyjny zajmuje mniej miejsca, ale musi mieć dużą moc typu 24kW.

Skoro masz 100% podłogówki, to polecam kondensata podpiętego bez mieszaczy bezpośrednio do rozdzielaczy podłogówki. Rozumiem, że w łazienkach też jest podłogówka, a grzejniki to tylko dodatek. Jeśli tak, to mogą być podpięte jak kolejne pętle podłogówki, bo wystarczy Ci w nich 35-40 stopni. Szukaj takiego o jak największej modulacji mocy dobranego do zapotrzebowania na ciepło (którego na razie nie znamy).

Jest możliwość sterowania strefowego góra/dół. Wieszasz 2 sterowniki pokojowe i nimi sterujesz. Może być za pomocą siłowników na rozdzielaczach, sterowanego zaworu, załączanych niezależnie 2 obiegówek, albo w jakiś inny sposób, ale nie wiem, czy nie lepiej wyregulować podłogówkę i grzać całość.

 

Możę sie jano ni ewyraziłem ale mur 42 cm + 10 cm styropian, a dach ocieplony 20 cm wełna + sufit na ostatnie kondygnacji 20 cm tworzy to zamkniętą kopertę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możę sie jano ni ewyraziłem ale mur 42 cm + 10 cm styropian, a dach ocieplony 20 cm wełna + sufit na ostatnie kondygnacji 20 cm tworzy to zamkniętą kopertę .

Jeżeli chodzi o pracę pieca węglowego to każdej zimy nastarcza dużo problemów z wyregulowaniem , budynek przy temeraturze + 3 i mięcej nie odbiera ciepła .Piec szalej żar się cofa do ziornika przez ślimak i przez to zadyminoy cały dom.Tragedia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...