Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

podpinam sie pod przedmowce tyle ze ja juz mam postawiony dom (stan z dachem bez okien)

domek maly bo 103m2 uzytkowej + garaz 33m2 nieogrzewany, sciany ceramika 25+ 15 cm styro szary, okna 3szybowe, parterowka bez poddasza (na stropie ok 30cm welny), podloga 10cm styro, ogrzewanie podlogowe w 2 lazienkach (1 wanna 170x80, 1 prysznic) i kotlowni (razem 20m2) wiatrolapie (11m2) oraz czesci kuchni (10m2), kominek BEZ plaszcza wodnego ale w centrum domu domek w 2 strefie klim., wg projektu zapotrzebowanie ok 70w/m2, projekt to AR piotr z garazem

i teraz......

a) rozgladam sie za piecykiem kondensacyjnym czy jest sens kondensata?

b) pierwszy instalator polecil Vaillant VC ecoTECV plus 186/3-5 czy owy sprzet nie jest za mocny?

c) do tego polecil zbiornik 220l dwuwezowy (bo w przyszlosci maja byc solary) czy to nie za duzo litrow...

d) w projekcie napisane ze piec na 24kw... to jakas przesada...

 

prosze o pomoc bo mam juz totalny metlik w glowie po przeczytaniu watkow o a) piecach kondensacyjnych i ich oplacalnosci b) oraz ich mocy wzgledem zapotrzebowania :confused:

czy mozecie poratowac w wyborze pieca

na cala instalacje CO+CWO wraz z robota mam ok 30-35k

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Kam-art jak chcesz koszt bez kalafiorów /pętli podłogówki,pionów... samą kotłownię gazową (kondensat z zasobnikiem)+projekt+budowa instalacji gaz. w domu+odbiory,pieczatki,uruchomienie-to mnie kosztowała 14.000 z robocizną.U mnie wprawdzie inna sytuacja niż u Ciebie,bo była przeróbka istniejącego CO z węgla na gaz,ale siostra niedawno za całość instalacji w nowym domu zapłaciła 35 000-ale nie szczypała się mocno z kasą,po mojemu można było to trochę taniej zrobić:rolleyes:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucę i ja kamyczek do tematu. Dla tych, którzy noszą się z zamiarem zakupu produktu VAILLANT. Tak dla ostrzeżenia.

W 2008 roku zakupiłem kocioł VKK226/2 z zasobnikiem i pogodówką do odgrzewania podłogowego i niestety od początku sprawia mi on sporo problemów. Zaraz po uruchomieniu wymieniono w nim automatykę gazową, zaraz później serwisant musiał zrobić ograniczenie dolotu powietrza z powodu głośnych zapłonów. Największym jednak problemem jest czujnik CO. Parę dni temu musiałem wydać kolejne 800zł na naprawę. Oczywiście uszkodził się wspomniany czujnik. Nie było by to dziwne, gdyby nie fakt, że mamy listopad, a zepsuty był instalowany gwarancyjnie w kwietniu tego roku, w miejsce poprzedniego za który zapłaciłem prawie 800zł we wrześniu 2011 - więc gwarancja mnie nie objęła. Za poprzedni czujnik - montowany w 2010 roku również zapłaciłem. Jeszcze wcześniejszy wymieniony był na gwarancji (do tej pory wymieniono u mnie 4 czujniki CO). Na forum dyskusyjnym elektroda.pl http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1877510.html opisywany jest podobny problem. Po dwutygodniowej wymianie maili z serwisem VAILLANT w Polsce okazało się, że:

1) Serwis zasugerował, że problem powstał z winy gazu - ponoć jego złej jakości.

2) W kotłach, których gwarancja kończyła się w 2011 roku wykonano akcję serwisową (wartość ok 4000,- zł/szt) polegającą na wymianie całości sterowania - mnie oczywiście nie objęła już chociaż byłem już po wymianie 2 czujników CO.

3) Polecam opracowanie na temat jakości gazu w Polsce we wspomnianym okresie http://www.inig.pl/INST/nafta-gaz/nafta-gaz/Nafta-Gaz-2011-12-06.pdf. z którego wynika, że gaz był OK.

4) Serwis utrzymuje, że "Informacja o tym że kocioł VKK…/2 ma wadliwą konstrukcję jest nieprawdziwa."

