Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jeżeli chodzi o pracę pieca węglowego to każdej zimy nastarcza dużo problemów z wyregulowaniem , budynek przy temeraturze + 3 i mięcej nie odbiera ciepła .Piec szalej żar się cofa do ziornika przez ślimak i przez to zadyminoy cały dom.Tragedia.

 

Zapotrzrebowanie wyliczone w świadectwie charakterystyki energetycznej to 107,39 KWh(m2rok)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Co do mocy to wszyscy znawcy mówią o mocy w okolicach 24KW żeby nie pracował na maksimum.

24kW są potrzebne gdy wodę ogrzewasz przepływowo, gdy masz zasobnik, to moc kotła powinna być dobrana do zapotrzebowania domu na ciepło i może być o wiele mniejsza niż te magiczne 24kW. Bardzo wątpię, żeby do Twojego domu był potrzebny kocioł o mocy aż 24kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamierzam kupić dom w zabudowie szeregowej, skrajny.

Jest tam przewidziany kocioł 2-funkcyjny Vaillant VUW pro 242-3 moc 9-24kW.

Kocioł ma stać w pralni na piętrze po jednej stronie domu,

a dwie łazienki i kuchnia są po drugiej stronie domu.

Czyli długość rury do głównej łazienki ok 9-10m, do kuchni ok 14m.

 

Myślę nad takim rozwiązaniem.

Zmiana kotła na Vaillant VUI 282-7, moc 10.4-28kW wbudowany zasobnik warst. 20l. Dołożenie cyrkulacji cwu, pompy i sterownik calorMATIC 390.

 

Chciałbym mieć komfort ciepłej wody: czekanie max 10s po odkręceniu kurka w typowych godzinach korzystania z łazienki.

Chciałbym aby dało się brać prysznic jednocześnie w dwóch łazienkach.

Możliwość programowania (włączanie w określonych godzinach doby i dni tygodnia) i sterowania (ręczne on/off) cyrkulacją, pompą i zasobnikiem wody.

 

Powierzchnia całkowita domu: 135m, dwa poziomy.

Ściany POROTHERM grubości 25cm + styropian 18cm (szczyt), trochę 12cm (przód i tył).

Sufit na piętrze ocieplony wełną. Generalnie dom wykonany porządnie, sprawdzał to znajomy budowlaniec.

 

Zakup byłby u dewelopera, mogę zaingerować jeszcze w zmianę pieca i przerobienie instalacji.

Oczywiście z tym wiąże się dopłata. Deweloper preferuje Vaillant.

 

Co sądzicie o takim rozwiązaniu? Czy cyrkulacja na tym zasobniku się sprawdzi? Ile może trwać dopływ ciepłej wody bez włączonej cyrkulacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie 2 po 14KW dają 28 to więcej niż mi w sklepach proponują :D

Ucieszą się jak złożę zamówienie.

A tak serio.

 

Tak się tylko zastanawiam i tak mi tłumaczyli w sklepie, że lepiej piec 24KW żeby chodził przy co na 12-14KW bo wtedy jego sprawność jest najwyższa.

Natomiast 24KW przyda się gdy będzie potrzeba podgrzać wodę bo zrobi to szybciej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie Ci tak tłumaczyli, żeby Cię przekonać do zakupu większego kotła. Kocioł gazowy radzi sobie całkiem nieźle w zakresie modulacji mocy, wielkiej różnicy nie zauwazysz. Istotne jest to, co dzieje się, gdy zapotrzebowanie na ciepło jest mniejsze, niż minimalna moc, przy której kocioł może pracować. Wtedy będzie taktować, to nie jest dla niego zbyt zdrowe. Lepiej by chodził cały czas.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak mi tłumaczyli w sklepie, że lepiej piec 24KW żeby chodził przy co na 12-14KW

Wykres sprawności w zależności od obciążenia kondensata:

http://hpac.com/images/Fig1.gif

Jeśli miałby pracować z mocą 12-14kW to oznacza, że będziesz zużywał 29-34m3 gazu na dobę, czyli płacił 1800-2100zł miesięcznie za gaz. Sporo jak na taki domek. Albo tak źle wybudowałeś, albo tak kiepsko radzili w sklepie. Przypuszczam, że to drugie. Niestety w sklepach najczęściej nie mają pojęcia jakie jest rzeczywiste zapotrzebowanie domów na moc grzewczą, a okazuje się, że bardzo często jest ona zdecydowanie mniejsza niż 10kW (1400zł za rachunek miesięcznie) w czasie mrozów, a w okresach takich jak teraz nie przekracza kilku (2-3) kW. RAPczyn dobrze radzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykres sprawności w zależności od obciążenia kondensata:

http://hpac.com/images/Fig1.gif

Albo tak źle wybudowałeś, albo tak kiepsko radzili w sklepie. Przypuszczam, że to drugie. Niestety w sklepach najczęściej nie mają pojęcia jakie jest rzeczywiste zapotrzebowanie domów na moc grzewczą, a okazuje się, że bardzo często jest ona zdecydowanie mniejsza niż 10kW (1400zł za rachunek miesięcznie) w czasie mrozów, a w okresach takich jak teraz nie przekracza kilku (2-3) kW. RAPczyn dobrze radzi.