 

Zostałem sam z problemem, chociaż prosiłem o pomoc - choćby rabat na kolejny czujnik.

Wygląda na to, że to w firmie Toyota nie znają się na rzeczy, bo pomagają klientom i z byle usterki robią akcję serwisową na WSZYSTKIE wadliwe auta.

 

Warto pomyśleć przed zakupem, bo w takich przypadkach ręce opadają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie ufałem produktom "wielkich" i "wiodących" firm.

Myślę że najlepsze, co możesz w obecnej sytuacji zrobić, to jak najszerzej nagłośnić swój problem. Dzięki temu wiele osób uniknie takich, wątpliwej jakości, przygód, a firma poniesie konsekwencji swoich działań.

Swego czasu podobna sytuacja wystąpiła w przypadku serwisu Nikona. Powstała nawet strona internetowa opisująca traktowanie klientów. Sporo krwi napsuli firmie, a ile osób zrezygnowało z tego powodu z zakupu aparatu tej firmy, nikt nie policzy.

Powinieneś postąpić podobnie. A przynajmniej założyć osobny wątek na ten temat. Inaczej sprawa zniknie wśród innych postów.

Kto wie, może jak okaże się, że w internecie huczy na temat jakości ich produktów i serwisu, otrzymasz gratis od firmy nowy kocioł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jeszcze ja zapytam bo czas na wybór pieca się kończy

dom 160 metrów powierzchni użytkowej + 40 garaż

porotherm 25 + 15 cm styropian "szary"

dach wełna 30 cm

okna trzyszybowe

ogrzewanie podłogowe 50 metrów

3 osoby 2 łazienki

 

zależy mi na komforcie mieszkania wiec cyrkulacja cwu

wstępnie wybrałem Vaillant VC 246+zasobnik 150 litrów lub Vaillant VSC INT 196 zasobnik 100litrów

i pytanie jakieś inne alternatywy dla tych wstępnych wyborów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucę i ja kamyczek do tematu. Dla tych, którzy noszą się z zamiarem zakupu produktu VAILLANT. Tak dla ostrzeżenia.

W 2008 roku zakupiłem kocioł VKK226/2 z zasobnikiem i pogodówką do odgrzewania podłogowego i niestety od początku sprawia mi on sporo problemów. Zaraz po uruchomieniu wymieniono w nim automatykę gazową, zaraz później serwisant musiał zrobić ograniczenie dolotu powietrza z powodu głośnych zapłonów. Największym jednak problemem jest czujnik CO. Parę dni temu musiałem wydać kolejne 800zł na naprawę. Oczywiście uszkodził się wspomniany czujnik. Nie było by to dziwne, gdyby nie fakt, że mamy listopad, a zepsuty był instalowany gwarancyjnie w kwietniu tego roku, w miejsce poprzedniego za który zapłaciłem prawie 800zł we wrześniu 2011 - więc gwarancja mnie nie objęła. Za poprzedni czujnik - montowany w 2010 roku również zapłaciłem. Jeszcze wcześniejszy wymieniony był na gwarancji (do tej pory wymieniono u mnie 4 czujniki CO). Na forum dyskusyjnym elektroda.pl http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1877510.html opisywany jest podobny problem. Po dwutygodniowej wymianie maili z serwisem VAILLANT w Polsce okazało się, że:

1) Serwis zasugerował, że problem powstał z winy gazu - ponoć jego złej jakości.

2) W kotłach, których gwarancja kończyła się w 2011 roku wykonano akcję serwisową (wartość ok 4000,- zł/szt) polegającą na wymianie całości sterowania - mnie oczywiście nie objęła już chociaż byłem już po wymianie 2 czujników CO.

3) Polecam opracowanie na temat jakości gazu w Polsce we wspomnianym okresie http://www.inig.pl/INST/nafta-gaz/nafta-gaz/Nafta-Gaz-2011-12-06.pdf. z którego wynika, że gaz był OK.

4) Serwis utrzymuje, że "Informacja o tym że kocioł VKK…/2 ma wadliwą konstrukcję jest nieprawdziwa."

 

Zostałem sam z problemem, chociaż prosiłem o pomoc - choćby rabat na kolejny czujnik.

Wygląda na to, że to w firmie Toyota nie znają się na rzeczy, bo pomagają klientom i z byle usterki robią akcję serwisową na WSZYSTKIE wadliwe auta.

 

Warto pomyśleć przed zakupem, bo w takich przypadkach ręce opadają.

 

Tak na chłopski rozum, to co ma czujnik CO do jakości gazu? Rozumuję, że mierzy temperaturę wody, nie parametry gazu.

Dlaczego nie objęła Cię gwarancja skoro minęło 6-7m-cy od poprzedniej- gwarancja na części 6 m-cy?

Chyba trzeba by z premedytacją powodować ww objawy, żeby wymieniali czujnik do skutku i to na gwarancji ;-)

Coś mi się obiło o uszy, że po kilku takich samych naprawach można się ubiegać o wymianę wadliwego urządzenia.

Spróbowałbym pogadać z rzecznikiem konsumentów (w starostwie)- wyjaśni wątpliwości.

 

Swoją drogą parametry gazu sprawdza firma, która go wydobywa i dystrybuuje, nie jakaś niezależna firma badawcza, więc sami sobie "szkody" nie zrobią, a "dobre parametry" widzimy w kuchenkach i rachunkach za ogrzewanie ;-)

Edytowane przez DEZET
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę doradźcie bo już nie wiem co zrobić. Kupiłem dom (pół bliźniaka).

 

130m powierzchni użytkowej (160m po podłodze w tym garaż 20m). Kubatura 550m.

 

Parter + użytkowe poddasze. Podłogówka w kuchni, obu łazienkach i części jadalni, w pozostałych pomieszczeniach będą grzejniki (nie wiem jakie jeszcze).

 

Na piec jest mało miejsca - wnęka zwana pomieszczeniem gospodarczym więc piec wiszący. Bezpośrednio nad nim łazienka z wanną na piętrze. Odległość od najdalszego ujęcia 6m. Na dole w łazience prysznic.

 

Dom zbudowany z pustaka MAX + 12cm styropianu, na poddaszu 20cm wełny. Od podłogi 10cm styropianu.

 

- Wg wyliczeń (certyfikat energ.) zapotrzebowanie ma wynosić 150 kWh/rok (m2/rok)

 

Zastanawiam się nad:

 

Junkers Cerapur Acu Smart

i

Immergas Victrix Zeus 26 KW

 

ze wskazaniem na ten drugi. Czy ktoś mógłby się wypowiedzieć/doradzić?

 

A może kocioł 2F bez zasobnika?

 

Nie chcę wydawać na to majątku i chciałbym się zmieścić z kosztami do 10tys PLN już z kaloryferami. Wykonalne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę doradźcie bo już nie wiem co zrobić. Kupiłem dom (pół bliźniaka).

 

130m powierzchni użytkowej (160m po podłodze w tym garaż 20m). Kubatura 550m.

 

Parter + użytkowe poddasze. Podłogówka w kuchni, obu łazienkach i części jadalni, w pozostałych pomieszczeniach będą grzejniki (nie wiem jakie jeszcze).

 

Na piec jest mało miejsca - wnęka zwana pomieszczeniem gospodarczym więc piec wiszący. Bezpośrednio nad nim łazienka z wanną na piętrze. Odległość od najdalszego ujęcia 6m. Na dole w łazience prysznic.

 

Dom zbudowany z pustaka MAX + 12cm styropianu, na poddaszu 20cm wełny. Od podłogi 10cm styropianu.

 

- Wg wyliczeń (certyfikat energ.) zapotrzebowanie ma wynosić 150 kWh/rok (m2/rok)

 

Zastanawiam się nad:

 

Junkers Cerapur Acu Smart

i

Immergas Victrix Zeus 26 KW

 

ze wskazaniem na ten drugi. Czy ktoś mógłby się wypowiedzieć/doradzić?

 

A może kocioł 2F bez zasobnika?

 

Nie chcę wydawać na to majątku i chciałbym się zmieścić z kosztami do 10tys PLN już z kaloryferami. Wykonalne?

 

Bardzo proszę o opinie. Dodam, że w domu będą mieszkać 4 osoby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę doradźcie bo już nie wiem co zrobić. Kupiłem dom (pół bliźniaka).

 

130m powierzchni użytkowej (160m po podłodze w tym garaż 20m). Kubatura 550m.

 

Parter + użytkowe poddasze. Podłogówka w kuchni, obu łazienkach i części jadalni, w pozostałych pomieszczeniach będą grzejniki (nie wiem jakie jeszcze).