W sklepie zle doradzili bo nie zrobili obliczen ozc, nie znam zresztą sklepu czy sprzedawcy który by takie obliczenia dla klienta wykonywał przed sprzedazą kotła.

Jezeli zas chodzi o obciązenie cieplne to dla domów poniżej 170-180 m2 w ponad 90 % bedzie ono nizsze niz 10 kW a najczęsciej od 5 do 8 kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Czytałem już dużo wątków na ten temat i im więcej ich przeczytałem tym bardziej nie mogę się zdecydować. Aktualnie posiadam piec na eko-groszek ale planuje go wymienić na gazowy.

Dom (BLIŹNIAK) jest nowy (powierzchnia ok 115mkw) i dobrze ocieplony (15 styropian na ścianach i wełna na dachu 20). Okna 3 warstwowe.

W projekcie niby wyliczone mam 22kW ale z tego co wyczytałem na forum wydaje się to za dużo. W domu mieszkają 3 osoby.

Nie ogranicza mnie miejsce, gdyż mam piwnice, więc zastanawiam się nad piecem gazowym jednofunkcyjnym z zasobnikiem ciepłej wody oraz dużym zakresem modulacji.

Problem w tym że nie wiem o jakiej mocy piec wybrać.

Rozważam zakup:

IMMERGAS VICTRIX X 12 2 I

lecz zastanawiam się czy 12kw to nie aby za mało.

Wyczytałem że w moim wypadku moc kotła powinna określać ciepła woda wiec planuje wykorzystać zasobnik o pojemności 140l, który używam teraz razem z piecem na eko groszek i wystarcza w zupełności.

Czy ktoś kto się zna na rzeczy może mi coś doradzić?

Z góry dziękuje za info.

Edytowane przez ikAS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

mam problem z wyborem kotła gazowego. znalazłam w internecie 4 modele, firmy, którą polecili mi znajomi, ale nie wiem, który wybrać.

 

1. http://otoelektro.pl/pl/p/kociol-TERMET-Miniterm-ELEGANCE-turbo-GCO-DP-21-13-2424-DOSTAWA-TYLKO-18-zl-/2601

 

2. http://otoelektro.pl/pl/p/kociol-TERMET-Miniterm-ELEGANCE-turbo-GCO-DP-21-13-2121-DOSTAWA-TYLKO-18-zl-/2600

 

3. http://otoelektro.pl/pl/p/kociol-TERMET-Minimax-ELEGANCE-turbo-GCO-DP-21-03-2424-DOSTAWA-TYLKO-18-zl-/2616

 

4. http://otoelektro.pl/pl/p/kociol-TERMET-Minimax-ELEGANCE-turbo-GCO-DP-21-03-2121-DOSTAWA-TYLKO-18-zl-/2649

 

Piec miałby być instalowany w kuchni w okolicy zlewu. Aktualnie wiszący ma podłączenie do komina + jest w ścianie wywietrznik.

 

piec.jpg

Wiem, że jest coś takiego, jak zamknięta i otwarta komora spalania. Pytania:

 

- czy piec z zamkniętą będzie odpowiedni

- który z powyższych jest najlepszy (obsługa sklepu jest dość powściągliwa w doradzaniu...)

 

Z góry wielkie dzięki za wszelką pomoc!

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wiosnę ruszam z budową małego domku ok. 100m2 i już teraz powoli rozglądam się za piecem gazowym i liczę, że coś mi doradzicie:) dom będzie dobrze ocieplony ściany 15-20 cm, strop 30-40 cm, okna trzyszybowe. Poszukuję kotła, który umożliwi mi puszczanie w tym samym czasie ciepłej wody zarówno w kuchni jak i w łazience, podłogówka będzie na całości+ dodatkowy grzejnik w łazience. Najlepiej jakby wszystko było zautomatyzowane, tzn. sterowanie mocą kotła to chyba pogodówka i temp. w środku tu pewnie odpowiedzialny będzie sterownik pokojowy. Zastanawiam się też na bojlerem na wodę coś koło 150L. na razie mieszkańców będzie dwóch ale pewnie rodzina się rozrośnie:) Nie wiem czy wszystko dobrze napisałem, jesli nie prosze o korektę. Chciałbym żebyście podali konkretne przykłady kotłów i ich moc, z góry odrzucam kondensacyjne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...