 

Na piec jest mało miejsca - wnęka zwana pomieszczeniem gospodarczym więc piec wiszący. Bezpośrednio nad nim łazienka z wanną na piętrze. Odległość od najdalszego ujęcia 6m. Na dole w łazience prysznic.

 

Dom zbudowany z pustaka MAX + 12cm styropianu, na poddaszu 20cm wełny. Od podłogi 10cm styropianu.

 

- Wg wyliczeń (certyfikat energ.) zapotrzebowanie ma wynosić 150 kWh/rok (m2/rok)

 

Zastanawiam się nad:

 

Junkers Cerapur Acu Smart

i

Immergas Victrix Zeus 26 KW

 

ze wskazaniem na ten drugi. Czy ktoś mógłby się wypowiedzieć/doradzić?

 

A może kocioł 2F bez zasobnika?

 

Nie chcę wydawać na to majątku i chciałbym się zmieścić z kosztami do 10tys PLN już z kaloryferami. Wykonalne?

 

Jestem zdecydowanym zwolennikiem kotłów dopasowanych do centralnego ogrzewania. Można założyć, że obciążenie cieplne budynku będzie poniżej 10kW przy -20stC, więc zalecam kocioł kondensacyjny o mocy maksymalnej 10-15kW.

Np.: Junkers ZSB 14-3C, ZSBR 16-3A, Broetje WBS 14, De Dietrich MCA 15, Paradigma Modula NT 10.

Zbiornik c.w.u. pojemności 150-200l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem zdecydowanym zwolennikiem kotłów dopasowanych do centralnego ogrzewania. Można założyć, że obciążenie cieplne budynku będzie poniżej 10kW przy -20stC, więc zalecam kocioł kondensacyjny o mocy maksymalnej 10-15kW.

Np.: Junkers ZSB 14-3C, ZSBR 16-3A, Broetje WBS 14, De Dietrich MCA 15, Paradigma Modula NT 10.

Zbiornik c.w.u. pojemności 150-200l

 

Dzięki RAPczyn!

 

z lektury forum wiem, że byłoby to lepsze rozwiązanie jednak nie mam za bardzo miejsca na zasobnik - dlatego półśrodek - kocioł 2F z małym zasobnikiem.

 

Czy jeśli kotły, które wymieniłem mogą modulować od stosunkowo niskiego zakresu (Immergas od 3kW) to czy nie wychodzi na to samo?

 

Jeśli pytanie jest głupie, to przepraszam... próbuję jak najwięcej zrozumieć przed podjęciem decyzji.

 

Ps. Czy ewentualnie zasobnik można montować poziomo, a jeśli tak to w jakiej maksymalnej odległości od kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jeśli kotły, które wymieniłem mogą modulować od stosunkowo niskiego zakresu (Immergas od 3kW) to czy nie wychodzi na to samo?

...

Ps. Czy ewentualnie zasobnik można montować poziomo, a jeśli tak to w jakiej maksymalnej odległości od kotła?

 

Zeus ma bardzo fajny zakres modulacji. Mi nie pasuje jego wymiennik ciepła z nierdzewki - z natury są wrażliwsze na jakość wody, zabrudzenie, dobre odpowietrzenie, mają przeważnie niższą sprawność.

 

Możesz zainstalować zbiornik wiszący pionowy np. Biawar Quattro 150l.

Odległość zbiornika od kotła nie ma aż takiego znaczenia - w warunkach domowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zeus ma bardzo fajny zakres modulacji. Mi nie pasuje jego wymiennik ciepła z nierdzewki - z natury są wrażliwsze na jakość wody, zabrudzenie, dobre odpowietrzenie, mają przeważnie niższą sprawność.

 

Możesz zainstalować zbiornik wiszący pionowy np. Biawar Quattro 150l.

Odległość zbiornika od kotła nie ma aż takiego znaczenia - w warunkach domowych.

 

Właśnie problem w tym, że na montaż pionowy nie mam miejsca. Stąd pytanie czy jest opcja montażu poziomego. Wtedy udałoby się zmieścić zbiornik pod sufitem.

 

Innej opcji niestety nie mam. 2f z wbudowanym zasobnikiem, lub bez.

 

Jeśli nie ma opcji na montaż poziomy zasobnika to spytam jeszcze czy ten wbudowany zasobnik podniesie na tyle komfort CWU żeby w to inwestować (w porównaniu do zwykłego 2f)? Odległość od najdalszego punktu poboru wody ok 6m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, właśnie "wgryzam" się w tematykę pieców gazowych i niestety moja wiedza jest znikoma i rośnie baaardzo powoli :(

 

Więc postanowiłem zapytać wprost o dobór pieca gazowego. Dom 160 m.p.u. z użytkowym poddaszem. Kubatura ok. 550 m3, ściany z silikatów. Ogrzewanie podłogowe planuję w wiatrołapie, przedpokoju, kuchni i łazienkach (łącznie do 50 m2), w pozostalych pomieszczeniach grzejniki (12-13 sztuk). Gaz z sieci. W projekcie (dość przestarzałym) mam piec 1-funkcyjny ZSE 24-3 MFK Eurostar firmy Junkers. Nie widzę go już w sprzedaży.

 

1) Czy piec musi być kondensacyjny z uwagi na częściowe ogrzewanie podłogowe?

 

2) Być może pasowałby dla mnie piec Junkers CERAPUR SMART ZSB 22-3C z zasobnikiem ST 120-1Z ?

 

Wiem, że zapewne poradzi mi coś hydraulik, ale wolałbym mieć wcześniej własna opinię i jak najlepiej przygotować się do tej kwestii.

 

Będę bardzo wdzięczny za wszelkie podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..

Jeśli nie ma opcji na montaż poziomy zasobnika to spytam jeszcze czy ten wbudowany zasobnik podniesie na tyle komfort CWU żeby w to inwestować (w porównaniu do zwykłego 2f)? Odległość od najdalszego punktu poboru wody ok 6m.

 

Są zbiorniki poziome np.: Biawar W-E 140.24 K

 

Kocioł z wbudowanym zbiornikiem ma wyższy komfort c.w.u. niż dwufunkcyjny, do momentu aż mu się ciepła woda nie skończy. Musisz popatrzeć na wydatki c.w.u. jakie mają konkretne kotły.

 

...

 

1) Czy piec musi być kondensacyjny z uwagi na częściowe ogrzewanie podłogowe?

 

2) Być może pasowałby dla mnie piec Junkers CERAPUR SMART ZSB 22-3C z zasobnikiem ST 120-1Z ?

 

...

 

Ad. 1) Musi być ;)

Ad. 2) Jeśli masz projekt c.o. dołączony do projektu budowlanego to możesz z niego odczytać jakie masz zapotrzebowanie na moc przy jakieś temperaturze zewnętrznej (warto sprawdzić dla jakiej strefy był liczony projekt a w jakiej jest strefie b

Edytowane przez RAPczyn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RAPczyn, dziękuję za odpowiedź :)

 

Zajrzałem do projektu - jednak zaznaczam jest on dość przestarzały, zakłada słabsze ocieplenie zewnętrzne i posadzki niż te, które zastosuję, nie zawiera wentylacji mechanicznej itp.

 

Niemniej oto potrzebne informacje: strefa kilimatyczna II - 18 stopni C, ogrzewanie konwekcyjne. Obliczeniowe zapotrz. na moc cieplną = 8215 W. Wskaźniki zapotrzeb. ciepła dla ogrzewania q=16,55 W/m3. Zapotrzeb. ciepla dla wody użytk. 9630 W. Projekt zaleca kocioł gazowy o mocy 24 kW.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RAPczyn, dziękuję za odpowiedź :)

 

Zajrzałem do projektu - jednak zaznaczam jest on dość przestarzały, zakłada słabsze ocieplenie zewnętrzne i posadzki niż te, które zastosuję, nie zawiera wentylacji mechanicznej itp.

 

Niemniej oto potrzebne informacje: strefa kilimatyczna II - 18 stopni C, ogrzewanie konwekcyjne. Obliczeniowe zapotrz. na moc cieplną = 8215 W. Wskaźniki zapotrzeb. ciepła dla ogrzewania q=16,55 W/m3. Zapotrzeb. ciepla dla wody użytk. 9630 W. Projekt zaleca kocioł gazowy o mocy 24 kW.

 

Pozdrawiam!

 

Od razu widać, że kocioł ZSB 22 będzie znacznie przewymiarowany, jego dolna moc to ~6-7kW a w tym domu potrzeba będzie tyle pewnie przy -18stC. Można zrobić nowe obliczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...